VP Artsliste

VP Artsliste

Thomas Pettersson

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thomas Petterssons kryds

Dette er Thomas Petterssons VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2014-03-21 Boavista Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1974-09-28 Källdalsmossen, Ramnäs, Västmanland Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1973-10-21 Tisjön, Möklinta, Västmanland Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1971-05-02 Lisjöviken, Sura, Västmanland Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2008-06-12 Sivrikaya, Black Sea Region Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1971-08-12 Kärkevagge, Torne lappmark Sverige
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1973-06-16 Ånnsjön, Jämtland Sverige
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2014-05-01 Stepantsminda Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2014-05-08 Gndasar Mts Armenien
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2015-04-05 Velji Do, Cavtat, Dubrovnik Kroatien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1988-04-02 Óros Ídi, Crete Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2006-04-07 Oukaïmeden, Western High Atlas Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2008-10-23 Las Trescientas, Doñana, Andalusia Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2011-03-21 Tassan Springs, Al Aqabah Jordan
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1997-04-06 Diarizos Valley, Pafos Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2013-01-07 Sidi-Yahya-des-Zaër Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1972-06-13 Egby, Öland Sverige
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1973-06-21 Rytterne, Västmanland Sverige
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1973-11-02 Ottenby, Öland Sverige
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2016-02-02 Durankulak Lake Bulgarien
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1973-11-02 Ottenby, Öland Sverige
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser) 1972-04-06 Lagårdssjön, Kolbäck, Västmanland Sverige
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1972-03-31 Asköviken, Västerås Sverige
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1986-04-25 Ekeby, Tortuna, Västmanland Sverige
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1999-05-12 Asköviken, Västmanland Sverige
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1973-09-26 Asköviken, Västmanland Sverige
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1986-04-28 Trådarön, Irsta Sverige
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1973-04-08 Gorgen, Västerfärnebo, Västmanland Sverige
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1971-03-26 Hallstahammar, Västmanland Sverige
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2002-06-16 Derbyshire, Lesvos Grækenland
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 1994-04-20 Asköviken Sverige
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 1972-05-10 Norsa, Munktorp, Västmanland Sverige
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata) 1971-05-15 Stora Sumpen, Kolbäck, Västmanland Sverige
62 X Knarand (Mareca strepera) 1974-04-13 Mellby ör, Öland Sverige
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 1971-05-02 Lisjöviken, Sura, Västmanland Sverige
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2002-04-08 Roxen, Sättunaviken, Östergötland Sverige
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 1972-04-29 Asköviken, Västmanland Sverige
71 X Krikand (Anas crecca) 1971-05-02 Lisjöviken, Sura, Västmanland Sverige
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1997-05-01 Asköviken, Västmanland Sverige
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2006-04-06 Oued Massa, Souss-Massa-Draâ Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1978-12-30 Flevoland Holland
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) 1971-04-28 Asköviken, Västmanland Sverige
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1978-05-01 Podersdorf am See, Burgenland Østrig
80 Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula) 1970-05-30 Stora Sumpen, Kolbäck, Västmanland Sverige
82 X Bjergand (Aythya marila) 1972-09-23 Djupen, Ramnäs, Västmanland Sverige
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2001-05-25 Vadstena, Östergötland Sverige
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1974-04-13 Ottenby, Öland Sverige
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1976-07-01 Vardö, Finnmark Norge
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1971-06-23 Smygehuk, Skåne Sverige
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2011-06-28 Hitará, Vesturland Island
89 Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1970-08-04 Ölands norra udde, Öland Sverige
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1972-10-07 Rönnskärs udde, Väddö, Uppland Sverige
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1971-08-16 Abiskojaure, Torne lappmark Sverige
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 1970-04-19 Stora Ålsätra, Hallstahammar, Västmanland Sverige
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2011-06-29 Mývatn, Norðurland Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1971-04-28 Asköviken, Västmanland Sverige
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1970-05-02 Hålldammen, Norrbärke, Dalarna Sverige
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1985-05-18 Kvismaren, Närke Sverige
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2008-10-22 Laguna de Tarelo, Doñana, Andalusia Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2006-04-11 Oued Sous, Souss-Massa-Draâ Marokko
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1974-06-02 Ekoln, Uppland Sverige
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2013-03-20 Haroum, Rissani Marokko
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2011-03-20 Tassan Springs, Al Aqabah Jordan
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1988-04-01 Mália, Crete Grækenland
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2014-03-22 Santiago Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2001-02-28 Playa de la Arena, Tenerife, Canary Is Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2001-04-13 Troodos, Limassol Cypern
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2006-04-07 Marrakech, Marrakech-Tensift-El Haouz Marokko
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2008-10-24 Monfragüe, Extremadura Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1978-05-01 Hanság, Burgenland Østrig
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2011-01-24 Llano de Tindaya, Fuerteventura Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2017-11-08 Nizzana-Ezuz Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2007-06-11 Ozieri, Sardinia Italien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1997-04-05 Cape Greko, Famagusta Cypern
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2013-06-15 Kvarkush Ridge, Perm Krai Rusland (indenfor VP)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2008-02-20 Sandy plains, Lower Draa Marokko
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2013-01-10 Sebkhet Imlili Marokko
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2004-03-10 Mandria, Pafos Cypern
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2006-04-09 Tagdilt track, Sarhro Marokko
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 1971-04-12 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2010-08-28 Cova do Negro, Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2001-03-03 Ladera de Tigaiga, Tenerife, Canary Is Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2018-04-07 Los Tilos, La Palma, Canary Islands Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1976-06-05 Ottenby, Öland Sverige
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2013-06-20 Bol'shoy Istok, Sverdlovsk Oblast Rusland (indenfor VP)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2006-04-11 El Kelaa M'Gouna, Sarhro Marokko
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2011-03-24 Al Mudawwara, Ma'an Jordan
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1972-04-23 Asköviken, Västmanland Sverige
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1972-06-14 Ås, Öland Sverige
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1976-06-19 Asköviken, Västmanland Sverige
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2003-07-01 Angarnsjöängen, Uppland Sverige
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1973-05-12 Asköviken, Västmanland Sverige
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2008-10-22 La Algaida, Andalusia Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1972-05-11 Norsa, Munktorp, Västmanland Sverige
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2013-01-07 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra) 1970-05-30 Stora Sumpen, Kolbäck, Västmanland Sverige
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2001-05-21 Vadadalen, Stora Benhamra, Uppland Sverige
182 X Trane (Grus grus) 1971-05-02 Lisjöviken, Sura, Västmanland Sverige
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1971-06-28 Snogeholmssjön, Skåne Sverige
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1972-10-07 Rönnskärs udde, Väddö, Uppland Sverige
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1970-08-02 Sjöåsen, Öland Sverige
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1971-04-28 Asköviken, Västmanland Sverige
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1975-05-07 Hornborgasjön, Västergötland Sverige
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1997-04-06 Akrotiri Salt Lake, Limassol Cypern
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2013-01-06 undisclosed Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-16 Kalloni Salt Pans, Lesvos Grækenland
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1997-04-02 Paralimni Lake, Famagusta Cypern
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 1970-05-30 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2003-04-16 Oroklini Marsh, Larnaca Cypern
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-06-23 Turkiesjön, Ramnäs, Västmanland Sverige
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1971-08-14 Låktatjåkko, Torne lappmark Sverige
206 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1992-07-09 Gnien, Ramnäs, Västmanland Sverige
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1973-09-08 Asköviken, Västmanland Sverige
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1971-08-29 Eskilstuna reningsverk, Södermanland Sverige
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1975-05-08 Vejlerne, Jylland Danmark
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2012-04-13 Doha Spit Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2004-03-09 Pafos Lighthouse Area, Pafos Cypern
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-04-06 Sandasjön, Norra Mörkö, Södermanland Sverige
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1974-05-25 Ottenby, Öland Sverige
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 1971-08-15 Abisko, Torne lappmark Sverige
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 1970-04-19 Kolbäck, Västmanland Sverige
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1972-08-10 Eskilstuna reningsverk, Södermanland Sverige
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1973-05-09 Ribbholmen, Säby, Västmanland Sverige
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1972-08-10 Eskilstuna reningsverk, Södermanland Sverige
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1971-08-29 Eskilstuna reningsverk, Södermanland Sverige
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1974-07-28 Eskilstuna reningsverk, Södermanland Sverige
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2010-08-28 Lugar de Baixo, Madeira Portugal
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1972-08-10 Eskilstuna reningsverk, Södermanland Sverige
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 1977-10-22 Ottenby, Öland Sverige
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba) 1975-09-24 Falsterbo, Skåne Sverige
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1973-11-02 Ottenby, Öland Sverige
247 Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1973-05-09 Ribbholmen, Säby, Västmanland Sverige
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1999-05-29 Hötjärn, Ljusnarsberg, Västmanland Sverige
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1977-10-07 Morups tånge, Halland Sverige
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-05-07 Gussjön, Fläckebo, Västmanland Sverige
253 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-05-01 Asköviken, Västmanland Sverige
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1970-10-11 Sörsjön, Sura, Västmanland Sverige
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1974-05-01 Asköviken, Västmanland Sverige
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1979-07-07 Tjålmejaure, Pite lappmark Sverige
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1970-05-30 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1976-07-11 Uleåborg, Oulu (Uleåborg) Finland
266 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1973-06-16 Ånnsjön, Jämtland Sverige
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-06-28 Flatey, Breiðafjörður Island
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1970-07-30 Laggarsjön, Berg, Västmanland Sverige
270 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1971-04-28 Asköviken, Västmanland Sverige
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-05-25 Strandstuguviken, Södermanland Sverige
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1996-05-18 Asköviken, Västmanland Sverige
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1971-06-23 Smygehuk, Skåne Sverige
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1971-08-29 Eskilstuna reningsverk, Södermanland Sverige
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2012-04-13 Doha Spit Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2004-03-11 Agia Thekla, Famagusta Cypern
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2003-04-15 Larnaca Sewage Works, Larnaca Cypern
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1985-10-18 Ottenby, Öland Sverige
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1975-05-09 Bulbjerg, Jylland Danmark
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-09-02 Madeira, off Portugal
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1997-04-06 Akrotiri Salt Lake, Limassol Cypern
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1970-08-04 Egby, Öland Sverige
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1982-05-22 Blacken, Rytterne, Västmanland Sverige
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1982-05-24 Blacken, Rytterne, Västmanland Sverige
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1988-04-04 Spinalonga, Crete Grækenland
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2002-06-27 Kalloni Salt Pans, Lesvos Grækenland
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2011-04-02 Aqaba Sewage Works, Al Aqabah Jordan
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2011-03-20 Gulf of Aqaba Jordan
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus) 1966-07-01 Norra Barken, Norrbärke Sverige
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2008-02-19 Khnifiss Lagoon, Tarfaya Marokko
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1976-06-30 Kiberg, Finnmark Norge
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1976-06-30 Kiberg, Finnmark Norge
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2004-03-09 Asprokremmos Dam, Pafos Cypern
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2000-04-15 Agia Dam, Crete Grækenland
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2004-03-11 Larnaca Sewage Works, Larnaca Cypern
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 1971-06-23 Simrishamn, Skåne Sverige
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1975-05-10 Nissum fjord, Jylland Danmark
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1973-07-29 Oxfjärden, Ängsö, Västmanland Sverige
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2012-04-13 Doha Spit Kuwait
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2012-04-13 Doha Spit Kuwait
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2008-02-18 Dakhla Bay, Oued Ad-Deheb Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1974-05-23 Mellby ör, Öland Sverige
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2012-04-19 Zour Port Kuwait
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2006-04-12 Cap Tafelney, Haha Marokko
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2012-04-16 Fahaheel Kuwait
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1971-06-23 Smygehuk, Skåne Sverige
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2002-06-16 Kalloni Salt Pans, Lesvos Grækenland
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-06-24 Kalloni Salt Pans, Lesvos Grækenland
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 1971-06-06 Asköviken, Västmanland Sverige
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1976-06-28 Nesseby, Finnmark Norge
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-09-05 Madeira, off Portugal
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1975-09-21 Falsterbo, Skåne Sverige
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1976-06-26 Pallas-Ounastunturi NP, Lapland Finland
351 X Søkonge (Alle alle) 2016-07-27 Longyearbyen, Svalbard Norge
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1976-06-30 Hornöya, Finnmark Norge
353 X Lomvie (Uria aalge) 1976-06-29 Ekkeröya, Finnmark Norge
354 X Alk (Alca torda) 1974-10-06 Skatudden, Väddö, Uppland Sverige
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1972-10-07 Rönnskärs udde, Väddö, Uppland Sverige
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 1976-06-28 Nesseby, Finnmark Norge
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2014-03-21 Ilheu De Corral Velho, Boavista Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1972-10-07 Rönnskärs udde, Väddö, Uppland Sverige
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1971-08-16 Abiskojaure, Torne lappmark Sverige
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 2000-11-12 Glåpen, Sura, Västmanland Sverige
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1974-10-04 Skatudden, Väddö, Uppland Sverige
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2011-09-02 Madeira, off Portugal
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2014-03-27 Ilheu Dos Passaros, Boavista Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2011-07-02 Garðskagi, Suðurnes Island
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2010-08-25 Deserta Grande, Desertas Is, Madeira Portugal
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2017-07-01 Graciosa, off Azorerne
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1983-11-06 Getterön, Halland Sverige
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2011-09-05 Madeira, off Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2014-03-23 Santiago--Ponta Temerosa Kap Verde
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2010-08-25 Desertas Is, Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1988-04-04 Spinalonga, Crete Grækenland
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2001-02-28 Tenerife, Canary Is Spanien
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2014-03-23 Punta Temerosa, Santiago Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1983-11-05 Getterön, Halland Sverige
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2011-09-02 Madeira, off Portugal
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1983-11-05 Getterön, Halland Sverige
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2002-06-19 Kroussos, Lesvos Grækenland
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2008-02-15 Tarfaya Marokko
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2001-03-04 Punta de Teno, Tenerife, Canary Is Spanien
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2014-03-25 São Nicolau Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2010-08-25 Desertas Is, Madeira Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1978-05-03 Leithagebirge, Burgenland Østrig
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1971-06-24 Hagestads kronopark, Skåne Sverige
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2014-03-21 Ilheu De Corral Velho, Boavista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1976-06-29 Ekkeröya, Finnmark Norge
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2010-08-25 Deserta Grande, Desertas Is, Madeira Portugal
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1976-06-30 Skallelv, Finnmark Norge
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1972-10-08 Rönnskärs udde, Väddö, Uppland Sverige
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2012-04-16 Fahaheel Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2006-04-07 Tamri, Haha Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2000-04-15 River Keridis, Crete Grækenland
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1978-05-01 Illmitzer Zicksee, Burgenland Østrig
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1970-05-30 Stora Sumpen, Kolbäck, Västmanland Sverige
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1978-05-03 Breitenbrunn, Burgenland Østrig
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2000-04-16 Agia Dam, Crete Grækenland
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-09-04 Funchal Marina, Madeira Portugal
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2000-04-19 Omalos, Crete Grækenland
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2003-04-20 Kiti Dam, Larnaca Cypern
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1972-04-20 Asköviken, Västmanland Sverige
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1978-05-01 Podersdorf am See, Burgenland Østrig
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1978-05-01 Neusiedl am See, Burgenland Østrig
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2014-03-22 Barragem de Poilão, Santiago Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1978-05-01 Lange Lacke, Burgenland Østrig
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2014-03-22 Barragem de Poilão, Santiago Kap Verde
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2004-11-05 Zakaki Marsh, Limassol Cypern
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2010-05-09 Kuscenneti NP, Marmara Region (Asia) Tyrkiet
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1970-05-30 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2008-02-15 Oued Sayed, Souss-Massa-Draâ Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2000-04-18 Xylóskalo, Crete Grækenland
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2008-06-09 Akpinar, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1972-08-26 Asköviken, Västmanland Sverige
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1988-04-01 Neápoli, Crete Grækenland
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2004-11-03 Kensington Cliffs, Limassol Cypern
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2002-06-17 Kalloni Salt Pans, Lesvos Grækenland
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1978-05-05 Hanság, Burgenland Østrig
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1982-08-23 Asköviken, Västmanland Sverige
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2002-09-23 Amourgelles Dam, Crete Grækenland
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2011-03-20 Aqaba Jordan
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2008-10-24 Monfragüe, Extremadura Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2007-09-01 Hegyeshalom, Márialiget, Gyor-Moson-Sopron (Gyor) Ungarn
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1971-11-14 Asköviken, Västmanland Sverige
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1988-04-05 Imbros Gorge, Crete Grækenland
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2012-04-14 Al-Abraq Al-Khabari Kuwait
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2014-05-15 Side Tyrkiet
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1970-05-30 Stora Sumpen, Kolbäck, Västmanland Sverige
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1972-03-31 Asköviken, Västmanland Sverige
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2000-05-20 Limsta, Kila, Västmanland Sverige
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1974-05-23 Ottenby, Öland Sverige
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1971-06-28 Snogeholmssjön, Skåne Sverige
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1977-05-29 Ottenby, Öland Sverige
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1973-03-10 Asköviken, Västmanland Sverige
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1971-08-13 Låktatjåkko, Torne lappmark Sverige
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2001-04-15 Diarizos Valley, Pafos Cypern
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba) 2002-06-26 Skala Kallonis, Lesvos Grækenland
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1988-04-01 Mália, Crete Grækenland
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2004-03-12 Akamas Peninsula NP--Agios Minas Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1996-03-27 Norra Tunbytorp, Västerås, Västmanland Sverige
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1976-02-28 Åland, Åland Islands Finland
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2013-01-11 Oued Jenna, Western Sahara Marokko
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2014-05-12 Oymapinar Baraji Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis) 1974-03-09 Tisjön, Möklinta, Västmanland Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 1997-04-21 Norrsjön, Sura, Västmanland Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1971-08-15 Jebrenjokk, Torne lappmark Sverige
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1972-04-15 Bredmossen, Berg, Västmanland Sverige
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 2001-04-11 Asprokremmos Dam, Pafos Cypern
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 1973-02-25 Lisjö, Sura, Västmanland Sverige
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1973-03-23 Dalbacken, Sura, Västmanland Sverige
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1971-06-06 Asköviken, Västmanland Sverige
539 X Kapugle (Asio capensis) 2013-01-07 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1975-05-18 Ottenby, Öland Sverige
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1974-05-25 Ottenby, Öland Sverige
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2011-03-21 Tassan Springs, Al Aqabah Jordan
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2014-03-22 Barragem de Poilão, Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1974-06-02 Övre Föret, Uppland Sverige
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2005-04-18 Zakaki Marsh, Limassol Cypern
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2011-03-20 Aqaba Jordan
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2006-04-09 Mellaab, Tafilalt Marokko
555 X Biæder (Merops apiaster) 2001-04-11 Akrotiri Salt Lake, Limassol Cypern
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1971-04-26 Hallstahammar, Västmanland Sverige
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1972-03-26 Kvarntorpet, V-Barkarö, Västmanland Sverige
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2002-06-17 Pyrra, Lesvos Grækenland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1971-04-12 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1978-05-01 Weiden am See, Burgenland Østrig
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1976-04-24 Tisjön, Möklinta, Västmanland Sverige
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1970-09-27 Kvarnskogen, Berg, Västmanland Sverige
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1970-05-24 Österängen, Kolbäck, Västmanland Sverige
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2016-04-24 Embún, Huesca Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2013-03-23 Ifrane Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 1975-01-12 Paradiset, Berg, Västmanland Sverige
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2002-06-26 Garbias, Lesvos Grækenland
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1971-09-11 Oset, Närke Sverige
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1975-06-02 Skultuna, Västmanland Sverige
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2001-04-12 Akrotiri Salt Lake, Limassol Cypern
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1972-03-31 Asköviken, Västmanland Sverige
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1971-08-19 Asköviken, Västmanland Sverige
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2006-04-09 Tagdilt track, Sarhro Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2007-09-01 Mosoni síkság, Gyor-Moson-Sopron (Gyor) Ungarn
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1976-07-01 Vardö-Hamningberg, Finnmark Norge
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1975-04-27 Gnien, Ramnäs, Västmanland Sverige
584 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2012-04-13 Jahra Farms Kuwait
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2006-04-06 Oued Massa, Souss-Massa-Draâ Marokko
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1970-08-10 Egby, Öland Sverige
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2012-04-13 Jahra Farms Kuwait
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1976-06-06 Ottenby, Öland Sverige
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1972-03-26 Asköviken, Västmanland Sverige
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2001-03-05 Lago de Abama, Tenerife, Canary Is Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-04-18 Omalos, Crete Grækenland
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1997-04-01 Cape Greko, Famagusta Cypern
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1972-07-03 Hagestad, Skåne Sverige
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1975-02-25 Handöl, Jämtland Sverige
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2008-10-23 Dehesa Nueva, Doñana, Andalusia Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2006-04-06 Oued Massa Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1972-08-29 Asköviken, Västmanland Sverige
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1988-04-02 Óros Ídi, Crete Grækenland
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1978-05-04 Schneeberg, Lower Austria (Niederösterreich) Østrig
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2011-03-20 Aqaba Jordan
629 X Råge (Corvus frugilegus) 1971-06-20 Sjöbo, Skåne Sverige
630 X Sortkrage (Corvus corone) 1975-10-11 Asköviken, Västmanland Sverige
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2008-02-17 Awserd Road, Oued Ad-Deheb Marokko
634 X Ravn (Corvus corax) 1970-10-04 Hallstahammar, Västmanland Sverige
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2011-03-20 Abu Burqa, Al Aqabah Jordan
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2012-04-14 Al-Abraq Al-Khabari Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2002-06-19 Kroussos, Lesvos Grækenland
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1978-07-04 Kraipe, Lycksele lappmark Sverige
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2001-03-02 Las Lajas, Tenerife, Canary Is Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2013-06-20 Bol'shoy Istok, Sverdlovsk Oblast Rusland (indenfor VP)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1978-05-01 Neusiedl am See, Burgenland Østrig
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1976-02-22 Tåkern, Östergötland Sverige
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2006-04-09 Tagdilt track, Sarhro Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2008-02-15 Sandy plains, Lower Draa Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2006-04-09 Imiter, Sarhro Marokko
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2008-02-15 Sandy plains, Lower Draa Marokko
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2013-01-11 Aousserd Road Marokko
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1975-09-22 Falsterbo, Skåne Sverige
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2014-03-25 Raso Kap Verde
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2006-04-09 Tagdilt track, Sarhro Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1977-10-04 Malmö frihamn, Skåne Sverige
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2006-04-08 Western High Atlas Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1973-11-02 Ottenby, Öland Sverige
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2006-04-09 Tagdilt track, Sarhro Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2002-06-15 Tsiknias River, Lesvos Grækenland
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2005-04-12 Akrotiri Salt Lake, Limassol Cypern
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2003-04-15 Spiro's Pool, Larnaca Cypern
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2013-03-22 Zeida Marokko
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2008-02-17 Awserd Road, Oued Ad-Deheb Marokko
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2001-03-01 Amarilla Golf Course, Tenerife, Canary Is Spanien
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2011-03-26 Azraq Jordan
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2012-04-16 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2006-04-06 Agadir Al-Massira, Souss-Massa-Draâ Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2006-04-07 Oued Ksob, Chiadma Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1988-04-01 Neápoli, Crete Grækenland
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2008-02-17 Awserd, Oued Ad-Deheb Marokko
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1997-04-06 Diarizos Valley, Pafos Cypern
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1997-04-06 Zakaki Marsh, Limassol Cypern
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2011-03-22 Wadi Dana, At Tafilah Jordan
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1970-08-04 Egby, Öland Sverige
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2006-04-09 Erg Chebbi Marokko
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2001-04-12 Akrotiri Salt Lake, Limassol Cypern
706 Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-06-18 Kvarkush Ridge, Perm Krai Rusland (indenfor VP)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1982-10-22 Stenåsabadet, Öland Sverige
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2014-05-01 Stepantsminda Georgien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2001-02-28 Playa de la Arena, Tenerife, Canary Is Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1971-08-16 Abiskojaure, Torne lappmark Sverige
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2008-02-15 Oued Sayed, Lower Draa Marokko
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2008-06-12 Sivrikaya, Black Sea Region Tyrkiet
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1977-05-28 Ottenby, Öland Sverige
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2013-06-15 Kvarkush Ridge, Perm Krai Rusland (indenfor VP)
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2012-04-14 Al-Abraq Al-Khabari Kuwait
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2014-03-22 Barragem de Poilão, Santiago Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1974-06-02 Ekoln, Uppland Sverige
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1978-05-03 Breitenbrunn, Burgenland Østrig
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1978-05-03 Illmitz, Burgenland Østrig
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1971-05-15 Stora Sumpen, Kolbäck, Västmanland Sverige
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2014-05-06 Armash Fishponds Armenien
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1973-06-16 Handölsdeltat, Jämtland Sverige
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1971-06-30 Hagestad, Skåne Sverige
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1974-06-10 Frövisjön, Skultuna, Västmanland Sverige
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2013-06-14 Verkhnemakarovo, Sverdlovsk Oblast Rusland (indenfor VP)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2001-04-15 Asprokremmos Dam Pools, Pafos Cypern
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2006-04-07 Essaouira Marokko
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2014-05-13 Akseki Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2006-04-08 Taddert Marokko
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 1970-05-30 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2013-06-17 Kvarkush Ridge, Perm Krai Rusland (indenfor VP)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1971-06-06 Asköviken, Västmanland Sverige
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1974-06-18 Valstasjön, Hallstahammar, Västmanland Sverige
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1975-06-02 Lergroparna, Sala, Västmanland Sverige
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1997-04-06 Zakaki Marsh, Limassol Cypern
753 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2008-02-17 Awserd Road, Oued Ad-Deheb Marokko
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2011-03-20 Tassan Springs, Al Aqabah Jordan
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2008-02-15 Oued Sayed, Lower Draa Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2012-04-15 Abdaly Farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 1971-05-15 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1974-05-24 Ottenby, Öland Sverige
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1971-06-23 Hagestad, Skåne Sverige
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2013-03-18 Assa, Guelmim-Es-Smara Marokko
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2001-04-15 Akrotiri Salt Lake, Limassol Cypern
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2011-03-21 Wadi Feinan, At Tafilah Jordan
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2011-03-27 Wadi Hazim, Az Zarqa Jordan
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2008-02-17 Awserd Road, Oued Ad-Deheb Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) 1970-08-13 Egby, Öland Sverige
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2007-06-13 Bosa Marina, Sardinia Italien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2007-06-13 Bosa Marina, Sardinia Italien
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2009-10-20 Portocolom, Mallorca, Balearic Is Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2013-01-11 Aousserd Road Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1997-04-03 Cape Greko, Famagusta Cypern
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2002-06-20 Napi Valley, Lesvos Grækenland
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2007-06-12 Monte Pittada, Sardinia Italien
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1988-04-01 Neápoli, Crete Grækenland
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1988-04-05 Imbros Gorge, Crete Grækenland
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2001-04-11 Asprokremmos Dam Pools, Pafos Cypern
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1975-05-19 Ottenby, Öland Sverige
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2010-08-27 Eira do Serrado, Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1971-05-16 Amsta, Kolbäck, Västmanland Sverige
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2016-06-28 Haut Asco, Corsica Frankrig
793 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 2019-05-02 Djimla Algeriet
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2002-06-17 Pyrra, Lesvos Grækenland
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2002-06-17 Derbyshire, Lesvos Grækenland
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2008-06-08 Halfeti, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2006-11-11 Vecchiano, Pisa, Tuscany Italien
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2001-04-13 Troodos, Limassol Cypern
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2012-04-13 Jahra Farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2012-04-13 Jahra Farms Kuwait
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2014-05-06 Armash Fishponds Armenien
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2006-04-06 Agadir, Souss-Massa-Draâ Marokko
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2011-03-20 Aqaba Jordan
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2013-06-17 Kvarkush Ridge, Perm Krai Rusland (indenfor VP)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1971-04-18 Hallstahammar, Västmanland Sverige
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2002-03-14 Hagge, Dalarna Sverige
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2011-11-15 Säbyholm, Låssa, Uppland Sverige
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1971-04-26 Hallstahammar, Västmanland Sverige
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1970-05-23 Strömsholm, Kolbäck, Västmanland Sverige
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2002-06-16 Kalloni Salt Pans, Lesvos Grækenland
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1970-05-02 Brilldammen, Norrbärke, Dalarna Sverige
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1971-08-14 Njulla, Torne lappmark Sverige
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1971-05-21 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1978-05-01 Neusiedl am See, Burgenland Østrig
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2008-06-09 Nemrut Dagi, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2013-06-18 Kvarkush Ridge, Perm Krai Rusland (indenfor VP)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2013-06-16 Kvarkush Ridge, Perm Krai Rusland (indenfor VP)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2019-05-01 Constantine Algeriet
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1974-06-26 Larsbo, Säby, Västmanland Sverige
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2008-06-11 Ispir, Black Sea region Tyrkiet
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1974-05-24 Ottenby, Öland Sverige
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1975-05-17 Ottenby, Öland Sverige
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1970-05-15 Hallstahammar, Västmanland Sverige
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2006-04-06 Oued Massa, Souss-Massa-Draâ Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2014-05-02 Stepantsminda Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2008-06-09 Nemrut Dagi, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1988-04-01 Neápoli, Crete Grækenland
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1970-05-30 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2011-01-25 Barranco de la Torre, Fuerteventura, Canary Is Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1974-05-25 Ottenby, Öland Sverige
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1979-10-21 Ottenby, Öland Sverige
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1970-05-15 Västerås, Västmanland Sverige
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1980-10-19 Gräsgård, Öland Sverige
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2011-03-31 Wadi Rum, Al Aqabah Jordan
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2004-03-09 Mandria, Pafos Cypern
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1988-04-01 Agios Nikólaos, Crete Grækenland
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1997-04-01 Cape Greko, Famagusta Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-04-13 Doha Spit Kuwait
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2006-04-09 Boumalne Dadès, Sarhro Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2011-03-20 Abu Burqa, Al Aqabah Jordan
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2006-04-07 Oukaïmeden, Western High Atlas Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2006-04-08 Ouarzazate, Sarhro Marokko
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2004-03-10 Anarita Park, Pafos Cypern
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2011-03-29 Madaba Jordan
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2008-06-09 Nemrut Dagi, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1971-01-21 Hallstahammar, Västmanland Sverige
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2011-03-20 Aqaba Jordan
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2000-04-15 Plataniás, Crete Grækenland
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1997-04-01 Protaras, Famagusta Cypern
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2014-03-21 Boavista Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2006-04-09 Erg Chebbi Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2013-01-12 Aousserd, 17 km SW of Marokko
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2008-06-09 Nemrut Dagi, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2002-06-19 Agra-Mesotopos, Lesvos Grækenland
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2008-06-11 Sivrikaya, Black Sea Region Tyrkiet
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2010-08-28 Lagoa do Lugar de Baixo, Madeira Portugal
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2008-06-11 Sivrikaya, Black Sea Region Tyrkiet
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2014-05-08 Mt Aragats Armenien
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 1971-07-27 Norrsjön, Sura, Västmanland Sverige
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1970-05-23 Österängen, Kolbäck, Västmanland Sverige
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1990-06-14 Malmön, Köping, Västmanland Sverige
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1975-09-21 Falsterbo, Skåne Sverige
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2007-04-06 Mandria, Pafos Cypern
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1971-06-23 Hagestad, Skåne Sverige
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2011-03-29 Barzah, Amman Jordan
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-06-16 Kvarkush Ridge, Perm Krai Rusland (indenfor VP)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1975-09-06 Asköviken, Västmanland Sverige
944 Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1978-05-04 Schneeberg, Lower Austria (Niederösterreich) Østrig
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1970-08-02 Egby, Öland Sverige
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2001-03-01 Amarilla Golf Course, Tenerife, Canary Is Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2001-03-02 Las Lajas, Tenerife, Canary Is Spanien
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2018-04-04 Casa Forestal de Pajonales, Gran Canaria, Canary I Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1973-06-02 Kvarntorpet, V-Barkarö, Västmanland Sverige
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1974-12-01 Krokmossen, Fläckebo, Västmanland Sverige
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2017-06-27 Serra da Tronquieira, São Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2008-06-11 Ovitdagi Gecidi, Black Sea Region Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2013-03-24 Oukaïmeden, Western High Atlas Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2006-04-09 Tagdilt track, Sarhro Marokko
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1973-06-01 Källskär, V-Barkarö, Västmanland Sverige
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2014-05-01 Stepantsminda Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2011-03-30 Petra, Ma'an Jordan
964 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2013-06-14 Verkhnemakarovo, Sverdlovsk Oblast Rusland (indenfor VP)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2008-06-08 Birecik, Southeastern Anatolia Region Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1973-11-02 Ottenby, Öland Sverige
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1977-07-12 Koster, Bohuslän Sverige
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1972-11-12 Lagårdssjön, Kolbäck, Västmanland Sverige
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1972-07-04 Hagestad, Skåne Sverige
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1972-09-03 Asköviken, Västmanland Sverige
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1979-08-29 Storängen, Ängsö, Västmanland Sverige
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 1972-12-22 Kvarntorpet, V-Barkarö, Västmanland Sverige
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2016-04-23 Refugio de Gabardito, Aragón Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2007-06-15 Monte Limbara, Sardinia Italien
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2008-06-12 Cayirözü, Black Sea Region Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 1974-05-25 Ås, Öland Sverige
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2011-03-21 Feinan Lodge, At Tafilah Jordan
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2001-03-02 Las Lajas, Tenerife, Canary Is Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1971-08-16 Abiskojaure, Torne lappmark Sverige
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1971-08-12 Kärkevagge, Torne lappmark Sverige
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1974-04-13 Össby, Öland Sverige
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2006-04-08 Taddert Marokko
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2014-05-07 Vedi Armenien
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2002-06-19 Agra-Mesotopos, Lesvos Grækenland
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1972-05-07 Bullsta, Dingtuna, Västmanland Sverige
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1997-04-03 Cape Greko, Famagusta Cypern
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2000-04-18 Omalos, Crete Grækenland
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2011-03-29 Dead Sea Jordan
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2006-04-06 Oued Massa, Souss-Massa-Draâ Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1975-05-19 Ottenby, Öland Sverige
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1973-06-16 Handölsdeltat, Jämtland Sverige
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1976-07-11 Uleåborg, Oulu (Uleåborg) Finland
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2002-06-15 Skala Kallonis, Lesvos Grækenland
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1970-05-30 Billingen, Kolbäck, Västmanland Sverige
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer