VP Artsliste - Kronologisk

Mads Elley

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
717 2023-11-01 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Danmark Kogleakssøen
716 2023-06-04 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Danmark Møn
715 2023-04-22 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Nikokleia
714 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Danmark Odense
713 2023-03-07 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Sverige Förslöv
2022
712 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Danmark Agger
2021
711 2021-07-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Danmark Margrete Kog
710 2021-01-14 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Sallerup ved Avnø
2020
709 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Danmark Bredfjed, Lolland
708 2020-11-01 * Brundrossel (Turdus eunomus) Danmark Sorthat
707 2020-10-15 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Danmark Tipmosen, Blåvand
706 2020-01-26 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Trelleborg
2019
705 2019-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Sverige Hammarby, Øland
704 2019-05-17 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) Sverige Strandvik
703 2019-04-07 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) Algeriet Bou Afroune Forest. Djimla
2018
702 2018-08-19 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Danmark Grenen
701 2018-04-28 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Danmark Skagen
700 2018-02-11 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Pajonales, Gran Canaria
699 2018-02-10 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Fuerteventura
698 2018-02-03 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Culemborg
697 2018-02-03 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Yerseke
2017
696 2017-12-30 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
695 2017-12-29 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Pivot fields
694 2017-12-29 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Jal Az-Zor
693 2017-12-29 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra farms
692 2017-12-28 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Sulaibikhat
691 2017-12-28 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Doha Spit
690 2017-12-27 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly Farms
689 2017-12-26 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Kuwait Sulaibikhat
688 2017-12-26 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Green Island
687 2017-12-26 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Green Island
686 2017-12-26 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island
685 2017-12-23 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Stora Amundøn, Gøteborg
684 2017-10-28 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Sverige Triberga, Øland
683 2017-09-24 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Ballum sluse
682 2017-07-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Bøtø Nor
681 2017-06-16 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Norge Husebystranda
680 2017-04-13 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Stepantsminda
679 2017-04-13 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Stepantsminda
678 2017-04-11 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Stepantsminda
677 2017-04-11 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Stepantsminda
676 2017-02-22 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Raso - Sao Nicolau
675 2017-02-21 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Razo
674 2017-02-21 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Branco
673 2017-02-21 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Branco
672 2017-02-21 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Nær Razo
671 2017-02-14 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Santiago
670 2017-02-13 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) Kap Verde Barragem de Poilao
669 2017-02-13 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Pedra Badejo
668 2017-02-13 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Sao Jorge dos Orgaos Botanical Garden
667 2017-02-13 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Sao Jorge dos Orgaos, Santiago
666 2017-02-12 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia
665 2017-02-12 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Praia
664 2017-02-12 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Praia
663 2017-02-12 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Lissabon Airport
662 2017-02-12 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Praia
2016
661 2016-11-26 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Sverige Dagshøg
660 2016-11-19 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand
659 2016-11-13 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Staffanstorp
658 2016-10-17 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley, Mallorca
657 2016-10-14 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Brantevik
656 2016-07-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark Bøtø
655 2016-07-12 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Eemmeer
654 2016-07-10 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Foret d'Hesdin (SW part)
653 2016-07-06 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Frankrig Ile de Noirmoutier
652 2016-06-01 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Danmark Christiansø
651 2016-05-15 * Klireryle (Calidris himantopus) Holland Borculo
650 2016-05-15 * Storryle (Calidris tenuirostris) Holland Texel
649 2016-03-26 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha) Israel Idan sewage pools
648 2016-03-23 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Dolphin Reef, Eilat
647 2016-03-23 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Hai Bar
646 2016-03-21 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikar
645 2016-03-20 Maina (Acridotheres tristis) Israel Ezuz
644 2016-01-24 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland 10 km nord for Amsterdam
643 2016-01-24 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud
642 2016-01-24 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Den Oever
641 2016-01-24 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Vondelpark, Amsterdam
2015
640 2015-12-27 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Finland Helsinki
639 2015-11-24 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Stevns Fyr
638 2015-07-31 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Danmark Roshage
637 2015-07-14 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien Lucca
636 2015-07-06 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Aghione, Corsica
635 2015-07-06 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba
634 2015-07-06 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Col de Sorba
633 2015-07-03 * Makisanger (Curruca subalpina) Italien Boschi di Ticino
632 2015-07-03 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Boschi di Ticino
631 2015-05-14 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Tjæreborg
630 2015-04-11 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Sverige Simrishamn
629 2015-04-11 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Sverige Målilla
628 2015-04-06 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Sverige Østra Hammeren
627 2015-03-29 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Aielli
2014
626 2014-11-15 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Dagshög, syd for Torekov, Skåne
625 2014-07-21 * Kejserørn (Aquila heliaca) Tyrkiet 11 km vest for Bayburt
624 2014-07-18 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Ondul
623 2014-07-18 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Akkiraz
622 2014-07-17 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Danmark Yoncali floodplain
621 2014-07-16 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Dogubayazit
620 2014-07-13 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Karabel-passet
619 2014-07-13 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Karabel-passet
618 2014-07-11 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Van marshes
617 2014-07-09 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Sø 5 km vest for Idil
616 2014-07-07 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Ataturk Baraji
615 2014-07-07 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Nemrut Dagi
614 2014-07-07 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Nemrut Dagi
613 2014-07-07 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
612 2014-07-06 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
611 2014-07-06 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Birecik
610 2014-07-05 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
609 2014-07-05 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
608 2014-07-05 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
607 2014-07-04 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Danmark Göksu delta
606 2014-07-04 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Isikli
605 2014-07-03 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
604 2014-07-03 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Demirkazik
603 2014-07-02 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Camardi
602 2014-07-01 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar Baraji
601 2014-07-01 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Tyrkiet Oymapinar Baraji
600 2014-06-29 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Nord for Side
599 2014-06-29 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Nord for Side
598 2014-05-17 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Danmark Skagen
597 2014-05-08 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko Azrou, ved Hotel Panorama
596 2014-05-08 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Ait Oufella, 68 km syd for Azrou
595 2014-05-08 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Danmark
594 2014-05-03 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko ...
593 2014-04-19 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Jordan Barra Forest, Dana
592 2014-04-18 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Jordan Aqaba
591 2014-04-17 * Grøn Biæder (Merops persicus) Jordan Aqaba Sewage Works
590 2014-04-17 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Jordan Aqaba Sewage Works
589 2014-04-16 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Jordan Mellem Wadi Musa og Ayl
588 2014-04-15 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Jordan Petra
587 2014-04-14 Ørkennatugle (Strix hadorami) Jordan Little Petra
586 2014-04-14 Rosasanger (Curruca mystacea) Jordan Mellem Azraq og Ma'an
585 2014-04-14 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Jordan Mellem Ma'an og Wadi Mousa
584 2014-04-13 Namaquadue (Oena capensis) Jordan Shawmari Reserve
583 2014-04-13 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Jordan Shawmari Reserve
582 2014-04-12 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Jordan Amman
581 2014-04-12 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Jordan Azraq
580 2014-02-08 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura
2013
579 2013-11-02 * Mandarinand (Aix galericulata) Danmark Lyngby Fæstningskanal
578 2013-10-13 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Blåvand
577 2013-09-29 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Danmark Mandø
576 2013-08-02 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Portugal Madeira
575 2013-08-02 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Madeira
574 2013-07-30 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Portugal Madeira
573 2013-07-30 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Madeira
572 2013-07-29 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira
571 2013-07-29 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira
570 2013-07-29 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira
569 2013-07-28 * Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Madeira
568 2013-07-28 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Madeira
567 2013-07-28 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Madeira
566 2013-07-28 * Moskusand (Cairina moschata) Danmark Lugar de Baixo, Madeira
565 2013-06-29 * Ismåge (Pagophila eburnea) Norge Longyearbyen, Svalbard
564 2013-05-25 * Orientsejler (Apus pacificus) Danmark Præstesø, Værløse
563 2013-04-17 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Bøjden Nor
562 2013-03-27 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Estland Soometsa Forest
561 2013-03-26 Gråspætte (Picus canus) Estland Höbringi
560 2013-02-23 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvand
2012
559 2012-12-28 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Frankrig Nice, Var flodens udløb ved Cap 3000
558 2012-12-27 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Casalbeltrane
557 2012-12-27 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Palude Brabbia
556 2012-11-25 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Grenen
555 2012-11-10 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø
554 2012-10-18 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Ballum enge
553 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Danmark Grenen
552 2012-02-20 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Gleb Jdiane
551 2012-02-20 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Marokko Oued Jenna
550 2012-02-20 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko Aousserd road
549 2012-02-18 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla
548 2012-02-18 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Marokko Dakhla
547 2012-02-17 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko Knifiss Lagoon
546 2012-02-15 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Tagdilt Track
545 2012-02-14 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Ikniouen road
544 2012-02-13 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Merzouga
543 2012-02-13 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Merzouga
542 2012-02-13 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Merzouga
541 2012-02-12 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Danmark Rissani
540 2012-02-12 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Marokko Rissani
539 2012-02-12 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Rissani
538 2012-02-12 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Rissani
537 2012-02-12 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Rissani
536 2012-02-11 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Rissani
535 2012-02-10 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Merja Zerga
534 2012-02-10 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Zaida
533 2012-02-09 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga
532 2012-02-08 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yahya
531 2012-02-08 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
530 2012-02-08 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Sidi Yahya
529 2012-02-07 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Oukaïmeden road
528 2012-02-07 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Marokko Oukaïmeden
527 2012-02-05 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Cap Rhir
2011
526 2011-11-29 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Danmark Strandby
525 2011-11-11 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Hirtshals Havn
524 2011-10-23 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Danmark Mandø
523 2011-10-23 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
522 2011-10-20 * Perleugle (Aegolius funereus) Danmark Bornholm
521 2011-09-26 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Tissing Vig, Mors
520 2011-08-08 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Gribskov
519 2011-07-27 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien Burgos
518 2011-07-03 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Frankrig Camargue
2010
517 2010-12-31 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Crocodile Island
516 2010-12-28 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Kitchener Island
515 2010-12-28 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Abu Simbel
514 2010-12-27 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten Edfu
513 2010-12-27 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Nilen, 3 stk stående på sandbanke syd for Edfu
512 2010-12-26 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Danmark Luxor
511 2010-12-26 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Egypten Luxor
510 2010-12-26 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten The Nile, south of Luxor
509 2010-12-25 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Egypten Luxor
508 2010-12-01 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Nilen nord for Aswan
507 2010-12-01 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Nilen ml Edfu og Esna
506 2010-11-21 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Aarhus havn
505 2010-10-20 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Ho Plantage
504 2010-10-17 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvand
503 2010-07-16 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Norge Neiden
502 2010-07-06 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Luleå
501 2010-07-05 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Luleå
500 2010-01-16 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Sverige Osby
2009
499 2009-12-27 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten Sharm el Sheik
498 2009-10-15 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Skjern enge
497 2009-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Blåvand
496 2009-07-12 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Frankrig Col du Tourmalet
495 2009-07-08 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Spanien Aiguamolls de l'Emporda
494 2009-07-08 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Spanien Aiguamolls de l'Emporda
493 2009-07-08 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Aiguamolls de l'Emporda
492 2009-07-03 Mestersanger (Curruca hortensis) Frankrig Camargue
491 2009-06-10 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Avnø
490 2009-02-08 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Skjern enge
2008
489 2008-12-28 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Melby
488 2008-10-17 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Danmark Blåvand
487 2008-10-14 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Blåvand
486 2008-07-28 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Ølsemagle revle
485 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Danmark Agger Tange
484 2008-07-16 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Ølsemagle Revle
483 2008-05-29 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Danmark Gulstav mose
482 2008-03-02 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Esbjerg havn
2007
481 2007-10-17 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Blåvand, mosen
480 2007-10-17 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen
479 2007-07-15 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Danmark Veddelen, Møn
478 2007-06-24 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Vallø Slotspark
477 2007-02-03 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Søholt Lolland
476 2007-01-29 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Universitetsparken
2006
475 2006-10-19 * Storpiber (Anthus richardi) Danmark Koldby-Ballum
474 2006-09-30 * Rosenstær (Pastor roseus) Danmark Køge
473 2006-08-06 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Danmark Ørum Sø
472 2006-07-17 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Klydesøen
471 2006-04-13 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Tenerife
470 2006-04-12 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Tenerife
469 2006-04-12 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Tenerife
468 2006-04-12 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Tenerife
467 2006-04-10 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Los Christianos, Tenerife
466 2006-04-09 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife
465 2006-03-01 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Nærum gadekær
464 2006-02-14 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Nykøbing Falster
463 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Danmark Stauningsø
2005
462 2005-12-26 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Stevns
461 2005-04-24 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Gåsesøen, Møn
2004
460 2004-07-07 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Barcelona
459 2004-06-26 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien L'Ametlla de Mar
2002
458 2002-06-25 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Cypern Cypern
457 2002-06-24 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Cypern
456 2002-06-24 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Cypern
455 2002-06-01 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern
2001
454 2001-06-02 * Steppehøg (Circus macrourus) Danmark Rejsby
2000
453 2000-11-05 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Ølstykke
452 2000-08-23 Masketornskade (Lanius nubicus) Tyrkiet Alanya
451 2000-08-16 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Göksu Delta
450 2000-08-01 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Tyrkiet Alanya
449 2000-08-01 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Tyrkiet Göksu-deltaet
448 2000-08-01 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet Manavgat
447 2000-07-16 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Søborg Sø, Gilleleje
446 2000-06-26 Murløber (Tichodroma muraria) Schweiz Lauterbrunnen
445 2000-01-23 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark Tisvilde hegn
1999
444 1999-07-03 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Bygholm vejle
443 1999-02-01 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Israel Nord for Eilat
442 1999-02-01 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel
1998
441 1998-10-01 Rustand (Tadorna ferruginea) Tyrkiet Burdur Gölü
440 1998-10-01 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyrkiet Burdur Gölü
1997
439 1997-07-15 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Danmark Borreby mose
1994
438 1994-06-30 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Spanien Lleida, Catalonien
1989
437 1989-07-01 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfrague
436 1989-07-01 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Monfrague
1988
435 1988-06-01 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig La Crau
1987
434 1987-07-01 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Hortobagy
1983
433 1983-07-01 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) England Newcastle
432 1983-07-01 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Storbritannien Åbent hav på vej til Island
431 1983-07-01 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Storbritannien Åbent hav på vej til Island
430 1983-07-01 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Myvatn
429 1983-07-01 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Myvatn
1982
428 1982-04-01 * Høgeørn (Aquila fasciata) Grækenland Rhodos
427 1982-04-01 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Grækenland Rhodos - Symi færgen
1981
426 1981-12-01 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Tunesien Sousse
425 1981-06-01 * Stortrappe (Otis tarda) Østrig Tadten
1980
424 1980-07-01 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig Cahors
423 1980-06-01 * Sort Stork (Ciconia nigra) Slovakiet Vysoke Tatry
422 1980-06-01 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Ordesa NP
1979
421 1979-08-31 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Danmark Ølsemagle revle
420 1979-07-31 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Tunesien Douz
419 1979-07-31 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Tunesien Sousse
418 1979-07-31 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Tunesien Sousse
417 1979-06-30 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Island Reykjavik
1978
416 1978-05-31 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Sverige Ammarnäs
415 1978-02-01 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Eilat
414 1978-02-01 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Eilat
1977
413 1977-05-31 * Terekklire (Xenus cinereus) Finland Oulu
412 1977-05-31 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Norge St. Eckerøy, Varanger
411 1977-05-31 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Varanger
1976
410 1976-06-01 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Rumænien Istria
409 1976-06-01 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Rumænien Donau-deltaet
408 1976-06-01 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Rumænien Donau-deltaet
407 1976-06-01 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Rumænien Donau-deltaet
1973
406 1973-06-01 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Tunesien Monastir
405 1973-03-01 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Tenerife
404 1973-01-01 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien
1970
403 1970-01-11 * Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Skovshoved Havn
Annoncer