VP Artsliste

VP Artsliste

Nico de Vries

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Nico de Vriess kryds

Dette er Nico de Vriess VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2000-07-10 Ardeche (Plan D'eau) Frankrig
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1973-10-31 Wapserveld (Dr.) Holland
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2017-06-13 Resen Makedonien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2008-05-07 Lesbos Grækenland
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1981-09-30 Les Baraques Frankrig
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2012-11-20 Goksu delta Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1973-02-17 Lauwersmeer Holland
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1990-06-18 Sellingen (Gr.) Holland
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1975-02-27 Beilen Holland
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-02-02 Beerta (Tjamme gr.) Holland
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1999-05-15 Veenhuizerstukken (gr.) Holland
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1975-01-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 1977-05-15 Ameland Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2009-10-16 Texel Holland
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1979-01-11 Lauwersmeer (Gr.) Holland
39 X Grågås (Anser anser) 1974-09-28 Dollard Holland
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2011-01-08 Lauderbeetse (Groningen) Holland
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1973-02-17 Oostmahorn (Gr.) Holland
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1973-11-03 Westerzand (Dr) Holland
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1973-12-13 Lelystad Haven Holland
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1979-02-01 Oostvaarderplassen Holland
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2006-05-22 Makkumerwaard (FR) Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1973-12-13 Lelystad (haven) Holland
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1976-10-19 Camperduin (NH.) Holland
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1973-12-19 Westerzand (Dr.) Holland
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-05-12 Stadskanaal(veenhuizerstukken) Holland
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1973-02-17 Anjum (Fr.) Holland
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1978-06-05 Axios Delta Grækenland
54 X * Moskusand (Cairina moschata) 1979-07-22 Vloeivelden Ter Apel Holland
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2007-11-24 Sao Miguel (Furnas) Azorerne
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2008-06-15 Ter Apelerbossen Holland
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2010-02-07 Almelo Holland
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1974-03-26 Wapserveen (Petgaten) Holland
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1994-05-24 Veenhuizerstukken (gr.) Holland
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1973-10-15 Brandeveen(Dr.) Holland
63 X Knarand (Mareca strepera) 1976-02-24 Workummerwaard (Fr.) Holland
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1973-02-17 Tibma (haven, Fr.) Holland
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2005-04-06 Gaarkeuken Holland
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1973-02-17 Tibma (haven, Fr.) Holland
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2006-11-14 Sao Miguel (Furnas) Azorerne
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1973-02-17 Oostmahorn (Gr.) Holland
72 X Krikand (Anas crecca) 1973-02-17 Zoutkamp (Gr.) Holland
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2006-11-16 Sao Miguel (Furnas) Azorerne
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2005-11-20 Cota Donana Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1976-10-11 Breezanddijk (NH.) Holland
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2016-02-02 Zuidhorn Holland
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1973-02-17 Tibma (haven, Fr.) Holland
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1977-10-30 Hoornseplas (Gr.) Holland
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2003-01-19 Vecht Hardenberg (ov.) Holland
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1973-02-17 Tibma (haven, Fr.) Holland
83 X Bjergand (Aythya marila) 1973-12-27 Zoutkamp (Gr.) Holland
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2006-11-25 Sao Miguel (Furnas) Azorerne
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2014-08-24 Texel Holland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1973-02-17 Lauwersoog (Gr.) Holland
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1982-11-26 Eemshaven (Gr.) Holland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1977-10-25 Ameland (Fr.) Holland
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1973-02-17 Lauwersoog (Gr.) Holland
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1976-10-11 Hondsbosse zeewering (NH.) Holland
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2010-02-13 Barendrecht (ZH.) Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1973-02-17 Oostmahorn (Gr.) Holland
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1973-02-17 Oostmahorn (Gr.) Holland
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2010-01-04 Braamberg (Groningen) Holland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1973-02-17 Oostmahorn (Gr.) Holland
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2004-04-02 Lauwersmeer, Ezumakeeg(Friesland) Holland
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2003-05-22 Siemyanovka Lake (east) Polen
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1986-06-12 Meerstalblokken (Dr.) Holland
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1978-06-06 Delphi Grækenland
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 1974-05-15 Westerzand (Dr.) Holland
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1978-06-10 Meteora Grækenland
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1979-02-09 Loon (Dr.) Holland
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2008-03-06 Allentejo near Salto Portugal
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1981-09-03 Camarque Frankrig
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1974-05-03 Westerzand (Dr.) Holland
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2008-03-06 Allentejo near Salto Portugal
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia) 1977-08-13 Berwick Upon Tweed Skotland
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1974-06-01 Westerzand (Dr.) Holland
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2010-01-23 Wargea (Friesland) Holland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1976-03-01 Assen (Dr.) Holland
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1980-09-22 Istanbul Tyrkiet
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1974-02-13 Wapserveen (Petgaten) Holland
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1987-07-17 Weenderveld Holland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1995-07-30 Gyor-Moson- Sopron Ungarn
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2002-05-22 Ter Apel Vloeivelden (Gr.) Holland
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1990-05-23 Veenhuizerstukken (gr.) Holland
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2005-11-23 Cota Donana Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2012-11-19 Tasucu Tyrkiet
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2005-11-20 Cota Donana Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2006-11-13 Sao Miguel (Furnas) Azorerne
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1980-09-26 Bosporus Tyrkiet
184 X Trane (Grus grus) 1977-09-29 Borringe Sverige
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1973-02-17 Zoutkamp (Gr.) Holland
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2008-11-10 Sao Miguel (Lagoa das Furnas) Azorerne
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1977-01-29 Lelystad Haven Holland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1977-10-20 Schiermonnikoog (Fr) Holland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1973-12-27 Zoutkamp (Gr.) Holland
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1974-09-28 Dollard (Gr.) Holland
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1978-06-05 Axios Delta Grækenland
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1973-02-17 Anjum (Fr.) Holland
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1978-06-05 Axios Delta Grækenland
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1974-05-03 Zuidelijk Flevoland Holland
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1973-10-31 Wapserveld (Dr.) Holland
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2008-05-03 Lesbos (Skala Kaloni Salt Planes) Grækenland
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2018-06-28 Wieringemeer (Noord-Holland) Holland
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2011-03-26 Ezumakeeg (Fr.) Holland
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2010-05-29 Kennemerduinen (NH) Holland
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1973-12-27 Zoutkamp (Gr.) Holland
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2013-08-29 Texel Holland
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2009-10-16 Texel Holland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2007-11-25 Sao Miguel (Ribeira Grande) Azorerne
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1977-09-14 Ameland (Fr.) Holland
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1976-07-08 Ameland (Fr.) Holland
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2011-04-30 Batenburg (gld) Holland
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2009-10-18 Texel Holland
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1978-06-30 Strand Nulde (Gl.) Holland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-27 Kolhorn (Noord-Holland) Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 1973-02-17 Anjum (Fr.) Holland
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1975-10-11 Lauwersmeer (Gr.) Holland
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1974-03-07 Wapserveen (Petgaten) Holland
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1974-04-11 Schiermonnikoog (Fr) Holland
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1974-04-11 Schiermonnikoog (Fr) Holland
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1991-09-01 Rottumerplaat Holland
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2015-09-08 De Putten (NH.) Holland
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2016-05-14 Overbiel Holland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1980-07-25 Rottumerplaat (gr.) Holland
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1982-06-05 Neusiedlersee (Lange Lacke) Østrig
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-25 Zwolle - Vreugderijkerwaard Holland
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1974-04-11 Schiermonnikoog (Fr) Holland
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1976-10-19 Kamperduin (NH.) Holland
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2016-09-20 Ezumakeeg Holland
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1976-07-30 Ameland (Fr.) Holland
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2007-11-07 Sao Miguel (Ribeira Grande) Azorerne
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1982-10-02 Blekslage (Gr.) Holland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2007-05-28 Lauwersmeer (Gr.) Holland
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-11-19 Sao Miguel (Ribeira Grande) Azorerne
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1992-08-21 Lauwersmeer (Gr.) Holland
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1973-10-15 Brandeveen(Dr.) Holland
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2001-05-14 Gugny Polen
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1973-10-15 Brandveen (Dr.) Holland
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2008-01-06 Termunten - Breebaardpolder Holland
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2014-10-02 Balgzandpolder Holland
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1975-10-11 Lauwersmeer (Gr.) Holland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1987-09-12 Blekslage (Gr.) Holland
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-11-08 Sao Miguel (Mosteiros) Azorerne
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1976-05-07 Ameland (Fr.) Holland
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2008-05-31 Lauwersmeer -Ezumakeeg Zuid Holland
278 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-11-06 Sao Miguel Azorerne
279 X Rødben (Tringa totanus) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1979-06-08 Axios Delta Grækenland
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1974-05-15 Westerzand (Dr.) Holland
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1976-05-14 Ameland (Fr.) Holland
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2010-10-20 Noord Beveland Holland
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1979-06-08 Axios Delta Grækenland
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2007-06-24 Exloo (Dr.) Holland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1976-09-21 Kornwerderzand (Fr.) Holland
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1977-12-03 Lauwersoog (Gr.) Holland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2005-11-20 Cota Donana (Matalascanas) Spanien
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1976-09-21 Hondsbosse zeewering (NH.) Holland
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2011-04-26 Numansdorp (ZH) Holland
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1997-09-23 Groningen (city) Holland
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2006-11-15 Sao Miguel, Ponta Delgada Azorerne
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2005-11-23 Huelva (Odiel) Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1978-06-05 Axios Delta Grækenland
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2014-05-19 Lake Burgas Bulgarien
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2007-11-25 Sao Miguel (Ribeira Grande) Azorerne
313 X Svartbag (Larus marinus) 1973-02-17 Zoutkamp (Gr.) Holland
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1981-02-25 Lauwersoog (Gr.) Holland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2000-05-01 Skagen (Harbour) Danmark
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1973-02-17 Zoutkamp (Gr.) Holland
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-05-19 Siemyanovka Lake (east) Polen
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1978-06-12 Corfu Grækenland
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2012-11-14 Goksu Delta Tyrkiet
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1973-02-17 Lauwersoog (Gr.) Holland
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1978-06-05 Axios Delta Grækenland
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1983-08-31 Blavand Strand Danmark
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1976-04-09 Schiermonnikoog (Fr) Holland
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1976-06-21 Ameland (Fr.) Holland
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1997-08-03 Perros-Guirec Frankrig
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1974-05-07 Zuidelijk Flevoland Holland
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1976-06-29 Ameland (Fr.) Holland
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2014-11-17 Sao Miguel Azorerne
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1979-06-08 Axios Delta Grækenland
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2001-05-14 Biebrza Polen
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1975-06-06 Diependal (Dr.) Holland
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1976-10-11 Hondsbosse zeewering (NH.) Holland
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1976-10-11 Hondsbosse zeewering (NH.) Holland
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1976-09-13 Schiermonnikoog (Fr) Holland
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1990-08-22 Rottumeroog Holland
354 X Søkonge (Alle alle) 1982-11-26 Eemshaven (Gr.) Holland
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2012-07-29 Lauwersoog, Kustweg (GR) Holland
356 X Lomvie (Uria aalge) 1977-08-12 Berwick Upon Tweed Skotland
357 X Alk (Alca torda) 1977-08-12 Berwick Upon Tweed Skotland
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1977-08-14 Loch Lomond Skotland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2021-10-11 Holland
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1977-08-15 Loch Maree Skotland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1973-02-17 Lauwersoog Holland
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1978-02-11 Zuidpier IJmuiden Holland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1999-05-07 Skagen - Batterivej Danmark
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1979-05-27 Adriatic Sea Italien
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1997-10-12 Rottumeroog Holland
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1977-09-14 Ameland Holland
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2008-05-04 Lesbos Grækenland
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1978-06-13 Strait of Otranto Grækenland
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1989-10-24 Hondsbosse zeewering Holland
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2003-09-07 Bay of Biscay Frankrig
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1976-09-21 Hondsbosse zeewering Holland
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1978-06-13 Strait of Otranto Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-09-08 Bay of Biscay Frankrig
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2005-11-10 Sagres Portugal
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1979-08-17 Steenbergen (Dr.) Holland
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1974-04-23 Frederiksoord (Dr.) Holland
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1976-07-18 Ameland Holland
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2009-11-18 Sao Miguel - Mosteiros Azorerne
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1978-06-01 Skadarsko Jezero Serbien - Montenegro
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2006-11-20 Sao Miguel (Mosteiros) Azorerne
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1978-02-11 Zuidpier IJmuiden Holland
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1977-03-06 Oostvaarderplassen Holland
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2003-12-07 Onstwedde Holland
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1978-06-10 Meteora Grækenland
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1987-10-17 Ter Apel Vloeivelden (Gr.) Holland
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1974-03-21 Wapserveen (Petgaten) Holland
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1982-06-02 Neusiedlersee (Waasen) Østrig
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1981-09-03 Camarque Frankrig
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1979-05-31 Palouki-Amaliados (Peloponesos) Grækenland
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1989-06-15 Blekslage (Gr.) Holland
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1972-12-15 Lauwersoog Holland
460 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2014-11-06 Sao Miguel Azorerne
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1979-09-21 Hondshalstermeer Holland
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1983-07-22 Oostvaarderplassen Holland
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1990-05-10 Veenhuizerstukken (GR) Holland
471 Revhejre (Egretta gularis)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1979-06-07 Axios Delta Grækenland
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1978-06-01 Skadarsko Jezero Serbien - Montenegro
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1974-09-29 Lauwersmeer (Gr.) Holland
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-11-18 Cota Donana Spanien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1978-06-04 Olympos Mountain Grækenland
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1978-06-06 Delphi Grækenland
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1976-04-18 Ameland (Fr.) Holland
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1978-06-06 Delphi Grækenland
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2005-11-12 Salema Portugal
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1979-06-05 Epidaurus Grækenland
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1980-06-07 Lake Vegoritis Grækenland
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2002-05-27 Biebrza Polen
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1980-06-03 Meteora Grækenland
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2005-11-18 Cota Donana Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1980-09-26 Bosporus Tyrkiet
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1977-08-21 Ben Nevis Skotland
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1978-06-06 Delphi Grækenland
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1980-09-23 Bosporus Tyrkiet
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1975-01-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1974-11-01 Westerzand (Dr.) Holland
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-05-07 Zuidelijk Flevoland Holland
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-02-17 Tibma (haven) Holland
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-07 Skagen Danmark
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1976-06-05 Ameland (Fr.) Holland
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1977-09-29 Borringe Sverige
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1976-05-01 Ameland (Fr.) Holland
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1977-01-19 Oostvaarderplassen Holland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1973-12-27 Zoutkamp (Gr.) Holland
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1979-06-05 Epidaurus Grækenland
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1973-02-17 Zoutkamp (Gr.) Holland
523 X Slørugle (Tyto alba) 1975-03-28 Zeyen Dr.) Holland
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1978-06-03 Lithorodon Grækenland
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2008-11-17 Texel Holland
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1979-05-29 Amalia Palouki (Peloponesos) Grækenland
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 1977-08-17 Inverness Skotland
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1993-08-25 Bieszkady Mountains Polen
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2005-10-30 Westerbork (Dr.) Holland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2002-03-29 Sudheide (Luneburger Heide) Tyskland
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1979-05-30 Amalia Palouki (Peloponesos) Grækenland
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1981-09-29 Les Baraques Frankrig
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1973-12-27 Zoutkamp (Gr.) Holland
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1974-09-29 Lauwersmeer (Gr.) Holland
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1981-09-10 Montreux Schweiz
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1979-06-07 Lithorodon Grækenland
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2012-11-12 Goksu delta Tyrkiet
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1983-11-27 Posterholt (Lb) Holland
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster) 1979-06-04 Amalia Palouki (Peloponesos) Grækenland
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1980-06-12 Plitvice Slovenien
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1994-08-03 Krkonossky national Park Tjekiet
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1980-06-12 Plitvice Kroatien
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1974-05-15 Westerzand (Dr.) Holland
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1980-09-24 Bosporus Tyrkiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1973-12-30 Groningen (stad) Holland
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1996-07-15 Aggtelek Slovakiet
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1974-02-20 Westerzand (Dr.) Holland
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2012-03-20 Montenegro Portugal
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus) 1978-06-01 Pec (city) Serbien - Montenegro
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1978-06-11 Meteora Grækenland
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1973-12-13 Lelystad (haven) Holland
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1982-05-30 Neusiedlersee (Seegasse) Østrig
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2008-05-04 Lesbos (Ypsilou) Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1974-05-15 Westerzand (Dr.) Holland
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1974-05-03 Westerzand (Dr.) Holland
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1978-06-03 Lithorodon Grækenland
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1982-06-02 Neusiedlersee (Waasen) Østrig
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1987-04-23 Eemshaven (Gr.) Holland
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1976-04-21 Ameland (Fr.) Holland
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2009-03-10 Guadalahorce Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2007-08-18 Amsterdam Holland
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2014-01-19 Netterden Holland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1976-05-15 Ameland (Fr.) Holland
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2010-09-05 Den Helder Holland
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2019-08-30 Bantpolder (Lauwersmeer) Holland
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2011-11-06 Den Helder, Donkere Duinen Holland
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1982-05-30 Neusiedlersee (Kirchsee) Østrig
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1973-10-31 Wapserveld (Dr.) Holland
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2005-11-20 Cota Donana Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1979-05-30 Amalia Palouki (Peloponesos) Grækenland
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2008-05-03 Lesbos (Achladeri Woods) Grækenland
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1974-06-01 Brandeveen(Dr.) Holland
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2005-11-19 Cota Donana Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 1973-10-15 Wapserveen(Dr.) Holland
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1977-09-27 Falsterbo Sverige
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1978-06-15 Neustift, Eifer (2080 m.) Østrig
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1978-06-15 Neustift, Eifer (2080 m.) Østrig
631 X Allike (Coloeus monedula) 1974-02-13 Wapserveen (Dr.) Holland
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2010-02-13 Hoek van Holland (ZH.) Holland
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1973-10-15 Wapserveen(Dr.) Holland
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1973-10-15 Wapserveen(Dr.) Holland
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
637 X * Broget Krage (Corvus albus) 2019-12-27 Leeuwarden (friesland) Holland
638 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax) 1977-08-12 Berwick Upon Tweed Skotland
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2001-04-28 Skagen Danmark
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1973-10-15 Wapserveld (Dr.) Holland
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1978-06-06 Delphi Grækenland
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1973-12-18 Westerzand (Dr.) Holland
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1973-12-18 Westerzand (Dr.) Holland
651 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1982-06-03 Neusiedlersee (Seegasse) Østrig
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1974-02-13 Wapserveen (Petgaten) Holland
657 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1974-04-18 Westerzand (Dr.) Holland
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1973-02-17 Tibma Holland
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2005-11-10 Salema (Algarve) Portugal
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1978-01-15 Gieten (Dr.) Holland
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
672 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1978-06-12 Corfu Grækenland
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2012-11-14 Goksu delta Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1978-06-05 Axios Delta Grækenland
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2005-11-13 Valley of Guadiana Natural Park Portugal
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2012-11-10 Tasucu Tyrkiet
687 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1976-06-17 Ameland (Fr.) Holland
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1974-05-03 Westerzand (Dr.) Holland
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1978-06-06 Delphi Grækenland
698 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1974-09-28 Dollard (Gr.) Holland
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1978-06-04 Lithogoron Grækenland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1980-06-10 Velika Serbien - Montenegro
706 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1979-05-21 Ter Apelerbossen (Gr.) Holland
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2001-07-24 Bieszkady Mountains Polen
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1978-06-04 Olympos Mountain Grækenland
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2005-12-23 Oosterbeek (Gl.) Holland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1993-08-25 Oostvoorne (ZH.) Holland
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2005-12-23 Oosterbeek (Gl.) Holland
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2007-02-10 Elektra (Gr.) Holland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1974-04-18 Westerzand (Dr.) Holland
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1974-04-02 Frederiksoord (Dr.) Holland
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1988-05-10 Ter Apelerbossen (Gr.) Holland
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1992-07-29 Czaplinek (Drawskie Lake) Polen
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2021-09-29 Helgoland Tyskland
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1974-05-14 Wapserveen (Petgaten) Holland
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1982-06-10 Neusiedlersee (Warmsee) Østrig
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1982-05-30 Neusiedlersee(Illmitz) Østrig
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1974-05-21 Wapserveen (Petgaten) Holland
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2009-05-08 Lake Istria Rumænien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1991-07-12 Lake Mamry (Wdzydze Kiszewsky) Polen
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1974-05-14 Wapserveen (Petgaten) Holland
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1974-05-21 Wapserveen (Petgaten) Holland
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1978-06-03 Lithorodon Grækenland
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1978-06-06 Delphi Grækenland
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1981-09-29 Les Baraques Frankrig
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1976-05-17 Ameland (Fr.) Holland
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1974-05-14 Wapserveen (Petgaten) Holland
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1982-06-01 Neusiedlersee (Warmsee) Østrig
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1974-05-21 Wapserveen (Petgaten) Holland
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1980-06-04 Lake Coronia Grækenland
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2012-11-14 Goksu delta Tyrkiet
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1974-05-03 Westerzand (Dr.) Holland
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1974-06-01 Westerzand (Dr.) Holland
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1982-06-01 Neusiedlersee(Illmitz) Østrig
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1974-06-01 Westerzand (Dr.) Holland
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 1998-07-25 Helette - Ospilité (Huesca) Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1980-05-29 Delphi Grækenland
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-11-27 Alphen a.d Rijn Holland
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1974-06-01 Westerzand (Dr.) Holland
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1998-07-31 San Juan de la Pena (Huesca) Spanien
777 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2000-07-04 Camarque Frankrig
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1979-06-03 Amalia Palouki (Peloponesos) Grækenland
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2012-03-25 Castro Marim Portugal
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1978-06-11 Meteora Grækenland
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2008-05-05 Lesbos (Petsovas) Grækenland
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1976-04-03 Ekehaar (Dr.) Holland
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1973-10-15 Brandeveen(Dr.) Holland
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1973-12-20 Wapserveld (Dr.) Holland
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1974-05-07 Den Haag (Clingendaal) Holland
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2008-05-03 Lesbos (Achladeri Woods) Grækenland
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1978-06-06 Delphi Grækenland
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 1978-06-11 Meteora Grækenland
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1974-03-21 Brandeveen (Dr.) Holland
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2000-04-15 Neuenburger Uhrwald (Neuenburg) Tyskland
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1980-06-07 Lake Vegoritis Grækenland
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2005-11-24 Cota Donana Spanien
816 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1976-04-18 Ameland (Fr.) Holland
827 X Solsort (Turdus merula) 1973-10-15 Wapserveld (Dr.) Holland
828 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2020-11-16 Paesens (FR) Holland
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2017-01-24 Scheemda Holland
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1973-02-17 Anjum (Fr.) Holland
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1973-11-20 Wapserveen (Petgaten) Holland
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1974-02-12 Brandeveen(Dr.) Holland
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1978-06-03 Lithorodon Grækenland
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1976-05-31 Ameland (Fr.) Holland
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1973-11-20 Wapserveen (Dr.) Holland
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 1982-05-31 Neusiedlersee (Schrandlsee) Østrig
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2001-05-12 Biebrza Polen
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1978-06-03 Lithorodon Grækenland
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2012-11-13 Koyu Tyrkiet
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-16 Hoogwout Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2007-01-04 Zandvoort Holland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1974-04-18 Westerzand (Dr.) Holland
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-07 Skagen (camping) Danmark
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1979-06-04 Amalia Palouki (Peloponesos) Grækenland
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1987-05-26 Hasseberg (Gr.) Holland
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1976-07-08 Ameland (Fr.) Holland
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1974-05-03 Westerzand (Dr.) Holland
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1978-06-01 Skdarsko Jezero Nationaal Park Serbien - Montenegro
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1978-06-06 Delphi Grækenland
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1976-05-05 Ameland (Fr.) Holland
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1974-04-11 Schiermonnikoog (Fr) Holland
871 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1974-04-23 Westerzand (Dr.) Holland
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1980-09-26 Bosporus Tyrkiet
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-04-06 Veenhuizen (Dr.) Holland
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2003-11-14 Eemshaven Holland
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1979-06-06 Delphi Grækenland
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2008-05-03 Lesbos Grækenland
884 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1998-08-02 Sierra de Baraque (Huesca) Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2014-11-27 Oegstgeest Holland
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1977-08-20 Berwick Upon Tweed Skotland
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1974-03-21 Wapserveen Holland
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1978-06-03 Lithorodon Grækenland
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1973-12-12 Wapserveen Holland
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1978-06-11 Meteora Grækenland
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1973-07-07 Gross Clockner Østrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2012-03-22 Ria Formosa, São Lourenço Portugal
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2006-11-17 Sao Miguel Azorerne
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1980-06-06 Olympos Mountain Grækenland
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1973-02-17 Zoutkamp (Gr.) Holland
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1976-05-22 Ameland (Fr.) Holland
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2008-05-07 Lesbos (Sigri mountains) Grækenland
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1974-09-28 Dollard (Gr.) Holland
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1974-05-03 Westerzand (Dr.) Holland
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1998-10-05 Rottumeroog (Gr.) Holland
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1976-11-07 Schiermonnikoog (Fr) Holland
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1974-04-18 Westerzand (Dr.) Holland
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2012-10-21 Vlieland Holland
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1986-10-25 Ter Apel Vloeivelden (Gr.) Holland
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1976-12-02 Oranje vloeivelden (Dr.) Holland
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1976-10-11 Hondsbosse zeewering (NH.) Holland
951 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1988-03-15 Ter Apelerbossen (Gr.) Holland
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1993-05-02 Helgoland Tyskland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1973-12-18 Westerzand (Dr.) Holland
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2007-11-26 Sao Miguel Azorerne
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1994-08-23 Oostvaardersplassen Holland
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1976-01-24 Balloerveld (Dr.) Holland
975 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1984-12-23 Sellingerbossen (Gr.) Holland
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1977-05-28 Ameland (Fr.) Holland
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1984-12-23 Sellingerbossen (Gr.) Holland
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1990-10-21 Sellingerbossen (Gr.) Holland
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 1977-08-19 Ben Nevis Skotland
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1980-09-23 Bosporus Tyrkiet
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-12-28 Sellingerbossen (Gr.) Holland
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1978-06-03 Lithorodon Grækenland
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2000-07-06 Ardeche (Gerbier De Jonc) Frankrig
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1981-09-04 Alissas (Ardeche) Frankrig
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2006-11-16 Sao Miguel Azorerne
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1973-11-03 Schiermonnikoog (Fr) Holland
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1980-01-12 Eemshaven (Gr.) Holland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1973-02-17 Lauwersmeer (Gr.) Holland
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1977-04-17 Ameland (Fr.) Holland
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1974-04-18 Westerzand (Dr.) Holland
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2017-01-05 Texel Holland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1978-06-04 Olympos Mountain Grækenland
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2008-05-04 Lesbos (Ypsilou) Grækenland
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1978-06-03 Lithorodon Grækenland
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1979-06-06 Parnassos mountains Grækenland
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1978-06-12 Corfu Grækenland
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2003-10-27 Groningen (city) Holland
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2012-10-03 Telpost Zuidveld Holland
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1978-06-05 Axios Delta Grækenland
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1973-10-15 Westerzand (Dr.) Holland
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2009-11-05 Flores - Faja Grande Azorerne
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-06 Alkmaar Holland
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 X * Dickcissel (Spiza americana) 2009-11-06 Flores - Near Ponta Delgada Azorerne
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer