Danske Arter

Danske Arter

Laila Neermann


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Laila Neermann s kryds

Dette er Laila Neermann s Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-08-07 Trehøje i Mols Bjerge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-02 Gårdbo Sø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-04-18 Borreby Mose
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-05-10 Hirsholmene
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-19 Barup Sømose
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-03-04 Gundsømagle sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-05-07 Ulvedybet
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-12-23 Gjorslev marker
10 X Grågås (Anser anser) 2019-05-07 Ulvedybet
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-12-26 Lille Åmose Øst, Vestsjælland
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-03-10 Aarø, Sønderjylland
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-19 Darket (ringmrk. gul halsring J37)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-03-04 Gundsømagle sø
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-03-15 Roden Fed
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-02-20 Nørre Nebel
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-01-27 Tipperne
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-05-07 Ulvedybet
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-07-20 Siø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-21 Præstesø, Værløse
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2019-04-17 Fløng (gadekær)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-18 Borreby Mose
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
28 X Knarand (Mareca strepera) 2019-04-18 Borreby Mose
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-04-18 Borreby Mose
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-05-07 Ulvedybet
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
32 X Spidsand (Anas acuta) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
33 X Krikand (Anas crecca) 2019-05-07 Ulvedybet
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2020-12-02 Ulvedybet
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-10-21 Maribo søerne
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-04-18 Borreby Mose
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2018-11-10 Kruså Møllesø
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-09-15 Søndersø, Værløse
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-04-18 Borreby Mose
40 X Bjergand (Aythya marila) 2018-03-10 Aarø, Sønderjylland
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-07 Roskilde Vig
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2021-03-18 Hirsholmene
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-10 Hundested Havn (Halsnæs)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-05-10 Hirsholmene
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-10-05 Fanø Vesterstrand, Fanø
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-08-18 Røsnæs spidsen
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-29 Kysten ud for Sandflugtsplantagen
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-08-18 Røsnæs spidsen
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-02-08 Asserbo strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2016-10-23 Gilleleje havn
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-03-04 Gundsømagle sø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-03-04 Gundsømagle sø
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-05-10 Hirsholmene
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-11-09 Stubbe Sø
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø sø v/ Skibby
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-26 Den tilsandet kirke, Skagen
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2019-08-11 Trehøje i Mols Bjerge
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-31 Stevns Fyr, Sjælland
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tornbakkerimmen, Hulsig ved Skagen
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-14 Ishøj Strandneg
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2014-09-06 Gundsømagle Sø
76 X Huldue (Columba oenas) 2019-05-10 Hirsholmene
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-08-07 Trehøje i Mols Bjerge
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-05-26 Safirvej, Skagen
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-04-07 Fløng
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
83 X Engsnarre (Crex crex) 2020-06-07 Rørmosen, Roskilde
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2020-06-05 Skarvsøen, Skagen
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-06-17 Noret, Tåsinge
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-07-20 Siø
89 X Blishøne (Fulica atra) 2019-07-18 Staunings Ø
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Avnø, Sydsjælland
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2019-05-05 Lille Vildmose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-04-18 Borreby Mose
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-01-12 Klintholm havn
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-08-25 Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-06 Nordhavn, Stubben, København.
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-06-18 Nygård sø, Nykøbing Sj.
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2019-07-08 Staunings Ø
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-08-05 Fanø
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-18 Borreby Mose
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-08-04 Fanø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-13 Melby Overdrev
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-05-10 Hirsholmene
117 X Storspove (Numenius arquata) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-04-18 Borreby Mose
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-05-10 Hirsholmene
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2016-07-18 Ølsemagle Revle
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2017-11-26 Blåvand Fyr
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-05-10 Hirsholmene
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-23 Grønning v/ Høfte 10.
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-09-07 Ølsemagle Revle
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-07-23 Klydesøen, Amager
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-05 Borre, Horsens
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-05-09 Klosterskoven, Viby Sj.
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-10-05 Hønen, Fanø
142 X Tredækker (Gallinago media) 2020-05-09 Nordre klapper, Kalvebod Fælled
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-08-25 Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-22 Klydesøen, Kalvebod Fælled
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-11 Nordstrands lagunen, Køge
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-11-02 Tryggelev Nor, Langeland
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup Strand
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-08-25 Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-29 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled
152 X Rødben (Tringa totanus) 2019-04-18 Borreby Mose
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-07-20 Siø
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Hønen, Sønderho, Fanø, Danmark
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-18 Vilsted Sø
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margrethekog
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-03-02 Grenen, Skagen
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2020-12-02 Hirtshals
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-04-28 Sprogø
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-03-02 Grenen, Skagen
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-04-28 Sprogø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2019-05-10 Hirholmene
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-04-22 Grenen, Skagen
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-01-04 Århus Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-04-28 Sprogø
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-05-31 Bagenkop Havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2020-06-10 Bagenkop havn, Langeland
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-04-28 Sprogø
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2021-06-29 Bøtø Nor
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-04-10 Hirsholmene
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-04-28 Korsør ved Storebæltsbroen
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-08-04 Fanø
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-10 Tissø vest
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-05-17 Grenen, Skagen
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-08-06 Fanø
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-30 Strib havn, Middelfart
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-11-19 Helsingør, ud for Konventum
204 X Lomvie (Uria aalge) 2017-08-02 Christiansø ved Bornholm
205 X Alk (Alca torda) 2017-08-02 Christiansø ved Bornholm
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-05-10 Hirsholmene
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-11-04 Lille kulgab, Tisvilde Hegn
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-08-10 Gedser Odde
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2020-02-09 Klintebjerg ved Klint
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2022-04-30 Nordstrand, Skagen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-04-22 Børstrup Hage
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2022-07-30 Det Grå Fyr, Skagen
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-05-17 Grenen, Skagen
218 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-18 Grenen, Skagen
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2019-08-26 Næsbyskov, 4200 Slagelse
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-08-26 Næsbyskov, 4200 Slagelse
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2019-05-10 Hirholmene
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2019-05-10 Hirsholmene
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-05-10 Hirsholmene
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-29 Mosen NØ for Marup v/ Holbæk
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-05-07 Ulvedybet
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-03-04 Gundsømagle sø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby v/Køge
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-11-30 Gullestrup ved Herning
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-08-30 Ballum sluse
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-07-14 Mose, enge og marker nordøst for Marup
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemark mose, Møn
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-09 Skagen, Nordstrand
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2020-06-29 Hygum Nor, Lemvig
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-07 Trehøje i Mols Bjerge
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-04-22 Huslig hede, Skagen
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-05-29 Skagen, set fra Det Grå Fyr
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Møn: Ullemarke, Elmelunde, Horsnæs
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-10-21 Kalløgrå
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Åstrupgård Plantage v/ Møldrup
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-08-07 Trehøje i Mols Bjerge
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-09-06 Gundsømagle Sø
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-18 Borreby Mose
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-05-09 Skagen, Nordstrand
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-08-31 Hønen, Fanø
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2016-06-07 Mandø Ebbevej
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-04-28 Sprogø
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-05-10 Nordstranden, Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-06-18 Bløden, Roskilde
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-05-09 Skagen, Nordstrand
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-08-07 Trehøje i Mols Bjerge
270 X Slørugle (Tyto alba) 2016-06-08 Hemmeligt sted, ringmærkning
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-03-08 Vestjylland
274 X Natugle (Strix aluco) 2016-11-20 Kongelunden
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-19 Porsmosen v/ Gødstrup Engsø
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2019-11-09 Nordjylland
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-03-08 Blåbjerg
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-06-23 Ramsølille
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-05-09 Skagen
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-05-11 Slettemose, Hov Vig
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-08-30 Ballum sluse
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2020-06-16 Sønderjylland
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-04-30 Vendals Bakke, Hastrup
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-03 Gråsten skovene
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-21 Vaserne, Birkerød
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-11-10 Ramsølille
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-04-08 Gribskov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-07-16 Vornæs skov, Tåsinge
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-08-07 Trehøje i Mols Bjerge
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-08-31 Hønen, Fanø
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-10-05 Fanø
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-08-10 Gedser Odde
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-07-20 Siø
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia - Dragsminde sluse, Bredfjed v/Rødby
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-10-07 Valborup skov, Hvalsø
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-06-03 Grenen, Skagen (Sardinkrattet)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-05-14 Råmosen, Ballerup
314 X Husskade (Pica pica) 2018-01-27 Fløng
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2016-12-03 Gørlev
316 X Allike (Coloeus monedula) 2019-05-10 Hirsholmene
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-05-10 Hirsholmene
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-03-10 Aarø, Sønderjylland
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-04-18 Borreby Mose
321 X Ravn (Corvus corax) 2014-09-06 Gundsømagle Sø
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-01-20 Gulddysseskoven, Roskilde
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-11-26 Blåvand Fyr
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-11-26 Blåvand Fyr
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-11-06 Ramsølille
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-12-28 Filsø
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-05-10 Hirsholmene
328 X Musvit (Parus major) 2019-05-10 Hirsholmene
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-05-14 Råmosen, Ballerup
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-08-11 Nordstrands lagunen, Køge
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-10-05 Hønen, Fanø
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-08-11 Trehøje i Mols Bjerge
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-07-13 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-02-10 Køge sydstrand
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2021-06-23 Fanø Nordveststrand
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-07-20 Monnet, Tåsinge
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-08-11 Trehøje i Mols Bjerge
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-08-11 Trehøje i Mols Bjerge
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-11-10 Kruså Møllesø
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-01 Vallensbæk og Ishøj strandenge
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-26 Vestre kirkegård, København SV
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-08 Grenen, Skagen
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2021-10-28 Mandø by
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-05-10 Hirsholmene
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-05-10 Hirsholmene
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Tipmose & Heden ved Lysbjerge
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-01 Nordlysvej, Skagen
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-06-02 Hannebjerg Mose, Langeland
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-06-05 Sølsted Mose
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2020-06-01 Grenen, Skagen (Ringmrk. Skagen Fuglestation)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-03 Grenen Camping (NØ for), Skagen
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-07-18 Staunings Ø
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2016-05-20 Vejlerne
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-30 Butterstien, Skagen
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2016-06-07 Sneum sluse
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-08 Kongelunden (del 5), Amager
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-07-20 Noret, Tåsinge
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-05-10 Hirsholmene
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-10-04 Mindelunden, Fanø
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-09 Viborg
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-08-05 Fanø
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvands Huk, mosen
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-10-04 Sønderho Strand, Fanø
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-10-13 Bløden
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-05-10 Hirsholmene
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-11-10 Kruså Møllesø
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-07-17 Ramsølille
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-02-12 Vornæs skov, Tåsinge
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-01 Grenen, Skagen
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-08-06 Børsen, Fanø
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-05-12 Grenen, Skagen
400 X Solsort (Turdus merula) 2019-05-10 Hirsholmene
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-18 Køge Sydstrand
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat Odde, Bornholm
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-04-17 Fløng
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-11-06 Margrethekog, Sønderjylland
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-08-04 Fanø
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-10-05 Hønen, Fanø
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-10 Aalbæk Strand, Møn
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-05-10 Hirsholmene
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-08-31 Ballum sluse
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-23 Ramsølille
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2022-05-15 Ejby Mose, Fyn
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-05-12 Grenen, Skagen
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2018-05-12 Grenen, Skagen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-05-10 Frederikshavn havn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-06-02 Ramsølille
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Surender, ved Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-10 Hirsholmene
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-11-26 Blåvand Fyr
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-05-10 Hirsholmene
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-23 Gilleleje strand
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-02-11 Eng-/Dyrehave & Møllesø skov (Dellinge Mølle)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-05-12 Skagen
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-10-13 Ramsølille
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2022-05-02 Grenen, Skagen
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-10-01 Fløng og Ny Fløng
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2012-05-01 Grenen, Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2016-11-19 Sydhavnstippen
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-08-11 Ølsemagle Revle
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2020-11-12 Melby Overdrev
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2021-05-01 Ulvshale, Møn
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-05-10 Hirsholmene
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-06-05 Sølsted Mose
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-05 Hornbæk havn
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-09-29 Skandsehage
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-12-26 Fløng
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-10-13 Ramsølille
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-02-17 Fløng
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-03 Nørrevang, Rørvig
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-02-17 Fløng
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-06-02 Gulstav Vesterskov
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-12-26 Fløng
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-11-18 Klise Nor, Langeland
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2016-08-21 Bløden, Roskilde
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-10-08 Grenen, Skagen (ringmrk.)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-02-25 Fløng
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-10-29 Blåvand (Melby Overdrev 1/11-21)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-02-11 Eng-/Dyrehave & Møllesø Skov
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2020-10-16 Batteriskoven, Skagen
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-27 Fløng
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-22 Højerup, Stevns
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-05-10 Hirsholmene
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-05-21 Grenen, Skagen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-11-26 Stauningsø
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-06-01 Nordenbrogård m.m.
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-08-07 Trehøje i Mols Bjerge
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-20 Rødhus
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2020-05-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2022-10-22 Frederiksø, Gudhjem
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-10-13 Bløden, Roskilde
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer