Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-05-01 | Sjælsø vest (Allerød) |
2 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-05-18 | Højer Kog (Tønder) |
3 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-05-06 | Egå Engsø |
4 | Lars Paaby | 252 | 2024-05-19 | Grenen, Skagen |
5 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
6 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-05-16 | Vest Stadil fjord |
7 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-05-24 | Thorsager |
8 | Ib Jensen | 246 | 2024-05-12 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
9 | Jan Kiel | 246 | 2024-04-27 | Magisterkogen (Tønder) |
10 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-05-07 | Skænken Sø |
11 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-05-19 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
12 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-05-10 | Tarm Kær |
13 | Andreas Winding | 241 | 2024-05-08 | Magisterkogen (Tønder) |
14 | Christian Hjorth | 241 | 2024-05-11 | Sdr. Lem Vig |
15 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-05-06 | |
16 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-05-19 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
17 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-05-02 | Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder) |
18 | Eric Schaumburg | 238 | 2024-04-28 | Gilbjerg |
19 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-05-23 | Tryggevælde Å udløb (Stevns) |
20 | Mogens Neergaard | 236 | 2024-05-06 | kan ikke navnet |
21 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-04-27 | Grene Sande |
22 | Jonna Andreassen | 234 | 2024-05-08 | Horne |
23 | Jan Eriksen | 233 | 2024-05-31 | Værløse Flyveplads |
24 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-05-09 | Ribe, Østerå |
25 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-05-05 | Lynæs havn |
26 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-05-04 | Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern) |
27 | Leif Novrup | 229 | 2024-05-20 | Håsum Enge |
28 | Lis Kastrup | 229 | 2024-05-08 | Egå Engsø |
29 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-04-28 | Vest Stadil Fjord, Jagthytten |
30 | Jens Lind | 225 | 2024-05-03 | Lægan |
31 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-05-07 | Årslev Engsø (Århus) |
32 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-05-07 | Sydfelt (Tønder) |
33 | Lars Gaarn | 222 | 2024-05-05 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
34 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | 2024-05-05 | Egå Engsø (Århus) |
35 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-05-27 | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled |
36 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-04-29 | Sølsted Mose (Tønder) |
37 | Morten Christensen | 217 | 2024-05-15 | Uggerby Ås Udløb (Hjørring) |
38 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-04-28 | Magisterkog |
39 | Klaus Homøe | 210 | 2024-05-09 | Tryggevælde Ådal, Stevns |
40 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-05-26 | Tempelkrog |
41 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-05-17 | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) |
42 | Flemming Thomasen | 208 | 2024-04-25 | Silstrup v Skarrild |
43 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-05-04 | Bølling Sø og områder omkr. søen (Silkeborg) |
44 | Christian Rørdam | 201 | 2024-05-13 | Sjælsø Vest |
45 | Else Hjorth | 201 | 2024-05-11 | Sdr. Lem Vig |
46 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-05-05 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
47 | Tommy Kaae | 198 | 2024-05-06 | Tørring Kær (Hedensted) |
48 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
49 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-05-24 | Chrø |
50 | Henrik Pedersen | 196 | ||
51 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-05-01 | Sønderlem vig |
52 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
53 | Benjamin Bech | 193 | 2024-05-19 | Vindinge Å |
54 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-05-19 | Vindinge Å ved udløb (Nyborg) |
55 | Lars Askholm | 192 | 2024-05-25 | Lindenborg Ådal, Støvring-Håls Bro (Aalborg) |
56 | Søren Jepsen | 191 | ||
57 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-05-06 | Bølling Sø |
58 | Henrik Petersen | 189 | 2024-05-15 | Sjælsø Vest |
59 | Åge Gejl Hansen | 189 | 2024-04-20 | |
60 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-05-11 | Naturkraft |
61 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-05-09 | Ravning station |
62 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-05-12 | Ryengen |
63 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
64 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-05-26 | Vester Hassing Slamdepot (Aalborg) |
65 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-05-08 | Egå Engsø |
66 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-05-06 | Egåen Gråmølle-Egå Engsø (Århus) |
67 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-05-05 | Egå Engsø (Århus) |
68 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-05-10 | Kølsen-Skals Engsø |
69 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-15 | Grenen, Skagen |
70 | Christian Michael Villadsen | 175 | 2024-05-26 | Egå Engsø (Århus) |
71 | Jens Ekelund | 174 | 2024-05-11 | Trundholm Mose |
72 | Lars Johansen | 165 | 2024-05-10 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
73 | Bo Levesen | 164 | 2024-05-03 | Vejle Ådal, Tørskind - Ravning (Vejle) |
74 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-05-16 | Værløse |
75 | Thomas Kandrup Nielsen | 156 | 2024-05-19 | Tryggevælde Ådal |
76 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-02 | Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder) |
77 | Jonatan Hauge Noldegaard | 148 | 2024-05-27 | Amager Fælled (København) |
78 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-05-06 | Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern) |
79 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-05-19 | Høll |
80 | Lasse Birch Højrup | 147 | 2024-05-13 | Enge øst for Hasselø Plantage (Guldborgsund) |
81 | Kurt Prentow | 142 | 2024-05-11 | Egå Engsø |
82 | Georg Hoffmann | 136 | 2024-05-13 | |
83 | Anders Birchvald Jensen | 118 | 2024-05-13 | Svogerslev sø |
84 | Julia Tang | 95 | 2024-05-11 | Græse Ådal |