Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Eske Schmidt | 327 | ||
2 | Jens Lind | 323 | ||
3 | Michael Køie Poulsen | 314 | 1999-05-02 | Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød) |
4 | Morten Heegaard | 310 | ||
5 | Rune Sø Neergaard | 310 | ||
6 | Rasmus Turin | 305 | ||
7 | Christian Andersen Jensen | 295 | Djursland | |
8 | Hjalte Benjamin Johansen | 291 | ||
9 | Andreas Winding | 289 | Bryrup (Silkeborg) | |
10 | Simon Vikstrøm | 284 | ||
11 | Jørn Vinther Sørensen | 278 | 1976-05-05 | Fugdal |
12 | Peter Hartoft-Jacobsen | 278 | 2014-05-16 | Svenskeholm Syd, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
13 | Rasmus Strack | 277 | ||
14 | Thomas Buus Nielsen | 276 | 1991-05-04 | Gamborg Inderfjord (Middelfart) |
15 | Henrik Stenholt | 275 | Linå By (Silkeborg) | |
16 | Leif Frederiksen | 267 | 2007-05-04 | Rådvad |
17 | Anders Wiig Nielsen | 264 | 2015-05-03 | Jættebrink, Møns Klint (Vordingborg) |
18 | Morten Christensen | 264 | 2010-05-02 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
19 | Mogens Erlandsen | 260 | ||
20 | Jan Kiel | 259 | 2002-05-04 | Det Plessenske Overdrev (Sorø) |
21 | David B. Collinge | 257 | 2002-05-12 | Paradisbakker (Bornholm) |
22 | Kenneth Bach Christensen | 255 | ||
23 | Erik Groth-andersen | 252 | ||
24 | Peter Christiansen | 248 | ||
25 | Jens Gulseth Wessberg | 246 | ||
26 | Martin Svinth Weenink | 245 | ||
27 | Mathias Blicher Bjerregård | 244 | 2006-05-28 | Sønderjylland |
28 | Orla Hugger Jakobsen | 242 | 2014-05-03 | Tissø, syd |
29 | Thyge Enevoldsen | 237 | ||
30 | Søren Tanderup | 236 | 2018-05-03 | Gamle Landevej, Skagen |
31 | Brian Maar Pedersen | 232 | ||
32 | Christian Michael Villadsen | 231 | 2014-05-18 | Flagbakken (Frederikshavn) |
33 | Kenneth Vegeberg Rude | 230 | ||
34 | Olaf G. Christiani | 223 | 2006-05-12 | Rudbøl Kog |
35 | Niels Aagaard | 222 | 1975-05-14 | |
36 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 214 | 2018-05-21 | Buttervej Industriområde, Skagen |
37 | Kield Andersson | 213 | 2006-05-16 | Skjern Enge |
38 | René Rørbæk | 212 | ||
39 | Louise Tanderup | 207 | 2018-05-03 | Gamle Landevej, Skagen |
40 | Christian Peter Bitterwolf | 203 | 2006-05-07 | Slotshaven Hillerød |
41 | Flemming Rosenvind Rieck | 199 | 2017-05-12 | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) |
42 | Jan Badura | 197 | 2021-05-01 | Kalby Skov & Plantage og Skærbæk Plantage (Tønder) |
43 | Lasse Birch Højrup | 195 | ||
44 | Oliver Bøgh Jensen | 188 | 2021-05-01 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
45 | Lars Johansen | 174 | 2020-05-11 | Ganløse Ore (Egedal) |
46 | Niels Kristian Bech Jensen | 166 | 2019-05-05 | Spørring (Århus) |
47 | Henrik Pedersen | 162 | 2010-05-09 | Tolne Skov (Hjørring) |
48 | Tue Jørgensen | 154 | 2020-05-31 | Lille Vildmose (Aalborg) |
49 | Johnny Jensen | 145 | 2022-05-14 | Hønning Plantage (Tønder) |
50 | Michael Højgaard | 128 | 2023-05-04 | Ovstrup Hede (Herning) |
51 | Geir Tveit | 108 | 2022-05-05 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
52 | Bart Westgeest | 98 | 2020-05-15 | Yding Skov (Horsens) |
53 | Merit Lenk | 21 | 2022-05-13 | Linå Vesterskov (Silkeborg) |