Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jens Lind | 238 | ||
2 | Jan Eske Schmidt | 233 | ||
3 | Morten Heegaard | 217 | ||
4 | Rasmus Turin | 217 | ||
5 | Michael Køie Poulsen | 213 | 1972-03-18 | Jægersborg Hegn (Rudersdal) |
6 | Jørn Vinther Sørensen | 211 | 2012-03-09 | Draved Skov (Tønder) |
7 | Christian Andersen Jensen | 210 | Jeksendalen | |
8 | Jan Kiel | 208 | 2002-03-30 | Bromme Plantage (Sorø) |
9 | Morten Bentzon Hansen | 206 | 1999-03-12 | Brødemose Skov (Halsnæs) |
10 | Peter Hartoft-Jacobsen | 205 | 2011-03-25 | Asserbo slotsruin (Gribskov) |
11 | Hjalte Benjamin Johansen | 204 | ||
12 | Leif Frederiksen | 202 | 2006-03-12 | Frederiksdal Skov |
13 | Rasmus Strack | 201 | ||
14 | Simon Vikstrøm | 200 | ||
15 | Thomas Buus Nielsen | 196 | 2003-03-26 | Sødal Skov (Viborg) |
16 | Rune Sø Neergaard | 196 | ||
17 | Thyge Enevoldsen | 195 | ||
18 | Andreas Winding | 195 | Velling Skov (Silkeborg) | |
19 | Orla Hugger Jakobsen | 190 | 2009-03-19 | Hesede Skov (Faxe) |
20 | Anders Wiig Nielsen | 183 | 2006-03-12 | Skansehage (Odsherred) |
21 | Erik Groth-andersen | 182 | 2005-03-06 | Asserbo Plantage |
22 | Morten Christensen | 180 | 2012-03-24 | Hald Sø, Inderøen (Viborg) |
23 | Mogens Erlandsen | 178 | ||
24 | Jens Gulseth Wessberg | 178 | ||
25 | Henrik Stenholt | 172 | Skærbøge Plantage v. Linå (Silkeborg) | |
26 | Martin Svinth Weenink | 171 | 2015-03-14 | Hald sø |
27 | David B. Collinge | 170 | 2004-03-31 | Gribskov - hele skoven (Hillerød) |
28 | Jan Badura | 166 | 2022-03-13 | Kværs Plantage (Sønderborg) |
29 | Jens Muff Hansen | 166 | 2017-03-18 | Velling Skov (Silkeborg) |
30 | Kenneth Bach Christensen | 166 | 1999-03-27 | Skalsådal, Klejtrup |
31 | Søren Tanderup | 165 | 2013-03-10 | Silkeborg |
32 | Kield Andersson | 164 | 2008-03-07 | Høgildgård Plantage |
33 | Niels Aagaard | 161 | 1982-03-28 | Salten Sø |
34 | Louise Tanderup | 152 | 2021-03-14 | Ganløse ore Maglemose |
35 | Peter Christiansen | 151 | ||
36 | Flemming Rosenvind Rieck | 141 | 2023-03-04 | Draved Skov (Tønder) |
37 | Jens Søgaard Hansen | 134 | 2015-03-08 | Draved Skov (Tønder) |
38 | Lars Johansen | 133 | ||
39 | Niels Kristian Bech Jensen | 127 | 2024-03-27 | Hestehave Skov (Syddjurs) |
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 126 | 2024-03-08 | Moesgård Park/Museum (Århus) |
41 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 123 | 2019-03-03 | Gudenåcentralens Plantage (Viborg) |
42 | Kirsten Marie Haugstrup | 97 | 2009-03-22 | Hald Sø ved Niels Bugges Kro (Viborg) |
43 | Carl Emil Riising Nielsen | 97 | 2021-03-01 | Draved Skov (Tønder) |
44 | Michael Højgaard | 96 | 2023-03-04 | Ganløse Ore (Egedal) |