Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Lars Andersen er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1541) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1
3 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1
4 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
5 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
6 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
7 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
8 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
9 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
10 Stortrappe (Otis tarda) 4
11 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 4
12 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
13 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
14 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
15 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
16 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 14
20 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 17
22 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
23 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
24 Lille Sejler (Apus affinis) 27
25 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 32 2006-05-06 Grenen Skagen
26 Storskråpe (Ardenna gravis) 38
27 Makisanger (Curruca subalpina) 44
28 Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 48
29 Klippeværling (Emberiza cia) 48
30 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51
31 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 53
32 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 54
33 X Bartramsklire (Bartramia longicauda) 61 2015-11-09 Værnengene, Tipperne
34 Brun Sule (Sula leucogaster) 61
35 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 61 2007-10-14 Skagen
36 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 67
37 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 68 2015-05-27 Blåvand
38 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69
39 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72 2010-06-08 Blåvand
40 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 75
41 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 76 2017-06-05 Rolandsvej, Lolland
42 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 76
43 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 76
44 Rosenterne (Sterna dougallii) 84
45 Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 91
46 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92
47 Kaffersejler (Apus caffer) 93
48 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 96
49 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97
50 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 104 2007-07-22 Blåvand
51 X Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 106 2019-10-19 Tipmosen
52 X Dværgsnegås (Anser rossii) 109 2021-11-25 Bygholm Vejle
53 Polarlomvie (Uria lomvia) 111
54 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113 2006-08-05 Ørum Sø
55 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 117 2012-05-20 Skagen
56 Gulddrossel (Zoothera aurea) 120
57 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 122 2023-07-21 Skagen
58 X Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 124 2020-11-18 Sønderho, Fanø
59 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 124 2005-05-29 Skagen
60 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 126 2012-08-01 Trelde Næs
61 X Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 127 2018-05-01 Skagen
62 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 130 2021-03-17 Rødhus
63 X Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 133 2023-03-22 Åsum/Vollsmose
64 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 134 2020-06-18 Gedser
65 X Brundrossel (Turdus eunomus) 139 2020-11-07 Sorthat, Bornholm
66 Stribet Sanger (Setophaga striata) 143
67 X Orientsejler (Apus pacificus) 144 2010-06-15 Hejresøen, Amager
68 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 148 2023-06-03 Jøvet, Fyns Hoved
69 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 149
70 X Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 154 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
Annoncer