Danske Arter

Danske Arter

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1992-05-02 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) Ejsing
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-02 Sønderlem Vig
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2012-06-09 Vest Stadil Fjord
10 X Grågås (Anser anser) 2010-01-02 Sønderlem Vig
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2016-01-28 Bøvlingbjerg
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus) 1990-02-13 Plet enge
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-11-23 Ejsing
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-01 Stubber å og ådal
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-01 Stubber å og ådal
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-16 Geddal Enge
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-01-27 Lyngby Møllesø
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2000-04-17 Fjaltring Strand
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-02 Venø bugt
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-19 Geddal Enge
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Stubber å og ådal
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca) 2010-01-02 Venø bugt
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-04-18 Geddal Enge
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-02 Sønderlem Vig
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-11-14 Egå Engsø
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-01 Skjern Enge
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-02 Venø bugt
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-20 Tvorup Plantage
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1997-07-01 Agger Tange
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-12 Nr. Vorupør
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-15 Høve Strand
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-30 Blåvandshuk
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-02 Venø bugt
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-02 Sønderlem Vig
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-10-17 Vest Stadil Fjord - Søndre Dyb
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus) Sevel
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-17 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-01 Sevel
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-01-01 Stubber å og ådal
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-07-03 Nørreådalen, Viborg
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-01 Stubber å og ådal
89 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-02 Venø bugt
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-18 Gravlev Sø
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-11 Lejsø
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-29 Skjern Enge
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-17 Villingerød
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-08 Harboøre Tange
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-21 Agger tange
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-05-24 Vest Stadil Fjord
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-13 Lakolk
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-05 Agger Tange
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-02 Venø bugt
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger tange
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-02 Venø bugt
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-06 Skagen
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø Vesterstrand
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-10-06 Stadiløvej
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2004-06-07 Ny Spøttrup Enge
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-11 Rødhus strand
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-11 Lakolk Klitsø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2002-09-10 Sønderlem Vig
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2002-07-27 Måde Strand
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-27 Tissing Vig
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Vejlerne
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-18 Vilsted Sø
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-06 Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-30 Hirtshals
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-22 Skagen Nordstrand
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-02 Hanstholm
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-01 Sevel
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-02 Venø bugt
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand sø
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-02 Venø bugt
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2016-08-25 Fanø
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2008-08-05 Agger tange
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1995-07-07 Rømø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-10-28 Tømmerby vejle
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-08-04 Sønderlem Vig Fjorden
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2006-10-09 Nr. Lyngvig
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-23 Thorsminde
202 X Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2003-05-18 Grenen
207 X Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-21 Grenen, Skagen
211 X Islom (Gavia immer) 2000-11-04 Nissum fjord/Fjandø
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-01-07 Odbjerg Strand
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-07-31 Roshage, Hanstholm
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-11-06 Esbjerg havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-01-03 Lønnerup fjord
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-09 Vejlerne
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-05 Lønnerup fjord
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-08 Værnengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-26 Haurvig
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-01 Stubber å og ådal
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Bjålum klit
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-04 Ræhr grusgrav
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-05-24 Skagen
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Nymindestrømmen
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2001-05-26 Skagen Nordstrand
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-05-15 Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1989-04-21 Skagen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-09 Saftevandsbakken, Skagen
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Møldrup
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-01-02 Sønderlem Vig
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-15 Rejsby Enge
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-06 Vilslev Engvej, Ribe
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Stubber å og ådal
270 X Slørugle (Tyto alba) 2010-01-02 Sevel
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-30 Hansted Reservatet
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-20 Hjardemål
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-13 Hareskoven
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 1995-04-26 Haderup
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-03 Kjærgårds Mølle
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-01-01 Stubber å og ådal
284 X * Grøn Biæder (Merops persicus) 1998-07-06 Husby sø
285 X Biæder (Merops apiaster) 1997-05-18 Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-23 Gråsten slotspark
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1999-05-25 Fussingø
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-02 Sønderlem Vig
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-10-28 Bøvling Klit
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-09-29 Skagen
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-01-01 Stubber å og ådal
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-24 Blåvand
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1992-04-16 Gjæven, Sevel
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-01 Stubber å og ådal
314 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Sevel
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1997-09-29 Sevel. Gl. Skivevej
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Sevel
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2001-10-17 Gl. Hvidding
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-01 Sevel
328 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Sevel
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2006-05-17 Tarp Enge
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-18 Vest Stadil Fjord
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-29 Hald sø
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-10-16 Mandø
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-10-15 Lyngvig
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2000-11-04 Lyngvig
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2007-10-10 Nr. Lyngvig Fyr
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1996-10-09 Søndervig
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2007-05-16 Viborg
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1995-06-13 Niels Bugges kro
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Tømmerbytårnet
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-07-06 Samsø
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) Storåen
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2002-09-15 Agger Tange
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-09 Batterivej, Nordstrand
383 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-05-16 Bækbygård Strand
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-25 Blåvands Huk
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-01 Stubber å og ådal
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-01 Sevel
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-09-15 Agger by
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-01-02 Sønderlem Vig
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-23 Tane sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Sevel haven
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-14 København
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-01 Sevel
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-01 Sevel
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-01 Sevel haven
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1987-05-24 Hellegårde Ådal
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2001-05-26 Skagen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Butterstien, Skagen
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-15 Blåvand
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Vest Stadil Fjord
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde havn
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-30 Strandby havn
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Saltbækvig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-01 Sevel
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-01 Sevel haven
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-01-01 Sevel
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-09 Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2003-09-21 Mandø
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-23 Værnengene
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2008-05-22 Skagen
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2010-05-21 Skagen
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-01 Sevel haven
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-01 Sevel
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-12-27 Frederikshavn
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-01 Sevel
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger tange
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-01 Sevel haven
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2003-01-02 Vejlerne
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-01 Stubber å og ådal
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-25 Carl Molktes Plantage
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-01-02 Sevel haven
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2001-07-25 Marienlyst
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2005-10-21 Agger Tange
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-01-02 Sønderlem Vig
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-01 Sevel haven
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2009-05-15 Skagen
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klit
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-12 Manø
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Nr. Snede
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger by
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer