Danske Arter - Kronologisk

Laila Neermann


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
356 2024-02-16 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Holløse Bredning
2023
355 2023-11-27 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Roshage v/ Hanstholm
354 2023-11-12 * Tophejre (Ardeola ralloides) Nygårds Mølle, Kvissel
353 2023-11-04 * Brun Sule (Sula leucogaster) Rømødæmningen
352 2023-10-30 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Melby Overdrev
351 2023-10-28 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Vejlerne
350 2023-08-15 Lunde (Fratercula arctica) Faaborg havn
349 2023-06-04 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Møns Fyr
348 2023-05-19 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Nordstrand, Skagen
347 2023-03-25 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Gludsted Plantage
2022
346 2022-11-13 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ejby v/Køge
345 2022-10-22 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Frederiksø, Gudhjem
344 2022-09-25 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
343 2022-09-18 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grenen, Skagen
342 2022-07-30 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Det Grå Fyr, Skagen
341 2022-05-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Blåvands Huk, mosen
340 2022-05-15 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Ejby Mose, Fyn
339 2022-05-02 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Grenen, Skagen
338 2022-04-30 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Nordstrand, Skagen
337 2022-03-06 * Triel (Burhinus oedicnemus) Nordhavn, Stubben, København.
336 2022-02-13 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø sø v/ Skibby
2021
335 2021-11-19 * Polarlomvie (Uria lomvia) Helsingør, ud for Konventum
334 2021-10-29 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Blåvand (Melby Overdrev 1/11-21)
333 2021-10-28 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Mandø by
332 2021-10-23 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Grønning v/ Høfte 10.
331 2021-07-23 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Klydesøen, Amager
330 2021-07-07 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Margrethekog
329 2021-06-29 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Bøtø Nor
328 2021-06-26 * Rosenterne (Sterna dougallii) Grenen, Skagen
327 2021-06-23 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Fanø Nordveststrand
326 2021-05-18 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Vilsted Sø
325 2021-05-01 Markpiber (Anthus campestris) Ulvshale, Møn
324 2021-04-22 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Børstrup Hage
323 2021-03-20 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Rødhus
322 2021-03-18 * Stellersand (Polysticta stelleri) Hirsholmene
321 2021-03-08 * Perleugle (Aegolius funereus) Blåbjerg
320 2021-03-08 Stor Hornugle (Bubo bubo) Vestjylland
319 2021-02-20 Sortsvane (Cygnus atratus) Nørre Nebel
318 2021-01-15 * Prærietrane (Antigone canadensis) Avnø, Sydsjælland
317 2021-01-10 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Hundested Havn (Halsnæs)
316 2021-01-04 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Århus Havn
2020
315 2020-12-28 Fyrremejse (Poecile montanus) Filsø
314 2020-12-23 * Indisk Gås (Anser indicus) Gjorslev marker
313 2020-12-05 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Borre, Horsens
312 2020-12-03 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten skovene
311 2020-12-02 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Ulvedybet
310 2020-12-02 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals
309 2020-11-17 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Sønderho, Fanø, Danmark
308 2020-11-12 * Storpiber (Anthus richardi) Melby Overdrev
307 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Lalandia - Dragsminde sluse, Bredfjed v/Rødby
306 2020-11-03 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde, Bornholm
305 2020-11-02 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Tryggelev Nor, Langeland
304 2020-10-31 * Gråsejler (Apus pallidus) Stevns Fyr, Sjælland
303 2020-10-29 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled
302 2020-10-16 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Batteriskoven, Skagen
301 2020-10-16 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Lønstrup Strand
300 2020-10-08 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Grenen, Skagen
299 2020-10-08 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Grenen, Skagen (ringmrk.)
298 2020-09-29 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Mosen NØ for Marup v/ Holbæk
297 2020-07-16 Grønspætte (Picus viridis) Vornæs skov, Tåsinge
296 2020-06-29 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Hygum Nor, Lemvig
295 2020-06-22 Gulirisk (Serinus serinus) Højerup, Stevns
294 2020-06-21 Rustand (Tadorna ferruginea) Præstesø, Værløse
293 2020-06-16 Biæder (Merops apiaster) Sønderjylland
292 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Surender, ved Ebeltoft Færgehavn
291 2020-06-10 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Bagenkop havn, Langeland
290 2020-06-08 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Kongelunden (del 5), Amager
289 2020-06-07 Engsnarre (Crex crex) Rørmosen, Roskilde
288 2020-06-07 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Skarvsøen, Skagen
287 2020-06-05 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Skarvsøen, Skagen
286 2020-06-03 Pirol (Oriolus oriolus) Grenen, Skagen (Sardinkrattet)
285 2020-06-03 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Grenen Camping (NØ for), Skagen
284 2020-06-02 Vagtel (Coturnix coturnix) Gårdbo Sø
283 2020-06-01 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Nordlysvej, Skagen
282 2020-06-01 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Grenen, Skagen (Ringmrk. Skagen Fuglestation)
281 2020-06-01 * Rosenstær (Pastor roseus) Grenen, Skagen
280 2020-05-30 Gulbug (Hippolais icterina) Butterstien, Skagen
279 2020-05-29 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Skagen, set fra Det Grå Fyr
278 2020-05-29 * Lille Sejler (Apus affinis) Tornbakkerimmen, Hulsig ved Skagen
277 2020-05-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Ellekrattet, Skagen
276 2020-05-26 Turteldue (Streptopelia turtur) Safirvej, Skagen
275 2020-05-26 Natravn (Caprimulgus europaeus) Den tilsandet kirke, Skagen
274 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe
273 2020-05-22 * Terekklire (Xenus cinereus) Klydesøen, Kalvebod Fælled
272 2020-05-21 Lapværling (Calcarius lapponicus) Grenen, Skagen
271 2020-05-17 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Grenen, Skagen
270 2020-05-17 Storkjove (Stercorarius skua) Grenen, Skagen
269 2020-05-13 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Melby Overdrev
268 2020-05-11 Hærfugl (Upupa epops) Slettemose, Hov Vig
267 2020-05-10 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Tissø vest
266 2020-05-09 Tredækker (Gallinago media) Nordre klapper, Kalvebod Fælled
265 2020-05-01 Hortulan (Emberiza hortulana) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled
264 2020-05-01 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Vallensbæk og Ishøj strandenge
263 2020-04-30 Vendehals (Jynx torquilla) Vendals Bakke, Hastrup
262 2020-04-22 Gråmåge (Larus hyperboreus) Grenen, Skagen
261 2020-04-22 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Huslig hede, Skagen
260 2020-04-21 * Høgeørn (Aquila fasciata) Åstrupgård Plantage v/ Møldrup
259 2020-04-19 * Damklire (Tringa stagnatilis) Villahøj Sø, Kalvebod Fælled
258 2020-04-16 * Kejserørn (Aquila heliaca) Møn: Ullemarke, Elmelunde, Horsnæs
257 2020-04-14 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Busemark mose, Møn
256 2020-04-08 Sortspætte (Dryocopus martius) Grib skov
255 2020-03-21 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Vaserne, Birkerød
254 2020-03-15 Dværggås (Anser erythropus) Roden Fed
253 2020-03-02 Ride (Rissa tridactyla) Grenen, Skagen
252 2020-03-02 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Grenen, Skagen
251 2020-02-29 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Kysten ud for Sandflugtsplantagen
250 2020-02-18 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Køge Sydstrand
249 2020-02-12 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Vornæs skov, Tåsinge
248 2020-02-09 Islom (Gavia immer) Klintebjerg ved Klint
247 2020-02-08 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Asserbo strand
246 2020-01-19 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Darket (ringmrk. gul halsring J37)
245 2020-01-19 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Barup Sømose
244 2020-01-12 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Klintholm havn
243 2020-01-05 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Hornbæk havn
2019
242 2019-12-26 Tajgasædgås (Anser fabalis) Lille Åmose Øst, Vestsjælland
241 2019-11-30 Søkonge (Alle alle) Strib havn, Middelfart
240 2019-11-30 * Kohejre (Bubulcus ibis) Gullestrup ved Herning
239 2019-11-26 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Vestre kirkegård, København SV
238 2019-11-18 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Klise Nor, Langeland
237 2019-11-09 Kirkeugle (Athene noctua)
236 2019-11-09 * Høgesanger (Curruca nisoria) Viborg
235 2019-11-09 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Stubbe Sø
234 2019-11-03 * Krognæb (Pinicola enucleator) Nørrevang, Rørvig
233 2019-10-20 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmose & Heden ved Lysbjerge
232 2019-10-05 Dværgfalk (Falco columbarius) Fanø
231 2019-10-05 Hedelærke (Lullula arborea) Hønen, Fanø
230 2019-10-05 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Hønen, Fanø
229 2019-10-05 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Hønen, Fanø
228 2019-10-05 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Fanø Vesterstrand, Fanø
227 2019-10-04 Havesanger (Sylvia borin) Mindelunden, Fanø
226 2019-10-04 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Sønderho Strand, Fanø
225 2019-09-29 Skærpiber (Anthus petrosus) Skandsehage
224 2019-09-15 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Søndersø, Værløse
223 2019-08-31 Blåhals (Luscinia svecica) Ballum sluse
222 2019-08-31 * Steppehøg (Circus macrourus) Hønen, Fanø
221 2019-08-31 Aftenfalk (Falco vespertinus) Hønen, Fanø
220 2019-08-30 Sølvhejre (Ardea alba) Ballum sluse
219 2019-08-30 Isfugl (Alcedo atthis) Ballum sluse
218 2019-08-26 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Næsbyskov, 4200 Slagelse
217 2019-08-26 * Sort Stork (Ciconia nigra) Næsbyskov, 4200 Slagelse
216 2019-08-25 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen
215 2019-08-25 Svaleklire (Tringa ochropus) Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen
214 2019-08-25 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen
213 2019-08-18 Sortand (Melanitta nigra) Røsnæs spidsen
212 2019-08-18 Fløjlsand (Melanitta fusca) Røsnæs spidsen
211 2019-08-11 Sanglærke (Alauda arvensis) Trehøje i Mols Bjerge
210 2019-08-11 Landsvale (Hirundo rustica) Trehøje i Mols Bjerge
209 2019-08-11 Bysvale (Delichon urbicum) Trehøje i Mols Bjerge
208 2019-08-11 Mursejler (Apus apus) Trehøje i Mols Bjerge
207 2019-08-11 Skægmejse (Panurus biarmicus) Nordstrands lagunen, Køge
206 2019-08-11 Sortterne (Chlidonias niger) Ølsemagle Revle
205 2019-08-11 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Ølsemagle Revle
204 2019-08-11 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Ølsemagle Revle
203 2019-08-11 Odinshane (Phalaropus lobatus) Nordstrands lagunen, Køge
202 2019-08-11 Svartbag (Larus marinus) Ølsemagle Revle
201 2019-08-11 Rovterne (Hydroprogne caspia) Ølsemagle Revle
200 2019-08-11 Fjordterne (Sterna hirundo) Ølsemagle Revle
199 2019-08-11 Sortklire (Tringa erythropus) Ølsemagle Revle
198 2019-08-11 Hvidklire (Tringa nebularia) Ølsemagle Revle
197 2019-08-11 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Ølsemagle Revle
196 2019-08-11 Brushane (Calidris pugnax) Ølsemagle Revle
195 2019-08-11 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Ølsemagle Revle
194 2019-08-11 Storspove (Numenius arquata) Ølsemagle Revle
193 2019-08-11 Temmincksryle (Calidris temminckii) Ølsemagle Revle
192 2019-08-11 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Ølsemagle Revle
191 2019-08-11 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Ølsemagle Revle
190 2019-08-11 Hjejle (Pluvialis apricaria) Ølsemagle Revle
189 2019-08-11 Vibe (Vanellus vanellus) Ølsemagle Revle
188 2019-08-11 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Ølsemagle Revle
187 2019-08-11 Strandskade (Haematopus ostralegus) Ølsemagle Revle
186 2019-08-11 Klyde (Recurvirostra avosetta) Ølsemagle Revle
185 2019-08-11 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Ølsemagle Revle
184 2019-08-11 Hvinand (Bucephala clangula) Ølsemagle Revle
183 2019-08-11 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Ølsemagle Revle
182 2019-08-11 Vandrikse (Rallus aquaticus) Ølsemagle Revle
181 2019-08-11 Gråand (Anas platyrhynchos) Ølsemagle Revle
180 2019-08-11 Spidsand (Anas acuta) Ølsemagle Revle
179 2019-08-11 Skeand (Spatula clypeata) Ølsemagle Revle
178 2019-08-11 Fiskehejre (Ardea cinerea) Ølsemagle Revle
177 2019-08-11 Knopsvane (Cygnus olor) Ølsemagle Revle
176 2019-08-11 Gravand (Tadorna tadorna) Ølsemagle Revle
175 2019-08-11 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Ølsemagle Revle
174 2019-08-11 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Ølsemagle Revle
173 2019-08-10 Lærkefalk (Falco subbuteo) Gedser Odde
172 2019-08-10 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Gedser Odde
171 2019-08-07 Gulspurv (Emberiza citrinella) Trehøje i Mols Bjerge
170 2019-08-07 Agerhøne (Perdix perdix) Trehøje i Mols Bjerge
169 2019-08-07 Ringdue (Columba palumbus) Trehøje i Mols Bjerge
168 2019-08-07 Spurvehøg (Accipiter nisus) Trehøje i Mols Bjerge
167 2019-08-07 Musvåge (Buteo buteo) Trehøje i Mols Bjerge
166 2019-08-07 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Trehøje i Mols Bjerge
165 2019-08-07 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Trehøje i Mols Bjerge
164 2019-08-06 Stær (Sturnus vulgaris) Børsen, Fanø
163 2019-08-06 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Fanø
162 2019-08-05 Gærdesanger (Curruca curruca) Fanø
161 2019-08-05 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Fanø
160 2019-08-04 Sangdrossel (Turdus philomelos) Fanø
159 2019-08-04 Havterne (Sterna paradisaea) Fanø
158 2019-08-04 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Fanø
157 2019-07-20 Savisanger (Locustella luscinioides) Noret, Tåsinge
156 2019-07-20 Digesvale (Riparia riparia) Monnet, Tåsinge
155 2019-07-20 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Siø
154 2019-07-20 Tinksmed (Tringa glareola) Siø
153 2019-07-20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Siø
152 2019-07-20 Vandrefalk (Falco peregrinus) Siø
151 2019-07-18 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Staunings Ø
150 2019-07-18 Blishøne (Fulica atra) Staunings Ø
149 2019-07-14 Silkehejre (Egretta garzetta) Mose, enge og marker nordøst for Marup
148 2019-07-13 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
147 2019-07-13 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
146 2019-07-13 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Tornby Klitplantage
145 2019-07-13 Tornsanger (Curruca communis) Tornby Klitplantage
144 2019-07-08 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Staunings Ø
143 2019-06-17 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Noret, Tåsinge
142 2019-06-02 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Hannebjerg Mose, Langeland
141 2019-06-02 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Gulstav Vesterskov
140 2019-06-01 Bomlærke (Emberiza calandra) Nordenbrogård m.m.
139 2019-05-31 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Bagenkop Havn
138 2019-05-14 Pungmejse (Remiz pendulinus) Råmosen, Ballerup
137 2019-05-14 Skovskade (Garrulus glandarius) Råmosen, Ballerup
136 2019-05-14 Gøg (Cuculus canorus) Ishøj Strandneg
135 2019-05-12 Gråspurv (Passer domesticus) Skagen
134 2019-05-10 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Frederikshavn havn
133 2019-05-10 Grønsisken (Spinus spinus) Hirsholmene
132 2019-05-10 Allike (Coloeus monedula) Hirsholmene
131 2019-05-10 Råge (Corvus frugilegus) Hirsholmene
130 2019-05-10 Rødhals (Erithacus rubecula) Hirsholmene
129 2019-05-10 Gransanger (Phylloscopus collybita) Hirsholmene
128 2019-05-10 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Hirsholmene
127 2019-05-10 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Hirsholmene
126 2019-05-10 Musvit (Parus major) Hirsholmene
125 2019-05-10 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Hirsholmene
124 2019-05-10 Solsort (Turdus merula) Hirsholmene
123 2019-05-10 Munk (Sylvia atricapilla) Hirsholmene
122 2019-05-10 Engpiber (Anthus pratensis) Hirsholmene
121 2019-05-10 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Hirsholmene
120 2019-05-10 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Hirsholmene
119 2019-05-10 Tejst (Cepphus grylle) Hirsholmene
118 2019-05-10 Huldue (Columba oenas) Hirsholmene
117 2019-05-10 Småspove (Numenius phaeopus) Hirsholmene
116 2019-05-10 Stenvender (Arenaria interpres) Hirsholmene
115 2019-05-10 Stormmåge (Larus canus) Hirholmene
114 2019-05-10 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Hirsholmene
113 2019-05-10 Ederfugl (Somateria mollissima) Hirsholmene
112 2019-05-10 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Hirsholmene
111 2019-05-10 Knortegås (Branta bernicla) Hirsholmene
110 2019-05-10 Sule (Morus bassanus) Hirholmene
109 2019-05-10 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Hirsholmene
108 2019-05-10 Skarv (Phalacrocorax carbo) Hirsholmene
107 2019-05-09 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Skagen, Nordstrand
106 2019-05-09 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Skagen, Nordstrand
105 2019-05-09 Mosehornugle (Asio flammeus) Skagen
104 2019-05-09 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Skagen, Nordstrand
103 2019-05-07 Krikand (Anas crecca) Ulvedybet
102 2019-05-07 Grågås (Anser anser) Ulvedybet
101 2019-05-07 Bramgås (Branta leucopsis) Ulvedybet
100 2019-05-07 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Ulvedybet
99 2019-05-07 Skestork (Platalea leucorodia) Ulvedybet
98 2019-05-07 Sangsvane (Cygnus cygnus) Ulvedybet
97 2019-05-05 Trane (Grus grus) Lille Vildmose
96 2019-04-28 Dværgterne (Sternula albifrons) Korsør ved Storebæltsbroen
95 2019-04-28 Sølvmåge (Larus argentatus) Sprogø
94 2019-04-28 Rød Glente (Milvus milvus) Sprogø
93 2019-04-28 Sildemåge (Larus fuscus) Sprogø
92 2019-04-28 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Sprogø
91 2019-04-28 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sprogø
90 2019-04-18 Pibeand (Mareca penelope) Borreby Mose
89 2019-04-18 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Borreby Mose
88 2019-04-18 Taffeland (Aythya ferina) Borreby Mose
87 2019-04-18 Atlingand (Spatula querquedula) Borreby Mose
86 2019-04-18 Knarand (Mareca strepera) Borreby Mose
85 2019-04-18 Fasan (Phasianus colchicus) Borreby Mose
84 2019-04-18 Rørhøg (Circus aeruginosus) Borreby Mose
83 2019-04-18 Troldand (Aythya fuligula) Borreby Mose
82 2019-04-18 Rødben (Tringa totanus) Borreby Mose
81 2019-04-18 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Borreby Mose
80 2019-04-18 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Borreby Mose
79 2019-04-18 Gråkrage (Corvus cornix) Borreby Mose
78 2019-04-17 Sjagger (Turdus pilaris) Fløng
77 2019-04-17 * Mandarinand (Aix galericulata) Fløng (gadekær)
76 2019-04-10 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Hirsholmene
75 2019-02-10 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Køge sydstrand
2018
74 2018-11-10 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Kruså Møllesø
73 2018-11-10 Halemejse (Aegithalos caudatus) Kruså Møllesø
72 2018-11-10 Spætmejse (Sitta europaea) Kruså Møllesø
71 2018-11-04 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Lille kulgab, Tisvilde Hegn
70 2018-10-21 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Kalløgrå
69 2018-10-07 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Valborup skov, Hvalsø
68 2018-10-01 Jernspurv (Prunella modularis) Fløng og Ny Fløng
67 2018-06-05 Skovpiber (Anthus trivialis) Sølsted Mose
66 2018-06-05 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Sølsted Mose
65 2018-05-12 Ringdrossel (Turdus torquatus) Grenen, Skagen
64 2018-05-12 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Grenen, Skagen
63 2018-05-12 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Grenen, Skagen
62 2018-05-10 Sort Glente (Milvus migrans) Nordstranden, Skagen
61 2018-04-07 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Fløng
60 2018-03-10 Sortkrage (Corvus corone) Aarø, Sønderjylland
59 2018-03-10 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Aarø, Sønderjylland
58 2018-03-10 Bjergand (Aythya marila) Aarø, Sønderjylland
57 2018-02-17 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Fløng
56 2018-02-17 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Fløng
55 2018-02-11 Vandstær (Cinclus cinclus) Eng-/Dyrehave & Møllesø skov (Dellinge Mølle)
54 2018-02-11 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Eng-/Dyrehave & Møllesø Skov
53 2018-01-27 Stillits (Carduelis carduelis) Fløng
52 2018-01-27 Husskade (Pica pica) Fløng
2017
51 2017-12-26 Bogfinke (Fringilla coelebs) Fløng
50 2017-12-26 Grønirisk (Chloris chloris) Fløng
49 2017-11-26 Sortmejse (Periparus ater) Blåvand Fyr
48 2017-11-26 Topmejse (Lophophanes cristatus) Blåvand Fyr
47 2017-11-26 Sandløber (Calidris alba) Blåvand Fyr
46 2017-11-26 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Blåvand Fyr
45 2017-11-06 Vindrossel (Turdus iliacus) Margrethekog, Sønderjylland
44 2017-10-21 * Rødhovedet And (Netta rufina) Maribo søerne
43 2017-08-02 Alk (Alca torda) Christiansø ved Bornholm
42 2017-08-02 Lomvie (Uria aalge) Christiansø ved Bornholm
41 2017-05-09 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Klosterskoven, Viby Sj.
40 2017-03-04 Blisgås (Anser albifrons) Gundsømagle sø
39 2017-03-04 Canadagås (Branta canadensis) Gundsømagle sø
38 2017-03-04 Rørdrum (Botaurus stellaris) Gundsømagle sø
37 2017-03-04 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Gundsømagle sø
36 2017-03-04 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Gundsømagle sø
35 2017-02-25 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Fløng
34 2017-01-27 Pibesvane (Cygnus columbianus) Tipperne
2016
33 2016-12-03 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Gørlev
32 2016-11-20 Natugle (Strix aluco) Kongelunden
31 2016-11-19 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Sydhavnstippen
30 2016-10-23 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje strand
29 2016-10-23 Havlit (Clangula hyemalis) Gilleleje havn
28 2016-08-21 Tornirisk (Linaria cannabina) Bløden, Roskilde
27 2016-07-18 Kærløber (Calidris falcinellus) Ølsemagle Revle
26 2016-06-08 Slørugle (Tyto alba) Hemmeligt sted, ringmærkning
25 2016-06-07 Græshoppesanger (Locustella naevia) Sneum sluse
24 2016-06-07 Hedehøg (Circus pygargus) Mandø Ebbevej
23 2016-05-20 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Vejlerne
2014
22 2014-09-07 Dværgryle (Calidris minuta) Ølsemagle Revle
21 2014-09-06 Klippedue (Columba livia) Gundsømagle Sø
20 2014-09-06 Duehøg (Accipiter gentilis) Gundsømagle Sø
19 2014-09-06 Ravn (Corvus corax) Gundsømagle Sø
18 2014-06-18 Havørn (Haliaeetus albicilla) Bløden, Roskilde
17 2014-06-18 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Nygård sø, Nykøbing Sj.
16 2014-06-02 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Ramsølille
15 2014-05-23 Nattergal (Luscinia luscinia) Ramsølille
14 2014-05-10 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Aalbæk Strand, Møn
2013
13 2013-11-10 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Ramsølille
12 2013-11-06 Sumpmejse (Poecile palustris) Ramsølille
11 2013-07-17 Træløber (Certhia familiaris) Ramsølille
10 2013-01-19 * Høgeugle (Surnia ulula) Porsmosen v/ Gødstrup Engsø
2012
9 2012-10-13 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Ramsølille
8 2012-10-13 Skovspurv (Passer montanus) Ramsølille
7 2012-10-13 Fuglekonge (Regulus regulus) Bløden
6 2012-10-13 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Bløden, Roskilde
5 2012-06-23 Skovhornugle (Asio otus) Ramsølille
4 2012-05-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Grenen, Skagen
3 2012-01-20 Silkehale (Bombycilla garrulus) Gulddysseskoven, Roskilde
2010
2 2010-03-07 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Roskilde Vig
2005
1 2005-11-26 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Stavningsø
Annoncer