Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Eske Schmidt | 327 | ||
2 | Jens Lind | 323 | ||
3 | Michael Køie Poulsen | 314 | 1971-05-29 | Utterslev Mose, Del I, II og III (København) |
4 | Morten Heegaard | 310 | ||
5 | Rune Sø Neergaard | 310 | ||
6 | Rasmus Turin | 305 | ||
7 | Christian Andersen Jensen | 295 | Tåstrup Sø | |
8 | Hjalte Benjamin Johansen | 291 | ||
9 | Andreas Winding | 289 | Salten Langsø vestdel (Horsens) | |
10 | Simon Vikstrøm | 284 | ||
11 | Jørn Vinther Sørensen | 278 | 1976-05-06 | Rudbøl |
12 | Peter Hartoft-Jacobsen | 278 | 2017-05-02 | Gravlev Sø (Rebild) |
13 | Rasmus Strack | 277 | ||
14 | Thomas Buus Nielsen | 276 | 1990-05-01 | Gamborg Inderfjord (Middelfart) |
15 | Henrik Stenholt | 275 | 1982-05-01 | Tipperne (Ringkøbing-Skjern) |
16 | Leif Frederiksen | 267 | 2006-05-02 | Kammerslusen, Ribe |
17 | Anders Wiig Nielsen | 264 | 2005-05-15 | Staunings Ø (Solrød) |
18 | Morten Christensen | 264 | 2011-05-15 | Ulvedybet (Jammerbugt) |
19 | Mogens Erlandsen | 260 | ||
20 | Jan Kiel | 259 | 2003-05-02 | Årslev Engsø (Århus) |
21 | David B. Collinge | 257 | 2002-05-12 | Nexø Sydstrand (Bornholm) |
22 | Kenneth Bach Christensen | 255 | ||
23 | Erik Groth-andersen | 252 | Alsønderup Enge | |
24 | Peter Christiansen | 248 | ||
25 | Jens Gulseth Wessberg | 246 | ||
26 | Martin Svinth Weenink | 245 | ||
27 | Mathias Blicher Bjerregård | 244 | ||
28 | Orla Hugger Jakobsen | 242 | 2014-05-03 | Flasken v. Reersø S. f. Kalundborg |
29 | Thyge Enevoldsen | 237 | ||
30 | Søren Tanderup | 236 | 2017-05-10 | Skarvesøen, Skagen |
31 | Brian Maar Pedersen | 232 | 2007-05-13 | Søndersø |
32 | Christian Michael Villadsen | 231 | 2014-05-04 | Årslev Engsø (Århus) |
33 | Kenneth Vegeberg Rude | 230 | ||
34 | Olaf G. Christiani | 223 | 2006-05-12 | Vidå Slusen |
35 | Niels Aagaard | 222 | 1975-05-01 | |
36 | Kield Andersson | 213 | 2008-05-05 | Skjern Enge |
37 | René Rørbæk | 212 | ||
38 | Louise Tanderup | 207 | 2018-05-16 | Lille sø ved Brabrand søen |
39 | Christian Peter Bitterwolf | 203 | 2006-05-05 | Favrholm Voldgrav Hillerød |
40 | Flemming Rosenvind Rieck | 199 | 2021-05-02 | Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder) |
41 | Jan Badura | 197 | 2017-05-10 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
42 | Lasse Birch Højrup | 195 | ||
43 | Oliver Bøgh Jensen | 188 | 2018-05-13 | Tranemosen s.f. Haslev (Faxe) |
44 | Lars Johansen | 174 | ||
45 | Niels Kristian Bech Jensen | 166 | 2021-05-15 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
46 | Tue Jørgensen | 154 | 2022-05-13 | Hørret Enge (Århus) |
47 | Johnny Jensen | 145 | 2022-05-15 | Ballum Forland (Tønder) |
48 | Michael Højgaard | 128 | 2022-05-02 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
49 | Emil Blicher Bjerregård | 95 | ||
50 | Søren Nygaard | 89 |