Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Henrik Brandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Brandts kryds

Dette er Henrik Brandts Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-01-27 Grønningen, Blåvand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-06-05 Gl.Hviding Kirke
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-03 Guldager Mølledam
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-02-01 Thyborøn
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2015-04-19 Margrethe Kog
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-02-01 Velling
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-05 Fovrfeldtbækkens udløb
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2015-01-07 Marbæk
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-01-13 Filsø
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-02-01 Velling
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-05 Jedsted Enge
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-08-10 Værnengene
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-03 Guldager Mølledam
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-01-05 Jedsted Enge
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-05 Vilslev Enge
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-02-18 Krogsgård Grusgrav
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-05 Vilslev Enge
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2015-04-04 Sneum Sluse
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-03-24 Ribe Østerå
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-02-23 Klæggrav nord for Kammerslusen
28 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-14 Astrup Engsø
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-05 Sneum Digesø
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-26 Sneum Digesø
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-03 Guldager Mølledam
32 X Spidsand (Anas acuta) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
33 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-05 Sneum Digesø
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2015-03-15 Sneum Digesø
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-01-29 Uge
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-05 Fovrfeldtbækkens udløb
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2015-09-16 Esbjerg
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-02-27 Møllekrog
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-13 Filsø
40 X Bjergand (Aythya marila) 2015-01-05 Kongeåens udløb
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-05 Hjerting
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-01-18 Blåvand Strand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-13 Hvidbjerg Strand
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-11 Blåvand Strand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-07 Marbæk
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-01-30 Hvidbjerg Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-01-18 Blåvand Strand
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-05 Sneum Digesø
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-13 Filsø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-07 Marbæk
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-06 Nyborg
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-09 Marbæk Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-11 Margrethe Kog
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-04-21 Korskro
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-07 Tarphage Enge
76 X Huldue (Columba oenas) 2015-01-27 Blåvand
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-03 Hjerting
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2015-04-27 Grøngård
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-06 Nyborg
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-01-13 Filsø
83 X Engsnarre (Crex crex) 2015-06-20 Tange
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-06-13 Lille Vildmose
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2015-04-16 Ribe Østerå
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-03 Guldager Mølledam
89 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-03 Guldager Mølledam
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2015-01-28 Føvling
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-05 Jedsted Dambrug
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-03-09 Nymindegab Strand
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-06 Nyborg
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-06-01 Bundsø
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-04-09 Sneum Digesø
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2015-04-24 Blåvand
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2015-04-21 Ladegård, Haderslev
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-03-04 Sneum Digesø
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-13 Filsø
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-01-20 Saltvandssøen
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-01-20 Saltvandssøen
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-01-07 Fovrfeldtbækkens udløb
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-08 Sønderbøl Grusgrav
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-04-07 Havsand, Rømø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-04-24 Nr. Farup
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-04-17 Sneum Sluse
117 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-05 Fovrfeldtbækkens udløb
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-01-21 Fovrfeldtbækkens udløb
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-03-12 Mandø
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-01-20 Saltvandssøen
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-03-10 Allerup Enge
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-05-25 Højer Vade
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-05-25 Højer Vade
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-03 Nørresø
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2015-01-30 Blåvand Strand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-01-20 Saltvandssøen
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-01-06 Nyborg
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-04-26 Værnengene
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2015-08-06 Lakolk Sydsøer
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-03-16 Blåbjerg Plantage
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Hønen, Sønderho
142 X Tredækker (Gallinago media) 2015-08-25 Falen
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-01-30 Grønningen, Blåvand
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2015-05-26 Margrethe Kog nord for Vidåen
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal Enge
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-05-26 Margrethe Kog
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2015-11-12 Blåvands Huk
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-22 Nørresø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-02-06 Jedsted Mølle
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-06-28 Margrethe Kog
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-26 Værnengene
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-04-12 Roborghus
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-12 Roborghus
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-05-07 Hirtshals
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-03 Guldager Mølledam
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-01-14 Ballum Enge
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-03-08 Sneum Digesø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-02-01 Thyborøn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2015-02-11 Hvide Sande
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-03 Guldager Mølledam
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-08-16 Blåvands Huk
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-08-17 Fanø Bad
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-02-23 Lakolk Strand
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2015-04-28 Filsø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-04-28 Filsø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-08 Blåvand
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-04-24 Blåvands Huk
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-16 Astrup Engsø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-04-15 Blåvand
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2015-06-08 Hestholm, Øster
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2015-05-10 Ånum
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-05-03 Margrethe Kog
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-05-14 Skagen
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2015-05-15 Skagen
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-04-15 Blåvand
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2015-04-28 Blåvands Huk
202 X Søkonge (Alle alle) 2015-10-21 Blåvands Huk
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2015-02-16 Esbjerg Havn
205 X Alk (Alca torda) 2015-06-04 Blåvand
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-05-14 Skagen
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-01-30 Blåvand Strand
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-03-27 Bækbygård Strand
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2015-02-21 Hvidbjerg Strand
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-04 Agger Tange
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2015-10-25 Vejers Strand
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-05-07 Skagen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2015-09-18 Blåvands Huk
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2015-07-09 Nr.Lyngvig
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2015-08-04 Agger Tange
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-03-24 Rudbøl
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2015-02-19 Blåvand
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2015-02-01 Thyborøn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-04 Hjerting
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2015-09-13 Vest Stadil Fjord
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-02-18 Klæggrav nord for Kammerslusen
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-02-05 Ribe Østerå
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Tim Enge
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-05 Jedsted Dambrug
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-01-14 Gl.Hviding Engsø
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-01-20 Gl.Hviding Forland
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-29 Gl.Hviding Engsø
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-14 Skagen
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2015-05-08 Lille Vildmose
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-04 Hjerting
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-02-03 Halen, Fanø
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-02-24 Margrethe Kog
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-01-13 Filsø
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2015-03-24 Margrethe Kog
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-04-29 Klæggrav nord for Kammerslusen
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-02-28 Holsted
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-05 Kongeåens udløb
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-05 Jedsted Enge
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-03 Guldager Mølledam
270 X Slørugle (Tyto alba) 2015-06-04 Jernvedlund
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-02-01 No comments
274 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-29 Tørning Mølle
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-01-28 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2015-03-16 Blåbjerg
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-02-09 Årslev
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-02-17 Hjerpsted Hede
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2015-02-09 Nyborg
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-19 Østerbygård Fiskeri
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-14 Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-04-25 Hjerting
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-10 Draved Skov
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-03-05 Draved Skov
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-05 Jedsted Dambrug
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-02-01 Store Hjøllund Plantage
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-01-06 Nyborg
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-03 Hjerting
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-08-26 Skjern Enge
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-02-07 Oksbøl
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-11 Kongens Mose
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-09-29 Skallingen
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-05 Kongeåens udløb
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-11 Hønning Plantage
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-13 Børsmose
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2015-06-07 Gulstav
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-03 Guldager Mølledam
314 X Husskade (Pica pica) 2015-01-03 Guldager Mølledam
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-02-01 Store Hjøllund Plantage
316 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
321 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-19 Høllund Søgård Plantage
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-05 Esbjerg
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-07 Marbæk
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-01-06 Nyborg
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-04 Hjerting
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-01-13 Filsø
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-03 Guldager Mølledam
328 X Musvit (Parus major) 2015-01-03 Hjerting
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2015-04-18 Novrup
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-02-03 Sønderho Strand
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-03-11 Holm Sø
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-05 Jedsted Enge
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-05-07 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-01-14 Gl.Hviding Forland
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-22 Krogsgård Grusgrav
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-12 Novrup
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-14 Nørresø
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-02-06 Sanatorieskoven, Esbjerg
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-08 Hald
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-25 Stevns Fyr
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-09-17 Fovrfeldtsøen
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2015-10-20 Blåvand
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-13 Guldager Møllesø
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-24 Tønder
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2015-05-27 Blåvand
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2015-05-27 Blåvand
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-04-19 Margrethe Kog
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-02 Skænken Sø
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-18 Møllehus
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-04-29 Esbjerg Losseplads
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-03 Tinglev Mose
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-12 Lille Vildmose
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-05-26 Magisterkog
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-15 Kærgård
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-01 Filsø
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2015-08-20 Blåvands Huk
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-26 Sneum Sluse
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-04-27 Astrup Enge
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Skagen
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-10-21 Mandø
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-02-25 Filsø
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-13 Filsø
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-06 Nyborg
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-04 Hjerting
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-01-23 Karlsgårde
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-01-31 Nørholm Skov
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2015-07-01 Sejstrup
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-05 Sneum Digesø
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-10 Ho
400 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-03 Guldager Mølledam
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-06 Nyborg
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-03 Guldager Mølledam
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-02-03 Halen, Fanø
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-01-19 Gørklint Fiskeri
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-18 Tønder
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-04 Hjerting
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-08 Varde Ådal
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-11 Skast Mose
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-25 Hjerting
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-06-10 Nørlund Plantage
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-01-26 Fovrfeldtbækkens udløb
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-16 Novrup Grusgrav
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-01 Blåvand
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-03-09 Gammelgab
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-11 Kallesmærsk Hede
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-29 Christiansdal Elværk
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-04 Hjerting
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-05 Jedsted Dambrug
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-02-04 Hjerting
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-19 Ballum Sluse
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-07 Keldsnor
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-01-19 Østerbygård Fiskeri
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-11 Holm Sø
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-25 Grønningen, Blåvand
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-22 Nørresø
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-01-27 Tarphage Enge
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-06 Nyborg
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-03 Guldager Mølledam
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-04 Hjerting
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-01-27 Marbæk Plantage
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-06 Nyborg
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2015-06-04 Blåvand
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-04 Hjerting
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-05 Fovrfeldtbækkens udløb
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-17 Jedsted Enge
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-03-17 Jedsted Enge
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-03-17 Jedsted Enge
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-07 Marbæk
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2015-02-27 Gribskov
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-13 Filsø
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-23 Karlsgårde
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-03-10 Sneum Enge
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-05 Fovrfeldtbækkens udløb
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-01-05 Vilslev Enge
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-05 Darum Enge
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-01-14 Gl.Hviding Engsø
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer