Danske Arter

Danske Arter

Henrik Læssøe


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Læssøes kryds

Dette er Henrik Læssøes Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1988-04-05 vind hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-04-17 skagen
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-26 bygholm
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2024-02-13 lillesø og ry møllekanal
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2012-06-02 egå engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-04-08 ulvedybet
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2019-02-24 bygholm
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2010-02-09 Kruså Møllesø
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-01-20 kruså mølles
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-03-16 Vorup Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-01-30 lønborggård
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1990-05-01 hirsholmene
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-03-17 Hirtshals
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-07-16 skagen
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-09 blåvand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-10-13 blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-11-03 stubbe sø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2020-11-08 Frederikshavn
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2016-06-11 skagen
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-12 Reersø
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-06-17 Lille Vildmose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-22 Hjardemål Klit
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 avnø
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 1992-06-04 Vejlerne
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2000-04-20 Bulbjerg
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1995-05-10 råbjerg Mile
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-30 Søborg Mose
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-19 Borreby mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 præstø fed
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2013-07-08 Astrup Enge
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-10 Lakolk Strand
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-04 Agger Tange
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-08 Grønningen
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2000-07-01 Skagen
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1996-08-04 Siltoft
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2000-09-24 Norsminde
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 sneum
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-05 Sneum
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1990-05-27 Agger Tange
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1987-06-07 Kogleaks
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 egå Dengsø
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-09 Bygholm
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2005-05-03 Kysing
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1987-06-07 Kogleaks
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1980-06-23 Vesløs Vejle
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-19 Hanstholm
167 X Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1988-08-14 Skagen
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-01-31 Thorsminde
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 helsingør havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-15 Margrethe Kog
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-14 Brabrand Sø
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2018-03-25 Hanstholm
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Skagen
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2019-05-15 Brabrand Sø
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-17 råbjerg
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-31 Frederikshavn
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen
214 X Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-08 Agger tange
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-17 skagen nordstrand
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1988-10-09 Blåvand
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2020-07-17 Agger Tange
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2019-02-17 Hanstholm
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1990-05-01 Værnengene
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-06-03 Bygholm
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skagen
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2012-05-27 Han Vejle
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1999-07-30 Vest Stadil
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Værnengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta)
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-04 Ræhr Grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2015-05-15 skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-14 Skive
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-04 Trehøje Mols
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-06-19 Skærsø Djursland
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-03-13 Rugård Djursland
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-22 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-06 Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2005-04-26 Skagen
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 1974-05-18 Skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Selbjerg
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-05-01 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2005-05-01 Gjerrild
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Fiilsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-21 Hanstholm
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-16 Allerød
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1993-03-09 Tornby Klitplantage
281 X Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2018-04-09 Gludsted Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 X * Grøn Biæder (Merops persicus) 1998-07-06 Husby sø
289 X Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1987-11-08 Skagen
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-02-09 Kruså møllesø
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 skagen
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2006-05-06 Skagen
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2020-01-12 Hanstholm
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-24 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1995-06-26 Lund Fjord
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-16 Tornby Klitplantage
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-19 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-27 Harboøre Tange
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 stauningsø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1990-05-20 Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-24 Dollerup Bakker
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 Stevns Fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-08 Blåvand
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-28 Stevns Fyr
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-21 Tane Sø
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-25 Skagen
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen Blåvand
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-09 Lyngvig Fyr
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2020-06-01 Skagen
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-28 Samsø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides)
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-08-25 Agger tange
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-04 Skagen
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-05-17 bækbygård Strand
388 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvand
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-05-22 Skagen
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-01 Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane Sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2012-12-30 Vust Holme
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-23 Tarm
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-08 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-05-30 Mols laboratoriet
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Æbeltoft
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 tipmosen
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 nyeng
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-15 Blåvand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-05 Thorsminde
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-03 Stevns Kridtbrud
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1991-06-13 Skagen
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Store Vrøj
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben KBH
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-17 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2018-10-19 Hanstholm
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-18 Skagen
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1990-09-29 Blåvand
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-31 Nordmanshage
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-14 Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-16 Tornby
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2019-09-20 Hanstholm
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2016-10-11 Mandø
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1988-06-05 Christiansø
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer