Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Eske Schmidt | 327 | ||
2 | Jens Lind | 323 | ||
3 | Michael Køie Poulsen | 314 | 1970-05-23 | Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg) |
4 | Morten Heegaard | 310 | ||
5 | Rune Sø Neergaard | 310 | ||
6 | Rasmus Turin | 305 | ||
7 | Christian Andersen Jensen | 295 | ||
8 | Hjalte Benjamin Johansen | 291 | ||
9 | Andreas Winding | 289 | Bryrup (Silkeborg) | |
10 | Simon Vikstrøm | 284 | ||
11 | Jørn Vinther Sørensen | 278 | 1974-05-17 | Fugdal mose |
12 | Peter Hartoft-Jacobsen | 278 | 1996-05-31 | Vordingborg, nord for Algade (Vordingborg) |
13 | Rasmus Strack | 277 | 1987-05-24 | Dyrehaven |
14 | Thomas Buus Nielsen | 276 | 1989-05-20 | Middelfart (Middelfart) |
15 | Henrik Stenholt | 275 | 2005-05-19 | Bjarup Mose (Silkeborg) |
16 | Leif Frederiksen | 267 | 1996-05-26 | Mølleåen, Jægersborg hegn |
17 | Anders Wiig Nielsen | 264 | 2007-05-13 | Harboøre Tange (Lemvig) |
18 | Morten Christensen | 264 | 2008-05-20 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
19 | Jan Kiel | 260 | 2004-05-07 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
20 | Mogens Erlandsen | 260 | ||
21 | David B. Collinge | 257 | 2002-05-12 | Nexø (Bornholm) |
22 | Kenneth Bach Christensen | 255 | ||
23 | Erik Groth-andersen | 252 | 2003-05-17 | Ellekrattet, Skagen |
24 | Peter Christiansen | 248 | ||
25 | Jens Gulseth Wessberg | 246 | ||
26 | Martin Svinth Weenink | 245 | 2014-05-14 | Egå Engsø (Århus) |
27 | Mathias Blicher Bjerregård | 244 | 2006-05-26 | Møllehus |
28 | Orla Hugger Jakobsen | 242 | 2020-05-15 | Stege Sukkerfabriks Jordbassiner, Møn |
29 | Thyge Enevoldsen | 237 | ||
30 | Søren Tanderup | 236 | 2003-05-31 | Gl. Løgten, Århus |
31 | Brian Maar Pedersen | 232 | 2007-05-14 | Fyrhaven, Gedser Odde |
32 | Christian Michael Villadsen | 231 | 2014-05-17 | Skagen Haveforening (Frederikshavn) |
33 | Kenneth Vegeberg Rude | 230 | ||
34 | Olaf G. Christiani | 223 | 2003-05-10 | Valsølille Sø |
35 | Niels Aagaard | 222 | 1975-05-18 | |
36 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 214 | 2014-05-17 | Skagen Haveforrening |
37 | Kield Andersson | 213 | 2005-05-26 | Vostrup |
38 | René Rørbæk | 212 | ||
39 | Louise Tanderup | 207 | 2018-05-20 | Pumpestation Nord Skjern Å |
40 | Christian Peter Bitterwolf | 203 | 2006-05-28 | Skagen / grenen |
41 | Flemming Rosenvind Rieck | 199 | 2023-05-14 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
42 | Jan Badura | 197 | 2018-05-18 | Kværkeby Fuglereservat (Ringsted) |
43 | Lasse Birch Højrup | 195 | ||
44 | Oliver Bøgh Jensen | 188 | 2020-05-26 | Bisserup Havn (Slagelse) |
45 | Lars Johansen | 174 | 2020-05-26 | Lillerød (tidl. Allerød) (Allerød) |
46 | Niels Kristian Bech Jensen | 166 | 2021-05-29 | Vallum sø (Syddjurs) |
47 | Henrik Pedersen | 162 | 2009-05-31 | Kjul Å (Hjørring) |
48 | Tue Jørgensen | 154 | 2020-05-31 | Lille Vildmose (Aalborg) |
49 | Carl Emil Riising Nielsen | 150 | 2021-05-14 | Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn) |
50 | Michael Højgaard | 128 | 2021-05-23 | Gulstav Østerskov (Langeland) |
51 | Christian Vemmelund Helligsø | 128 | 2023-05-20 | Gravgård Strand, Thyholm |
52 | Geir Tveit | 108 | 2022-05-23 | Helvigstrup Skov (Lejre) |
53 | Lars Askholm | 105 | 2023-05-27 | Kongeå, Villebøl-Gredstedbro (Esbjerg) |
54 | Bart Westgeest | 98 | 2022-05-16 | Vestermølle skove Holtsbæk/Sønderbæk (Skanderborg) |
55 | Emil Blicher Bjerregård | 95 | ||
56 | Andreas Gabriel Bojsen-Møller | 56 | 2005-05-22 | Norsminde Nor |