VP Artsliste

VP Artsliste

Jurij Hanžel

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jurij Hanžels kryds

Dette er Jurij Hanžels VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2022-06-07 Črnotiče Slovenien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2012-05-04 Tamar Slovenien
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2006-05-07 Triglav NP Slovenien
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2010-08-01 Krvavec Slovenien
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2009-06-28 Mangrtsko sedlo Slovenien
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2011-09-03 Kazbegi Georgien
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2003-05-17 Golic Slovenien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2007-04-07 Maqtesh Qatan Area Israel
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2014-07-12 Oletta, Corsica Frankrig
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2007-04-07 Ein Gedi Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2019-05-26 Akrotiri marshes Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2004-11-23 Podgorica Slovenien
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2004-05-28 Ljubljansko barje Slovenien
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-10-29 ølsemagle revle Danmark
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2008-01-06 Isola della Cona Italien
33 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-06-18 S Sweden Sverige
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-06-18 Oslo Norge
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2020-02-29 Kwadijk, Noord Holland Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2020-01-26 Schiedam, Zuid Holland Holland
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) 2003-12-29 Strunjanske soline Slovenien
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-11-29 Isola della Cona Italien
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-01-10 Isola della Cona Italien
43 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-08-17 Isola della Cona Italien
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2008-02-08 Riserva naturale Foce dell'Isonzo (Le Pancere) Italien
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2011-04-28 Neretva Delta (cat. C5 per Croatian RC) Kroatien
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 2003-10-27 Bled Slovenien
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-10-31 Vestamager Danmark
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-06-22 N Norway Norge
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-08-16 Damhusengen Danmark
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 2004-04-26 Secoveljske soline Slovenien
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-04-04 Middelpolder, Noord Holland Holland
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2003-10-27 Bled Slovenien
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2004-03-28 Medvedce Slovenien
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2023-03-02 Lund Sverige
62 X Skeand (Spatula clypeata) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
63 X Knarand (Mareca strepera) 2003-12-20 Ptujsko jezero Slovenien
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2020-02-29 Harlingen, Friesland Holland
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 2004-03-28 Medvedce Slovenien
72 X Krikand (Anas crecca) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-03-30 Škocjanski zatok Slovenien
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2016-11-10 Guadalquivir marshes Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-03-06 Medvode Slovenien
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 2003-12-20 Ptujsko jezero Slovenien
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2004-03-28 Medvedce Slovenien
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-03-09 Sondersø, Værløse Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula) 2003-12-20 Ptujsko jezero Slovenien
83 X Bjergand (Aythya marila) 2004-10-31 Vestamager Danmark
84 Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2020-07-18 Texel Holland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2004-10-31 Vestamager Danmark
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2018-09-16 Arnarstapi, Snaefellsnes Island
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-12-10 Ptujsko jezero Slovenien
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2018-09-27 Keflavik Island
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-06-22 N Norway Norge
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-03-10 Asserbo Strand Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-02-19 Zbiljsko jezero Slovenien
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2020-01-12 Den Oever, Noord Holland Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 2003-12-20 Ptujsko jezero Slovenien
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2018-09-21 Asbyrgi Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2003-12-20 Ptujsko jezero Slovenien
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2020-01-26 Bleiswijk, Zuid Holland Holland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-01-22 Trbojsko jezero Slovenien
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-12-11 Ormosko jezero Slovenien
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2011-08-31 Armash fishponds Armenien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2017-08-28 Quinta Marim, Algarve Portugal
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2005-07-18 Lopar Kroatien
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2004-07-13 Belej Kroatien
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 2003-05-17 Golic Slovenien
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2008-04-28 Puerto de la Cruz, Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2005-08-04 Lopar Kroatien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2019-09-23 Salto del Gitano, Monfragüe Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2009-04-27 Hansag Østrig
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2017-09-01 Peniche Portugal
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2019-05-27 Panagiotia Astasouza Cypern
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 2003-05-17 Golic Slovenien
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2019-09-24 Steppe north of Herreruela, Extremadura Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2007-04-05 K 76, Arava Valley Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2017-08-28 Castro Verde steppe Portugal
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2007-04-04 Eilat Sewage Works Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 2003-05-17 Golic Slovenien
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 2006-09-16 Kis-Balaton Ungarn
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 2004-07-01 Slovenske gorice Slovenien
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2012-07-13 Faja da Nogueira, Madeira Portugal
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2003-07-17 Punta Kriza Kroatien
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2020-02-02 Sneek, Friesland Holland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2003-07-17 Punta Kriza Kroatien
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2007-04-04 Eilat Israel
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2004-05-28 Ljubljansko barje Slovenien
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2009-08-13 Medvedce Slovenien
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2018-06-17 Lake Cerknica Slovenien
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2008-07-08 Zajki (southern edge of Biebrza) Polen
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2004-11-06 Llobregat delta Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 2008-03-13 Ljubljana Slovenien
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2004-06-12 Cerknisko jezero Slovenien
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-06-22 Sandsletta, Lofoten Islands Norge
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2003-12-29 Strunjanske soline Slovenien
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2004-11-06 Llobregat delta Spanien
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-05-28 Magredi Italien
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-06-18 S Sweden Sverige
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-31 Secoveljske soline Slovenien
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-04-02 Skocjanski zatok Slovenien
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 2004-04-04 Ljubljansko barje Slovenien
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2007-04-04 Ben Gurion International Airport, Tel Aviv Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2021-08-06 Škocjanski zatok Slovenien
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2020-09-27 Lingezegen Park, Gelderland Holland
206 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2004-10-31 Vestamager Danmark
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2019-09-19 Tel Baruch beach, Tel Aviv Israel
209 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-06-22 N Norway Norge
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2003-10-24 Cerknisko jezero Slovenien
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2003-05-31 Secoveljske soline Slovenien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2007-04-04 IBRCE Pond, Eilat Israel
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-03-29 Medvedce reservoir Slovenien
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-04-02 Skocjanski zatok Slovenien
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2020-01-05 Schagen, Noord Holland Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-11-03 Punta Barene Italien
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-04-02 Skocjanski zatok Slovenien
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-08-06 Fanø Danmark
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-08-06 Fanø Danmark
239 X Brushane (Calidris pugnax) 2004-03-28 Medvedce Slovenien
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2009-08-09 Isola della Cona Italien
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-08-17 Isola della Cona Italien
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-08-17 Isola della Cona Italien
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 2006-08-06 Fanø Danmark
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-10-24 Düne, Helgoland Tyskland
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-08-17 Isola della Cona Italien
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2020-09-05 Schipluiden, Zuid Holland Holland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2009-07-31 Ormoske lagune Slovenien
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2022-04-14 Ormoske lagune Slovenien
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-06-23 Rovaniemi Finland
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-10-14 Medvedce Slovenien
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2009-04-28 Wortenlacke, Seewinkel Østrig
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2011-05-15 Ormosko jezero Slovenien
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-09-26 Vange Marshes, Essex England
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2006-08-14 Vestamager Danmark
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-10-27 Ptujsko jezero Slovenien
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2003-07-11 Lopar Kroatien
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2004-04-26 Secoveljske soline Slovenien
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 Lille Gulben (Tringa flavipes)
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 2004-04-26 Secoveljske soline Slovenien
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2006-09-16 Kis-Balaton Ungarn
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 2004-04-26 Secoveljske soline Slovenien
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 2004-06-30 Ormoske lagune Slovenien
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2004-04-26 Secoveljske soline Slovenien
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2007-04-04 K 20 Saltpans Israel
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-08-14 Schagerbrug, Noord Holland Holland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-06-22 N Norway Norge
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2020-02-29 Koehool, Friesland Holland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2007-04-04 IBRCE Pond, Eilat Israel
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-06-23 Rovaniemi Finland
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2011-09-19 Nisyros Grækenland
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2004-11-06 Llobregat delta Spanien
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2007-04-04 Eilat North Beach Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2007-04-04 Eilat North beach Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 2005-03-19 Ormosko jezero Slovenien
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-12 Venice Italien
313 X Svartbag (Larus marinus) 2004-10-31 Vestamager Danmark
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-09-15 Borgarnes Island
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2018-09-16 Olafsvik Island
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2004-10-31 Vestamager Danmark
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2011-08-31 Armash fishponds Armenien
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-06-17 Puttgarden Tyskland
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2011-04-24 Neretva river mouth Kroatien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2005-04-23 Cerknisko jezero Slovenien
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-09-25 Isola della Cona Italien
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-07-09 Isola della Cona Italien
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2012-07-09 Funchal harbour, Madeira Portugal
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2003-07-12 Lopar Kroatien
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-06-21 Skutvik Norge
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2006-09-16 Kis-Balaton Ungarn
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2005-08-17 Isola della Cona Italien
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-10-02 Medvedce Slovenien
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-08-30 Fuzeta pelagic, Algarve Portugal
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-09-09 Chorokh river delta Georgien
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-06-21 Skutvik-Lofoten ferry Norge
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2022-10-02 Cerknisko jezero Slovenien
354 X Søkonge (Alle alle) 2006-10-30 Gilleleje Danmark
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge) 2006-06-22 Lofoten Islands Norge
357 X Alk (Alca torda) 2006-10-30 Gilleleje Danmark
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-06-21 Mo i Rana Norge
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2006-06-22 Lofoten Islands Norge
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2010-01-17 Basko jezero (Faaker See) Østrig
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2009-01-25 Drava river at Pulpice (Carinthia) Østrig
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2017-08-30 Fuzeta pelagic, Algarve Portugal
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2017-08-30 Fuzeta pelagic, Algarve Portugal
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2012-07-11 Pelagic off the S coast of Madeira Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2020-09-26 Westkapelle, Zeeland Holland
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2018-09-16 Budir, Snaeffellsnes Island
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2012-07-13 Pico do Arieiro, Madeira Portugal
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2012-07-01 Pelagic off Madeira Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2004-11-06 Seawatch off Llobregat delta Spanien
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2008-04-30 Tenerife-Gran Canaria ferry Spanien
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2008-04-30 Tenerife-Gran Canaria ferry Spanien
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2017-08-30 Fuzeta pelagic, Algarve Portugal
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2012-07-10 Pelagic off the N coast of Madeira Portugal
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2006-11-18 Piran Slovenien
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2004-11-06 Seawatch off Llobregat delta Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2012-07-10 Pelagic off the N coast of Madeira Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2005-04-07 Krakovski gozd Slovenien
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2004-07-03 Crensovci Slovenien
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 2006-10-30 Gilleleje Danmark
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2005-12-26 Po delta Italien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2003-07-10 Lopar Kroatien
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2003-12-27 Zbiljsko jezero Slovenien
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2005-04-12 Crna vas Slovenien
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2004-11-06 Llobregat delta Spanien
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-12-26 Po delta Italien
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2005-04-23 Ljubljansko barje Slovenien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2005-04-23 Cerknisko jezero Slovenien
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2007-04-05 Eilat North beach Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2007-04-04 IBRCE, Eilat Israel
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2004-11-07 Barcelona airport Spanien
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1994-05-02 Amstelveen Holland
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2005-09-03 Medvedce Slovenien
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2007-04-04 Eilat North Beach Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2007-04-08 Weizmann Institute Campus, Rehovot Israel
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2010-02-27 Murstau Gralla Østrig
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2004-03-28 Medvedce Slovenien
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2015-03-01 Dandolo di Sopra, Magredi, Pordenone Italien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2011-09-01 Mount Aragats Armenien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2007-04-05 Qetura junction (K 51), Arava Valley Israel
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2004-04-26 Secoveljske soline Slovenien
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2003-07-05 Cres Kroatien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2017-08-28 Castro Verde steppe Portugal
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2006-05-28 Magredi Italien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2007-04-05 Qetura junction (K 51), Arava Valley Israel
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2013-01-20 Torviscosa Italien
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2007-04-04 IBRCE, Eilat Israel
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2007-04-05 Qetura Junction (K 51), Arava Valley Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2017-08-28 Castro Verde steppe Portugal
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2007-04-04 K 30ish, Arava valley Israel
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2003-05-17 Golic Slovenien
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2016-11-11 Llanos de Libar Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2007-04-05 Qetura Junction (K 51), Arava Valley Israel
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2004-12-19 Cerknisko jezero Slovenien
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-05-07 Sebrelje Slovenien
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2004-06-29 Ormoske lagune Slovenien
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2004-12-19 Cerknisko jezero Slovenien
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2007-04-05 Yotvata Israel
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-05-28 Magredi Italien
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-04-01 Ljubljansko barje Slovenien
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2006-05-28 Magredi Italien
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-03-19 Ormosko jezero Slovenien
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-06-22 N Norway Norge
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2010-04-24 Valandovo Makedonien
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
523 X Slørugle (Tyto alba) 2003-07-15 Lopar Kroatien
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2003-07-16 Lopar Kroatien
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2019-05-26 Mavrokolympos dam Cypern
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-01-01 Lijak Slovenien
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2007-04-05 Yotvata Israel
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 2004-07-02 Slovenske gorice Slovenien
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2007-04-05 Arava Valley Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2009-07-08 Pokljuka Slovenien
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2023-03-02 Falsterbo Sverige
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-07-05 Pokljuka Slovenien
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2009-07-09 Dornberk Slovenien
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2006-05-07 Pokljuka Slovenien
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2004-05-28 Ljubljansko barje Slovenien
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-12-25 Po delta Italien
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-05-17 Golic Slovenien
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2005-05-07 Kobarid Slovenien
548 X * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus) 2019-09-17 Karmia Israel
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2007-04-06 Tel Aviv area Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1995-12-01 Koseski bajer Slovenien
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2007-04-04 Eilat North Beach Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2007-04-04 Eilat Sewage Works Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2007-04-04 IBRCE, Eilat Israel
558 X Biæder (Merops apiaster) 2005-06-18 Bizeljsko Slovenien
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2004-05-23 Knezak Slovenien
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2012-09-30 Pokljuka Slovenien
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2008-06-22 Krakovski gozd Slovenien
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2004-06-29 Slovenske gorice Slovenien
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2007-04-06 Weizmann Institute Campus, Rehovot Israel
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2003-12-13 Mariborski otok Slovenien
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2007-07-05 Sneznik Slovenien
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2004-04-10 Krakovski gozd Slovenien
571 X Grønspætte (Picus viridis) 2004-01-18 Kresnice Slovenien
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus) 2004-04-29 Haloze Slovenien
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2012-07-18 Rab island Kroatien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2002-11-23 Skocjanski zatok Slovenien
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2004-05-23 Knezak Slovenien
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2010-09-17 Cliffs SW of Skinari, Zakynthos Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-10-07 Ljubljansko barje Slovenien
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2003-05-17 Golic Slovenien
584 Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2010-04-28 Dragoevo Makedonien
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2018-09-16 Hellissandur Island
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-05-21 Posocje region Slovenien
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2004-11-05 Barcelona Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2020-01-04 Amstelveen Holland
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2007-04-04 Ben Gurion International Airport, Tel Aviv Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2019-12-25 Osoppo Italien
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2006-05-28 Magredi Italien
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2007-04-05 K 76, Arava Valley Israel
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2007-04-04 Eilat Israel
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2007-04-04 K 25ish, Arava Valley Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2017-08-27 Burgau, Algarve Portugal
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2011-09-01 Mount Aragats Armenien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2007-04-05 Qetura Junction Israel
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2007-04-07 Sodom (Dead Sea Area) Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2007-04-28 Delphi Grækenland
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2008-04-28 Puerto de la Cruz, Tenerife Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2007-04-05 Eilat Mountains Israel
660 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2003-05-17 Golic Slovenien
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2003-05-17 Golic Slovenien
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2016-11-11 Mojón de Vibora, Ubrique Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2004-06-30 Ormoške lagune Slovenien
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-10-30 Gilleleje Danmark
672 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2007-04-05 Yotvata Israel
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2010-04-25 Lake Dojran, northern shore Makedonien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2008-05-02 North of Puerto del Carmen, Lanzarote Spanien
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2007-04-04 Ben Gurion International Airport, Tel Aviv Israel
687 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 2004-04-26 Secoveljske soline Slovenien
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 2003-04-27 Punta Kriza Kroatien
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2005-05-07 Most nad Idrijco Slovenien
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2007-04-04 Eilat Sewage Works Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 2003-04-27 Punta Kriza Kroatien
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-04-04 Eilat Israel
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2007-04-04 IBRCE, Eilat Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-12-06 Marano Lagunare Italien
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-10-26 Grosse Treppen, Helgoland Tyskland
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2019-03-28 Osp Slovenien
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-17 Trintelhaven, Flevoland Holland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2011-09-02 Kazbegi Georgien
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2008-04-28 Puerto de la Cruz, Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2017-08-22 PN Peneda Gerês Portugal
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2011-09-04 Kazbegi Georgien
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-07-14 Zebra Zubra trail, Bialowieza Polen
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2015-10-28 Franeker Holland
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2008-07-10 Dluga luka, Biebrza Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2011-08-31 Armash fishponds Armenien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-04 Voorschoten, De Horsten, Zuid Holland Holland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2007-04-04 K 25ish, Arava Valley Israel
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2018-06-24 Ponikve, Peljesac Kroatien
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-08-21 Ljubljansko barje Slovenien
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-05-26 Jovsi Slovenien
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2007-04-07 Ein Gedi Israel
763 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 Mestersanger (Curruca hortensis)
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2007-04-04 IBRCE, Eilat Israel
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2014-07-13 Vivario, Corsica Frankrig
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2014-07-13 Vivario, Corsica Frankrig
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2012-07-10 Pico do Facho above Machico, Madeira Portugal
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 X Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2011-08-31 Armash fishponds Armenien
786 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2019-05-26 Kourion Cypern
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2012-07-13 Faja da Nogueira, Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2014-07-13 Col de Sorba, Corsica Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2011-09-08 Batumi botanical garden Georgien
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2007-04-28 Delphi Grækenland
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2011-08-31 Vedi gorge Armenien
802 X Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2017-08-26 Belém, Lisbon Portugal
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2007-04-06 Tel Aviv Area Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2019-09-19 Yarkon Park, Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2011-09-08 Chorokh river delta Georgien
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2007-04-04 Eilat Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2020-11-15 Paesens, Friesland Holland
829 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2003-12-13 Mariborski otok Slovenien
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2007-04-04 IBRCE, Eilat Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-07-13 Teremiski Marsh, Bialowieza area Polen
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2003-05-17 Golic Slovenien
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-18 Berkheide, Zuid-Holland Holland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2008-07-13 Palace Park, Bialowieza Polen
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2007-06-27 Kamniska Bistrica Slovenien
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2011-09-06 Kazbegi Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
867 X Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2007-04-04 K 25ish, Arava Valley Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2007-04-05 Eilat Mountains Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2007-04-04 K 25ish, Arava Valley Israel
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2017-08-28 Castro Verde Portugal
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2007-04-04 IBRCE, Eilat Israel
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2019-05-26 Kourion Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-08-31 Vedi gorge Armenien
884 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2007-04-05 Eilat Mountains Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2016-11-11 Llanos de Libar Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2007-04-05 Eilat Mountains Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2011-08-31 Vedi gorge Armenien
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2007-04-07 Maqtesh Qatan Area Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2007-04-05 Hai Bar, Arava Valley Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2007-04-04 IBRCE, Eilat Israel
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2007-04-05 Yotvata Israel
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2007-04-29 Corinth Isthmus Grækenland
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2017-08-29 Vilamoura, Algarve Portugal
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2017-08-27 Barroca de Alva Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2012-07-09 Machico river, Madeira Portugal
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2017-08-30 Sewage works near Évora Portugal
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2007-04-04 K 25ish, Arava Valley Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2011-09-01 Mount Aragats Armenien
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2004-06-12 Cerknisko jezero Slovenien
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-04-05 K 20 Saltpans Israel
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2004-06-21 Ljubljana Slovenien
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2015-10-25 Kringel, Helgoland Tyskland
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2003-05-17 Golic Slovenien
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 2004-12-19 Cerknisko jezero Slovenien
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2003-05-17 Golic Slovenien
945 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2007-04-04 Eilat Sewage Works Israel
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2003-11-16 Secoveljske soline Slovenien
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-10-30 Gilleleje Danmark
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2008-04-29 Pico del Teide, Tenerife Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2011-09-01 Mount Aragats Armenien
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2008-05-02 West of Puerto del Carmen, Lanzarote Spanien
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-07-02 Martinjak Slovenien
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-10-28 Asserbo Plantage (verified by sonograms & photos) Danmark
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2012-05-05 Dobrac (Dobratsch) Østrig
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2014-07-13 Restonica, Corsica Frankrig
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2011-09-04 Kazbegi Georgien
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2008-04-29 Orotavo, Tenerife Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-10-24 Düne, Helgoland Tyskland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2009-01-11 Magredi de Meduna Italien
998 X Klippeværling (Emberiza cia)
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2011-08-31 Vedi gorge Armenien
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2007-04-05 IBRCE, Eilat Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-21 Kozlerjeva gosca, Ljubljansko barje Slovenien
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2022-10-16 Cerovo, Grosuplje Slovenien
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-30 Mirna Kroatien
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2018-09-27 Hallskot, Flói bird reserve Island
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer