Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jens Lind | 300 | ||
2 | Jan Eske Schmidt | 293 | ||
3 | Rasmus Turin | 290 | ||
4 | Michael Køie Poulsen | 285 | 1972-10-29 | Utterslev Mose, Del I, II og III (København) |
5 | Morten Heegaard | 276 | ||
6 | Jan Kiel | 271 | 2007-10-14 | Ballum Sluse (Tønder) |
7 | Rune Sø Neergaard | 270 | ||
8 | Leif Frederiksen | 261 | 1995-10-22 | Nymose, Gentofte |
9 | Hjalte Benjamin Johansen | 261 | ||
10 | Jørn Vinther Sørensen | 255 | 2018-10-26 | Hindemade (Haderslev) |
11 | Andreas Winding | 254 | Tange Sø (Viborg) | |
12 | Thomas Buus Nielsen | 252 | 1988-10-08 | Hindsgavl Batteriplantage m.m. (Middelfart) |
13 | Morten Bentzon Hansen | 249 | 2003-10-15 | Juvre Enge, Rømø (Tønder) |
14 | Peter Hartoft-Jacobsen | 247 | 2015-10-10 | Vognsbølparken (Esbjerg) |
15 | Simon Vikstrøm | 247 | ||
16 | Anders Wiig Nielsen | 237 | 2007-10-15 | Lellinge Overdrev (Køge) |
17 | Erik Groth-andersen | 235 | 2006-10-12 | Nivåbugten |
18 | Christian Andersen Jensen | 229 | Brabrand Sø | |
19 | Henrik Stenholt | 227 | 2002-10-08 | Damhussøen (København) |
20 | Jens Gulseth Wessberg | 226 | ||
21 | Thyge Enevoldsen | 224 | ||
22 | Orla Hugger Jakobsen | 224 | 2009-10-08 | Skuderløse (Faxe) |
23 | Tim Hesselballe Hansen | 224 | ||
24 | Mogens Erlandsen | 214 | ||
25 | David Manstrup | 211 | 2018-10-21 | Grønningen (Varde) |
26 | René Rørbæk | 210 | 2012-10-15 | Lerkenfeldt Å |
27 | Morten Christensen | 206 | 2011-10-29 | Brønderslev (Brønderslev) |
28 | Kenneth Bach Christensen | 200 | ||
29 | David B. Collinge | 194 | 2020-10-24 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
30 | Martin Svinth Weenink | 193 | ||
31 | Mathias Blicher Bjerregård | 189 | ||
32 | Niels Aagaard | 180 | 1970-10-27 | |
33 | Brian Maar Pedersen | 180 | 2006-10-02 | Majbølle Nor |
34 | Christian Peter Bitterwolf | 177 | 2006-10-09 | Favrholm voldgrav |
35 | Jan Badura | 176 | 2017-10-15 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
36 | Olaf G. Christiani | 174 | ||
37 | Christian Michael Villadsen | 172 | 2014-10-30 | Universitetsparken Århus (Århus) |
38 | Peter Christiansen | 171 | ||
39 | Niels Kristian Bech Jensen | 153 | 2018-10-06 | Egå Engsø (Århus) |
40 | Søren Tanderup | 150 | 2017-10-05 | Fælledparken, København |
41 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 133 | ||
42 | Ole Kjuel Nielsen | 126 | 2020-10-26 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
43 | Christian Vemmelund Helligsø | 122 | 2023-10-11 | Brabrand Sø (Århus) |
44 | Carl Emil Riising Nielsen | 116 | 2020-10-20 | Amager Fælled (København) |
45 | Geir Tveit | 111 | 2022-10-11 | Roskilde Havn (Roskilde) |
46 | Tue Jørgensen | 106 | 2021-10-03 | Brabrand Sø - østenden (Århus) |
47 | Johnny Jensen | 103 | 2021-10-09 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
48 | Louise Tanderup | 101 | 2017-10-12 | Brabrandstien trebroer |
49 | Flemming Rosenvind Rieck | 98 | 2022-10-25 | Tamosen (Sorø) |
50 | Lars Johansen | 96 | 2023-10-18 | Byfælleden (Furesø) |
51 | Michael Højgaard | 93 | 2020-10-31 | Hvissinge (Glostrup) |
52 | Bart Westgeest | 86 | 2020-10-11 | Sortesø Skanderborg (Skanderborg) |