VP Artsliste

VP Artsliste

Anders Odd Wulff Nielsen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Anders Odd Wulff Nielsens kryds

Dette er Anders Odd Wulff Nielsens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2017-07-05 Cisowka Polen
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2002-07-01 Småland Sverige
7 Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2016-05-14 Nizzana Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2018-03-26 Asni Marokko
16 Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2016-03-13 Eilat Israel
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-11-24 Siø Danmark
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) Danmark
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-02-19 Ribe Holme Danmark
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-29 Keldsnor, Langeland Danmark
43 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-10-10 Gulstav, Langeland Danmark
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-17 Klydesøreservatet, Vestamager Danmark
45 X Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-02-19 Gl. Hviding Engsø Danmark
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-06-01 Bernkastel-Kues Tyskland
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2010-12-04 Fynshav Havn, Als Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-03 Tempelkrog Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2016-11-13 Torekov, Skåne Sverige
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-27 Ølsemagle Revle Danmark
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2018-03-25 Sidi Boughaba Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) Hvidkilde Sø, Ollerup, Fyn Danmark
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2016-11-13 Lund, Skåne Sverige
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-01-30 Furesø Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-07 Roskilde Vig Danmark
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2015-03-28 Gedser Odde Danmark
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2013-03-18 Festarfjäll v. Grindavik Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-01-19 Blåvand/Hvidbjerg Strand Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand Strand, v. Æselbunkerne Danmark
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-10 Eskebjerg Vesterlyng Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2011-02-19 Blåvand Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-08-12 Firtalsstrand, Fyn Danmark
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2018-03-24 Sidi Boughaba Marokko
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-09-08 Gedser Odde Danmark
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2018-04-03 Erg Chebbi Marokko
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2016-04-07 Neot Hakkikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2010-07-01 Dolomitterne Schweiz
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2011-12-26 Madeira, Funchal Portugal
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2016-05-14 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2016-05-14 Nizzana Israel
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2016-05-14 Nizzana Israel
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2016-05-14 Nizzana Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2016-05-14 Sede Boker Israel
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2018-04-03 Erg Chebbi Marokko
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2016-03-14 K19 Pools, Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2011-12-29 Eco Park, Madeira Portugal
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2016-02-19 Eilat Israel
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2016-04-16 Eilat Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2016-03-04 Eilat Israel
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-06-12 Lille Vildmose Danmark
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Vejlerne Danmark
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2017-01-01 Jahra Pools Reserve Kuwait
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2018-03-24 Sidi Boughaba Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor Danmark
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-01-20 Nakkebølle Inddæmning Danmark
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2016-02-19 Eilat Israel
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2017-01-04 Sulaibikhat Bay Kuwait
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2016-03-25 Eilat Israel
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-17 Grusgrav v. Nagbøl, SØ-Jylland Danmark
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2017-01-03 Abdaly Farms Kuwait
205 Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2017-01-01 Jahra Pools Reserve Kuwait
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2011-04-10 Lakolk Strand, Rømø Danmark
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2017-01-02 Doha Spit Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk Danmark
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-18 Klim Fjordholme Danmark
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene Danmark
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Forland Danmark
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2016-09-01 Ottenby Sverige
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-08-27 Slambassinet, Lumby, Fyn Danmark
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-20 Bøjden Nor, Fyn Danmark
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2010-04-17 Kalvebod Fælled, Vestamager Danmark
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2016-07-14 Saltvandssøen Danmark
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-27 Geddal Enge Danmark
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-08-17 Klydesøen, Vestamager Danmark
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-01-04 Esbjerg Havn Danmark
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen, Keldsnor, Langeland Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2016-05-07 North Beach, Eilat Israel
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2016-03-12 Se'ifim Plain Israel
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøreservatet, Vestamager Danmark
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-22 Hanstholm Havn Danmark
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-10-06 Gniben, Sjællands Odde Danmark
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2016-02-19 Eilat Israel
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-09-30 Dovns Klint, Sydlangeland Danmark
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-02 Hanstholm Danmark
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2018-08-22 Off Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Fiskeholm, Assens Danmark
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2016-02-23 Eilat Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2016-03-10 North Beach, Eilat Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-20 Brabrand Sø Danmark
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-04-14 Keldsnor, Langeland Danmark
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-20 Faaborg Havn Danmark
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2010-07-01 Norditalien Italien
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2017-01-06 Sulaibikhat Bay Kuwait
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-29 Filsø, Storeholm Danmark
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2017-01-01 Abu Hasanya Kuwait
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2017-01-01 Abu Hasanya Kuwait
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2015-07-03 Salme Nor Danmark
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-05-07 Tryggelev Nor Danmark
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-04-17 Grenen, Skagen Danmark
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-09-17 Gedser Odde Danmark
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-07-15 Gedser Odde Danmark
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-08-26 Gedser Odde Danmark
354 X Søkonge (Alle alle) 2015-01-23 Sønderborg Havn Danmark
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2015-04-22 Grenen, Skagen Danmark
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-04-30 Grenen, Skagen Danmark
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn Danmark
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2018-08-22 Off Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2018-09-23 Gilleleje Danmark
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2018-08-17 Off Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2016-03-10 North Beach, Eilat Israel
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2013-07-13 Gedser Odde Danmark
408 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2018-08-18 Off Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2012-08-03 Gedser Odde Danmark
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2016-02-25 North Beach, Eilat Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2015-04-03 Verdens Ende, Grenen, Skagen Danmark
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-24 Ølundgårds Inddæmning Danmark
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-30 Broholm Gods, Fyn Danmark
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2016-02-25 North Beach, Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-02-20 Eilat Israel
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2008-05-01 Kreta Grækenland
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2016-02-19 Eilat Israel
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-05-01 Kreta Grækenland
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2008-05-01 Kreta Grækenland
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2015-02-19 Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2016-04-26 Eilat Israel
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2017-01-04 Jahra East Outfall Kuwait
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2008-05-01 Kreta Grækenland
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2011-05-01 Pyrenæerne Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2016-03-16 Eilat Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2008-05-01 Kreta Grækenland
486 Munkegrib (Aegypius monachus)
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2016-03-05 Eilat Israel
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2016-04-16 Eilat Israel
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-01-01 Jahra Pools Reserve Kuwait
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2011-05-01 Rasteplads i Sydfrankrig Frankrig
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2016-02-21 Eilat Israel
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2016-02-27 Eilat Israel
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-05-08 Lille Vildmose Danmark
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2016-04-14 Eilat Israel
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2016-03-29 Eilat Mountains Israel
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2011-09-04 Dovns Klint, Sydlangeland Danmark
511 X Hedehøg (Circus pygargus) Vejlerne Danmark
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-04-30 Eilat Israel
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba) 2016-02-29 Eilat Israel
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2016-02-19 Wadi Grofit Israel
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2016-03-12 Eilat Israel
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-22 Hanstholm Slamdepot Danmark
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2013-05-20 Kongerslev Danmark
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2018-04-03 Ksar Manouga Marokko
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2016-04-08 Dead Sea Israel
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-13 Porsmose, Gødstrup Enge, Sjælland Danmark
537 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-06-08 Føvling Danmark
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2012-10-27 Gedser Odde Danmark
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2018-03-23 Merja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2004-07-01 Marina di Bibona Italien
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2017-01-03 Abdaly Farms Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2016-04-30 Eilat Israel
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2016-02-19 Eilat Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2016-02-23 Eilat Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2016-02-19 Eilat Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2016-03-23 Eilat Israel
558 X Biæder (Merops apiaster) 2011-05-01 Pyrenæerne Spanien
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2010-08-29 Gulstav Mose, Sydlangeland Danmark
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-04 Lunden, Gram Danmark
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-04-01 Gedser Odde Danmark
566 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2017-07-05 Bialowieza Polen
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ Danmark
571 X Grønspætte (Picus viridis) Danmark
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2018-03-26 Asni Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2017-07-05 Bialowieza Polen
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2016-03-04 Eilat Israel
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Tryggelev Nor Danmark
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2008-05-01 Kreta Grækenland
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2016-05-05 Eilat Israel
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2018-03-29 Tagdilt track Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene Danmark
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-09-22 Sevedø Danmark
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2016-05-16 Tel Aviv Israel
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2005-07-01 Barcelona Spanien
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø, Århus Danmark
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2016-11-10 Mellbytorp, Öland Sverige
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2016-02-23 Israel
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-05-01 Pyrenæerne Spanien
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2016-03-19 Eilat Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø Danmark
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2010-06-08 Gulstav, Langeland Danmark
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2018-03-01 Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2012-10-01 Kandersteg Schweiz
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2011-05-01 Pyrenæerne Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2018-03-27 Oukaimeden Marokko
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2016-02-19 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2016-02-19 Eilat Israel
639 X Ravn (Corvus corax)
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2017-01-02 Jahra Farms Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-03-19 Tinglev Mose, SJ Danmark
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2018-03-23 Fes Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2016-10-13 Grönhögen, Öland Sverige
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2017-01-06 Al Abraq Kuwait
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2016-03-18 Km 82 Israel
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2016-02-23 Amram's Pillars Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2016-03-07 Se'ifim Plain Israel
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2017-01-05 KABD Kuwait
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-05-18 Tved Plantage, NJ Danmark
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2016-03-02 Yotvata Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2018-03-01 Marokko
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2010-10-17 Hirtshals Danmark
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2018-04-01 Merzouga Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-02-19 Gl. Hviding Forland Danmark
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2016-05-14 South of Ovda Airport Israel
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2016-03-05 Ovda Plains Israel
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2018-04-05 Zeida Marokko
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2017-01-07 Al Liya Kuwait
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2017-01-01 Jahra Farms Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2017-01-04 Green Island Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2016-02-19 Eilat Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2018-03-23 Fes Marokko
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 X * Østlig Digesvale (Riparia diluta) 2017-01-05 Jahra Pools Kuwait
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2016-02-19 Eilat Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2013-02-19 Marton Mere, Blackpool England
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2016-02-19 Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-06-13 Sellebjerg Skov/Kirkeby Skov, Fyn Danmark
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2018-03-30 Erg Chebbi Marokko
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2016-02-29 Eilat Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-23 Stevns Fyr Danmark
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-09-25 Gulstav, Langeland Danmark
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2016-10-23 Mellby, Öland Sverige
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-03 Christiansø Danmark
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-23 Stevns Fyr Danmark
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2018-08-17 Puerto Rico, Gran Canaria Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-03-24 Sidi Boughaba Marokko
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-12 Brøndbyskoven Danmark
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2016-10-19 Risinge, Öland Sverige
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-06-07 Nakkebølle Inddæmning Danmark
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2016-05-16 Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2016-02-27 Eilat Israel
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2017-07-06 Biebrza Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2016-05-08 Eilat Israel
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2017-05-31 Christiansø Danmark
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2016-03-16 Eilat Israel
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2018-04-03 Erg Chebbi Marokko
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2016-04-30 Eilat Israel
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand Danmark
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-05-27 Sundet, Faaborg Danmark
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-06-08 Gulstav Mose, Sydlangeland Danmark
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2018-03-23 Merja Zerga Marokko
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2016-02-10 Eilat Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2016-02-19 Eilat Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2018-04-02 Rissani Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2017-01-03 Abdaly Farms Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2012-07-26 Gedser Odde Danmark
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2018-03-31 Erg Chebbi Marokko
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2016-03-16 Eilat Israel
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2017-01-01 Jahra Pools Reserve Kuwait
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2018-04-03 Erg Chebbi Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen Danmark
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2018-04-04 Zebzat Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2011-12-30 Porto Santo Portugal
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2011-05-01 Pyrenæerne Spanien
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-10-21 Mandø Danmark
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2016-02-19 Israel
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-10-28 Gedser Odde Danmark
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2011-12-26 Madeira, Monte Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2017-01-04 Jahra Farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2016-02-18 Tel Aviv Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2016-05-16 Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2016-05-12 Eilat Israel
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2011-05-01 Pyrenæerne Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2016-02-25 Eilat Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-14 Gulstav, Langeland Danmark
827 X Solsort (Turdus merula)
828 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2014-10-18 Gedser Odde Danmark
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-02-11 Tingskrivervej, København NV Danmark
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2016-03-02 Hai Bar, Yotvata Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2016-04-06 Eilat Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2011-05-01 Rasteplads i centralfrankrig Frankrig
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2016-05-01 Neot Samadar Israel
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2016-10-12 Grönhögen, Öland Sverige
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2016-04-09 Eilat Israel
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2016-03-21 Eilat Israel
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2010-10-01 Blåvand Danmark
859 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Danmark
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2018-03-26 Ouirgane Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2016-03-21 Eilat Israel
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2008-05-01 Kreta Grækenland
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2016-03-02 Yotvata Israel
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-02-20 Eilat Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2016-02-23 Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2016-03-07 Se'ifim Plain Israel
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-06 Gedser Odde Danmark
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-05 Strandby, Frederikshavn Danmark
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2018-03-29 Tagdilt track Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2018-03-27 Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2016-02-19 Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2017-01-05 KABD Kuwait
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2016-02-19 Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2017-01-07 Al Liya Kuwait
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2016-02-20 Eilat Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2011-12-27 Canical, Madeira Portugal
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2016-03-04 Eilat Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2018-04-03 Erg Chebbi Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2016-03-12 Se'ifim Plain Israel
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2018-03-27 Oukaimeden Marokko
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2017-01-04 Fintas Park Kuwait
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2016-02-19 Eilat Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-13 Ottenby, Öland Sverige
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-05-06 Grenen, Skagen Danmark
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2017-01-02 Sulaibiya Pivot Fields Kuwait
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2016-03-07 Se'ifim Plain Israel
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2017-01-04 Jahra Farms Kuwait
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2014-09-04 Gedser Odde Danmark
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-11-14 Spodsbjerg, Langeland Danmark
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-30 Gilleleje Danmark
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2018-03-01 Oukaimeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2016-02-10 Israel
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-05-21 Gulstav, Langeland Danmark
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2016-02-23 Amram's Pillars Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2016-03-02 Yotvata Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2016-11-25 Ottenby, Öland Sverige
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-10-21 Gedser Odde Danmark
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-08-04 Gedser Odde Danmark
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2010-06-01 Bernkastel-Kues Tyskland
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2016-02-19 Near Neot Samadar Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2011-12-23 Madeira, Funchal Portugal
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-05-22 Grenen, Skagen Danmark
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2018-04-04 Tillicht Marokko
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2016-03-22 Eilat Israel
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2016-03-09 Eilat Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2018-03-27 Marokko
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2016-03-18 Km 82 Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2018-03-25 Marrakech Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-12-05 Sydhavnstippen, København Danmark
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2017-05-25 Christiansø Danmark
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Staffanstorp, Skåne Sverige
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer