VP Artsliste - Kronologisk

Johan Sandström

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
671 2024-01-11 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Gran Canaria
670 2024-01-10 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Gran Canaria
669 2024-01-10 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Gran Canaria San Lorenzo wetlands
668 2024-01-09 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Gran Canaria
667 2024-01-08 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Gran Canaria
666 2024-01-07 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Gran Canaria Playa del Ingles
665 2024-01-07 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Gran Canaria Playa del Ingles
2023
664 2023-11-11 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Sverige Ölands norra udde
2022
663 2022-10-19 * Sangspurv (Melospiza melodia) Sverige Djurle våtmark, Uråsa
2021
662 2021-11-16 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Sverige Stationsvägen Vargön
661 2021-01-24 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Sverige Hemeslövsstrand Halland
2020
660 2020-10-27 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Sverige Venjan Dalarna
2019
659 2019-11-03 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Skallkroken, Haverdal, Hl.
658 2019-10-12 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne SW slopes of Caldeira, Corvo
657 2019-10-12 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Do Vinte, Corvo
656 2019-10-10 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Above Cape Verde Farm Corvo
655 2019-10-10 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Lapa Corvo
654 2019-10-09 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Uper Lapa Corvo
653 2019-10-07 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Portugal Lissabon Carcavelos
652 2019-10-07 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Lissabon Carcavelos
651 2019-10-06 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Escusa
650 2019-10-06 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Escusa
649 2019-10-06 * Dominikanerenke (Vidua macroura) Portugal Estrada do Campo Benavente
648 2019-10-05 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroco de Alba
647 2019-05-23 * Sørgedue (Zenaida macroura) Sverige Hammarby Öland
646 2019-05-14 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) Sverige Strandvik Värmland
645 2019-04-15 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Sverige Karboda Uppland
2018
644 2018-11-13 * Rustdrossel (Turdus naumanni) Sverige Patamalm, Mönsterås. Småland
643 2018-10-17 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Diving center, Corvo
642 2018-10-16 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Caldeira
641 2018-10-16 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Pico
640 2018-10-16 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Pico
639 2018-10-16 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Pico
638 2018-10-16 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Pico/Ponte, Corvo
637 2018-10-16 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Pico
636 2018-10-15 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Mirador
635 2018-10-15 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Azorerne Pico
634 2018-10-15 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Mirador
633 2018-10-14 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Azorerne Upper Cancelas, Corvo
632 2018-10-13 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Azorerne Upper Lapa, Corvo
631 2018-10-12 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Azorerne Village near Diving center. Corvo
630 2018-10-11 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Middle feilds, Corvo
629 2018-10-10 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Lapa Corvo
628 2018-10-09 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Cabo Da Praia
627 2018-10-09 Helenaastrild (Estrilda astrild) Azorerne Cabo Da Praia
626 2018-10-09 Kanariefugl (Serinus canaria) Azorerne Terceira
625 2018-10-09 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Terceira
624 2018-04-27 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Sverige Gränsö Värnanäs
2017
623 2017-12-23 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Stora Amundön.
622 2017-10-28 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Sverige Triberga läge
2016
621 2016-11-16 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Sverige Mellby Öland
620 2016-11-13 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Torreberga
619 2016-10-13 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Mellby
2015
618 2015-10-10 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Sverige Kungsstenarna Ottenby
2014
617 2014-05-28 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Frövisjön Vstm
616 2014-04-29 * Prærietrane (Antigone canadensis) Sverige Björnhålet Västerfärnebo
615 2014-04-15 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Sverige Morups tånge
614 2014-03-26 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Sverige Sandasjön
2013
613 2013-05-13 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Tyrkiet Pozanti
612 2013-05-12 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Tyrkiet Tasucu Akgöl
611 2013-05-12 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Akgöl
610 2013-05-11 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
609 2013-05-10 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
608 2013-05-10 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Birecik
607 2013-05-09 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
606 2013-05-09 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
605 2013-05-09 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
604 2013-05-08 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Durnalik
603 2013-05-08 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Durnalik
602 2013-05-07 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Tyrkiet Emli valley Demirkasik
601 2013-05-07 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Demirkazik
600 2013-05-07 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
599 2013-05-07 Murløber (Tichodroma muraria) Tyrkiet Demirkazik
598 2013-05-07 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
597 2013-05-07 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
596 2013-05-07 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Demirkazik
595 2013-05-06 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Puzanti
2012
594 2012-11-16 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Sverige Bläsinge hamn
593 2012-07-15 * Alaskaryle (Calidris mauri) Sverige Västerstadsviken
592 2012-05-01 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Gislövs stjärna
2011
591 2011-11-13 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sverige Låssa
590 2011-07-09 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Sverige Bleckåsen Jmtl
589 2011-05-03 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Sverige Klapperstensfältet Påarp Hl.
2009
588 2009-10-24 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Sverige Viarps mosse Skåne
587 2009-09-28 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Sverige Skummeslövsstrand Halland
586 2009-01-11 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Järvafältet Uppland
2008
585 2008-06-07 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Sverige Inre Stockviken Gotland
584 2008-06-07 Slørugle (Tyto alba) Sverige Gotland
2007
583 2007-07-01 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Sverige Fäholmen Blekinge
582 2007-03-25 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Kuwait Al Abraq
581 2007-03-25 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Al Abraq
580 2007-03-25 Masketornskade (Lanius nubicus) Kuwait Al Abraq
579 2007-03-25 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Kuwait Al Abraq Desert
578 2007-03-25 Orientgulbug (Hippolais languida) Kuwait Al Abraq
577 2007-03-25 Hvidhals (Irania gutturalis) Kuwait Al Abraq
576 2007-03-24 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kuwait Kabd natural reserve
575 2007-03-23 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Jara east outfall
574 2007-03-23 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Kuwait East Doha
573 2007-03-23 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Kuwait Sabah Al-Ahmad natural reserve
572 2007-03-23 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Sabah Al-Ahmad natural reserve
571 2007-03-22 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Kuwait Suur Port
570 2007-03-22 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Suur Port
569 2007-03-22 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
568 2007-03-22 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Kuwait Scrub area W Zuur Port
567 2007-03-21 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Jara
566 2007-03-21 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Abdaly farms
565 2007-03-21 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly farms
564 2007-03-21 Rosasanger (Curruca mystacea) Kuwait Rawdatain
563 2007-03-20 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Kuwait Sulaibikat NR
562 2007-03-20 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Doha
561 2007-03-20 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Kuwait Kuwait city
560 2007-03-20 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Kuwait city
559 2007-03-20 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jara Farms
558 2007-03-20 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Kuwait city
557 2007-03-20 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Kuwait Sulaibikat NR
2006
556 2006-07-22 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Sverige Utlängan
555 2006-04-02 * Indisk Gås (Anser indicus) Sverige Bergkvara
2005
554 2005-09-12 * Dværgspove (Numenius minutus) Sverige Ottenby Öland
553 2005-08-02 * Storryle (Calidris tenuirostris) Sverige Bondängen Ottenby Öland
552 2005-07-04 * Klireryle (Calidris himantopus) Sverige Bejershamn Öland
551 2005-06-30 * Amurfalk (Falco amurensis) Sverige Kalmar Airport
2004
550 2004-12-08 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkil
549 2004-09-29 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Sverige Skummeslövstrand
2003
548 2003-08-23 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sverige Norrvik Ottenby
547 2003-07-01 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Sverige Bejers hamn
546 2003-06-15 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) Sverige Vialms udde
545 2003-05-10 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Vejlerne
544 2003-02-12 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Sverige Sydudden Utlängan
2002
543 2002-10-16 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Sverige Falsterbo
542 2002-09-20 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Sverige Gårdby hamn Öland
541 2002-06-12 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Sverige Hunnahamnen
540 2002-02-04 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Sarfaga
539 2002-02-02 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Idfu
538 2002-02-02 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Aswan
537 2002-02-02 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Idfu
536 2002-02-01 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Idfu
535 2002-01-31 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Egypten Bir Abraq
534 2002-01-30 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Shalatain
533 2002-01-30 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Shalatain
532 2002-01-29 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Egypten Hurghada
2001
531 2001-11-22 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Sverige Kråks skjutfält Västergötland
530 2001-09-10 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Bulgarien Lake Burgas
529 2001-09-07 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Bulgarien Sunny Beach
528 2001-07-18 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sverige Kannickdammen Skåne
527 2001-07-02 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Ängsnäset Skåne
526 2001-06-29 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Sverige Norra Bergundsjön
525 2001-06-22 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Sverige Draven
524 2001-05-22 * Jomfrutrane (Grus virgo) Sverige Vadadalen Uppland
523 2001-05-19 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Sverige Hovs hallar
522 2001-05-02 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Sverige Husebymaden
2000
521 2000-11-27 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Marokko Naiila
520 2000-11-26 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla
519 2000-11-24 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Marokko Tarfaya
518 2000-11-23 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Guelmim
517 2000-08-11 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Sverige Örtofta sockerbruksdammar
516 2000-07-04 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Sverige Sillesjö
515 2000-05-23 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Sverige Nolhagaviken Västergötland
514 2000-01-02 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Sverige Torslanda Göteborg
1999
513 1999-12-09 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Sverige Falsterbo fyr
512 1999-11-07 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Sverige Gårdby Öland
511 1999-07-02 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Sverige Söskär Mollösund
510 1999-05-02 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Sverige Fituna
509 1999-01-31 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Sverige Landsort
1998
508 1998-12-08 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Marokko W. Agadir harbour
507 1998-12-08 * Storskråpe (Ardenna gravis) Marokko W. Agadir harbour
506 1998-12-08 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Marokko W. Agadir harbour
505 1998-12-08 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Kap Rir
504 1998-12-07 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
503 1998-12-07 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko Barrage de Yosef
502 1998-12-07 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
501 1998-12-06 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden
500 1998-12-06 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Oukaimeden
499 1998-12-05 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Aguelmous
498 1998-12-05 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Aguelmous
497 1998-12-04 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Risani
496 1998-12-03 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Merzouga
495 1998-12-03 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Auberge Kaspah
494 1998-12-03 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Auberge Kaspah
493 1998-12-03 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Auberge Kaspah
492 1998-12-03 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Merzouga
491 1998-12-02 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Boumalne
490 1998-12-02 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Boumalne
489 1998-12-01 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Tamri
488 1998-12-01 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Souz valley
487 1998-12-01 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Souz valley
486 1998-12-01 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Sous valley
485 1998-12-01 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Taroudannt
484 1998-12-01 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Taroudannt
483 1998-09-13 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Sverige Ottenby
482 1998-05-29 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Sverige Rönnen
481 1998-04-29 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Gibraltar
480 1998-04-27 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien El Rosio
479 1998-04-26 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Spanien Coto Donaña
478 1998-04-26 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Sierra Morena
477 1998-04-25 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Spanien Orellana
476 1998-04-25 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Fuente Obejuna
475 1998-04-25 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Fuente Obejuna
474 1998-04-24 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Laguna de Rincon
473 1998-04-24 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna de Rincon
472 1998-04-13 * Mandarinand (Aix galericulata) Sverige Malmö
1997
471 1997-06-23 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Sverige Turkiesjön Ramnäs
470 1997-03-18 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel North beach
469 1997-03-18 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Eilat cemetary
468 1997-03-18 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Shulamit Garden Eilat
467 1997-03-18 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Eilat cemetary
466 1997-03-18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat cemetary
465 1997-03-17 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Hula
464 1997-03-17 Sørgemejse (Poecile lugubris) Israel Mount Hermon
463 1997-03-17 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Israel Mount Hermon
462 1997-03-16 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Kefaruppin
461 1997-03-16 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Israel Hula
460 1997-03-16 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Israel Keffaruppin
459 1997-03-16 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel Hula
458 1997-03-16 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Kefaruppin
457 1997-03-16 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Kefaruppin
456 1997-03-16 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Kefaruppin
455 1997-03-16 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Kefaruppin
454 1997-03-15 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Israel Nizzana
453 1997-03-15 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Sede Boquer
452 1997-03-15 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Wadi Faram
451 1997-03-14 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel Km33
450 1997-03-14 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel Sede Boquer
449 1997-03-14 Namaquadue (Oena capensis) Sverige Km20 Eilat
448 1997-03-14 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Israel KM20 Eilat
447 1997-03-14 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel Km20 Eilat
446 1997-03-14 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Km33
445 1997-03-13 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
444 1997-03-13 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Km40
443 1997-03-13 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Amrams Pillars
442 1997-03-13 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Salinerna Eilat
441 1997-03-13 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Amrams Pillars
440 1997-03-12 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat North beach
439 1997-03-12 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Eilat
438 1997-03-12 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
437 1997-03-12 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat North beach
436 1997-03-12 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel North beach
435 1997-03-12 Revhejre (Egretta gularis) Israel North beach
434 1997-03-12 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
433 1997-03-12 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat
432 1997-03-12 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
431 1997-03-12 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat
430 1997-03-12 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Eilat
429 1997-03-12 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
428 1997-03-12 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Yotvata
427 1997-03-12 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
426 1997-03-12 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat
425 1997-03-12 Sortstjert (Oenanthe melanura) Sverige Eilat
424 1997-03-12 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Eilat
423 1997-03-12 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Yotvata
422 1997-03-12 * Grøn Biæder (Merops persicus) Israel Yotvata
421 1997-03-12 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat Pumpstation
420 1997-03-01 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel N. of Eilat
419 1997-01-05 Hedepiber (Anthus rubescens) Sverige Träslövsläge
1996
418 1996-10-18 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Sverige Slagerstad
417 1996-09-17 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Sverige Segerstads fyr
416 1996-06-10 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Sverige Nakkajärvi
415 1996-03-17 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Sverige Pannkakan Deje
414 1996-03-16 Slagugle (Strix uralensis) Sverige Siljansnäs Dalarna
1995
413 1995-10-23 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Sverige Rönnen Skåne
412 1995-10-22 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Sverige Gräsgårds hamn Öland
411 1995-10-20 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Sverige Mellbystrand Halland
410 1995-10-15 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Sverige Ottenby
409 1995-10-15 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Sverige Enetri Öland
408 1995-10-14 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Sverige Stenåsabadet Öland
407 1995-10-07 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Sverige Börringesjön Skåne
406 1995-09-30 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Sverige Ekesåkra Skåne
405 1995-09-27 Storkjove (Stercorarius skua) Sverige Nidingen
404 1995-07-25 * Blåvinget And (Spatula discors) Sverige Tysslingen
403 1995-07-17 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Ottenby Öland
402 1995-05-18 Tredækker (Gallinago media) Sverige Hunnadammen
401 1995-04-22 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien Ebro
400 1995-04-22 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien Ebro
399 1995-04-22 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Ebro
398 1995-04-21 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Belshite
397 1995-04-18 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Spanien Bujaraloz
396 1995-04-18 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Bujaraloz
395 1995-04-18 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Los Monegros
394 1995-04-18 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Los Monegros
393 1995-04-18 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Los Monegros
392 1995-04-18 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Los Monegros
391 1995-04-18 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Los Monegros
390 1995-04-17 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Ports
389 1995-04-17 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Saint Lorenc
388 1995-04-17 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Satago
387 1995-04-17 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Balaguer
386 1995-04-17 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Saint Lorenc
385 1995-04-17 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Sastago
384 1995-04-17 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Sastago
383 1995-04-16 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien Baga
382 1995-04-16 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien Ripoll
381 1995-04-16 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Spanien Coll de Pal
380 1995-04-16 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Spanien Baga
379 1995-04-16 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien Coll de Pal
378 1995-04-16 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Mirador del President
377 1995-04-16 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Baga
376 1995-04-16 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Baga
375 1995-04-16 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Baga
374 1995-04-15 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien Cap de Creus
373 1995-04-15 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien Aiguamolls
372 1995-04-15 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Cap de Creus
371 1995-04-15 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Aiguamolls
370 1995-04-15 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Cap de Creus
369 1995-04-15 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Spanien Aiguamolls
368 1995-04-15 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien Aiguamolls
367 1995-04-14 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Barcelona
366 1995-04-14 * Gråsejler (Apus pallidus) Spanien Castello d'Empuries
365 1995-04-14 Sort Glente (Milvus migrans) Spanien Aiguamolls
364 1995-04-14 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Aiguamolls
1994
363 1994-10-15 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Sverige Borsjön
362 1994-10-10 Provencesanger (Curruca undata) Sverige Vombs fure
361 1994-09-17 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Sverige Ottenby
360 1994-08-28 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Sverige Båden Öland
359 1994-08-23 Sabinemåge (Xema sabini) Sverige Sämstad
358 1994-05-21 Biæder (Merops apiaster) Sverige Kungsgården Ottenby
357 1994-03-02 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Sverige Falsterbo
356 1994-01-12 Islom (Gavia immer) Sverige Varbergs hamn Halland
1993
355 1993-08-26 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Sverige Ottenby
354 1993-08-07 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) Sverige Stora Ören Öland
353 1993-07-19 Vagtel (Coturnix coturnix) Sverige Djurle myr
352 1993-06-06 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Sverige Tåkern
351 1993-06-03 Natravn (Caprimulgus europaeus) Sverige Riseberga Skåne
350 1993-06-03 * Dværghornugle (Otus scops) Sverige Riseberga Skåne
349 1993-05-30 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Sverige Oceanhamnen Halmstad
348 1993-05-28 * Rosenstær (Pastor roseus) Sverige Mellbyör Öland
347 1993-05-23 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Sverige Hyllingen Småland
346 1993-05-19 * Damklire (Tringa stagnatilis) Letland Ideni fishponds
345 1993-05-18 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Letland Pededze oakforrest
344 1993-05-17 * Ellekrage (Coracias garrulus) Letland Rollers place Salaspilz
343 1993-05-16 Savisanger (Locustella luscinioides) Letland Lake Engure
342 1993-03-22 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Cypern Tekke
341 1993-03-21 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Cypern Phassori reedbeds
340 1993-03-21 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Cypern Troodos
339 1993-03-19 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Cypern Spiros beach
338 1993-03-18 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Limassol
337 1993-03-18 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Cypern Aphrodites bath
336 1993-03-18 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Cypern Coral bay
335 1993-03-18 * Skadegøg (Clamator glandarius) Cypern Coral bay
334 1993-03-18 * Triel (Burhinus oedicnemus) Cypern Kouklia reedbeds
333 1993-03-18 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Cypern Yiyos Yoryios
332 1993-03-18 Kirkeugle (Athene noctua) Cypern Yiyos Yoryios
331 1993-03-17 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Cypern Kensington cliffs
330 1993-03-17 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Cypern Paphos airport
329 1993-03-17 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Cypern Paphos lighthouse
328 1993-03-17 Bomlærke (Emberiza calandra) Cypern Paphos airport
327 1993-03-17 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Kensington cliffs
326 1993-03-17 Blådrossel (Monticola solitarius) Cypern Kensington cliffs
325 1993-03-17 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Kensington cliffs
324 1993-03-17 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Cypern Kensington cliffs
323 1993-03-17 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Cypern Paphos
322 1993-03-17 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern Paphos airport
321 1993-03-16 Rustand (Tadorna ferruginea) Cypern Akrotiri
320 1993-03-16 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Cypern Phassori reedbeds
319 1993-03-16 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Cypern Akrotiri
318 1993-03-16 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Cypern Akrotiri
317 1993-03-16 * Kohejre (Bubulcus ibis) Cypern Phassori reedbeds
316 1993-03-16 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Cypern Akrotiri
315 1993-03-16 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Cypern Akrotiri
314 1993-03-16 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Cypern Akrotiri
313 1993-03-16 Cettisanger (Cettia cetti) Cypern Phassori
312 1993-03-16 Rustværling (Emberiza caesia) Cypern Akrotiri
311 1993-03-16 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Cypern Phassori
310 1993-03-16 Sporevibe (Vanellus spinosus) Cypern Phassori
309 1993-03-15 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Cypern Limassol
308 1993-03-15 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Cypern Limassol
307 1993-03-15 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Cypern Larnaca
306 1993-01-23 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Sverige Unda camp Bohuslän
305 1993-01-23 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Sverige Unda camp Bohuslän
1992
304 1992-12-20 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Sverige Hallands väderö Skåne
303 1992-12-05 * Sneugle (Bubo scandiacus) Sverige Spillepengen Skåne
302 1992-10-08 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Sverige Glommen Halland
301 1992-10-04 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Sverige Torne Småland
300 1992-09-18 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Sverige Falsterbo Nabben Skåne
299 1992-09-18 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Sverige Falsterbo Nabben Skåne
298 1992-09-17 * Kejserørn (Aquila heliaca) Sverige Kanalen Falsterbo Skåne
297 1992-09-09 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Sverige Stora Ören Öland
296 1992-07-12 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Sverige Gnien Ramnäs
295 1992-07-12 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Sverige Ramnäs Västmanland
294 1992-07-05 * Sort Stork (Ciconia nigra) Sverige Store Mosse Småland
293 1992-07-01 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Sverige Eckels udde Öland
292 1992-07-01 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Sverige Parboäng Öland
291 1992-06-25 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Muddus Lappland
290 1992-06-25 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Svartbyn Norrbotten
289 1992-06-24 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Sverige Muddus Lappland
288 1992-06-24 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Sverige Luspebryggan Lappland
287 1992-06-24 * Pileværling (Emberiza rustica) Sverige Luspebryggan Lappland
286 1992-06-23 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Sverige Kvikkjokk Lappland
285 1992-06-22 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Sverige Sarek Lappland
284 1992-06-22 Fjeldrype (Lagopus muta) Sverige Sarek Lappland
283 1992-06-20 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Sverige Sarek Lappland
282 1992-06-20 * Krognæb (Pinicola enucleator) Sverige Kvikkjokk Lappland
281 1992-06-12 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Sverige Visingsö Småland
280 1992-05-02 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Sverige Krankesjön Skåne
279 1992-03-16 * Tophejre (Ardeola ralloides) Cypern Phassori reedbeds
278 1992-03-15 Gråspætte (Picus canus) Sverige Tinäset Uppland
277 1992-01-19 Hærfugl (Upupa epops) Sverige Torhamns udde Blekinge
276 1992-01-04 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Sverige Malmö oljehamn
1991
275 1991-11-09 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Sverige Mellbystrand Halland
274 1991-10-25 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Sverige Sandvik Ottenby
273 1991-10-19 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Sverige Segerstads fyr
272 1991-10-19 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Sverige Bröttorpsören Öland
271 1991-10-13 * Steppehøg (Circus macrourus) Sverige Enetri Öland
270 1991-08-18 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Sverige Morups tånge
269 1991-08-18 Markpiber (Anthus campestris) Sverige Morups tånge
268 1991-07-20 Chukarhøne (Alectoris chukar) Cypern Ayia Napa
267 1991-07-15 Toplærke (Galerida cristata) Cypern Ayia Napa
266 1991-07-01 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Cypern Ayia Napa
265 1991-07-01 Brillesanger (Curruca conspicillata) Cypern Ayia Napa
264 1991-06-15 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Sverige Ängsnäset
263 1991-06-10 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Sverige Drevsjön Småland
262 1991-05-27 Gulirisk (Serinus serinus) Sverige Ottenby
261 1991-05-27 Grønsisken (Spinus spinus) Sverige Ottenby
260 1991-04-16 Skovhornugle (Asio otus) Sverige Borsjön Småland
259 1991-04-13 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Sverige Mörbylånga
258 1991-01-18 * Rødhovedet And (Netta rufina) Sverige Krankesjön Skåne
257 1991-01-12 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Sverige Flyinge Skåne
256 1991-01-12 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Sverige Tågra Skåne
1990
255 1990-10-10 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Sverige Ottenby Öland
254 1990-10-09 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Sverige Ottenby Öland
253 1990-07-23 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Ammarnäs Lappland
252 1990-07-23 Lapmejse (Poecile cinctus) Sverige Ammarnäs Lappland
251 1990-07-19 Dalrype (Lagopus lagopus) Sverige Ammarnäs Lappland
250 1990-07-18 Blåhals (Luscinia svecica) Sverige Ammarnäs Lappland
249 1990-07-16 Isfugl (Alcedo atthis) Sverige Alvesta
248 1990-06-12 * Høgesanger (Curruca nisoria) Sverige Ottenby
247 1990-06-12 Aftenfalk (Falco vespertinus) Sverige Sibyllas Öland
246 1990-06-12 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Sverige Näsby Öland
245 1990-06-11 Turteldue (Streptopelia turtur) Sverige Ottenby Öland
244 1990-06-11 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Sverige Ottenby
243 1990-06-10 Pirol (Oriolus oriolus) Sverige Lunden Ottenby Öland
242 1990-06-10 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Sverige Näsby Öland
241 1990-06-09 Engsnarre (Crex crex) Sverige Ås Ottenby
240 1990-05-13 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sverige Skärlöv Öland
239 1990-04-13 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Sverige Rödskär Halland
238 1990-04-13 Skægmejse (Panurus biarmicus) Sverige Getterön Halland
237 1990-04-10 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Sverige Getterön Halland
236 1990-04-01 * Perleugle (Aegolius funereus) Sverige Braås Småland
1989
235 1989-10-29 Dværggås (Anser erythropus) Sverige Ottenby Öland
234 1989-10-28 * Høgeugle (Surnia ulula) Sverige Slätten Småland
233 1989-10-08 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Sverige Ottenby Öland
232 1989-09-10 Sølvhejre (Ardea alba) Sverige Lidhemssjön Småland
231 1989-08-01 Sule (Morus bassanus) Sverige Gubbanäsan Halland
230 1989-07-13 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Sverige W. Göteborgs hamn Västergötland
229 1989-07-05 Gråkrage (Corvus cornix) England Torrington
228 1989-05-21 Pungmejse (Remiz pendulinus) Sverige Kvismaren
227 1989-05-21 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Sverige Kvismaren Närke
226 1989-05-21 Hortulan (Emberiza hortulana) Sverige Kvismaren Närke
225 1989-05-20 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Sverige Tysslingen
224 1989-05-20 Rørdrum (Botaurus stellaris) Sverige Tysslingen Närke
223 1989-05-20 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Sverige Tysslingen Närke
222 1989-03-29 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Sverige Bengtssons häck Getterön Halland
1988
221 1988-11-05 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Sverige Gubbanäsan Halland
220 1988-11-05 Alk (Alca torda) Sverige Gubbanäsan Halland
219 1988-11-05 Lunde (Fratercula arctica) Sverige Gubbanäsan Halland
218 1988-11-04 Søkonge (Alle alle) Sverige Gubbanäsan Halland
217 1988-11-04 Ride (Rissa tridactyla) Sverige Gubbanäsan Getterön
216 1988-11-04 * Storpiber (Anthus richardi) Sverige Morups tånge Halland
215 1988-08-14 * Terekklire (Xenus cinereus) Sverige Brevik Morups tånge Halland
214 1988-08-13 Silkehejre (Egretta garzetta) Sverige Klosterfjorden Halland
213 1988-05-24 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Sverige Getterön Halland
212 1988-05-24 Gråmåge (Larus hyperboreus) Sverige Getterön Halland
211 1988-05-24 Græshoppesanger (Locustella naevia) Sverige Getterön Halland
210 1988-05-23 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Sverige Getterön
209 1988-05-23 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Sverige Varberg Halland
208 1988-05-16 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Sverige Borsjön Småland
207 1988-04-05 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Sverige Löttorp Öland
206 1988-04-04 Tejst (Cepphus grylle) Sverige Källa hamn Öland
205 1988-04-02 Pibesvane (Cygnus columbianus) Sverige Löttorp
204 1988-02-14 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sverige Fyledalen Skåne
203 1988-01-01 Skestork (Platalea leucorodia) Holland ?Lake
1987
202 1987-10-30 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Sverige Getterön Halland
201 1987-10-30 Lomvie (Uria aalge) Sverige Getterön Halland
200 1987-10-30 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Sverige Getterön Halland
199 1987-10-02 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Sverige Ottenby
198 1987-09-30 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Sverige Ottenby Öland
197 1987-09-30 Lapværling (Calcarius lapponicus) Sverige Ottenby Öland
196 1987-09-30 Blisgås (Anser albifrons) Sverige Ottenby
195 1987-09-30 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Sverige Ottenby
194 1987-09-28 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Sverige Ottenby Öland
193 1987-09-28 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Sverige Ottenby
192 1987-09-28 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Sverige Ottenby
191 1987-09-27 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Sverige Ottenby
190 1987-08-16 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Sverige Getterön Halland
189 1987-08-15 Småspove (Numenius phaeopus) Sverige Getterön Halland
188 1987-08-15 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Sverige Morups tånge
187 1987-08-09 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Sverige Ottenby Öland
186 1987-08-09 Odinshane (Phalaropus lobatus) Sverige Bejershamn Öland
185 1987-08-09 Digesvale (Riparia riparia) Sverige Ottenby
184 1987-08-09 Gulbug (Hippolais icterina) Sverige Ottenby
183 1987-08-09 Hedehøg (Circus pygargus) Sverige Ottenby
182 1987-07-01 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Sverige Slätten
181 1987-06-12 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Sverige Ottenby
180 1987-03-01 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Sverige Karlshamn
179 1987-03-01 Bjergand (Aythya marila) Sverige Karlshamn
1986
178 1986-10-20 Tjur (Tetrao urogallus) Sverige Ekna
177 1986-09-21 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Sverige Falsterbo
176 1986-09-21 Dværgfalk (Falco columbarius) Sverige Falsterbo
175 1986-09-07 Huldue (Columba oenas) Sverige Slätten
174 1986-09-05 Duehøg (Accipiter gentilis) Sverige Lidhemssjön
173 1986-08-24 Træløber (Certhia familiaris) Sverige Borsjön
172 1986-08-13 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Sverige Lidhemsjön
171 1986-08-12 Atlingand (Spatula querquedula) Sverige Lidhemssjön
170 1986-08-09 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Sverige Getterön
169 1986-08-09 Kærløber (Calidris falcinellus) Sverige Getterön
168 1986-08-09 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Sverige Getterön
167 1986-08-09 Temmincksryle (Calidris temminckii) Sverige Getterön
166 1986-08-09 Vandrefalk (Falco peregrinus) Sverige Getterön
165 1986-07-21 Sandløber (Calidris alba) Sverige Getterön
164 1986-07-12 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Sverige Getterön
163 1986-07-12 Tinksmed (Tringa glareola) Sverige Getterön
162 1986-07-12 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Sverige Getterön
161 1986-07-11 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Sverige Hornborgasjön Västergötland
160 1986-07-11 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Sverige Hornborgasjön
159 1986-07-11 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Sverige Hornborgasjön
158 1986-07-11 Tornirisk (Linaria cannabina) Sverige Hornborgasjön
157 1986-07-10 Vandrikse (Rallus aquaticus) Sverige Borsjön Småland
156 1986-07-10 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Sverige Tåkern
155 1986-07-10 Sortklire (Tringa erythropus) Sverige Tåkern
154 1986-07-10 Sortterne (Chlidonias niger) Sverige Tåkern
153 1986-06-15 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Sverige Slätten
152 1986-05-20 Havesanger (Sylvia borin) Sverige Slätten
151 1986-05-20 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Sverige Stockeviken Småland
150 1986-05-18 Fuglekonge (Regulus regulus) Sverige Kävsjön
149 1986-05-18 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Sverige Kävsjön
148 1986-04-26 Munk (Sylvia atricapilla) Sverige Ottenby
147 1986-04-26 Agerhøne (Perdix perdix) Sverige Ottenby
146 1986-04-25 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sverige Ottenby
145 1986-04-25 Sildemåge (Larus fuscus) Sverige Ottenby
144 1986-04-25 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Sverige Ottenby
143 1986-04-25 Vendehals (Jynx torquilla) Sverige Ottenby
142 1986-04-25 Hedelærke (Lullula arborea) Sverige Ottenby
141 1986-04-25 Knarand (Mareca strepera) Sverige Ottenby
140 1986-04-24 Stenvender (Arenaria interpres) Sverige Ottenby
139 1986-04-24 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Sverige Ottenby
138 1986-04-24 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Sverige Ottenby
137 1986-04-24 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Sverige Ottenby
136 1986-04-24 Stillits (Carduelis carduelis) Sverige Ottenby
135 1986-04-24 Knortegås (Branta bernicla) Sverige Ottenby
134 1986-04-24 Skeand (Spatula clypeata) Sverige Ottenby
133 1986-04-24 Pibeand (Mareca penelope) Sverige Ottenby
132 1986-04-24 Spidsand (Anas acuta) Sverige Ottenby
131 1986-04-24 * Stellersand (Polysticta stelleri) Sverige Ottenby
130 1986-04-24 Fløjlsand (Melanitta fusca) Sverige Ottenby
129 1986-04-24 Sortand (Melanitta nigra) Sverige Ottenby
128 1986-04-24 Klyde (Recurvirostra avosetta) Sverige Ottenby
127 1986-04-24 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Sverige Ottenby
126 1986-04-24 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Sverige Ottenby
125 1986-04-24 Rød Glente (Milvus milvus) Sverige Ottenby
124 1986-04-23 Mosehornugle (Asio flammeus) Sverige Ottenby
123 1986-04-20 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Sverige Slätten
122 1986-04-18 Gransanger (Phylloscopus collybita) Sverige Borsjön
121 1986-04-16 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Sverige Slätten
120 1986-04-12 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Sverige Borsjön Småland
119 1986-04-12 Svaleklire (Tringa ochropus) Sverige Borsjön Småland
118 1986-04-12 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Sverige Borsjön Småland
117 1986-04-12 Sjagger (Turdus pilaris) Sverige Borsjön Småland
116 1986-04-12 Bramgås (Branta leucopsis) Sverige Borsjön
115 1986-04-09 Halemejse (Aegithalos caudatus) Sverige Borsjön
114 1986-04-01 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Østrig Kaprun
113 1986-03-28 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Sverige Slätten
112 1986-03-21 Stor Hornugle (Bubo bubo) Sverige Slätten
111 1986-02-20 Råge (Corvus frugilegus) Sverige Sölvesborg
110 1986-02-09 Taffeland (Aythya ferina) Sverige Karlshamn
109 1986-02-09 Havlit (Clangula hyemalis) Sverige Karlshamn
108 1986-02-09 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Sverige Karlshamn
107 1986-02-09 Skærpiber (Anthus petrosus) Sverige Sternö Blekinge
106 1986-02-09 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Sverige Stärnö Blekinge
105 1986-02-08 Ravn (Corvus corax) Sverige Bjurkärr
104 1986-02-08 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Bjurkärr Åsnen
103 1986-01-21 Silkehale (Bombycilla garrulus) Sverige Slätten
102 1986-01-09 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Sverige Braås
101 1986-01-09 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Sverige Braås
1985
100 1985-11-14 Havørn (Haliaeetus albicilla) Sverige Braås
99 1985-11-10 Vandstær (Cinclus cinclus) Sverige Rottnekvarn
98 1985-09-22 Klippedue (Columba livia) Sverige Getterön
97 1985-09-22 Blishøne (Fulica atra) Sverige Getterön
96 1985-09-22 Vibe (Vanellus vanellus) Sverige Getterön
95 1985-09-22 Hjejle (Pluvialis apricaria) Sverige Getterön
94 1985-09-22 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Sverige Getterön
93 1985-09-22 Storspove (Numenius arquata) Sverige Getterön
92 1985-09-22 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Sverige Getterön
91 1985-09-22 Brushane (Calidris pugnax) Sverige Getterön
90 1985-09-22 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Sverige Getterön
89 1985-09-22 Dværgryle (Calidris minuta) Sverige Getterön
88 1985-09-22 Stormmåge (Larus canus) Sverige Getterön
87 1985-09-22 Svartbag (Larus marinus) Sverige Getterön
86 1985-09-22 Havterne (Sterna paradisaea) Sverige Getterön
85 1985-09-22 Spurvehøg (Accipiter nisus) Sverige Getterön
84 1985-09-22 Rørhøg (Circus aeruginosus) Sverige Getterön
83 1985-09-22 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Sverige Getterön
82 1985-09-22 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Sverige Getterön
81 1985-09-22 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Sverige Getterön
80 1985-09-22 Gråspurv (Passer domesticus) Sverige Getterön
79 1985-09-22 Engpiber (Anthus pratensis) Sverige Getterön
78 1985-08-12 Tornsanger (Curruca communis) Sverige Lidhemsjön
77 1985-07-02 Rovterne (Hydroprogne caspia) Sverige Kristianopel
76 1985-07-01 Hvidklire (Tringa nebularia) Sverige Ottenby
75 1985-07-01 Dværgterne (Sternula albifrons) Sverige Ottenby
74 1985-07-01 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Sverige Ottenby
73 1985-06-15 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Sverige Borsjön Småland
72 1985-06-15 Lærkefalk (Falco subbuteo) Sverige Borsjön Småland
71 1985-06-14 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Sverige Stockeviken
70 1985-06-14 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Sverige Stockeviken
69 1985-05-28 Gøg (Cuculus canorus) Sverige Borsjön Småland
68 1985-05-22 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Sverige Triberga mosse Öland
67 1985-05-21 Mursejler (Apus apus) Sverige Ottenby
66 1985-05-21 Strandskade (Haematopus ostralegus) Sverige Getterön
65 1985-05-21 Rødben (Tringa totanus) Sverige Ottenby
64 1985-05-21 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Sverige Ottenby
63 1985-05-21 Sølvmåge (Larus argentatus) Sverige Ottenby
62 1985-05-21 Fjordterne (Sterna hirundo) Sverige Ottenby
61 1985-05-21 Sanglærke (Alauda arvensis) Sverige Ottenby
60 1985-05-21 Knopsvane (Cygnus olor) Sverige Ottenby
59 1985-05-21 Gravand (Tadorna tadorna) Sverige Ottenby
58 1985-05-21 Troldand (Aythya fuligula) Sverige Ottenby
57 1985-05-21 Ederfugl (Somateria mollissima) Sverige Ottenby
56 1985-05-21 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Sverige Ottenby
55 1985-05-21 Skarv (Phalacrocorax carbo) Sverige Ottenby
54 1985-05-21 Husskade (Pica pica) Sverige Köpingsvik
53 1985-05-21 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Sverige Köpingsvik
52 1985-05-21 Gærdesanger (Curruca curruca) Sverige Köpingsvik
51 1985-05-21 Stær (Sturnus vulgaris) Sverige Köpingsvik
50 1985-05-21 Nattergal (Luscinia luscinia) Sverige Köpingsvik Öland
49 1985-05-21 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Sverige Köpingsvik
48 1985-05-21 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Sverige Köpingsvik
47 1985-05-21 Bysvale (Delichon urbicum) Sverige Köpingsvik
46 1985-05-20 Hvinand (Bucephala clangula) Sverige Böksholms dammar
45 1985-05-10 Vindrossel (Turdus iliacus) Sverige Borsjön Småland
44 1985-05-10 Sangdrossel (Turdus philomelos) Sverige Borsjön Småland
43 1985-05-10 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Sverige Borsjön Småland
42 1985-05-10 Skovpiber (Anthus trivialis) Sverige Borsjön Småland
41 1985-04-20 Grønspætte (Picus viridis) Sverige Slätten
40 1985-04-15 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Slätten
39 1985-04-15 Ringdue (Columba palumbus) Sverige Slätten
38 1985-04-15 Rødhals (Erithacus rubecula) Sverige Borsjön Småland
37 1985-04-15 Allike (Coloeus monedula) Sverige Borsjön
36 1985-04-15 Sortkrage (Corvus corone) Sverige Borsjön
35 1985-04-12 Jernspurv (Prunella modularis) Sverige Borsjön Småland
34 1985-04-10 Ringdrossel (Turdus torquatus) Sverige Slätten
33 1985-04-05 Sortmejse (Periparus ater) Sverige Slätten
32 1985-04-05 Topmejse (Lophophanes cristatus) Sverige Slätten
31 1985-04-05 Bogfinke (Fringilla coelebs) Sverige Slätten
30 1985-04-05 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Sverige Slätten
29 1985-04-01 Solsort (Turdus merula) Sverige Slätten
28 1985-03-20 Natugle (Strix aluco) Sverige Slätten
27 1985-03-20 Sortspætte (Dryocopus martius) Sverige Slätten
26 1985-01-15 Skovskade (Garrulus glandarius) Sverige Slätten
25 1985-01-15 Sumpmejse (Poecile palustris) Sverige Slätten
24 1985-01-15 Fyrremejse (Poecile montanus) Sverige Slätten
23 1985-01-15 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sverige Slätten
22 1985-01-15 Musvit (Parus major) Sverige Slätten
21 1985-01-15 Spætmejse (Sitta europaea) Sverige Slätten
20 1985-01-15 Skovspurv (Passer montanus) Sverige Slätten
19 1985-01-15 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sverige Slätten
18 1985-01-15 Grønirisk (Chloris chloris) Sverige Slätten
17 1985-01-15 Gulspurv (Emberiza citrinella) Sverige Slätten
16 1985-01-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Sverige Borsjön Småland
15 1985-01-01 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sverige Innaren
14 1985-01-01 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Sverige Slätten
13 1985-01-01 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Sverige Innaren
12 1985-01-01 Tajgasædgås (Anser fabalis) Sverige Småland
11 1985-01-01 Fasan (Phasianus colchicus) Sverige Rottne
10 1985-01-01 Grågås (Anser anser) Sverige Öland
9 1985-01-01 Gråand (Anas platyrhynchos) Sverige Borsjön
8 1985-01-01 Krikand (Anas crecca) Sverige Borsjön
7 1985-01-01 Musvåge (Buteo buteo) Sverige Rottne
1984
6 1984-07-01 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Sverige Innaren
5 1984-06-01 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Sverige Sörabysjön
4 1984-06-01 Landsvale (Hirundo rustica) Sverige Slätten
3 1984-05-01 Fiskehejre (Ardea cinerea) Sverige Sörabysjön Småland
2 1984-01-01 Trane (Grus grus) Sverige Slätten
1 1984-01-01 Canadagås (Branta canadensis) Sverige Småland
Annoncer