VP Artsliste

VP Artsliste

Johan Sandström

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Johan Sandströms kryds

Dette er Johan Sandströms VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1987-07-01 Slätten Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1986-10-20 Ekna Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1985-04-15 Slätten Sverige
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1992-06-22 Sarek Lappland Sverige
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1990-07-19 Ammarnäs Lappland Sverige
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2013-05-07 Demirkazik Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1991-07-20 Ayia Napa Cypern
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1998-04-29 Gibraltar Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1995-04-17 Saint Lorenc Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2013-05-10 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1997-03-18 Eilat cemetary Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1993-03-17 Paphos airport Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1986-04-26 Ottenby Sverige
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1993-07-19 Djurle myr Sverige
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1985-01-01 Rottne Sverige
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1986-04-24 Ottenby Sverige
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1995-10-14 Stenåsabadet Öland Sverige
32 X Canadagås (Branta canadensis) 1984-01-01 Småland Sverige
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1986-04-12 Borsjön Sverige
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2006-04-02 Bergkvara Sverige
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser) 1985-01-01 Öland Sverige
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1985-01-01 Småland Sverige
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1988-05-24 Getterön Halland Sverige
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1995-10-15 Enetri Öland Sverige
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1987-09-30 Ottenby Sverige
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1989-10-29 Ottenby Öland Sverige
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 1985-05-21 Ottenby Sverige
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1988-04-02 Löttorp Sverige
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1985-01-01 Borsjön Småland Sverige
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-07-04 Sillesjö Sverige
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 1985-05-21 Ottenby Sverige
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1993-03-16 Akrotiri Cypern
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 1998-04-13 Malmö Sverige
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 1986-08-12 Lidhemssjön Sverige
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1995-07-25 Tysslingen Sverige
61 X Skeand (Spatula clypeata) 1986-04-24 Ottenby Sverige
62 X Knarand (Mareca strepera) 1986-04-25 Ottenby Sverige
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 1986-04-24 Ottenby Sverige
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-07-01 Eckels udde Öland Sverige
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1985-01-01 Borsjön Sverige
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2014-05-28 Frövisjön Vstm Sverige
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 1986-04-24 Ottenby Sverige
71 X Krikand (Anas crecca) 1985-01-01 Borsjön Sverige
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2001-05-02 Husebymaden Sverige
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1997-03-16 Hula Israel
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1991-01-18 Krankesjön Skåne Sverige
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) 1986-02-09 Karlshamn Sverige
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-03-16 Phassori reedbeds Cypern
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1987-03-01 Karlshamn Sverige
81 X Troldand (Aythya fuligula) 1985-05-21 Ottenby Sverige
82 X Bjergand (Aythya marila) 1987-03-01 Karlshamn Sverige
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1999-05-02 Fituna Sverige
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1986-04-24 Ottenby Sverige
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1990-04-13 Rödskär Halland Sverige
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1985-05-21 Ottenby Sverige
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-09-29 Skummeslövstrand Sverige
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1986-04-24 Ottenby Sverige
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2021-01-24 Hemeslövsstrand Halland Sverige
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1986-04-24 Ottenby Sverige
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2011-05-03 Klapperstensfältet Påarp Hl. Sverige
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1986-02-09 Karlshamn Sverige
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 1985-05-20 Böksholms dammar Sverige
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1986-02-09 Karlshamn Sverige
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1985-01-01 Innaren Sverige
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1985-05-21 Ottenby Sverige
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1992-05-02 Krankesjön Skåne Sverige
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1998-04-24 Laguna de Rincon Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1998-04-27 El Rosio Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1993-06-03 Riseberga Skåne Sverige
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 1999-11-07 Gårdby Öland Sverige
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1993-03-16 Phassori Cypern
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus) 1985-05-21 Ottenby Sverige
116 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1995-04-14 Castello d'Empuries Spanien
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 1997-03-16 Kefaruppin Israel
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1995-04-18 Los Monegros Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 1997-03-15 Nizzana Israel
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1995-04-17 Satago Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1993-03-18 Coral bay Cypern
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2018-10-17 Diving center, Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) 1985-05-28 Borsjön Småland Sverige
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1995-04-17 Sastago Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1997-03-15 Sede Boquer Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1995-04-17 Sastago Spanien
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1998-12-04 Risani Marokko
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1997-03-12 Eilat Pumpstation Israel
143 X Klippedue (Columba livia) 1985-09-22 Getterön Sverige
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 1986-09-07 Slätten Sverige
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 1985-04-15 Slätten Sverige
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1990-06-11 Ottenby Öland Sverige
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1991-04-13 Mörbylånga Sverige
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1986-04-25 Ottenby Sverige
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2007-03-25 Al Abraq Kuwait
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1997-03-12 Eilat Israel
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1997-03-14 Km20 Eilat Sverige
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2019-05-23 Hammarby Öland Sverige
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1986-07-10 Borsjön Småland Sverige
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1990-06-09 Ås Ottenby Sverige
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1995-04-15 Aiguamolls Spanien
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2002-06-12 Hunnahamnen Sverige
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1988-05-16 Borsjön Småland Sverige
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1995-04-14 Aiguamolls Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2002-02-01 Idfu Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2013-05-12 Akgöl Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1986-05-18 Kävsjön Sverige
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra) 1985-09-22 Getterön Sverige
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2014-04-29 Björnhålet Västerfärnebo Sverige
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2001-05-22 Vadadalen Uppland Sverige
182 X Trane (Grus grus) 1984-01-01 Slätten Sverige
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1987-08-09 Ottenby Öland Sverige
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1988-11-05 Gubbanäsan Halland Sverige
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1984-06-01 Sörabysjön Sverige
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1985-05-22 Triberga mosse Öland Sverige
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1986-07-11 Hornborgasjön Västergötland Sverige
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1993-03-15 Larnaca Cypern
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1993-03-18 Kouklia reedbeds Cypern
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1985-05-21 Getterön Sverige
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1993-03-19 Spiros beach Cypern
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1986-04-24 Ottenby Sverige
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 1985-09-22 Getterön Sverige
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1993-03-16 Phassori Cypern
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-05-14 Strandvik Värmland Sverige
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-03-21 Abdaly farms Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1995-09-30 Ekesåkra Skåne Sverige
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-06-23 Turkiesjön Ramnäs Sverige
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1985-09-22 Getterön Sverige
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1992-07-12 Gnien Ramnäs Sverige
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1992-07-12 Ramnäs Västmanland Sverige
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1985-09-22 Getterön Sverige
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1986-04-24 Ottenby Sverige
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2018-10-09 Cabo Da Praia Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1986-07-10 Tåkern Sverige
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1991-06-15 Ängsnäset Sverige
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1993-08-07 Stora ören Öland Sverige
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1993-03-16 Akrotiri Cypern
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-03-26 Sandasjön Sverige
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1992-06-22 Sarek Lappland Sverige
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2001-11-22 Kråks skjutfält Västergötland Sverige
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 1987-08-15 Getterön Halland Sverige
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-09-12 Ottenby Öland Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 1985-09-22 Getterön Sverige
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1985-09-22 Getterön Sverige
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1986-07-12 Getterön Sverige
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2003-06-15 Vialms udde Sverige
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1986-04-24 Ottenby Sverige
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2005-08-02 Bondängen Ottenby Öland Sverige
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1986-08-09 Getterön Sverige
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1985-09-22 Getterön Sverige
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1986-08-09 Getterön Sverige
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2000-08-11 Örtofta sockerbruksdammar Sverige
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2005-07-04 Bejershamn Öland Sverige
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1986-08-09 Getterön Sverige
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1986-08-09 Getterön Sverige
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1995-07-17 Ottenby Öland Sverige
244 X Sandløber (Calidris alba) 1986-07-21 Getterön Sverige
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1985-09-22 Getterön Sverige
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1986-04-24 Ottenby Sverige
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1998-05-29 Rönnen Sverige
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1985-09-22 Getterön Sverige
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2018-10-16 Caldeira Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2003-07-01 Bejers hamn Sverige
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1989-10-08 Ottenby Öland Sverige
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-09-09 Stora Ören Öland Sverige
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2003-08-23 Norrvik Ottenby Sverige
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2012-07-15 Västerstadsviken Sverige
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1987-10-30 Getterön Halland Sverige
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1985-01-01 Slätten Sverige
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1987-09-30 Ottenby Sverige
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1995-05-18 Hunnadammen Sverige
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1986-04-12 Borsjön Småland Sverige
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2019-04-15 Karboda Uppland Sverige
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1988-08-14 Brevik Morups tånge Halland Sverige
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2008-06-07 Inre Stockviken Gotland Sverige
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1987-08-09 Bejershamn Öland Sverige
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1991-10-25 Sandvik Ottenby Sverige
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1986-05-20 Stockeviken Småland Sverige
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2006-07-22 Utlängan Sverige
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1986-04-12 Borsjön Småland Sverige
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1992-06-12 Visingsö Småland Sverige
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) 1985-05-21 Ottenby Sverige
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1993-05-19 Ideni fishponds Letland
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1986-07-12 Getterön Sverige
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1986-07-10 Tåkern Sverige
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1985-07-01 Ottenby Sverige
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2017-12-23 Stora Amundön. Sverige
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2007-03-20 Doha Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1998-12-07 Barrage de Yosef Marokko
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-04-22 Ebro Spanien
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-07-02 Ängsnäset Skåne Sverige
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2001-07-18 Kannickdammen Skåne Sverige
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1988-11-04 Gubbanäsan Getterön Sverige
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-08 Lerkil Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-08-23 Sämstad Sverige
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1993-03-16 Akrotiri Cypern
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2007-07-01 Fäholmen Blekinge Sverige
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1985-05-21 Ottenby Sverige
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1987-08-15 Morups tånge Sverige
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1993-01-23 Unda camp Bohuslän Sverige
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2000-05-23 Nolhagaviken Västergötland Sverige
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1995-04-22 Ebro Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1993-03-18 Yiyos Yoryios Cypern
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1997-03-12 Eilat North beach Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1997-03-12 Eilat North beach Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2002-01-30 Shalatain Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus) 1985-09-22 Getterön Sverige
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1993-05-30 Oceanhamnen Halmstad Sverige
310 X Svartbag (Larus marinus) 1985-09-22 Getterön Sverige
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1988-05-24 Getterön Halland Sverige
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1993-01-23 Unda camp Bohuslän Sverige
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1985-05-21 Ottenby Sverige
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1995-10-15 Ottenby Sverige
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1993-03-15 Limassol Cypern
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1997-03-16 Kefaruppin Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 1986-04-25 Ottenby Sverige
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1994-09-17 Ottenby Sverige
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1985-07-02 Kristianopel Sverige
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2002-02-04 Sarfaga Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2000-11-27 Naiila Marokko
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2000-11-26 Dakhla Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1986-04-25 Ottenby Sverige
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1985-07-01 Ottenby Sverige
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-02 Söskär Mollösund Sverige
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1985-05-21 Ottenby Sverige
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2007-03-22 Suur Port Kuwait
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1985-09-22 Getterön Sverige
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1992-10-04 Torne Småland Sverige
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1993-06-06 Tåkern Sverige
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 1986-07-10 Tåkern Sverige
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1995-09-27 Nidingen Sverige
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1990-10-09 Ottenby Öland Sverige
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1986-09-21 Falsterbo Sverige
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1992-06-20 Sarek Lappland Sverige
351 X Søkonge (Alle alle) 1988-11-04 Gubbanäsan Halland Sverige
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge) 1987-10-30 Getterön Halland Sverige
354 X Alk (Alca torda) 1988-11-05 Gubbanäsan Halland Sverige
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1988-04-04 Källa hamn Öland Sverige
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 1988-11-05 Gubbanäsan Halland Sverige
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1987-09-27 Ottenby Sverige
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1984-07-01 Innaren Sverige
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 1994-01-12 Varbergs hamn Halland Sverige
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1992-09-18 Falsterbo Nabben Skåne Sverige
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2001-05-19 Hovs hallar Sverige
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2009-09-28 Skummeslövsstrand Halland Sverige
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1995-10-20 Mellbystrand Halland Sverige
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1989-07-13 W. Göteborgs hamn Västergötland Sverige
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2013-05-12 Tasucu Akgöl Tyrkiet
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1998-12-08 W. Agadir harbour Marokko
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1991-11-09 Mellbystrand Halland Sverige
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 1998-12-08 W. Agadir harbour Marokko
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1992-10-08 Glommen Halland Sverige
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1993-03-18 Aphrodites bath Cypern
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1995-04-15 Cap de Creus Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1998-12-08 W. Agadir harbour Marokko
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2000-11-24 Tarfaya Marokko
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1992-07-05 Store Mosse Småland Sverige
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1991-01-12 Flyinge Skåne Sverige
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1989-08-01 Gubbanäsan Halland Sverige
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1997-03-18 North beach Israel
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1997-03-16 Keffaruppin Israel
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1992-12-20 Hallands väderö Skåne Sverige
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1985-05-21 Ottenby Sverige
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2007-03-22 Suur Port Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1998-12-08 Kap Rir Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1992-09-18 Falsterbo Nabben Skåne Sverige
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1988-01-01 ?Lake Holland
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1989-05-20 Tysslingen Närke Sverige
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-10 Vejlerne Danmark
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1998-04-26 Coto Donaña Spanien
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1990-05-13 Skärlöv Öland Sverige
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1997-03-12 North beach Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1992-03-16 Phassori reedbeds Cypern
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1993-03-16 Phassori reedbeds Cypern
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1984-05-01 Sörabysjön Småland Sverige
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1993-03-21 Phassori reedbeds Cypern
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1989-09-10 Lidhemssjön Småland Sverige
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-08-13 Klosterfjorden Halland Sverige
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1997-03-12 North beach Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1997-03-17 Hula Israel
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2001-09-10 Lake Burgas Bulgarien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1985-01-01 Innaren Sverige
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-12-01 Taroudannt Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1995-04-16 Baga Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1995-04-18 Los Monegros Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1985-06-15 Borsjön Småland Sverige
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1993-03-17 Kensington cliffs Cypern
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1998-04-25 Fuente Obejuna Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2002-01-30 Shalatain Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1995-04-15 Aiguamolls Spanien
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1990-10-10 Ottenby Öland Sverige
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1995-10-07 Börringesjön Skåne Sverige
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1995-04-17 Balaguer Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1991-01-12 Tågra Skåne Sverige
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1998-04-26 Sierra Morena Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1992-09-17 Kanalen Falsterbo Skåne Sverige
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1988-02-14 Fyledalen Skåne Sverige
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1995-04-16 Baga Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2007-03-25 Al Abraq Kuwait
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2001-09-07 Sunny Beach Bulgarien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1985-09-22 Getterön Sverige
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1986-09-05 Lidhemssjön Sverige
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1985-09-22 Getterön Sverige
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1985-09-22 Getterön Sverige
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2019-10-12 SW slopes of Caldeira, Corvo Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 1991-10-13 Enetri Öland Sverige
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1987-08-09 Ottenby Sverige
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1986-04-24 Ottenby Sverige
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1995-04-14 Aiguamolls Spanien
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1985-11-14 Braås Sverige
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1986-02-09 Stärnö Blekinge Sverige
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1997-03-14 Sede Boquer Israel
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) 1985-01-01 Rottne Sverige
520 X Slørugle (Tyto alba) 2008-06-07 Gotland Sverige
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2013-05-09 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1993-06-03 Riseberga Skåne Sverige
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1992-12-05 Spillepengen Skåne Sverige
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1986-03-21 Slätten Sverige
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1997-03-01 N. of Eilat Israel
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco) 1985-03-20 Slätten Sverige
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1997-03-15 Wadi Faram Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 1996-03-16 Siljansnäs Dalarna Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 1992-06-25 Svartbyn Norrbotten Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1989-10-28 Slätten Småland Sverige
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1986-02-08 Bjurkärr Åsnen Sverige
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1993-03-18 Yiyos Yoryios Cypern
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 1990-04-01 Braås Småland Sverige
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1991-04-16 Borsjön Småland Sverige
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1986-04-23 Ottenby Sverige
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1992-01-19 Torhamns udde Blekinge Sverige
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1993-05-17 Rollers place Salaspilz Letland
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1997-03-16 Kefaruppin Israel
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1990-07-16 Alvesta Sverige
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1997-03-16 Kefaruppin Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2002-02-02 Idfu Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1997-03-13 Eilat Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1997-03-12 Yotvata Israel
555 X Biæder (Merops apiaster) 1994-05-21 Kungsgården Ottenby Sverige
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1986-04-25 Ottenby Sverige
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1992-06-25 Muddus Lappland Sverige
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1993-05-18 Pededze oakforrest Letland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1987-09-28 Ottenby Öland Sverige
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1997-03-16 Hula Israel
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1986-04-12 Borsjön Småland Sverige
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1996-03-17 Pannkakan Deje Sverige
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1985-03-20 Slätten Sverige
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1985-04-20 Slätten Sverige
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 1995-04-15 Aiguamolls Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1998-12-05 Aguelmous Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 1992-03-15 Tinäset Uppland Sverige
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1995-04-18 Los Monegros Spanien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1985-09-22 Getterön Sverige
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1990-06-12 Sibyllas Öland Sverige
575 X * Amurfalk (Falco amurensis) 2005-06-30 Kalmar Airport Sverige
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2013-05-07 Emli valley Demirkasik Tyrkiet
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1986-09-21 Falsterbo Sverige
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1985-06-15 Borsjön Småland Sverige
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1998-12-01 Taroudannt Marokko
581 Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1990-04-10 Getterön Halland Sverige
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1986-08-09 Getterön Sverige
584 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2007-03-20 Kuwait city Kuwait
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1998-12-07 Oued Massa Marokko
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1986-08-13 Lidhemsjön Sverige
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1993-08-28 Ottenby Sverige
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2007-03-21 Jara Kuwait
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-03-20 Sulaibikat NR Kuwait
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1992-07-01 Parboäng Öland Sverige
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1986-03-28 Slätten Sverige
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1995-04-18 Bujaraloz Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1995-04-15 Aiguamolls Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2007-03-25 Al Abraq Kuwait
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2019-10-09 Uper Lapa Corvo Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2018-10-16 Pico Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2018-10-16 Pico Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2018-10-10 Lapa Corvo Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1990-06-10 Lunden Ottenby Öland Sverige
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1990-07-23 Ammarnäs Lappland Sverige
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1985-01-15 Slätten Sverige
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1998-04-25 Fuente Obejuna Spanien
621 X Husskade (Pica pica) 1985-05-21 Köpingsvik Sverige
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 1998-12-01 Tamri Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1987-09-28 Ottenby Sverige
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1995-04-16 Coll de Pal Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1986-04-01 Kaprun Østrig
626 X Allike (Coloeus monedula) 1985-04-15 Borsjön Sverige
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 1997-03-12 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus) 1986-02-20 Sölvesborg Sverige
630 X Sortkrage (Corvus corone) 1985-04-15 Borsjön Sverige
631 X Gråkrage (Corvus cornix) 1989-07-05 Torrington England
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1997-03-12 Eilat Israel
634 X Ravn (Corvus corax) 1986-02-08 Bjurkärr Sverige
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2002-01-29 Hurghada Egypten
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1986-01-21 Slätten Sverige
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1997-03-14 KM20 Eilat Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater) 1985-04-05 Slätten Sverige
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1985-04-05 Slätten Sverige
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1997-03-17 Mount Hermon Israel
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1990-07-23 Ammarnäs Lappland Sverige
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1985-01-15 Slätten Sverige
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1985-01-15 Slätten Sverige
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1998-12-05 Aguelmous Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1985-01-15 Slätten Sverige
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major) 1985-01-15 Slätten Sverige
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1989-05-21 Kvismaren Sverige
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1990-04-13 Getterön Halland Sverige
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1997-03-14 Km20 Eilat Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2000-11-23 Guelmim Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1997-03-13 Amrams Pillars Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1997-03-14 Km33 Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2007-03-24 Kabd natural reserve Kuwait
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1986-04-25 Ottenby Sverige
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1985-05-21 Ottenby Sverige
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 1995-04-18 Los Monegros Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1991-07-15 Ayia Napa Cypern
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 1998-12-03 Merzouga Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1992-01-04 Malmö oljehamn Sverige
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1998-12-02 Boumalne Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1991-08-18 Morups tånge Sverige
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1999-01-31 Landsort Sverige
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1993-03-22 Tekke Cypern
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1995-04-21 Belshite Spanien
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 2007-03-25 Al Abraq Desert Kuwait
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1995-04-18 Los Monegros Spanien
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2007-03-20 Kuwait city Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2007-03-22 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1997-03-12 Eilat Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1998-12-01 Souz valley Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1998-12-07 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) 1987-08-09 Ottenby Sverige
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) 1984-06-01 Slätten Sverige
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1995-04-16 Baga Spanien
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1997-03-12 Eilat Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) 1985-05-21 Köpingsvik Sverige
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1993-03-17 Paphos Cypern
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2012-11-16 Bläsinge hamn Sverige
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1993-03-16 Phassori Cypern
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1997-03-12 Eilat Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1986-04-09 Borsjön Sverige
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1986-04-24 Ottenby Sverige
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1995-04-16 Baga Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2013-05-13 Pozanti Tyrkiet
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1996-10-18 Slagerstad Sverige
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1987-09-30 Ottenby Öland Sverige
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1987-10-02 Ottenby Sverige
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1999-12-09 Falsterbo fyr Sverige
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1995-10-22 Gräsgårds hamn Öland Sverige
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1985-05-21 Köpingsvik Sverige
714 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1986-04-18 Borsjön Sverige
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1995-04-16 Ripoll Spanien
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2017-10-28 Triberga läge Sverige
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1990-06-12 Näsby Öland Sverige
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1992-06-24 Muddus Lappland Sverige
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1989-05-21 Kvismaren Närke Sverige
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1997-03-16 Kefaruppin Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1995-04-22 Ebro Spanien
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1987-08-16 Getterön Halland Sverige
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1986-07-12 Getterön Sverige
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1991-10-19 Segerstads fyr Sverige
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1990-06-10 Näsby Öland Sverige
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1985-06-14 Stockeviken Sverige
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1988-05-23 Getterön Sverige
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2002-09-20 Gårdby hamn Öland Sverige
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1993-08-26 Ottenby Sverige
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2019-10-07 Lissabon Carcavelos Portugal
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2007-03-25 Al Abraq Kuwait
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1991-07-01 Ayia Napa Cypern
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1998-04-24 Laguna de Rincon Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 1987-08-09 Ottenby Sverige
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2011-07-09 Bleckåsen Jmtl Sverige
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1988-05-24 Getterön Halland Sverige
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1987-06-12 Ottenby Sverige
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1993-05-16 Lake Engure Letland
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1993-03-15 Limassol Cypern
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1997-03-12 Eilat Israel
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2007-03-23 East Doha Kuwait
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1997-03-12 Yotvata Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1998-12-03 Auberge Kaspah Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2013-05-09 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2007-03-21 Abdaly farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 1986-04-26 Ottenby Sverige
762 X Havesanger (Sylvia borin) 1986-05-20 Slätten Sverige
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1990-06-12 Ottenby Sverige
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1985-05-21 Köpingsvik Sverige
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1993-03-18 Coral bay Cypern
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1997-03-12 Yotvata Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1991-10-19 Bröttorpsören Öland Sverige
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 1998-12-03 Auberge Kaspah Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) 1985-08-12 Lidhemsjön Sverige
772 X Provencesanger (Curruca undata) 1994-10-10 Vombs fure Sverige
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1998-12-03 Auberge Kaspah Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1991-07-01 Ayia Napa Cypern
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2018-04-27 Gränsö Värnanäs Sverige
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1993-03-16 Akrotiri Cypern
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2007-03-21 Rawdatain Kuwait
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-03-16 Akrotiri Cypern
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1993-03-17 Kensington cliffs Cypern
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1989-03-29 Bengtssons häck Getterön Halland Sverige
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1986-05-18 Kävsjön Sverige
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1986-04-16 Slätten Sverige
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 1985-01-15 Slätten Sverige
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2013-05-06 Puzanti Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1997-03-17 Mount Hermon Israel
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2013-05-08 Durnalik Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2013-05-07 Demirkazik Tyrkiet
799 X Træløber (Certhia familiaris) 1986-08-24 Borsjön Sverige
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1993-03-21 Troodos Cypern
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2019-10-07 Lissabon Carcavelos Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2007-03-20 Jara Farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2007-03-20 Kuwait city Kuwait
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1993-05-28 Mellbyör Öland Sverige
810 X Stær (Sturnus vulgaris) 1985-05-21 Köpingsvik Sverige
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1995-04-14 Barcelona Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1997-03-12 Eilat Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2018-10-15 Pico Azorerne
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2018-10-15 Mirador Azorerne
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1985-04-10 Slätten Sverige
823 X Solsort (Turdus merula) 1985-04-01 Slätten Sverige
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1994-03-02 Falsterbo Sverige
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 2018-11-13 Patamalm, Mönsterås. Småland Sverige
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2011-11-13 Låssa Sverige
829 X Sjagger (Turdus pilaris) 1986-04-12 Borsjön Småland Sverige
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1985-05-10 Borsjön Småland Sverige
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1985-05-10 Borsjön Småland Sverige
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1986-04-24 Ottenby Sverige
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 1997-03-18 Shulamit Garden Eilat Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2007-03-22 Scrub area W Zuur Port Kuwait
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1986-07-11 Hornborgasjön Sverige
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1985-04-15 Borsjön Småland Sverige
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1990-07-18 Ammarnäs Lappland Sverige
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1985-05-21 Köpingsvik Öland Sverige
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1993-05-23 Hyllingen Småland Sverige
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2007-03-25 Al Abraq Kuwait
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2021-11-16 Stationsvägen Vargön Sverige
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1996-06-10 Nakkajärvi Sverige
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1985-05-21 Köpingsvik Sverige
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1990-06-11 Ottenby Sverige
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2007-03-20 Sulaibikat NR Kuwait
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1987-09-28 Ottenby Sverige
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1986-04-20 Slätten Sverige
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1986-04-24 Ottenby Sverige
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1998-12-01 Souz valley Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1995-04-18 Bujaraloz Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1993-03-17 Kensington cliffs Cypern
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1985-09-22 Getterön Sverige
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1991-06-10 Drevsjön Småland Sverige
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2014-04-15 Morups tånge Sverige
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2015-10-10 Kungsstenarna Ottenby Sverige
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1985-05-10 Borsjön Småland Sverige
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1993-03-16 Akrotiri Cypern
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2002-01-31 Bir Abraq Egypten
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-14 Km33 Israel
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1995-04-15 Cap de Creus Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1993-03-17 Kensington cliffs Cypern
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1993-03-17 Kensington cliffs Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1995-10-23 Rönnen Skåne Sverige
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1998-12-02 Boumalne Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1997-03-12 Eilat Sverige
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1995-04-15 Cap de Creus Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1997-03-12 Eilat Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2007-03-23 Sabah Al-Ahmad natural reserve Kuwait
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1997-03-12 Eilat Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2013-05-11 Nemrut Dagi Tyrkiet
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2007-03-23 Sabah Al-Ahmad natural reserve Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1985-11-10 Rottnekvarn Sverige
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2002-02-02 Aswan Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1997-03-12 Yotvata Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) 1985-09-22 Getterön Sverige
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1993-03-17 Paphos airport Cypern
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1997-03-13 Km40 Israel
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1998-12-03 Merzouga Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) 1985-01-15 Slätten Sverige
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2013-05-10 Birecik Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1995-04-17 Saint Lorenc Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2013-05-09 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2013-05-07 Demirkazik Tyrkiet
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2019-10-06 Escusa Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2019-10-05 Barroco de Alba Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2018-10-09 Cabo Da Praia Azorerne
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2002-02-02 Idfu Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2019-10-06 Escusa Portugal
922 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2019-10-06 Estrada do Campo Benavente Portugal
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1995-04-16 Coll de Pal Spanien
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-13 Mellby Sverige
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2013-05-07 Demirkazik Tyrkiet
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2009-10-24 Viarps mosse Skåne Sverige
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 1985-04-12 Borsjön Småland Sverige
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1986-07-11 Hornborgasjön Sverige
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-11-03 Skallkroken, Haverdal, Hl. Sverige
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1994-08-28 Båden Öland Sverige
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1988-05-23 Varberg Halland Sverige
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1985-05-21 Köpingsvik Sverige
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1988-11-04 Morups tånge Halland Sverige
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2002-10-16 Falsterbo Sverige
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1991-08-18 Morups tånge Sverige
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis) 1985-09-22 Getterön Sverige
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1985-05-10 Borsjön Småland Sverige
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1996-09-17 Segerstads fyr Sverige
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1989-05-20 Tysslingen Närke Sverige
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1997-01-05 Träslövsläge Sverige
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1993-03-17 Paphos lighthouse Cypern
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1986-02-09 Sternö Blekinge Sverige
947 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1985-04-05 Slätten Sverige
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1985-04-05 Slätten Sverige
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1986-01-09 Braås Sverige
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1992-06-20 Kvikkjokk Lappland Sverige
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1985-01-15 Slätten Sverige
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2013-05-07 Demirkazik Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 1998-12-06 Oukaimeden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1997-03-18 Eilat cemetary Israel
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2020-10-27 Venjan Dalarna Sverige
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1989-05-20 Tysslingen Sverige
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1997-03-13 Amrams Pillars Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) 1985-01-15 Slätten Sverige
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1997-03-13 Salinerna Eilat Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1987-10-30 Getterön Halland Sverige
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1986-07-11 Hornborgasjön Sverige
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1986-01-09 Braås Sverige
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2001-06-29 Norra Bergundsjön Sverige
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1994-10-15 Borsjön Sverige
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1986-06-15 Slätten Sverige
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1985-07-01 Ottenby Sverige
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1992-06-23 Kvikkjokk Lappland Sverige
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 1986-04-24 Ottenby Sverige
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1995-04-16 Mirador del President Spanien
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2013-05-07 Demirkazik Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 1991-05-27 Ottenby Sverige
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2018-10-09 Terceira Azorerne
984 X Grønsisken (Spinus spinus) 1991-05-27 Ottenby Sverige
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1987-09-30 Ottenby Öland Sverige
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1988-04-05 Löttorp Öland Sverige
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1993-03-17 Paphos airport Cypern
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1985-01-15 Slätten Sverige
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2000-01-02 Torslanda Göteborg Sverige
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 1995-04-17 Ports Spanien
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2013-05-08 Durnalik Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1989-05-21 Kvismaren Närke Sverige
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1993-03-16 Akrotiri Cypern
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1995-04-16 Baga Spanien
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1997-03-18 Eilat cemetary Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 1998-12-01 Sous valley Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1992-06-24 Luspebryggan Lappland Sverige
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-11 Järvafältet Uppland Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1992-06-24 Luspebryggan Lappland Sverige
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-06-22 Draven Sverige
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1998-09-13 Ottenby Sverige
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2012-05-01 Gislövs stjärna Sverige
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1985-06-14 Stockeviken Sverige
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-10-19 Djurle våtmark, Uråsa Sverige
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2018-10-13 Upper Lapa, Corvo Azorerne
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Torreberga Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2019-10-10 Lapa Corvo Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2018-10-14 Upper Cancelas, Corvo Azorerne
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2018-10-16 Pico Azorerne
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2019-10-12 Do Vinte, Corvo Azorerne
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2018-10-11 Middle feilds, Corvo Azorerne
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2018-10-15 Mirador Azorerne
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2018-10-16 Pico/Ponte, Corvo Azorerne
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2019-10-10 Above Cape Verde Farm Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2018-10-16 Pico Azorerne
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-12 Village near Diving center. Corvo Azorerne
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer