Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Kent Olsen er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1541) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1
3 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1
4 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
5 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
6 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
7 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
8 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
9 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
10 Stortrappe (Otis tarda) 4
11 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 4
12 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
13 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
14 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
15 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
16 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 14
20 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 17
22 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
23 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
24 X Lille Sejler (Apus affinis) 27 2020-05-29 Tornbakkerimmen, Hulsig
25 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 32
26 Storskråpe (Ardenna gravis) 38
27 Makisanger (Curruca subalpina) 44
28 Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 48
29 Klippeværling (Emberiza cia) 48
30 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51 1993-10-10 Blåvandshuk
31 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 53
32 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 54
33 Bartramsklire (Bartramia longicauda) 61
34 X Brun Sule (Sula leucogaster) 61 2023-11-04 Rømødæmningen
35 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 61
36 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 67
37 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 68 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
38 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69
39 Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72
40 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 75 1996-07-18 Stevns Kridtbrud
41 Ådselgrib (Neophron percnopterus) 76
42 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 76
43 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 76
44 Rosenterne (Sterna dougallii) 84
45 Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 91
46 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92
47 Kaffersejler (Apus caffer) 93
48 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 96
49 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97
50 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 104 1999-07-28 Langli, Ho Bugt
51 Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 106
52 X Dværgsnegås (Anser rossii) 109 2021-11-30 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
53 X Polarlomvie (Uria lomvia) 111 1998-01-21 Læsø Rende
54 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113
55 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 117
56 X Gulddrossel (Zoothera aurea) 120 2001-03-05 Skårup, Thy
57 Cistussanger (Cisticola juncidis) 122
58 Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 124
59 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 124
60 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 126
61 Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 127
62 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 130
63 Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 133
64 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 134 2003-06-01 Gedser Fuglestation
65 X Brundrossel (Turdus eunomus) 139 2020-11-05 Sorthat Odde, Bornholm
66 Stribet Sanger (Setophaga striata) 143
67 Orientsejler (Apus pacificus) 144
68 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 148 2011-05-27 Radarstationen, Anholt
69 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 149 2009-06-21 Skagen
70 Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 154
Annoncer