Danske Arter

Danske Arter

Svend Rønnest


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Svend Rønnests kryds

Dette er Svend Rønnests Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1968-04-12 Kallesmærsk
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1966-12-11 Randbøldal
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1972-06-11 Hjelm
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1966-12-10 Esbjerg
5 X Knortegås (Branta bernicla) Blåvand
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1991-10-16 Fiilsø
7 X Canadagås (Branta canadensis) Sortedamssøen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1970-10-16 Vest Stadil Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Utterslev Mose
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Grønningen
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1966-10-20 Fiilsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Vest-Stadil Fjord
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1970-05-03 Karlsgårde Sø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1984-01-14 Fiilsø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) Esbjerg
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1967-10-20 Karlsgårde Sø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1967-10-20 Fiilsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1997-06-06 Sneum Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1967-02-05 Måde
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1974-04-20 Fiilsø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2016-02-11 Utterslev Mose
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Engsø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) Fovrfeld Sø
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2004-05-03 Sneum Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1967-05-13 Als
29 X Knarand (Mareca strepera) Guldager Mølledam
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1967-02-18 Fovrfeld Sø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-04-28 Rømø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Esbjerg, Vognsbølparken
33 X Spidsand (Anas acuta) 1967-03-05 Esbjerg, Vognsbølparken
34 X Krikand (Anas crecca) 1966-12-04 Esbjerg, Vognsbølparken
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-04-13 Nørrekær
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1968-08-08 Nakskov Inderfjord
37 X Taffeland (Aythya ferina) Fovrfeld Sø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-11-11 Egå Engsø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1990-02-22 Hjarbæk Fjord
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1967-05-13 Als
41 X Bjergand (Aythya marila) 1967-08-03 Blåvand
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-30 Harboøre Tange
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1996-04-30 Langli Ebbevej
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1997-03-21 Esbjerg Havn
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1967-02-05 Esbjerg Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-21 Hvidbjerg Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Blåvand
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-13 Blåvand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1967-08-01 Blåvand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Hvidbjerg Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1967-01-14 Esbjerg Havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1970-01-04 Ho Bugt
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1967-06-24 Fanø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1963-01-15 Esbjerg Havn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-08-04 Lammesø, Mellemsø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1967-08-01 Oksby Pl
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1976-09-19 Esbjerg
63 X Mursejler (Apus apus) 1967-05-13 Als
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-04 Birkepøl
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1967-05-13 Als
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) Esbjerg
77 X Huldue (Columba oenas) 1967-08-01 Blåvand
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1967-01-01 Esbjerg
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) Fiilsø
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-19 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1967-01-22 Esbjerg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1967-09-21 Esbjerg
84 X Engsnarre (Crex crex) 1999-07-24 Dueodde
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-30 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-05 Sneum Å og Sluse
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1969-09-03 Fovrfeld Sø
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1966-12-11 Randbøldal
90 X Blishøne (Fulica atra) 1967-05-13 Als
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø
93 X Trane (Grus grus) 1969-04-04 Kallesmærsk
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Fovrfeld Sø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Utterselv Mose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Utterslev Mose
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1968-04-28 Lakolk, Rømø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Fovrfeld Sø
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-16 Lejsø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1967-01-15 Esbjerg Havn
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-11 Sneum Sluse
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1967-05-13 Als
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1967-03-12 Esbjerg
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-16 Havreholm
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-07-15 Vejlerne
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1967-08-02 Blåvand
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-25 Aggertange
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-17 Rømø Sønderland
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1967-08-02 Blåvand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1967-05-13 Als
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Fovrfeld Sø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1967-06-03 Fanø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-13 Lakolk
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Margrethekoog
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1978-05-14 Fiilsø
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1967-09-01 Blåvand
120 X Storspove (Numenius arquata) 1967-01-15 Fovrfeld Sø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1967-08-01 Blåvand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1967-08-01 Blåvand
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1967-08-01 Blåvand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1967-08-01 Blåvand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1967-05-13 Als
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2000-07-04 Margrethekoog
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-28 Aggertangen
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1967-08-02 Blåvand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1969-09-27 Fovrfeld Sø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1967-06-03 Fanø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1967-01-15 Esbjerg Havn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Skallingen
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Sluse
137 X Dværgryle (Calidris minuta) Fovrfeld Sø
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2002-08-03 Margrethekoog
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-08-28 Kammerslusen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-09-26 Grønningen
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-06 Sneum Sluse
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Fovrfeld Sø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1969-09-16 Fovrfeld Sø
145 X Tredækker (Gallinago media) 1967-12-02 Måde
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1966-12-04 Fovrfeld Sø
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1999-05-25 Værnengene
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1967-08-25 Skallingen
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1971-10-21 Blåvand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1967-05-13 Als
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1967-05-13 Als
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus) 1967-01-29 Esbjerg Havn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1990-06-11 Vejlerne
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1967-05-13 Als
158 X Sortklire (Tringa erythropus) Fovrfeld Sø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1967-08-02 Blåvand
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Sønderho
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-01 Klydesøen
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-15 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1967-03-12 Esbjerg Havn
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1975-09-29 Blåvand
168 X * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-05-27 Filsø, Mellemsø
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-22 Hirtshals Strand
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1966-12-10 Esbjerg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Vejlerne
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-01-30 Thorsminde Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-08-07 Bygholm Vejler
174 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2019-06-06 Sneum Engsø
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Blåvand
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1966-12-10 Esbjerg
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-17 Margrethekoog
180 X Svartbag (Larus marinus) 1967-01-15 Esbjerg Havn
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-02-05 Universitetsparken, Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Esbjerg Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1967-03-12 Esbjerg Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1966-12-24 Esbjerg
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Esbjerg Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1990-05-20 Esbjerg Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1967-06-03 Fanø
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Måde
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1970-07-09 Blåvand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1967-08-01 Blåvand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1967-05-13 Als
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1967-06-03 Fanø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1967-05-13 Als
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-22 Brabrand
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1989-08-09 Margrethekoog
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1967-08-03 Blåvand
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1969-10-26 Blåvand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1968-08-12 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1967-08-03 Blåvand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1969-11-13 Øster Vedsted
205 X Søkonge (Alle alle) 1969-11-09 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1969-08-08 Blåvand
208 X Alk (Alca torda) 1966-08-08 Blåvand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1969-11-15 Blåvand
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1969-11-25 Blåvand
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1966-08-03 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1966-10-20 Blåvand
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1966-10-20 Blåvand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2002-05-11 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-04 Agger Tange
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1966-10-20 Blåvand
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1969-09-28 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1970-05-14 Blåvand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1970-07-13 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1970-09-06 Blåvand
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1988-09-26 Esbjerg Havn
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1991-08-09 Dueodde
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1967-09-17 Esbjerg By
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1966-10-20 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1970-10-18 Blåvand
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1968-03-27 Esbjerg Havn
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1990-05-01 Værnengene
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1990-06-11 Aggertange
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1967-05-13 Fovrfeld Sø
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-10 Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1987-11-10 Ho Plantage
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-10 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-05-01 Havrvig
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1967-05-13 Als
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-24 Bjålum Klit
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1998-11-08 Hindemaj
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) Værnengene
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1968-08-05 Hanvejle
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1968-04-28 Munkesø
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-27 Kællingtand
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-24 Bjerregård
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1983-09-17 Langeland
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1966-10-20 Fiilsø
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1989-04-21 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-05-20 Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1974-04-07 Skagen
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Gredstedbro/Kærbøl
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1966-12-04 Fovrfeld Sø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1966-12-25 Esbjerg
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1967-05-13 Als
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Måde
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1970-08-24 Blåvand
267 X Hedehøg (Circus pygargus) Fanø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Skagen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1968-04-28 Rømø
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1970-01-04 Ho Bugt
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Måde
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-13 Blåvand
273 X Musvåge (Buteo buteo) Esbjerg
274 X Slørugle (Tyto alba) 1976-09-04 Langeland
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Fiilsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1981-04-17 Skagen
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1992-04-05 Brogård pl.
278 X Natugle (Strix aluco) Gelsted
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1989-11-18 Viborg
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1989-01-21 Kongelunden
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1968-08-31 Kjelst
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1989-01-21 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1967-01-17 Esbjerg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Fovrfeld Sø
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1970-05-18 Blåvand
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1969-06-02 Fanø
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1969-09-06 Karlsgårde Sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) Sønderjylland
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1968-08-26 Esbjerg
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-17 Gram Slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1974-04-05 Skagen
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1966-12-10 Esbjerg
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) Lindet Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) Kongebrogården
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1966-12-25 Esbjerg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1967-03-12 Fovrfeld Sø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1972-06-06 Hjelm
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-17 Værnengene
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1988-01-13 Margrethekoog
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1970-09-28 Blåvand
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-09 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Ulvemosen
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-20 Lebøl, Als
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Blåvand
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1970-06-19 Tinglev Mose
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1969-07-30 Sottrup Skov
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1966-12-24 Esbjerg
318 X Husskade (Pica pica) 1966-12-09 Esbjerg
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1968-08-25 Blåvand
320 X Allike (Coloeus monedula) 1966-12-11 Randbøldal
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1966-12-10 Ribr
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1966-05-13 Als
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1966-12-10 Esbjerg
325 X Ravn (Corvus corax) 1967-05-13 Als
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Esbjerg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1966-12-11 Randbøldal
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1967-08-01 Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1966-12-11 Randbøldal
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1988-01-31 Skast/Kogsbøl Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1966-12-10 Esbjerg
332 X Musvit (Parus major) 1966-12-10 Esbjerg
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1970-08-05 Kasted Mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1968-05-12 Rands Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Fovrfeld Sø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1966-12-17 Fovrfeld Sø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1966-12-17 Esbjerg
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1968-10-13 Skallingen
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1980-05-16 Skagen
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1967-08-01 Blåvand
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1967-05-13 Als
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1967-05-13 Als
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2002-06-28 Billund
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1970-03-02 Kompedal Pl.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1967-05-13 Als
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1970-09-25 Blåvand
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1967-10-18 Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1996-11-09 Tipperne
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-09 Blåvand
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1992-10-20 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1967-05-13 Als
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1967-05-13 Als
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-22 Tane Hedesø
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Tipmosen, Ho
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1992-05-25 Skagen
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-09 Lyngvig Fyr
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Vejlerne
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1967-05-13 Als
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2002-05-22 Blåvand
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-06-07 Fanø Bad
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1967-05-13 Als
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1967-05-13 Als
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 1989-09-16 Blåvand
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvandshuk
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1967-05-13 Als
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1968-05-12 Vejen Mose
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1969-05-25 Birkepøl
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1969-05-25 Miang Dam
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-08-19 Sønderho
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1967-05-13 Als
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1967-05-13 Als
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1974-06-14 Hjelm
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1967-05-13 Als
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1967-05-13 Als
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1988-05-01 Blåvand
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-19 Blåvandshuk
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1970-10-15 Blåvand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1966-12-10 Esbjerg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1966-12-10 Esbjerg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1966-12-11 Randbøldal
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1966-12-11 Randbøldal
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1969-07-30 Augustenborg Park
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1995-09-18 Nordby, Fanø
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1966-12-11 Randbøldal
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-22 Tane Hedesø
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Fanø
404 X Solsort (Turdus merula) 1966-12-10 Esbjerg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2009-02-12 Nivå
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-06 Sorthat, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1966-12-17 Esbjerg
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1967-01-22 Esbjerg
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1967-05-13 Als
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1967-03-04 Esbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Esbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1966-12-17 Esbjerg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1967-09-17 Fovrfeld Sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1967-05-13 Tinglev Mose
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1989-05-13 Nymindegab
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-07 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Esbjerg
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2002-06-08 Mols Bjerge
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1967-10-16 Blåvand
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1967-06-19 Esbjerg Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Esbjerg
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1967-05-13 Als
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1967-08-02 Blåvand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-09-21 Nord for Kammerslusen
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1967-05-13 Als
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1995-11-25 Fanø Vesterhavsstrand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Esbjerg Havn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) Esbjerg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1966-12-10 Esbjerg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1966-12-10 Esbjerg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals Havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1966-12-10 Esbjerg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1967-05-13 Als
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-24 Kelds Nor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1968-03-22 Vognsbøl Parken, Esbjerg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1967-05-13 Als
453 X * Storpiber (Anthus richardi) Esbjerg Havn
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-24 Dagslettens Værn
455 X Markpiber (Anthus campestris) Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1966-12-04 Esbjerg
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1967-06-26 Esbjerg
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1990-09-29 Blåvand
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1970-09-17 Blåvand
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1967-09-23 Fovrfeld Sø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1967-01-21 Esbjerg Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1966-12-10 Esbjerg
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Esbjerg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Esbjerg Skovene
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-14 Blåvand
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1966-12-11 Randbøldal
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1972-05-28 Hjelm
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1966-12-17 Esbjerg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1967-02-11 Måde
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1967-05-13 Als
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Blåvand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Blåvand
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1995-11-21 Novrup
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1971-07-24 Høllund Søgård pl
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1967-08-01 Blåvand
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1980-05-17 Skagen
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1966-12-10 Esbjerg
479 X Gulirisk (Serinus serinus) Esbjerg
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1966-12-10 Esbjerg
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1967-12-02 Måde
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Fovrfeld Sø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1967-01-22 Esbjerg
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1967-01-29 Esbjerg
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Keldsand, Sønderho
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1970-05-14 Blåvand
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1995-06-10 Blåvand
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2008-10-04 Sønderho
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen By
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1987-03-20 Skagen
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1970-07-07 Blåvand
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1967-05-13 Als
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer