Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Eske Schmidt | 327 | ||
2 | Jens Lind | 323 | ||
3 | Michael Køie Poulsen | 314 | 1972-05-22 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Egedal) |
4 | Morten Heegaard | 310 | ||
5 | Rune Sø Neergaard | 310 | ||
6 | Rasmus Turin | 305 | ||
7 | Christian Andersen Jensen | 295 | ||
8 | Hjalte Benjamin Johansen | 291 | ||
9 | Andreas Winding | 289 | Bryrup (Silkeborg) | |
10 | Simon Vikstrøm | 284 | ||
11 | Jørn Vinther Sørensen | 278 | 1976-05-06 | Rømø |
12 | Peter Hartoft-Jacobsen | 278 | 2016-05-08 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
13 | Rasmus Strack | 277 | 2006-05-12 | Sølvsted Mose |
14 | Thomas Buus Nielsen | 276 | 1989-05-12 | Fredmosen (Langeland) |
15 | Henrik Stenholt | 275 | 1988-05-10 | Magisterkogen (Tønder) |
16 | Leif Frederiksen | 267 | 1995-05-28 | Nymose, Gentofte |
17 | Anders Wiig Nielsen | 264 | 2007-05-06 | Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde) |
18 | Morten Christensen | 264 | 2009-05-31 | Uggerby Ås Udløb (Hjørring) |
19 | Mogens Erlandsen | 260 | ||
20 | Jan Kiel | 259 | 2003-05-04 | Borreby Mose (Slagelse) |
21 | David B. Collinge | 257 | 2004-05-31 | Bastemose (Bornholm) |
22 | Kenneth Bach Christensen | 255 | ||
23 | Erik Groth-andersen | 252 | ||
24 | Peter Christiansen | 248 | ||
25 | Jens Gulseth Wessberg | 246 | ||
26 | Martin Svinth Weenink | 245 | ||
27 | Mathias Blicher Bjerregård | 244 | 2004-05-16 | Strødam Engsø |
28 | Orla Hugger Jakobsen | 242 | 2020-05-10 | Glumsø Sø NV. f. Næstved |
29 | Thyge Enevoldsen | 237 | ||
30 | Søren Tanderup | 236 | 2017-05-27 | Vridsløsemagle |
31 | Brian Maar Pedersen | 232 | 2007-05-13 | Røgbølle Sø |
32 | Christian Michael Villadsen | 231 | 2014-05-02 | Egå Engsø (Århus) |
33 | Kenneth Vegeberg Rude | 230 | ||
34 | Olaf G. Christiani | 223 | 2003-05-10 | Valsølille Sø |
35 | Niels Aagaard | 222 | 1975-05-17 | |
36 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 214 | 2014-05-16 | Grenen Reservatet |
37 | Kield Andersson | 213 | 2006-05-24 | Flyndersø |
38 | René Rørbæk | 212 | ||
39 | Louise Tanderup | 207 | 2018-05-12 | Sylviastien, Skagen |
40 | Christian Peter Bitterwolf | 203 | 2006-05-12 | Hejresøen |
41 | Flemming Rosenvind Rieck | 199 | 2018-05-04 | Magisterkogen (Tønder) |
42 | Jan Badura | 197 | 2018-05-21 | Kværkeby Fuglereservat (Ringsted) |
43 | Lasse Birch Højrup | 195 | ||
44 | Oliver Bøgh Jensen | 188 | 2020-05-24 | Lund Fjord (Thisted) |
45 | Lars Johansen | 174 | 2017-05-16 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
46 | Niels Kristian Bech Jensen | 166 | 2017-05-28 | Egå Engsø (Århus) |
47 | Henrik Pedersen | 162 | 2010-05-22 | Vejlerne |
48 | Tue Jørgensen | 154 | 2020-05-05 | Dødeå (Århus) |
49 | Carl Emil Riising Nielsen | 150 | 2021-05-08 | Aflandshage (Dragør) |
50 | Johnny Jensen | 145 | 2021-05-30 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
51 | Michael Højgaard | 128 | 2021-05-14 | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) |
52 | Christian Vemmelund Helligsø | 128 | 2023-05-09 | Egå Engsø (Århus) |
53 | Geir Tveit | 108 | 2022-05-26 | Svogerslev Sø (Roskilde) |
54 | Lars Askholm | 105 | 2022-05-11 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
55 | Bart Westgeest | 98 | 2022-05-15 | Skanderborg Sø (Skanderborg) |
56 | Emil Blicher Bjerregård | 95 | ||
57 | Andreas Gabriel Bojsen-Møller | 56 | 2005-05-12 | Kasted Mose |