Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Eske Schmidt | 288 | ||
2 | Jens Lind | 283 | ||
3 | Rasmus Turin | 273 | ||
4 | Michael Køie Poulsen | 264 | 2010-04-24 | Grønjordssøen (København) |
5 | Rune Sø Neergaard | 262 | ||
6 | Christian Andersen Jensen | 257 | 2010-04-30 | Emmerlev Klev |
7 | Simon Vikstrøm | 253 | ||
8 | Jan Kiel | 252 | 2004-04-24 | Borreby Mose (Slagelse) |
9 | Rasmus Strack | 251 | ||
10 | Morten Heegaard | 250 | 2008-04-27 | Ellekrattet |
11 | Leif Frederiksen | 244 | 2007-04-25 | Ribe Østerå |
12 | Thomas Buus Nielsen | 244 | 2007-04-29 | Skals Ådal ml. Hjarbæk Fjord og Viborg-Løgstørvej (Viborg) |
13 | Peter Hartoft-Jacobsen | 243 | 2016-04-27 | Kogleaks (Thisted) |
14 | Jørn Vinther Sørensen | 241 | 2004-04-28 | Lakolk Sø, Rømø (Tønder) |
15 | Andreas Winding | 241 | 2007-04-26 | Magisterkog |
16 | Mogens Erlandsen | 240 | ||
17 | Anders Wiig Nielsen | 234 | 2009-04-10 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
18 | Orla Hugger Jakobsen | 232 | 2014-04-30 | Borreby Mose S. f. Skælskør |
19 | Hjalte Benjamin Johansen | 232 | 2019-04-27 | Stege Slambassiner |
20 | Thyge Enevoldsen | 228 | 2011-04-22 | Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern) |
21 | Ralph Qwinten | 223 | 2015-04-23 | Ballum Forland (Tønder) |
22 | Morten Christensen | 222 | 2014-04-28 | Haldager Vejle (Aalborg) |
23 | Jens Gulseth Wessberg | 222 | 2000-04-15 | Rudbøl Sø |
24 | David Manstrup | 221 | 2016-04-30 | Magisterkogen (Tønder) |
25 | Søren Nygaard | 220 | ||
26 | Erik Groth-andersen | 219 | 2016-04-30 | Selsø |
27 | David B. Collinge | 216 | 2010-04-30 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
28 | Kenneth Bach Christensen | 216 | ||
29 | Henrik Stenholt | 215 | 2002-04-29 | Brabrand Sø - østenden (Århus) |
30 | Martin Svinth Weenink | 205 | 2014-04-29 | Brabrand Sø (Århus) |
31 | René Rørbæk | 196 | 2014-04-26 | Nørholm Skov |
32 | Kield Andersson | 194 | 2007-04-24 | Sneum Engsø |
33 | Christian Peter Bitterwolf | 193 | 2007-04-25 | Magisterkog |
34 | Søren Tanderup | 191 | 2020-04-28 | Porsemosen |
35 | Niels Aagaard | 190 | 1974-04-10 | |
36 | Lars Johansen | 184 | 2020-04-21 | Holløse Bredning (Gribskov) |
37 | Olaf G. Christiani | 180 | 2008-04-27 | Torpet Mose |
38 | Christian Michael Villadsen | 176 | 2017-04-13 | Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern) |
39 | Louise Tanderup | 170 | 2020-04-29 | Porsemose Tåstrup |
40 | Jan Badura | 170 | 2020-04-26 | Elleenge (Roskilde) |
41 | Brian Maar Pedersen | 167 | 2007-04-30 | Majbølle Nor, Lolland |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 167 | 2021-04-29 | Tinglev Mose (Aabenraa) |
43 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 165 | 2017-04-13 | Skænken Sø |
44 | Lasse Birch Højrup | 164 | ||
45 | Jens Peter Bech | 155 | 2023-04-29 | Sybergland (Kerteminde) |
46 | Ole Kjuel Nielsen | 148 | 2020-04-17 | Torpet Mose (Ringsted) |
47 | Tue Jørgensen | 140 | 2022-04-26 | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) |
48 | Christian Vemmelund Helligsø | 123 | 2023-04-30 | Ny Frederikskog |