VP Artsliste

VP Artsliste

Mads Elley

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet inden for VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mads Elleys kryds

Dette er Mads Elleys VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2017-02-14 Santiago Kap Verde
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2015-07-06 Aghione, Corsica Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2015-07-03 Boschi di Ticino Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1978-05-31 Ammarnäs Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2017-04-13 Stepantsminda Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2017-04-13 Stepantsminda Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2014-07-03 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2015-03-29 Aielli Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2014-07-06 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2002-06-01 Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2012-02-08 Sidi Yahya Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2016-07-10 Foret d'Hesdin (SW part) Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-02-03 Søholt Lolland Danmark
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2016-07-12 Eemmeer Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2018-02-03 Culemborg Holland
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2018-02-03 Yerseke Holland
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2016-01-24 10 km nord for Amsterdam Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1999-02-01 Nord for Eilat Israel
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1998-10-01 Burdur Gölü Tyrkiet
54 X * Moskusand (Cairina moschata) 2013-07-28 Lugar de Baixo, Madeira Danmark
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2013-11-02 Lyngby Fæstningskanal Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-07 Favrholm Voldgrav Danmark
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2009-06-10 Avnø Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-11 Simrishamn Sverige
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2014-11-15 Dagshög, syd for Torekov, Skåne Sverige
69 * Kapand (Anas capensis)
70 X * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha) 2016-03-26 Idan sewage pools Israel
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2005-04-24 Gåsesøen, Møn Danmark
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1981-12-01 Sousse Tunesien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-14 Nykøbing Falster Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-08 Skjern enge Danmark
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-11 Skovshoved Havn Danmark
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1977-05-31 Varanger Norge
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1983-07-01 Myvatn Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-10-17 Blåvand Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-23 Blåvand Danmark
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-28 Melby Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2016-01-24 Den Oever Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 1983-07-01 Myvatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1998-10-01 Burdur Gölü Tyrkiet
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2004-06-26 L'Ametlla de Mar Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2010-12-25 Luxor Egypten
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2016-03-21 Neot Hakikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2017-02-12 Praia Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø, Værløse Danmark
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1981-06-01 Tadten Østrig
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2012-02-12 Rissani Marokko
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1999-02-01 Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1988-06-01 La Crau Frankrig
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2012-02-20 Gleb Jdiane Marokko
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2013-07-29 Madeira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2006-04-12 Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2006-04-12 Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2014-04-13 Shawmari Reserve Jordan
160 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2019-05-25 Hammarby, Øland Sverige
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav mose Danmark
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Møn Danmark
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2017-06-16 Husebystranda Norge
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2000-08-01 Göksu-deltaet Tyrkiet
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2010-12-26 The Nile, south of Luxor Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2000-08-16 Göksu Delta Tyrkiet
174 X * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) 2017-02-13 Barragem de Poilao Kap Verde
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2012-02-08 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-14 Sallerup ved Avnø Danmark
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Danmark
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1973-06-01 Monastir Tunesien
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2017-12-26 Sulaibikhat Kuwait
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2014-05-03 ... Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2010-12-01 Nilen nord for Aswan Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-05-17 Strandvik Sverige
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2014-07-09 Sø 5 km vest for Idil Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-16 Søborg Sø, Gilleleje Danmark
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-15 Borreby mose Danmark
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-28 Ølsemagle revle Danmark
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-18 Ballum enge Danmark
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2017-12-28 Sulaibikhat Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2010-12-01 Nilen ml Edfu og Esna Egypten
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2016-05-15 Texel Holland
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange Danmark
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2016-05-15 Borculo Holland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2016-11-19 Vejbystrand Sverige
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum sluse Danmark
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-16 Ølsemagle Revle Danmark
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-10-15 Skjern enge Danmark
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2006-07-17 Klydesøen Danmark
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-17 Bøjden Nor Danmark
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1977-05-31 Oulu Finland
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-26 Tissing Vig, Mors Danmark
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2015-04-06 Østra Hammeren Sverige
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-07-04 Bøtø Nor Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2017-12-23 Stora Amundøn, Gøteborg Sverige
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2017-12-28 Doha Spit Kuwait
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1979-07-31 Douz Tunesien
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1976-06-01 Istria Rumænien
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrete Kog Danmark
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-03 Bygholm vejle Danmark
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2010-12-27 Nilen, 3 stk stående på sandbanke syd for Edfu Egypten
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-06-29 Longyearbyen, Svalbard Norge
294 X Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-11 Hirtshals Havn Danmark
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-03-02 Esbjerg havn Danmark
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Tjæreborg Danmark
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum gadekær Danmark
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-11-21 Aarhus havn Danmark
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-12-26 Stevns Danmark
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2014-07-07 Ataturk Baraji Tyrkiet
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2017-12-26 Green Island Kuwait
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2012-02-18 Dakhla Marokko
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2012-02-18 Dakhla Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2016-07-06 Ile de Noirmoutier Frankrig
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2013-07-28 Madeira Portugal
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2014-04-18 Aqaba Jordan
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2017-02-12 Praia Kap Verde
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-19 Grenen Danmark
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2013-08-02 Madeira Portugal
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-07-31 Roshage Danmark
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1983-07-01 Åbent hav på vej til Island Storbritannien
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2013-08-02 Madeira Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2017-02-21 Branco Kap Verde
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1983-07-01 Åbent hav på vej til Island Storbritannien
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2013-07-29 Madeira Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2017-02-21 Nær Razo Kap Verde
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2013-07-30 Madeira Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1979-07-31 Sousse Tunesien
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-04-10 Los Christianos, Tenerife Spanien
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2017-02-22 Raso - Sao Nicolau Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1979-07-31 Sousse Tunesien
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1979-06-30 Reykjavik Island
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1982-04-01 Rhodos - Symi færgen Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1979-08-31 Ølsemagle revle Danmark
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2013-07-30 Madeira Portugal
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2017-02-21 Branco Kap Verde
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2013-07-28 Madeira Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1980-06-01 Vysoke Tatry Slovakiet
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1978-02-01 Eilat Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1976-06-01 Donau-deltaet Rumænien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1983-07-01 Newcastle England
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2012-02-17 Knifiss Lagoon Marokko
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2012-12-27 Casalbeltrane Italien
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2012-02-05 Cap Rhir Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1976-06-01 Donau-deltaet Rumænien
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-02-10 Fuerteventura Spanien
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2016-03-23 Dolphin Reef, Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides)
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2017-02-13 Pedra Badejo Kap Verde
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1976-06-01 Donau-deltaet Rumænien
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-06 Ørum Sø Danmark
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2010-12-26 Luxor Egypten
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1980-06-01 Ordesa NP Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1973-03-01 Tenerife Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2014-04-17 Aqaba Sewage Works Jordan
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1989-07-01 Monfrague Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1980-07-01 Cahors Frankrig
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1989-07-01 Monfrague Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2014-07-21 11 km vest for Bayburt Tyrkiet
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1982-04-01 Rhodos Grækenland
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2000-08-01 Manavgat Tyrkiet
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-11-01 Kogleakssøen Danmark
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2001-06-02 Rejsby Danmark
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2010-12-28 Abu Simbel Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 * Græshoppevåge (Butastur rufipennis)
520 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
521 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
522 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2017-02-13 Sao Jorge dos Orgaos, Santiago Kap Verde
523 X Musvåge (Buteo buteo)
524 X Slørugle (Tyto alba)
525 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2014-07-05 Birecik Tyrkiet
526 X Dværghornugle (Otus scops)
527 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2023-04-22 Nikokleia Cypern
528 X Sneugle (Bubo scandiacus)
529 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
530 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2012-02-11 Rissani Marokko
531 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2014-07-01 Oymapinar Baraji Tyrkiet
532 X Natugle (Strix aluco)
533 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2014-05-08 Azrou, ved Hotel Panorama Marokko
534 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2014-04-14 Little Petra Jordan
535 X Slagugle (Strix uralensis)
536 X Lapugle (Strix nebulosa) 2010-07-06 Luleå Sverige
537 X Høgeugle (Surnia ulula)
538 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2000-01-23 Tisvilde hegn Danmark
539 X Kirkeugle (Athene noctua)
540 X Perleugle (Aegolius funereus) 2011-10-20 Bornholm Danmark
541 X Skovhornugle (Asio otus)
542 X Mosehornugle (Asio flammeus)
543 X Kapugle (Asio capensis) 2012-02-09 Merja Zerga Marokko
544 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
545 X Hærfugl (Upupa epops)
546 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2017-12-29 Pivot fields Kuwait
547 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
548 X Ellekrage (Coracias garrulus)
549 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
550 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2014-04-13 Shawmari Reserve Jordan
551 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2017-02-12 Praia Kap Verde
552 X Isfugl (Alcedo atthis)
553 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
554 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2009-12-27 Sharm el Sheik Egypten
555 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
556 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2010-12-26 Luxor Danmark
557 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
558 * Lille Grøn Biæder (Merops orientalis)
559 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2014-04-17 Aqaba Sewage Works Jordan
560 X Biæder (Merops apiaster)
561 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
562 X Vendehals (Jynx torquilla)
563 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
564 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2010-07-05 Luleå Sverige
565 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
566 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
567 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
568 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
569 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
570 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2013-03-27 Soometsa Forest Estland
571 * Guldspætte (Colaptes auratus)
572 X Sortspætte (Dryocopus martius)
573 X Grønspætte (Picus viridis)
574 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
575 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2012-02-07 Oukaïmeden road Marokko
576 X Gråspætte (Picus canus) 2013-03-26 Höbringi Estland
577 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
578 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
579 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
580 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
581 * Amurfalk (Falco amurensis)
582 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2000-08-01 Alanya Tyrkiet
583 Sodfalk (Falco concolor)
584 X Dværgfalk (Falco columbarius)
585 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
586 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1978-02-01 Eilat Israel
587 X Slagfalk (Falco cherrug) 1987-07-01 Hortobagy Ungarn
588 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1977-05-31 St. Eckerøy, Varanger Norge
589 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
590 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2004-07-07 Barcelona Spanien
591 Nandayparakit (Aratinga nenday)
592 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
593 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
594 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-01-24 Vondelpark, Amsterdam Holland
595 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2009-07-08 Aiguamolls de l'Emporda Spanien
596 * Fibii (Sayornis phoebe)
597 * Østlig Pivi (Contopus virens)
598 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
599 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
600 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
601 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
602 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
603 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
604 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2012-02-08 Sidi Yahya Marokko
605 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-10 Årslev Engsø Danmark
606 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
607 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2016-11-26 Dagshøg Sverige
608 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed, Lolland Danmark
609 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
610 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen Danmark
611 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
612 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
613 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
614 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
615 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
616 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2000-08-23 Alanya Tyrkiet
617 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
618 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
619 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
620 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
621 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-23 Mandø Danmark
622 X Pirol (Oriolus oriolus)
623 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
624 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
625 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
626 X Skovskade (Garrulus glandarius)
627 X Blåskade (Cyanopica cooki)
628 X Husskade (Pica pica)
629 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
630 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
631 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
632 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
633 X Allike (Coloeus monedula)
634 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
635 X Huskrage (Corvus splendens)
636 X Råge (Corvus frugilegus)
637 X Sortkrage (Corvus corone)
638 X Gråkrage (Corvus cornix)
639 * Broget Krage (Corvus albus)
640 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
641 X Ravn (Corvus corax)
642 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
643 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
644 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
645 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2017-12-26 Green Island Kuwait
646 X Sortmejse (Periparus ater)
647 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
648 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
649 X Lapmejse (Poecile cinctus)
650 X Sumpmejse (Poecile palustris)
651 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
652 X Fyrremejse (Poecile montanus)
653 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2006-04-12 Tenerife Spanien
654 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
655 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2015-12-27 Helsinki Finland
656 X Musvit (Parus major)
657 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
658 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
659 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2012-02-12 Rissani Marokko
660 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2012-02-15 Tagdilt Track Marokko
661 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
662 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2012-02-12 Rissani Marokko
663 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2012-02-20 Oued Jenna Marokko
664 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
665 X Hedelærke (Lullula arborea)
666 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
667 X Razolærke (Alauda razae) 2017-02-21 Razo Kap Verde
668 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
669 X Sanglærke (Alauda arvensis)
670 X Theklalærke (Galerida theklae)
671 X Toplærke (Galerida cristata)
672 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
673 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
674 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2012-02-14 Ikniouen road Marokko
675 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
676 * (Calandrella dukhunensis)
677 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
678 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø Danmark
679 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
680 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
681 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
682 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2012-02-20 Aousserd road Marokko
683 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
684 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
685 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2014-07-17 Yoncali floodplain Danmark
686 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
687 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2014-04-12 Azraq Jordan
688 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2017-12-30 Green Island Kuwait
689 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
690 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2010-12-27 Edfu Egypten
691 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2012-02-10 Merja Zerga Marokko
692 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
693 X Digesvale (Riparia riparia)
694 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
695 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
696 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
697 * Purpursvale (Progne subis)
698 X Landsvale (Hirundo rustica)
699 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
700 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
701 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
702 X Bysvale (Delichon urbicum)
703 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
704 X * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) 2024-05-11 Rørtang Overdrev Danmark
705 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
706 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
707 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
708 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
709 X Cettisanger (Cettia cetti)
710 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
711 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
712 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
713 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
714 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2014-07-01 Oymapinar Baraji Tyrkiet
715 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-24 Stevns Fyr Danmark
716 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-11-05 Ølstykke Danmark
717 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-10-20 Ho Plantage Danmark
718 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
719 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-01 Christiansø Danmark
720 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-13 Blåvand Danmark
721 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
722 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
723 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2014-07-18 Akkiraz Tyrkiet
724 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2006-04-09 Tenerife Spanien
725 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
726 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2011-07-27 Burgos Spanien
727 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
728 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2014-07-18 Ondul Tyrkiet
729 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2017-10-28 Triberga, Øland Sverige
730 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
731 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
732 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
733 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2010-07-16 Neiden Norge
734 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
735 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2017-02-13 Sao Jorge dos Orgaos Botanical Garden Kap Verde
736 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
737 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
738 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
739 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2011-07-03 Camargue Frankrig
740 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
741 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
742 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2014-07-11 Van marshes Tyrkiet
743 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-24 Vallø Slotspark Danmark
744 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
745 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
746 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
747 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2023-06-04 Møn Danmark
748 Steppegulbug (Iduna rama)
749 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2014-04-12 Amman Jordan
750 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2009-07-08 Aiguamolls de l'Emporda Spanien
751 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2014-07-04 Isikli Tyrkiet
752 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2024-05-19 Lesbos Grækenland
753 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
754 X Gulbug (Hippolais icterina)
755 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
756 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
757 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Blåvand Danmark
758 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
759 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
760 X Savisanger (Locustella luscinioides)
761 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
762 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
763 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2014-07-04 Göksu delta Danmark
764 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
765 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2015-07-14 Lucca Italien
766 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
767 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2012-02-12 Rissani Marokko
768 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2014-07-05 Birecik Tyrkiet
769 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2017-12-27 Abdaly Farms Kuwait
770 X Munk (Sylvia atricapilla)
771 X Havesanger (Sylvia borin)
772 X Høgesanger (Curruca nisoria)
773 X Gærdesanger (Curruca curruca)
774 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2009-07-03 Camargue Frankrig
775 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
776 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
777 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen Danmark
778 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2012-02-13 Merzouga Marokko
779 X Tornsanger (Curruca communis)
780 X Provencesanger (Curruca undata)
781 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
782 X Balearsanger (Curruca balearica) 2016-10-17 Boquer Valley, Mallorca Spanien
783 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2012-02-13 Merzouga Marokko
784 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
785 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
786 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 1994-06-30 Lleida, Catalonien Spanien
787 X Makisanger (Curruca subalpina) 2015-07-03 Boschi di Ticino Italien
788 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
789 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2014-04-14 Mellem Azraq og Ma'an Jordan
790 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2014-06-29 Nord for Side Tyrkiet
791 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2002-06-24 Cypern Cypern
792 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2012-12-27 Palude Brabbia Italien
793 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
794 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
795 X Fuglekonge (Regulus regulus)
796 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2013-07-29 Madeira Portugal
797 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
798 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
799 X Spætmejse (Sitta europaea)
800 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2015-07-06 Col de Sorba Frankrig
801 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 2019-04-07 Bou Afroune Forest. Djimla Algeriet
802 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2014-06-29 Nord for Side Tyrkiet
803 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
804 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
805 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2014-07-06 Birecik Tyrkiet
806 X Murløber (Tichodroma muraria) 2000-06-26 Lauterbrunnen Schweiz
807 X Træløber (Certhia familiaris)
808 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
809 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
810 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
811 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
812 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2017-02-12 Lissabon Airport Portugal
813 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2017-12-29 Jahra farms Kuwait
814 X Maina (Acridotheres tristis) 2016-03-20 Ezuz Israel
815 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
816 * Amurstær (Agropsar sturninus)
817 X Rosenstær (Pastor roseus) 2006-09-30 Køge Danmark
818 X Stær (Sturnus vulgaris)
819 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
820 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
821 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
822 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
823 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
824 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
825 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
826 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
827 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
828 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
829 * Grådrossel (Turdus unicolor)
830 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
831 X Solsort (Turdus merula)
832 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
833 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken Danmark
834 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
835 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
836 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Danmark
837 X Sjagger (Turdus pilaris)
838 X Vindrossel (Turdus iliacus)
839 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
840 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
841 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
842 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2016-03-23 Hai Bar Israel
843 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
844 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
845 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
846 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
847 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
848 X Rødhals (Erithacus rubecula)
849 * Blånattergal (Larvivora cyane)
850 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
851 X Blåhals (Luscinia svecica)
852 X Nattergal (Luscinia luscinia)
853 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
854 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2014-07-03 Demirkazik Tyrkiet
855 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-24 Hoogwoud Holland
856 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-01-16 Osby Sverige
857 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
858 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2014-05-08 Ait Oufella, 68 km syd for Azrou Marokko
859 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
860 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
861 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
862 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-10-14 Blåvand Danmark
863 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
864 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
865 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
866 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
867 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
868 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
869 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2017-04-11 Stepantsminda Georgien
870 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
871 X Blådrossel (Monticola solitarius)
872 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
873 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2014-02-08 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
874 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
875 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-17 Blåvand, mosen Danmark
876 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-15 Tipmosen, Blåvand Danmark
877 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
878 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
879 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
880 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2014-05-08 Danmark
881 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
882 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
883 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
884 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
885 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
886 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2002-06-24 Cypern Cypern
887 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby Danmark
888 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2012-02-10 Zaida Marokko
889 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
890 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
891 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
892 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
893 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
894 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2014-07-07 Nemrut Dagi Tyrkiet
895 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2012-02-12 Rissani Danmark
896 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
897 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
898 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2014-07-07 Nemrut Dagi Tyrkiet
899 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2017-12-29 Jal Az-Zor Kuwait
900 X Vandstær (Cinclus cinclus)
901 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
902 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2010-12-28 Kitchener Island Egypten
903 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
904 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
905 X Gråspurv (Passer domesticus)
906 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 1973-01-01 Italien
907 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
908 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
909 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2017-02-12 Praia Kap Verde
910 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2012-02-13 Merzouga Marokko
911 X Skovspurv (Passer montanus)
912 * Sahelspurv (Passer luteus)
913 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2014-04-16 Mellem Wadi Musa og Ayl Jordan
914 X Stenspurv (Petronia petronia)
915 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2014-07-05 Birecik Tyrkiet
916 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2009-07-12 Col du Tourmalet Frankrig
917 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2017-12-26 Green Island Kuwait
918 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
919 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
920 Stribet Væver (Ploceus manyar)
921 * Blodnæbsvæver (Quelea quelea)
922 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2009-07-08 Aiguamolls de l'Emporda Spanien
923 * Amarant (Lagonosticta senegala)
924 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
925 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
926 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2013-07-28 Madeira Portugal
927 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2010-12-31 Crocodile Island Egypten
928 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
929 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2012-12-28 Nice, Var flodens udløb ved Cap 3000 Frankrig
930 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
931 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
932 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
933 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-14 Brantevik Sverige
934 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2014-07-13 Karabel-passet Tyrkiet
935 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Odense Danmark
936 X Jernspurv (Prunella modularis)
937 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
938 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
939 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2020-01-26 Trelleborg Sverige
940 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-17 Skagen Danmark
941 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
942 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
943 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
944 X Storpiber (Anthus richardi) 2006-10-19 Koldby-Ballum Danmark
945 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-25 Grenen Danmark
946 X Markpiber (Anthus campestris)
947 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2014-04-15 Petra Jordan
948 X Engpiber (Anthus pratensis)
949 X Skovpiber (Anthus trivialis)
950 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø Danmark
951 Tundrapiber (Anthus gustavi)
952 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
953 Hedepiber (Anthus rubescens)
954 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
955 X Skærpiber (Anthus petrosus)
956 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
957 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
958 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Danmark
959 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
960 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Danmark
961 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Danmark
962 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2006-04-13 Tenerife Spanien
963 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2018-02-11 Pajonales, Gran Canaria Spanien
964 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
965 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
966 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
967 X Krognæb (Pinicola enucleator)
968 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
969 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
970 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2012-02-07 Oukaïmeden Marokko
971 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
972 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
973 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2014-07-16 Dogubayazit Tyrkiet
974 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
975 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2017-04-11 Stepantsminda Georgien
976 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
977 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
978 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
979 X Grønirisk (Chloris chloris)
980 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2014-04-14 Mellem Ma'an og Wadi Mousa Jordan
981 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
982 X Tornirisk (Linaria cannabina)
983 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
984 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
985 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
986 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
987 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
988 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
989 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-08 Gribskov Danmark
990 X Stillits (Carduelis carduelis)
991 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
992 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2015-07-06 Col de Sorba Frankrig
993 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2014-07-02 Camardi Tyrkiet
994 X Gulirisk (Serinus serinus)
995 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2014-04-19 Barra Forest, Dana Jordan
996 X Kanariefugl (Serinus canaria)
997 X Grønsisken (Spinus spinus)
998 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
999 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
1000 X Bomlærke (Emberiza calandra)
1001 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
1002 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2015-04-11 Målilla Sverige
1003 X Klippeværling (Emberiza cia)
1004 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2014-07-13 Karabel-passet Tyrkiet
1005 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2014-07-07 Nemrut Dagi Tyrkiet
1006 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1007 X Rustværling (Emberiza caesia)
1008 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1009 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1010 X Husværling (Emberiza sahari)
1011 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1012 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-23 Mandø Danmark
1013 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen Danmark
1014 X Pileværling (Emberiza rustica)
1015 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1016 * Rødværling (Emberiza rutila)
1017 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2002-06-25 Cypern Cypern
1018 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1019 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1020 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1021 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1022 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1023 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1024 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1025 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1026 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1027 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1028 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1029 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Staffanstorp Sverige
1030 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1031 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1032 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1033 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1034 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2023-03-07 Förslöv Sverige
1035 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1036 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1037 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1038 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1039 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1040 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1041 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1042 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1043 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1044 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1045 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1046 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1047 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1048 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1049 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1050 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1051 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1052 * Parulasanger (Setophaga americana)
1053 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1054 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1055 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1056 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger Danmark
1057 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1058 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1059 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1060 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1061 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1062 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1063 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1064 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1065 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1066 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1067 * Sommertangar (Piranga rubra)
1068 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1069 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1070 * Dickcissel (Spiza americana)
1071 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1072 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer