Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Eric Schaumburg er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1540) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1
3 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1
4 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
5 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
6 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
7 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
8 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
9 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
10 Stortrappe (Otis tarda) 4
11 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 4
12 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
13 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
14 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
15 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
16 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 14
20 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 17
22 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
23 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
24 Lille Sejler (Apus affinis) 27
25 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 32
26 Storskråpe (Ardenna gravis) 39
27 Makisanger (Curruca subalpina) 44
28 Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 48
29 Klippeværling (Emberiza cia) 48
30 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51
31 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 53 2022-09-14 Gillele flak og tragten
32 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 53 1993-05-07 Mandemarke, Møn
33 X Brun Sule (Sula leucogaster) 60 2023-11-04 Rømødæmning
34 Bartramsklire (Bartramia longicauda) 61
35 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 61 1988-05-01 Skagen
36 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 67
37 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 68
38 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69 1990-07-08 snogebæk
39 Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72
40 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 74 1996-06-30 Stevns Kridtbrud
41 Ådselgrib (Neophron percnopterus) 75
42 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 76
43 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 76 2019-10-18 Mandø
44 Rosenterne (Sterna dougallii) 84
45 X Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 91 2019-10-15 Blåvand
46 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92
47 X Kaffersejler (Apus caffer) 93 2020-10-27 Vejby
48 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 95 1991-08-01 Reersø
49 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97
50 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 103 1987-07-17 Ølsemagle/Køge havn
51 X Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 106 2019-10-18 Tipmosen
52 Dværgsnegås (Anser rossii) 109
53 X Polarlomvie (Uria lomvia) 111 2021-10-23 Børstrup Hage
54 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113
55 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 117
56 Gulddrossel (Zoothera aurea) 120
57 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 122 2002-06-02 Skagen
58 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 123
59 X Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 124 2020-11-19 Hønen Fanø
60 Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 126
61 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 127 2004-09-28 gilleleje
62 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 130
63 X Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 132 2023-03-23 Volsmose
64 Bleg Gulbug (Iduna pallida) 134
65 X Brundrossel (Turdus eunomus) 138 2020-11-03 Sorthat
66 Orientsejler (Apus pacificus) 143
67 Stribet Sanger (Setophaga striata) 143
68 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 147 1990-06-03 Hald Ege, Viborg
69 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 148 2019-10-14 Blåvand
70 X Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 153 2020-11-08 Bredfjed
Annoncer