Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Ib Jensen er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1540) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1
3 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1
4 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
5 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
6 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
7 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
8 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
9 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
10 Stortrappe (Otis tarda) 4
11 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 4
12 X Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5 2021-11-04 Christiansø
13 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
14 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
15 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
16 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 14
20 X Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15 2012-10-19 Kongens Have, Christiansø
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 17
22 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
23 X Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18 2012-10-21 Christiansø
24 Lille Sejler (Apus affinis) 27
25 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 32
26 Storskråpe (Ardenna gravis) 39
27 X Makisanger (Curruca subalpina) 44 2022-05-15 Mosen, Blåvand
28 X Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 48 2019-11-10 Folkeparken ved Gentofte Sø
29 X Klippeværling (Emberiza cia) 48 2003-05-31 Gedser Fuglestation
30 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51 2001-11-02 Køge Sydstrand
31 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 53 2022-09-14 Børstrup Hage, Gilleleje
32 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 53
33 X Brun Sule (Sula leucogaster) 60 2023-11-04 Rømødæmningen
34 X Bartramsklire (Bartramia longicauda) 61 2015-11-09 Værnengene
35 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 61 2007-10-13 Nord for Jennes Sø, Skagen
36 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 67 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
37 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 68 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
38 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69 2004-09-03 Flyndersø, Rørvig
39 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72 2010-06-08 Ved Blåvand Fyr
40 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 74
41 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 75 2017-06-05 Rødbyhavn, Lidsø, Dannemare og Spidsby på Lolland
42 X Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 76 2016-05-31 Christiansø
43 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 76 2011-04-20 Vesterled, Blåvand
44 X Rosenterne (Sterna dougallii) 84 2003-06-21 Nødebohuse
45 X Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 91 2019-10-15 Blåvandshuk
46 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92 2005-06-12 Højen Fyrskov, Skagen
47 X Kaffersejler (Apus caffer) 93 2020-10-27 Vejby Strand, Rågeleje
48 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 95
49 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97
50 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 103 2007-07-22 Blåvandshuk
51 X Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 106 2019-10-19 Tipmosen ved Ho
52 X Dværgsnegås (Anser rossii) 109 2021-11-26 Bygholm Vejle
53 X Polarlomvie (Uria lomvia) 111 2021-10-23 Børstrup Hage, Gilleleje
54 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113 2006-08-05 Ræhr Grusgrav
55 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 117 2012-05-20 Grenen, Skagen
56 Gulddrossel (Zoothera aurea) 120
57 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 122 2023-07-21 Grenen, Skagen
58 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 123 2005-05-28 Grenen, Skagen
59 X Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 124 2020-11-18 Hønen, Sønderho, Fanø
60 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 125
61 X Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 126 2018-04-28 Hvidefyrvej, Skagen
62 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 130 2016-10-13 Hønen, Fanø
63 X Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 132 2023-03-22 Vollsmose, Odense
64 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 134 2003-06-02 Fyrhaven, Gedser
65 X Brundrossel (Turdus eunomus) 138 2020-11-01 Sorthat Odde, Bornholm
66 X Orientsejler (Apus pacificus) 143 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
67 X Stribet Sanger (Setophaga striata) 143 2006-10-15 Klitvej, Mandø
68 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 147 2023-05-29 Christiansø
69 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 148 2019-05-19 Saltholm ved kroen
70 X Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 153 2020-11-08 Dragsminde Sluse, Lolland
Annoncer