Danske Årsarter 2024


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se andre krydslister af denne type:

Nedenstående ses en liste over personer, som har krydset deres arter af for krydslisten: Danske Årsarter 2024

# Navn #X Opdateret Seneste kryds
1 Michael Christian Linde 257 2024-05-18 Karmindompap 2024-05-18
2 Jesper Johannes Madsen 252 2024-05-18 Rustand 2024-05-18
3 Stig Kjærgaard Rasmussen 250 2024-05-19 Vagtel 2024-05-18
4 Rune Sø Neergaard 238 2024-05-16 Lille Skrigeørn 2024-05-15
5 Bjørn N. Frikke 237 2024-05-18 Almindelig Kjove 2024-05-18
5 Jan Kiel 237 2024-05-14 Mursejler 2024-05-13
7 Ole Kristjansen 236 2024-05-16 Kohejre 2024-05-16
8 Erik Enevoldsen 235 2024-05-18 Vagtel 2024-05-18
9 Nicolai Jon Jeppesen 234 2024-05-18 Gulbug 2024-05-18
10 Mads Bjarke Salling 233 2024-05-18 Kærsanger 2024-05-18
11 Jens Ballegaard 231 2024-05-16 Skovhornugle 2024-05-16
12 Ib Jensen 230 2024-05-18 Karmindompap 2024-05-18
12 Stig Hartvig Nielsen 230 2024-05-18 Karmindompap 2024-05-18
12 Jens Jørgen Andersen 230 2024-05-15 Toplærke 2024-05-15
15 Jørn Vinther Sørensen 229 2024-05-17 Hedehøg 2024-05-17
15 Lars Paaby 229 2024-05-10 Temmincksryle 2024-05-10
15 Allan Kjær Villesen 229 2024-05-18 Kærsanger 2024-05-18
18 Alex Sand Frich 226 2024-05-15 Vagtel 2024-05-15
18 Jens Muff Hansen 226 2024-05-14 Mursejler 2024-05-14
18 Eric Schaumburg 226 2024-05-18 Kærsanger 2024-05-17
21 Christian Hjorth 225 2024-05-18 Aftenfalk 2024-05-18
22 Mogens Neergaard 223 2024-05-16 Drosselrørsanger 2024-05-15
22 Jonna Andreassen 223 2024-05-17 Vendehals 2024-05-17
24 Leif Novrup 222 2024-05-15 Rørsanger 2024-05-15
24 Jens Lind 222 2024-05-18 Lille Fluesnapper 2024-05-17
24 Andreas Winding 222 2024-05-18 Lille Skrigeørn 2024-05-18
24 Jan Eriksen 222 2024-05-11 Kongeørn 2024-05-11
28 Svend Erik Petersen 220 2024-05-16 Aftenfalk 2024-05-16
28 Anders Espenhain Sørensen 220 2024-05-18 Krumnæbbet Ryle 2024-05-18
30 Ole Kjuel Nielsen 219 2024-05-15 Rørsanger 2024-05-15
31 Peter Leth Olsen 218 2024-05-17 Hvepsevåge 2024-05-16
31 Joakim Matthiesen 218 2024-05-11 Alpejernspurv 2024-05-11
31 Christian Vemmelund Helligsø 218 2024-05-18 Skestork 2024-05-18
31 Emil Kristian Munkholm Asmussen 218 2024-05-14 Bynkefugl 2024-05-14
35 Jimmy Skat Hansen 214 2024-05-01 Havesanger 2024-05-01
36 Flemming Rosenvind Rieck 212 2024-05-11 Rødbrystet Svale 2024-05-10
37 Laila Neermann 210 2024-05-14 Rødrygget Tornskade 2024-05-13
38 Thor Vincent Hansen 208 2024-05-16 Stenvender 2024-05-16
39 Michael Mosebo Jensen 207 2024-05-17 Gulbug 2024-05-17
40 Daniel Palm Eskildsen 205 2024-05-13 Havesanger 2024-05-12
40 Klaus Homøe 205 2024-05-14 Rødrygget Tornskade 2024-05-14
42 Arne Ruohonen 204 2024-05-16 Rødrygget Tornskade 2024-05-16
43 Anders Østerby 203 2024-05-17 Temmincksryle 2024-05-17
43 Morten Christensen 203 2024-05-12 Rødrygget Tornskade 2024-05-12
45 Stinne Aastrup 202 2024-05-17 Lille Fluesnapper 2024-05-17
46 Lis Kastrup 200 2024-05-13 Mursejler 2024-05-13
47 Lars Gaarn 199 2024-05-18 Fjeldvåge 2024-05-18
48 Leif Schack-Nielsen 198 2024-05-09 Mudderklire 2024-05-09
48 Jan Speiermann 198 2024-05-16 Rørsanger 2024-05-16
50 Jørgen Ballegaard 196 2024-05-18 Skovsanger 2024-05-18
50 Else Hjorth 196 2024-05-18 Aftenfalk 2024-05-18
50 Thomas Buus Nielsen 196 2024-05-03 Savisanger 2024-05-03
53 Simon Langvad Græsbøll Iversen 194 2024-05-15 Havesanger 2024-05-14
54 Hjalte Benjamin Johansen 193 2024-05-15 Sivsanger 2024-05-15
54 Dan Blohm 193 2024-05-17 Kærsanger 2024-05-16
56 David B. Collinge 192 2024-05-11 Rødbrystet Svale 2024-05-11
56 Tommy Kaae 192 2024-05-18 Grå Fluesnapper 2024-05-18
58 Michael G.jensen 191 2024-05-18 Kærsanger 2024-05-18
58 Poul Krag 191 2024-05-18 Kohejre 2024-05-15
58 Erling Kock Jensen 191 2024-05-17 Rødhovedet And 2024-05-16
61 Thyge Enevoldsen 190 2024-05-17 Drosselrørsanger 2024-05-16
61 Mikkel Rasmussen 190 2024-05-15 Lille Skrigeørn 2024-05-11
61 Niels Bomholt Jensen 190 2024-05-17 Natugle 2024-05-17
64 Gerner Majlandt 189 2024-05-18 Bynkefugl 2024-05-18
65 Erik Overgård 188 2024-05-11 Rødbrystet Svale 2024-05-10
65 Mikael Kristensen 188 2024-05-17 Slørugle 2024-05-16
67 Åge Gejl Hansen 187 2024-05-17 Mursejler 2024-05-17
67 Tommy Kousgaard 187 2024-05-18 Krumnæbbet Ryle 2024-05-18
69 Anders Vadstrup Jensen 186 2024-05-18 Rørsanger 2024-05-18
69 Flemming Thomasen 186 2024-05-12 Digesvale 2024-05-09
69 Anders Myrtue 186 2024-05-18 Lille Skrigeørn 2024-05-18
72 Christian Rørdam 184 2024-05-18 Gul Vipstjert 2024-05-18
72 Louis Kristoffer Poulsen 184 2024-05-10 Natravn 2024-05-10
74 Søren Jepsen 181 2024-05-11 Rødhovedet And 2024-05-11
75 Steen E. Jensen 180 2024-05-18 Hvepsevåge 2024-05-18
75 Henrik Petersen 180 2024-05-15 Græshoppesanger 2024-05-15
75 Elly Hansen 180 2024-05-18 Rødrygget Tornskade 2024-05-18
78 Hans Henrik Larsen 179 2024-05-18 Vagtel 2024-05-18
78 Henrik Pedersen 179 2024-05-17 Havesanger 2024-05-17
78 Thomas Vikstrøm 179 2024-05-14 Mursejler 2024-05-13
78 Bo Brauner 179 2024-05-12 Sorthalset Lappedykker 2024-05-12
78 Jørgen Bjerregaard 179 2024-05-18 Mursejler 2024-05-16
78 Lars Askholm 179 2024-05-15 Gulbug 2024-05-15
78 Nina Riemer Johansson 179 2024-05-17 Hvidbrystet Præstekrave 2024-05-17
85 Peter Staarup Christensen 177 2024-05-13 Kærsanger 2024-05-13
86 Lauritz Xerxes Walter 175 2024-05-13 Sort Glente 2024-05-12
87 Søren Tanderup 174 2024-05-18 Huldue 2024-05-17
88 Leif Frederiksen 173 2024-04-19 Rødstjert 2024-04-18
88 Henrik Rähr Thomsen 173 2024-05-18 Grå Fluesnapper 2024-05-18
88 Niels Kristian Bech Jensen 173 2024-05-18 Kærsanger 2024-05-18
91 Jørgen Staarup Christensen 172 2024-05-12 Tinksmed 2024-05-11
91 Benjamin Bech 172 2024-05-12 Mallemuk 2024-05-11
93 Gert Juul Jeppesen 170 2024-05-14 Gulbug 2024-05-14
94 Jens Peter Bech 168 2024-05-11 Mallemuk 2024-05-11
95 Jens Ekelund 167 2024-05-14 Mursejler 2024-05-14
96 Peter Thomasen 166 2024-05-11 Duehøg 2024-05-10
97 Lars Johansen 165 2024-05-14 Mursejler 2024-05-14
97 Carsten Jørgensen 165 2024-05-10 Rødbrystet Svale 2024-05-09
99 Orla Hugger Jakobsen 164 2024-04-07 Munk 2024-04-07
99 Nancy Vaaben Møller 164 2024-05-11 Rødbrystet Svale 2024-05-10
99 Karl Jepsen 164 2024-05-11 Rødhovedet And 2024-05-11
102 Ole Sørensen 163 2024-05-01 Sortstrubet Lom 2024-05-01
102 Michael Eland Karlson 163 2024-05-11 Mosehornugle 2024-05-11
104 Emil Skovgaard Brandtoft 162 2024-05-09 Tejst 2024-05-09
104 Philip Elbek 162 2024-05-10 Rødstjert 2024-05-09
106 Jan Badura 160 2024-05-03 Gøg 2024-05-03
107 Hans-Peter Henriksen 157 2024-05-17 Sortstrubet Bynkefugl 2024-05-17
108 Christian Michael Villadsen 156 2024-05-18 Toppet Skallesluger 2024-05-18
108 Nicolai Halvorsen 156 2024-05-17 Rødrygget Tornskade 2024-05-17
110 Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen 155 2024-05-17 Vagtel 2024-05-17
111 Finn Just Christensen 154 2024-05-17 Mellemflagspætte 2024-05-17
112 Marian Bjerrum 153 2024-05-12 Toplærke 2024-05-12
113 Louise Tanderup 152 2024-05-05 Bynkefugl 2024-05-05
113 Jan Helbo Pedersen 152 2024-05-16 Kærsanger 2024-05-16
115 Anders Otto Nielsen 151 2024-04-04 Agerhøne 2024-03-31
116 Michael Højgaard 150 2024-05-18 Havlit 2024-05-18
117 Carit Johan Xerxes Walter 148 2024-05-12 Pirol 2024-05-12
117 Geir Tveit 148 2024-05-15 Sivsanger 2024-05-15
119 Laurids Erik Andreassen 147 2024-05-11 Agerhøne 2024-05-10
119 Heidi Quist 147 2024-05-12 Kaspisk Måge 2024-05-12
119 Ingrid Stegmann 147 2024-05-11 Bynkefugl 2024-05-11
122 Carsten Bohn Søndergaard 146 2024-05-13 Alpejernspurv 2024-05-11
123 Mathias Blicher Bjerregård 145 2024-05-17 Biæder 2024-05-17
123 Bjørn Jakob Andersen 145 2024-05-11 Sortstrubet Bynkefugl 2024-05-11
125 Thomas Kandrup Nielsen 143 2024-05-17 Broget Fluesnapper 2024-05-17
126 Bo Levesen 142 2024-05-09 Havesanger 2024-05-08
126 Thomas B. Olsen 142 2024-05-18 Toplærke 2024-05-18
128 Kristian Birchvald Christensen 141 2024-05-13 Mursejler 2024-05-13
128 Kurt Prentow 141 2024-05-17 Grå Fluesnapper 2024-05-17
130 Paul Landsfeldt 140 2024-05-15 Kærsanger 2024-05-15
130 Rasmus Gersholm Momme 140 2024-05-12 Havesanger 2024-05-12
130 Helle Andersen 140 2024-05-18 Mursejler 2024-05-18
133 Lasse Birch Højrup 139 2024-05-17 Grå Fluesnapper 2024-05-14
134 Stefan Sturup 138 2024-05-15 Rødtoppet Fuglekonge 2024-05-15
135 Georg Hoffmann 136 2024-05-14 Rødrygget Tornskade 2024-05-14
136 Oliver Bøgh Jensen 134 2024-05-03 Splitterne 2024-05-03
137 Susanne Naamann 133 2024-05-04 Lille Gråsisken 2024-05-04
137 Asger Sværke 133 2024-05-07 Prærietrane 2024-05-04
139 Torben Kragh 131 2024-05-01 Gul Vipstjert 2024-05-01
139 John Brandbyge 131 2024-05-03 Broget Fluesnapper 2024-05-02
139 Jonatan Hauge Noldegaard 131 2024-05-12 Lomvie 2024-05-12
142 Heidi Lund Bjerregaard 128 2024-05-18 Nattergal 2024-05-18
143 Ingelise Aarøe Petersen 126 2024-05-17 Lærkefalk 2024-05-16
143 Tue Jørgensen 126 2024-05-13 Nattergal 2024-05-10
145 Daniel Andersen 125 2024-05-18 Duehøg 2024-05-18
146 Andreas Petersen 124 2024-05-16 Rørsanger 2024-05-15
147 Hans Ole Matthiesen 121 2024-05-12 Mandarinand 2024-05-10
148 Bart Westgeest 120 2024-05-16 Rørsanger 2024-05-16
148 Erik Palm Mogensen 120 2024-05-09 Fjordterne 2024-05-09
150 Morten Dehn 115 2024-05-18 Gulbug 2024-05-18
150 Anders Birchvald Jensen 115 2024-05-14 Tornsanger 2024-05-14
152 Conny Jensen 113 2024-04-02 Misteldrossel 2024-03-29
152 Poul Ulrich Riis 113 2024-05-10 Digesvale 2024-05-09
152 Tom Christensen 113 2024-04-22 Sibirisk Krikand 2024-02-07
155 Carsten Holm Petersen 111 2024-05-11 Rødbrystet Svale 2024-05-10
156 Karen Koefoed 110 2024-03-13 Rørspurv 2024-03-13
157 Esben Bjørn Salmonsen 108 2024-05-12 Rødbrystet Svale 2024-05-10
158 Eskild Aae Petersen 107 2024-05-13 Hvepsevåge 2024-05-13
159 Klaus Aagaard Schak Laursen 106 2024-05-11 Rørspurv 2024-05-10
160 Claus Rasmussen 105 2024-05-13 Mudderklire 2024-05-10
160 Birgitte Birch Andreasen 105 2024-05-18 Gulbug 2024-05-18
162 Erik Skude 99 2024-05-13 Gøg 2024-05-11
163 Kjeld Bjarne Nielsen 97 2024-04-12 Sibirisk Krikand 2024-02-17
163 Sarah Kisbye 97 2024-05-14 Sibirisk Krikand 2024-02-25
165 Janus Rønn Lind Kobbersmed 92 2024-04-29 Løvsanger 2024-04-29
166 Per Poulsen 90 2024-05-15 Drosselrørsanger 2024-05-15
167 Claus Holkjær 89 2024-05-18 Fuglekonge 2024-05-18
168 Erhardt Ecklon 83 2024-03-31 Skovspurv 2024-03-30
169 Jonathan Hemmer-Hansen 82 2024-04-30 Dværgfalk 2024-04-30
170 Tina Hansen 80 2024-03-22 Gravand 2024-03-21
170 Martin Svinth Weenink 80 2024-01-12 Silkehale 2024-01-11
172 Flemming Søndergaard 75 2024-05-17 Biæder 2024-05-17
173 Kurt M. Nielsen 66 2024-05-11 Hvinand 2024-05-11
174 Lars Nielsen 61 2024-01-07 Canadagås 2024-01-06
175 Maria Lundsgaard Houmann Andersen 60 2024-05-12 Ravn 2024-05-11
176 Theo Askov 56 2024-01-01 Fasan
176 Andreas Holkjær 56 2024-05-17 Dværgterne 2024-05-17
178 Peter Enemark 51 2024-05-16 Mursejler 2024-05-16
178 Jan Ravnborg 51 2024-02-19 Stillehavslom 2024-02-15
180 Jens Ryge 50 2024-01-11 Stær 2024-01-11
181 Nikolaj Mikkelsen 13 2024-05-12 Mallemuk 2024-05-11
Annoncer