VP Artsliste - Kronologisk

Anders Odd Wulff Nielsen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2019
539 2019-11-10 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Danmark Gentofte
538 2019-10-30 * Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark Gilleleje
537 2019-06-03 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Tempelkrog
2018
536 2018-10-06 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Gniben, Sjællands Odde
535 2018-09-23 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Gilleleje
534 2018-08-22 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Spanien Off Puerto Rico, Gran Canaria
533 2018-08-22 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Off Puerto Rico, Gran Canaria
532 2018-08-18 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Off Puerto Rico, Gran Canaria
531 2018-08-17 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Off Puerto Rico, Gran Canaria
530 2018-08-17 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Puerto Rico, Gran Canaria
529 2018-04-05 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida
528 2018-04-04 * Klippeværling (Emberiza cia) Marokko Tillicht
527 2018-04-04 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Zebzat
526 2018-04-03 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Erg Chebbi
525 2018-04-03 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Erg Chebbi
524 2018-04-03 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Erg Chebbi
523 2018-04-03 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Erg Chebbi
522 2018-04-03 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Erg Chebbi
521 2018-04-03 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Ksar Manouga
520 2018-04-02 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Rissani
519 2018-04-01 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Merzouga
518 2018-03-31 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Erg Chebbi
517 2018-03-30 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Marokko Erg Chebbi
516 2018-03-29 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Tagdilt track
515 2018-03-29 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Tagdilt track
514 2018-03-27 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Marokko
513 2018-03-27 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko
512 2018-03-27 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Marokko Oukaimeden
511 2018-03-27 Stenspurv (Petronia petronia) Marokko Oukaimeden
510 2018-03-26 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Asni
509 2018-03-26 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Asni
508 2018-03-26 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Ouirgane
507 2018-03-25 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Sidi Boughaba
506 2018-03-25 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Marrakech
505 2018-03-24 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Marokko Sidi Boughaba
504 2018-03-24 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Marokko Sidi Boughaba
503 2018-03-24 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Sidi Boughaba
502 2018-03-23 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Marokko Merja Zerga
501 2018-03-23 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga
500 2018-03-23 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Fes
499 2018-03-23 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Fes
498 2018-03-01 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko
497 2018-03-01 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden
496 2018-03-01 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko
495 2018-02-10 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Eskebjerg Vesterlyng
494 2018-01-02 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Hanstholm
2017
493 2017-09-24 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Ballum Forland
492 2017-08-19 * Slagfalk (Falco cherrug) Danmark Værnengene
491 2017-07-06 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Biebrza
490 2017-07-05 Gråspætte (Picus canus) Polen Bialowieza
489 2017-07-05 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Bialowieza
488 2017-07-05 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Polen Cisowka
487 2017-05-31 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Christiansø
486 2017-05-25 * Pileværling (Emberiza rustica) Danmark Christiansø
485 2017-04-27 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Ølsemagle Revle
484 2017-01-30 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Furesø
483 2017-01-07 Dværglærke (Alaudala rufescens) Kuwait Al Liya
482 2017-01-07 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Al Liya
481 2017-01-06 * Armensk Måge (Larus armenicus) Kuwait Sulaibikhat Bay
480 2017-01-06 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Kuwait Al Abraq
479 2017-01-05 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kuwait KABD
478 2017-01-05 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Kuwait KABD
477 2017-01-05 * Østlig Digesvale (Riparia diluta) Kuwait Jahra Pools
476 2017-01-04 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Kuwait Jahra Farms
475 2017-01-04 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Kuwait Jahra East Outfall
474 2017-01-04 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Fintas Park
473 2017-01-04 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
472 2017-01-04 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Kuwait Sulaibikhat Bay
471 2017-01-04 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
470 2017-01-03 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Abdaly Farms
469 2017-01-03 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Abdaly Farms
468 2017-01-03 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly Farms
467 2017-01-02 * Storpiber (Anthus richardi) Kuwait Sulaibiya Pivot Fields
466 2017-01-02 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Doha Spit
465 2017-01-02 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Jahra Farms
464 2017-01-01 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Kuwait Jahra Pools Reserve
463 2017-01-01 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Kuwait Jahra Pools Reserve
462 2017-01-01 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Kuwait Jahra Pools Reserve
461 2017-01-01 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Kuwait Jahra Pools Reserve
460 2017-01-01 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Abu Hasanya
459 2017-01-01 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Kuwait Abu Hasanya
458 2017-01-01 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Jahra Farms
2016
457 2016-11-25 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Sverige Ottenby, Öland
456 2016-11-13 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Sverige Lund, Skåne
455 2016-11-13 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Torekov, Skåne
454 2016-11-13 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Staffanstorp, Skåne
453 2016-11-10 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Sverige Mellbytorp, Öland
452 2016-10-23 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Sverige Mellby, Öland
451 2016-10-19 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Sverige Risinge, Öland
450 2016-10-13 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Ottenby, Öland
449 2016-10-13 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Sverige Grönhögen, Öland
448 2016-10-12 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Sverige Grönhögen, Öland
447 2016-09-01 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Sverige Ottenby
446 2016-07-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark Bøtø Nor
445 2016-07-14 * Terekklire (Xenus cinereus) Danmark Saltvandssøen
444 2016-06-03 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Danmark Christiansø
443 2016-05-16 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel
442 2016-05-16 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Tel Aviv
441 2016-05-16 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Israel Tel Aviv
440 2016-05-14 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
439 2016-05-14 * Skadegøg (Clamator glandarius) Israel Nizzana
438 2016-05-14 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Nizzana
437 2016-05-14 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Nizzana
436 2016-05-14 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Sede Boker
435 2016-05-14 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel Nizzana
434 2016-05-14 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Israel South of Ovda Airport
433 2016-05-12 * Rosenstær (Pastor roseus) Israel Eilat
432 2016-05-08 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Israel Eilat
431 2016-05-07 Krabbeæder (Dromas ardeola) Israel North Beach, Eilat
430 2016-05-05 Sodfalk (Falco concolor) Israel Eilat
429 2016-05-01 Hvidhals (Irania gutturalis) Israel Neot Samadar
428 2016-04-30 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel Eilat
427 2016-04-30 * Ellekrage (Coracias garrulus) Israel Eilat
426 2016-04-30 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Israel Eilat
425 2016-04-26 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Eilat
424 2016-04-16 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Israel Eilat
423 2016-04-16 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
422 2016-04-14 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Eilat
421 2016-04-09 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Israel Eilat
420 2016-04-08 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Dead Sea
419 2016-04-07 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakkikar
418 2016-04-06 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Eilat
417 2016-03-29 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Eilat Mountains
416 2016-03-25 * Triel (Burhinus oedicnemus) Israel Eilat
415 2016-03-23 * Grøn Biæder (Merops persicus) Israel Eilat
414 2016-03-22 Hortulan (Emberiza hortulana) Israel Eilat
413 2016-03-21 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Israel Eilat
412 2016-03-21 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Eilat
411 2016-03-19 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Eilat
410 2016-03-18 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Israel Km 82
409 2016-03-18 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Km 82
408 2016-03-16 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Eilat
407 2016-03-16 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat
406 2016-03-16 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Eilat
405 2016-03-14 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel K19 Pools, Eilat
404 2016-03-13 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
403 2016-03-12 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Se'ifim Plain
402 2016-03-12 * Dværghornugle (Otus scops) Israel Eilat
401 2016-03-12 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Israel Se'ifim Plain
400 2016-03-10 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Israel North Beach, Eilat
399 2016-03-10 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel North Beach, Eilat
398 2016-03-09 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Eilat
397 2016-03-07 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel Se'ifim Plain
396 2016-03-07 Markpiber (Anthus campestris) Israel Se'ifim Plain
395 2016-03-07 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Se'ifim Plain
394 2016-03-05 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Israel Ovda Plains
393 2016-03-05 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Israel Eilat
392 2016-03-04 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Israel Eilat
391 2016-03-04 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Israel Eilat
390 2016-03-04 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat
389 2016-03-02 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Israel Yotvata
388 2016-03-02 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata
387 2016-03-02 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Hai Bar, Yotvata
386 2016-03-02 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Yotvata
385 2016-02-29 Slørugle (Tyto alba) Israel Eilat
384 2016-02-29 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Eilat
383 2016-02-27 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Eilat
382 2016-02-27 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Israel Eilat
381 2016-02-25 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel North Beach, Eilat
380 2016-02-25 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel North Beach, Eilat
379 2016-02-25 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat
378 2016-02-23 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
377 2016-02-23 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat
376 2016-02-23 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Amram's Pillars
375 2016-02-23 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel
374 2016-02-23 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Israel
373 2016-02-23 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Amram's Pillars
372 2016-02-21 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat
371 2016-02-20 * Tophejre (Ardeola ralloides) Israel Eilat
370 2016-02-20 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Eilat
369 2016-02-20 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
368 2016-02-19 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Israel Eilat
367 2016-02-19 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Israel Eilat
366 2016-02-19 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel
365 2016-02-19 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel
364 2016-02-19 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Israel Eilat
363 2016-02-19 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
362 2016-02-19 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Israel Wadi Grofit
361 2016-02-19 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Eilat
360 2016-02-19 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
359 2016-02-19 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat
358 2016-02-19 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
357 2016-02-19 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel
356 2016-02-19 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel
355 2016-02-19 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
354 2016-02-19 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
353 2016-02-19 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat
352 2016-02-19 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat
351 2016-02-19 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Near Neot Samadar
350 2016-02-18 Maina (Acridotheres tristis) Israel Tel Aviv
349 2016-02-11 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Tingskrivervej, København NV
348 2016-02-10 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel
347 2016-02-10 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
2015
346 2015-11-23 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Stevns Fyr
345 2015-11-23 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Stevns Fyr
344 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Danmark Værnengene
343 2015-10-27 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Geddal Enge
342 2015-10-21 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Danmark Mandø
341 2015-09-22 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Sevedø
340 2015-07-03 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Danmark Salme Nor
339 2015-06-12 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Danmark Lille Vildmose
338 2015-06-04 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Danmark Grenen, Skagen
337 2015-05-22 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Grenen, Skagen
336 2015-05-07 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Danmark Hirtshals Havn
335 2015-05-06 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Danmark Grenen, Skagen
334 2015-04-22 Islom (Gavia immer) Danmark Grenen, Skagen
333 2015-04-17 Storkjove (Stercorarius skua) Danmark Grenen, Skagen
332 2015-04-03 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Danmark Verdens Ende, Grenen, Skagen
331 2015-03-28 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Danmark Gedser Odde
330 2015-02-19 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
329 2015-01-23 Søkonge (Alle alle) Danmark Sønderborg Havn
328 2015-01-19 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvand/Hvidbjerg Strand
2014
327 2014-12-05 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Danmark Sydhavnstippen, København
326 2014-10-21 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark Gedser Odde
325 2014-10-18 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Danmark Gedser Odde
324 2014-09-17 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Gedser Odde
323 2014-09-08 Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark Gedser Odde
322 2014-09-04 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Danmark Gedser Odde
321 2014-08-26 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Danmark Gedser Odde
320 2014-07-24 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Danmark Ølundgårds Inddæmning
319 2014-06-12 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Brøndbyskoven
318 2014-04-30 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Grenen, Skagen
317 2014-04-30 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Danmark Broholm Gods, Fyn
316 2014-01-04 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Esbjerg Havn
315 2014-01-04 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Danmark Lunden, Gram
2013
314 2013-12-22 * Ismåge (Pagophila eburnea) Danmark Hanstholm Havn
313 2013-12-22 * Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Hanstholm Slamdepot
312 2013-08-27 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Slambassinet, Lumby, Fyn
311 2013-08-17 Odinshane (Phalaropus lobatus) Danmark Klydesøen, Vestamager
310 2013-08-12 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark Firtalsstrand, Fyn
309 2013-08-04 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Gedser Odde
308 2013-07-13 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Danmark Gedser Odde
307 2013-06-29 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Danmark Filsø, Storeholm
306 2013-06-08 Kirkeugle (Athene noctua) Danmark Føvling
305 2013-06-07 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Danmark Nakkebølle Inddæmning
304 2013-06-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Danmark Blåvands Huk
303 2013-05-27 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Sundet, Faaborg
302 2013-05-20 Stor Hornugle (Bubo bubo) Danmark Kongerslev
301 2013-05-18 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Danmark Klim Fjordholme
300 2013-05-07 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark Tryggelev Nor
299 2013-04-20 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Bøjden Nor, Fyn
298 2013-04-14 Ringdrossel (Turdus torquatus) Danmark Gulstav, Langeland
297 2013-03-18 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Festarfjäll v. Grindavik
296 2013-02-19 Cettisanger (Cettia cetti) England Marton Mere, Blackpool
295 2013-02-02 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvand Strand, v. Æselbunkerne
294 2013-01-13 * Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Porsmose, Gødstrup Enge, Sjælland
2012
293 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø, Århus
292 2012-10-28 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Danmark Gedser Odde
291 2012-10-27 * Perleugle (Aegolius funereus) Danmark Gedser Odde
290 2012-10-01 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Schweiz Kandersteg
289 2012-08-03 * Sort Stork (Ciconia nigra) Danmark Gedser Odde
288 2012-07-26 * Høgesanger (Curruca nisoria) Danmark Gedser Odde
287 2012-07-15 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Gedser Odde
286 2012-05-31 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Danmark Klydesøreservatet, Vestamager
285 2012-05-18 Hedelærke (Lullula arborea) Danmark Tved Plantage, NJ
284 2012-05-17 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Danmark Grusgrav v. Nagbøl, SØ-Jylland
283 2012-04-14 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Keldsnor, Langeland
282 2012-01-20 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Danmark Nakkebølle Inddæmning
281 2012-01-20 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Faaborg Havn
280 2012-01-08 Sortspætte (Dryocopus martius) Danmark Lindet Skov, SJ
2011
279 2011-12-30 Brillesanger (Curruca conspicillata) Portugal Porto Santo
278 2011-12-29 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Eco Park, Madeira
277 2011-12-27 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Portugal Canical, Madeira
276 2011-12-26 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Portugal Madeira, Funchal
275 2011-12-26 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira, Monte
274 2011-12-23 Kanariefugl (Serinus canaria) Portugal Madeira, Funchal
273 2011-12-05 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Danmark Strandby, Frederikshavn
272 2011-11-24 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Siø
271 2011-11-06 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Danmark Gedser Odde
270 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
269 2011-10-10 Blisgås (Anser albifrons) Danmark Gulstav, Langeland
268 2011-09-25 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Gulstav, Langeland
267 2011-09-04 * Steppehøg (Circus macrourus) Danmark Dovns Klint, Sydlangeland
266 2011-07-05 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Lundemosen, Keldsnor, Langeland
265 2011-06-13 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Danmark Sellebjerg Skov/Kirkeby Skov, Fyn
264 2011-05-21 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Danmark Gulstav, Langeland
263 2011-05-08 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Danmark Lille Vildmose
262 2011-05-01 Biæder (Merops apiaster) Spanien Pyrenæerne
261 2011-05-01 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Pyrenæerne
260 2011-05-01 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Frankrig Rasteplads i Sydfrankrig
259 2011-05-01 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Spanien Pyrenæerne
258 2011-05-01 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien Pyrenæerne
257 2011-05-01 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Pyrenæerne
256 2011-05-01 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien Pyrenæerne
255 2011-05-01 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Frankrig Rasteplads i centralfrankrig
254 2011-05-01 Sølvhejre (Ardea alba) Grækenland Kreta
253 2011-04-10 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Danmark Lakolk Strand, Rømø
252 2011-04-01 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Danmark Gedser Odde
251 2011-03-19 Fyrremejse (Poecile montanus) Danmark Tinglev Mose, SJ
250 2011-02-19 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Gl. Hviding Forland
249 2011-02-19 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand
248 2011-02-19 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark Ribe Holme
247 2011-02-19 Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark Gl. Hviding Engsø
246 2011-01-29 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Danmark Keldsnor, Langeland
2010
245 2010-12-04 * Mandarinand (Aix galericulata) Danmark Fynshav Havn, Als
244 2010-11-14 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Danmark Spodsbjerg, Langeland
243 2010-10-17 Toplærke (Galerida cristata) Danmark Hirtshals
242 2010-10-01 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Blåvand
241 2010-09-30 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark Dovns Klint, Sydlangeland
240 2010-08-29 Vendehals (Jynx torquilla) Danmark Gulstav Mose, Sydlangeland
239 2010-07-01 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Schweiz Dolomitterne
238 2010-07-01 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Italien Norditalien
237 2010-06-08 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Gulstav Mose, Sydlangeland
236 2010-06-08 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Danmark Blåvand
235 2010-06-08 Pirol (Oriolus oriolus) Danmark Gulstav, Langeland
234 2010-06-01 Gulirisk (Serinus serinus) Tyskland Bernkastel-Kues
233 2010-06-01 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Tyskland Bernkastel-Kues
232 2010-04-17 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Klydesøreservatet, Vestamager
231 2010-04-17 Tredækker (Gallinago media) Danmark Kalvebod Fælled, Vestamager
230 2010-03-07 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Roskilde Vig
229 2010-02-20 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Brabrand Sø
2008
228 2008-05-01 Blådrossel (Monticola solitarius) Grækenland Kreta
227 2008-05-01 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland Kreta
226 2008-05-01 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Grækenland Kreta
225 2008-05-01 Silkehejre (Egretta garzetta) Grækenland Kreta
224 2008-05-01 * Kohejre (Bubulcus ibis) Grækenland Kreta
223 2008-05-01 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Grækenland Kreta
2005
222 2005-07-01 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Spanien Barcelona
2004
221 2004-07-01 Hærfugl (Upupa epops) Italien Marina di Bibona
2002
220 2002-07-01 Tjur (Tetrao urogallus) Sverige Småland
Annoncer