Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Eske Schmidt | 285 | ||
2 | Jens Lind | 283 | ||
3 | Rasmus Turin | 273 | ||
4 | Michael Køie Poulsen | 264 | 1972-04-22 | Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør) |
5 | Rune Sø Neergaard | 262 | ||
6 | Christian Andersen Jensen | 257 | Alrø | |
7 | Simon Vikstrøm | 251 | ||
8 | Rasmus Strack | 251 | ||
9 | Morten Heegaard | 250 | ||
10 | Jan Kiel | 245 | 2002-04-20 | Vejlen, Reersø (Kalundborg) |
11 | Leif Frederiksen | 244 | 1985-04-05 | Bavelse |
12 | Peter Hartoft-Jacobsen | 243 | 1993-04-10 | Årø (Haderslev) |
13 | Thomas Buus Nielsen | 243 | 1989-04-28 | Sparretorn Skov (Middelfart) |
14 | Jørn Vinther Sørensen | 241 | 1974-04-04 | Gilbjerg, Billund kommune |
15 | Andreas Winding | 240 | 2004-04-09 | Bølling Sø (Ikast-Brande) |
16 | Mogens Erlandsen | 239 | ||
17 | Anders Wiig Nielsen | 234 | 2005-04-07 | Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde) |
18 | Orla Hugger Jakobsen | 231 | 2014-04-02 | Tranemosen S.f. Haslev |
19 | Hjalte Benjamin Johansen | 231 | ||
20 | Thyge Enevoldsen | 228 | 2007-04-20 | Hvedstrup Enghave (Roskilde) |
21 | Ralph Qwinten | 223 | 2008-04-15 | Del VI Sydmøllevej øst, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
22 | Jens Gulseth Wessberg | 222 | ||
23 | David Manstrup | 221 | ||
24 | Morten Christensen | 221 | 2009-04-09 | Vandplasken (Hjørring) |
25 | Søren Nygaard | 220 | ||
26 | Erik Groth-andersen | 219 | 2008-04-05 | Borreby |
27 | David B. Collinge | 216 | 2008-04-18 | Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde) |
28 | Kenneth Bach Christensen | 216 | ||
29 | Henrik Stenholt | 214 | 1982-04-24 | Harboøre Tange (Lemvig) |
30 | Kenneth Vegeberg Rude | 206 | ||
31 | Martin Svinth Weenink | 205 | ||
32 | René Rørbæk | 196 | ||
33 | Kield Andersson | 194 | 2007-04-09 | Sneum Sluse |
34 | Christian Peter Bitterwolf | 193 | 2006-04-15 | Alsønderup enge |
35 | Niels Aagaard | 190 | 1974-04-09 | |
36 | Søren Tanderup | 189 | 2017-04-04 | Vestamager |
37 | Mathias Blicher Bjerregård | 185 | 2003-04-17 | Solbjerg Engsø |
38 | Lars Johansen | 182 | 2020-04-07 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
39 | Olaf G. Christiani | 180 | 2002-04-20 | Skjoldenæsholm Engsø |
40 | Peter Christiansen | 175 | ||
41 | Christian Michael Villadsen | 174 | 2014-04-05 | Kalø slotshalvø (Syddjurs) |
42 | Louise Tanderup | 170 | 2018-04-08 | Døde Å Brabrand søen |
43 | Jan Badura | 170 | 2019-04-18 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
44 | Brian Maar Pedersen | 167 | 2007-04-09 | Hesnæs |
45 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 165 | 2018-04-22 | Gåsehage |
46 | Henrik Pedersen | 164 | 2013-04-18 | Vandplasken (Hjørring) |
47 | Lasse Birch Højrup | 162 | ||
48 | Flemming Rosenvind Rieck | 155 | 2018-04-13 | Borreby Mose (Slagelse) |
49 | Tue Jørgensen | 140 | 2020-04-11 | Begtrup Røn (Syddjurs) |
50 | Niels Kristian Bech Jensen | 140 | 2016-04-22 | Egå Engsø (Århus) |
51 | Johnny Jensen | 134 | 2021-04-10 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
52 | Carl Emil Riising Nielsen | 128 | 2021-04-23 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
53 | Michael Højgaard | 128 | 2021-04-10 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
54 | Christian Vemmelund Helligsø | 123 | 2023-04-03 | Egå Engsø |
55 | Geir Tveit | 116 | 2022-04-01 | Tokkerup (Lejre) |
56 | Lars Askholm | 58 | 2022-04-21 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |