Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jens Lind | 286 | ||
2 | Michael Køie Poulsen | 282 | 1975-06-06 | Ermelunden (Gentofte) |
3 | Jan Eske Schmidt | 280 | ||
4 | Rasmus Turin | 280 | ||
5 | Rune Sø Neergaard | 267 | ||
6 | Morten Heegaard | 260 | ||
7 | Hjalte Benjamin Johansen | 251 | ||
8 | Peter Hartoft-Jacobsen | 244 | 1993-06-13 | Store Kalv (Rudersdal) |
9 | Christian Andersen Jensen | 244 | Tåstrup Sø | |
10 | Mogens Erlandsen | 239 | ||
11 | Simon Vikstrøm | 238 | ||
12 | Jørn Vinther Sørensen | 236 | 1975-06-06 | Skjoldbjerg |
13 | Andreas Winding | 236 | Højkol Skov (Silkeborg) | |
14 | Leif Frederiksen | 233 | 1976-06-19 | Vaserne |
15 | Erik Groth-andersen | 223 | Hornbæk Sø | |
16 | Orla Hugger Jakobsen | 221 | 2020-06-01 | Tystrup Sø sydl. del S. f. Sorø |
17 | Anders Wiig Nielsen | 219 | 2007-06-17 | Skjoldenæsholm Engsø (Ringsted) |
18 | Jens Gulseth Wessberg | 219 | ||
19 | Henrik Stenholt | 217 | Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning) | |
20 | Morten Christensen | 217 | 2018-06-27 | Østerådalen N (Aalborg) |
21 | Thomas Buus Nielsen | 217 | 1989-06-11 | Rands Fjord (Fredericia) |
22 | Jan Kiel | 209 | 2013-06-04 | Fårdrup Mose/ Lindes Å (Slagelse) |
23 | Thyge Enevoldsen | 199 | ||
24 | Christian Peter Bitterwolf | 199 | 2006-06-01 | Gundsømaglesø |
25 | Martin Svinth Weenink | 197 | ||
26 | René Rørbæk | 192 | ||
27 | Mathias Blicher Bjerregård | 190 | ||
28 | Niels Aagaard | 187 | 1974-06-20 | |
29 | Kenneth Bach Christensen | 180 | ||
30 | Kield Andersson | 172 | 2006-06-06 | Værnengene |
31 | Christian Michael Villadsen | 167 | 2009-06-29 | Universitetsparken Århus (Århus) |
32 | Brian Maar Pedersen | 161 | 2006-06-20 | Bødkermosen |
33 | Niels Kristian Bech Jensen | 159 | 2014-06-07 | Ødum (Favrskov) |
34 | Søren Tanderup | 156 | 2017-06-04 | Juelstrup, Sø, Støvring |
35 | Rasmus Strack | 156 | ||
36 | David B. Collinge | 148 | 2020-06-08 | Klintholm Havn Mose (Vordingborg) |
37 | Jan Badura | 148 | 2017-06-03 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
38 | Lasse Birch Højrup | 145 | ||
39 | Olaf G. Christiani | 143 | ||
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 131 | 2023-06-04 | Årslev Engsø (Århus) |
41 | Louise Tanderup | 124 | 2018-06-02 | Roholmsvej, Albertslund |
42 | Tue Jørgensen | 119 | 2020-06-08 | Hørret Enge (Århus) |
43 | Michael Højgaard | 119 | 2020-06-13 | Farum Sø (Furesø) |
44 | Jan Bygebjerg Fyhn | 113 | 2006-06-02 | Solkær Enge |
45 | Henrik Pedersen | 110 | 2011-06-03 | Uggerby Strand (Hjørring) |
46 | Geir Tveit | 108 | 2022-06-06 | Marup Mose (Holbæk) |
47 | Lars Askholm | 106 | 2021-06-06 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
48 | Flemming Rosenvind Rieck | 104 | 2022-06-05 | Tystrup Sø, sydlige del (Næstved) |
49 | Carl Emil Riising Nielsen | 88 | 2022-06-06 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
50 | Bart Westgeest | 87 | 2020-06-01 | Højvangen bydel Skanderborg (Skanderborg) |
51 | Johnny Jensen | 80 | 2021-06-09 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) |
52 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 76 | 2018-06-01 | Mørke Kær |
53 | Lars Johansen | 75 | 2023-06-11 | Byfælleden (Furesø) |
54 | Klaus Baastrup | 32 | 2020-06-07 | Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk) |