Danske Arter

Danske Arter

Morten Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Christensens kryds

Dette er Morten Christensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1991-05-18 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1999-02-06 Saltvandssøen
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-27 Gl. Bedsted
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1993-01-31 Borreby Mose
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2006-07-24 Lakolk
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1991-05-14 Magisterkogen
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2001-07-17 Søvang
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2014-06-01 Sneum engsø
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-07 Favrholm Voldgrav, Hillerød
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-14 Præstø Fjord
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-04-03 Solbjerg Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1983-11-09 Vordingborg lystbådehavn
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1994-11-06 Stege Jordbassiner
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-01-29 Guldborgssund
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1999-05-02 Maderne, Præstø
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-07-26 Ølsemagle Revle
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-05 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-03-03 Hvidbjerg Strand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-13 Hvidbjerg Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-28 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-18 Damhussøen
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1985-08-21 Christiansø
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-29 Gilbjerg Hoved
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-24 Gilbjerg Hoved
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Amager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-07-31 Fællesfolden, Reersø
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1992-05-28 Gilbjerg
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-02-04 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-21 Stald Grenen, Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1995-06-12 Lyngby
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-31 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-21 Veddelen
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1992-05-26 Alsønderrup Enge
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1982-10-20 Blåvand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejodde, Korsør
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-03 Vestamager
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-16 Borreby Mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-16 Præstø Fed
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-05 Vestamager
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1982-08-02 Ølsemagle Revle
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1993-05-18 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum forland
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-19 Ishøj StrAND
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-08 Klydesø reservatet
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-09-29 Ølsemagle Revle
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-19 Bøjden Nor
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2002-05-16 Vejlerne
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2001-06-18 Tissø
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kofoeds Enge, Amager
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-02-04 Gilleleje Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-28 Perlen, Ulvedybet
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-02 Ølsemagle Revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-19 Hønen, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-10-17 Marker ved Vidåslusen
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-04 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-27 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1982-10-21 Blåvandshuk
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-12 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-24 Nordstrand, Skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Krogsgård grusgrav
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1981-05-12 Gilbjerg Hoved
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Sydstrand
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-26 Nærum
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-12-28 Århus Havn
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1990-03-11 Gilleleje
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1989-01-21 Gilleleje Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2002-11-15 Køge Sydstrand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1991-01-06 Christianshavns Voldgrav
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1993-05-17 Mandø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1974-07-18 Marienlyst Strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Kongelundsstranden
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1981-08-04 ØlsemagleRevle
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1982-10-20 Blåvand
205 X Søkonge (Alle alle)
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-10-23 Børstrup hage
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1992-09-24 Blåvand
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-15 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1994-05-13 Nordstrand, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1997-05-19 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1994-09-30 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-09-16 Helsingør
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1999-05-15 Sydvestpynten, Amager
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1993-04-11 Hellebæk
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1975-08-03 Bjerringbro
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-03-17 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Tipperne
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1994-06-05 Nyord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gammel Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Susåen, Skelby
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-15 Værneengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-26 Holmslands Klit
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-03 Klydesøreservatet, Amager
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1982-09-05 Søndersø, Værløse
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-08-15 Stauningsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-21 Bøtø nor
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-27 Østmøn
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1988-09-06 Højerup, Stevns
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-15 Skagen
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Batterivej og Buttervej, Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-03-17 Bornholm
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1984-02-07 Saltbækvig
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hjortlund, Ribe
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2000-05-15 Flagbakken, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1981-05-19 Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-07 Vilslev Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1999-05-24 Bornholm
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-23 Overdrev skov
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1999-02-06 Gram
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-04 Gurre Sø
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-06 Jægersborg Dyrehave
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-02-05 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1983-01-29 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1999-10-10 Spodsbjerg
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2011-06-02 Birkemose, Gedser
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2000-05-14 Flagbakken, Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Gram
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1980-03-15 Søndersø, Værløse
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1981-05-12 Gilbjerg Hoved
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Tipperne
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-02-20 Islandsk Brygge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-09 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed, Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-15 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemosen
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1984-05-20 Kongelunden
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1975-02-10 Harreskoven
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2006-10-14 Sølsted Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1972-06-15 Ballerup byggepladser i vestbyen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-05-18 Sydmøllevej, Vestamager
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-02 Stauningsø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1997-05-15 Batterivej, Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2008-11-08 Stevns Fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1988-10-01 Storedal, Stevns Klint
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1982-10-18 Blåvand
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvandshuk
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-20 Klint
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-07-04 Fællesskoven, Stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Ho
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1988-05-30 Kongelunden
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-16 Gedser fuglestation
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1991-06-15 Farum Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-05 Køge Sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1983-05-30 Birkerød
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1991-05-27 Sømosen, Ballerup
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1991-09-28 Ishøj Strand
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2004-05-06 Kongelundsfortet
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-28 Blåvandshuk
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1989-04-18 Furesø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-11 Køge
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-26 Tane Sø
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-17 Vallensbæk Mose
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2015-10-10 Gedser
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1985-08-21 Christiansø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1988-05-25 Kongelunden
425 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken, Gentofte
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1992-09-23 Blåvand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-15 Tipmosen
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-21 Gilleleje
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-01 Ishøj Strand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-29 Virksund
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-03 Stevns Klint
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1997-05-15 Batterivej, Skagen
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkeruphave
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-12 Hirtshals
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Grenen, Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1992-09-23 Blåvands Huk
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-25 Grenen
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1993-08-07 Ølsemagle Revle
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-10-14 Grønningen, Blåvand
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1999-02-14 Ølsemagle Revle
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1986-02-01 Stubben
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-10-10 Udsholdt Strand
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1986-07-20 Ishøj Strand
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-20 Rødhus
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1986-05-03 Saltholm
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-22 Sydhavnen
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-16 Hellebæk
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-24 Tarphage Enge
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-08 Mølleparken, Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-10 Agger
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer