Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Sven Bødker er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1540) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1
3 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1
4 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
5 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
6 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
7 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
8 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
9 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
10 Stortrappe (Otis tarda) 4
11 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 4
12 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
13 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
14 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
15 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
16 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 14
20 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 17
22 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18 2014-05-27 fil mellemsø-gåseholm
23 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
24 Lille Sejler (Apus affinis) 27
25 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 32
26 Storskråpe (Ardenna gravis) 39
27 Makisanger (Curruca subalpina) 44
28 Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 48
29 Klippeværling (Emberiza cia) 48
30 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51
31 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 53
32 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 53
33 Brun Sule (Sula leucogaster) 60
34 Bartramsklire (Bartramia longicauda) 61
35 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 61
36 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 67 2008-10-17 grønningen/ blåvand
37 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 68
38 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69
39 Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72
40 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 74
41 Ådselgrib (Neophron percnopterus) 75
42 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 76
43 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 76 2011-04-20 Blåvand
44 Rosenterne (Sterna dougallii) 84
45 Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 91
46 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92
47 Kaffersejler (Apus caffer) 93
48 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 95
49 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97
50 Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 103
51 X Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 106 2019-10-19 TIPMOSEN
52 Dværgsnegås (Anser rossii) 109
53 Polarlomvie (Uria lomvia) 111
54 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113
55 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 117
56 Gulddrossel (Zoothera aurea) 120
57 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 122 2002-08-21 fanø
58 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 123 2005-05-29 Skagen
59 X Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 124 2020-11-18 Hønen, Fanø
60 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 125
61 Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 126
62 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 130 2020-11-20 Hønen, Fanø
63 Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 132
64 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 134 2020-06-18 Gedser fuglestation
65 Brundrossel (Turdus eunomus) 138
66 Orientsejler (Apus pacificus) 143
67 X Stribet Sanger (Setophaga striata) 143 2006-10-15 manø
68 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 147
69 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 148 2019-10-15 Blåvands Huk
70 Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 153
Annoncer