VP Artsliste - Kronologisk

Henrik Pedersen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
616 2023-11-04 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Grenen
615 2023-11-04 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Danmark Vejlerne
2022
614 2022-12-18 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Sverige Fôrslôv
613 2022-10-11 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Danmark Agger
2021
612 2021-10-24 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Blaavand
611 2021-01-15 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Avnø
2020
610 2020-11-07 * Brundrossel (Turdus eunomus) Danmark Sorthat
609 2020-10-18 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Danmark Ho Plantage
608 2020-07-13 Tigerfinke (Amandava amandava) Italien Migliarino
607 2020-07-11 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien Lucca
606 2020-02-01 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Trelleborg
2019
605 2019-08-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Nørresø, Tønder
604 2019-07-02 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland De Biesbosch
2018
603 2018-08-25 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Danmark Grenen
602 2018-07-31 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Thorsminde
601 2018-03-20 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Barril
600 2018-03-20 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Barril
599 2018-03-18 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Santiago
598 2018-03-18 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Santiago
597 2018-03-16 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Santiago
596 2018-03-15 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Kap Verde Santiago
595 2018-03-14 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Santiago
594 2018-03-14 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Santiago
593 2018-03-14 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Santiago
592 2018-03-13 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Boavista
591 2018-03-13 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Kap Verde Boavista
590 2018-03-13 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Boavista
589 2018-03-12 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Boavista
588 2018-03-12 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Boavista
587 2018-01-14 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Tvååker strandenge, Halland
586 2018-01-06 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Hanstholm Havn
2016
585 2016-12-11 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand
584 2016-12-05 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Hirtshals
583 2016-11-13 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Stefanstorp
582 2016-04-04 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nitzana
581 2016-04-04 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Shivta
580 2016-04-03 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
579 2016-04-02 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha) Israel Hazeva
578 2016-04-02 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Ne'ot Hakikar
577 2016-04-01 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
576 2016-03-31 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Yotvata
575 2016-03-31 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Samar
574 2016-03-30 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat km 20
573 2016-01-23 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Finland Fastholma Helsinki
2015
572 2015-10-16 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Sverige Hittarp
571 2015-08-18 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Po, Cremona
570 2015-02-11 Nandayparakit (Aratinga nenday) Spanien Tenerife, Playas los Americas
2014
569 2014-12-27 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Torekov
568 2014-10-18 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Blåvand
2013
567 2013-04-20 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Bøjden nor
566 2013-01-06 * Mandarinand (Aix galericulata) Danmark Lyngby mølledam
2012
565 2012-12-12 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Jordan Wahdi rum
564 2012-11-09 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø
2011
563 2011-10-22 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
562 2011-07-03 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Palude Barabbia
561 2011-07-03 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) Italien Palude Barabbia
560 2011-04-14 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Korsika
559 2011-04-13 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Calvi, Korsika
558 2011-04-13 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Calvi, Korsika
2010
557 2010-11-19 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Århus Østhavn
556 2010-07-11 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
555 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Danmark Hejresøen, Vestamager
554 2010-02-28 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Roskilde Havn
2009
553 2009-10-18 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Blåvand
552 2009-07-28 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Frankrig Valmorel
551 2009-04-18 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Portugal Sao Miguel
550 2009-04-18 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Serra Da Tronqueira
549 2009-04-17 Helenaastrild (Estrilda astrild) Azorerne Ponta Del Gada
2008
548 2008-12-28 Hedepiber (Anthus rubescens) Sverige Årnäshalvön, Halland
547 2008-09-29 * Bøffeland (Bucephala albeola) Danmark Møllekrogen
2007
546 2007-05-18 * Makisanger (Curruca subalpina) Spanien Copper Dam Malllorca
545 2007-05-17 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Formentor,Mallorca
544 2007-05-16 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien Mallorca, Cala Bona
2006
543 2006-08-03 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Sneum
542 2006-06-30 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Grækenland Lesbos
541 2006-06-28 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Grækenland Lesbos
540 2006-04-02 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand
539 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Danmark Ølsemagle revle
2005
538 2005-09-04 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Kammerslusen,Ribe
537 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Ølsemagle revle
2004
536 2004-12-11 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkil havn
535 2004-10-31 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Sverige Klagshamns udde
534 2004-10-15 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Tyrkiet Fethiye
533 2004-10-02 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Sverige Skummelövs strand
532 2004-06-21 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Solbjerg engsø
2003
531 2003-10-06 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Husby Strand
530 2003-06-22 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Varpelev
529 2003-05-27 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Vejlerne
528 2003-04-16 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira
527 2003-04-16 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira
526 2003-04-15 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Funchal
525 2003-04-15 * Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Madeira
524 2003-04-15 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira
2002
523 2002-05-03 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Cypern Paphos
522 2002-05-03 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Cypern Paphos
521 2002-04-30 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern Paphos
520 2002-04-29 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Limassol
519 2002-04-29 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Mount Olympos
2001
518 2001-06-21 Slagugle (Strix uralensis) Finland Oulu,Kestila
517 2001-06-19 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Finland Otanmäki
516 2001-06-19 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Finland Hoikka
515 2001-06-13 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Olanga
514 2001-06-13 Fjeldrype (Lagopus muta) Finland Kangasnemi
513 2001-06-12 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Kusamo,Valtavaare
512 2001-06-12 Tjur (Tetrao urogallus) Finland Olanga
511 2001-06-11 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Finland Joensuu
510 2001-06-10 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Leksia,Savijärvi
509 2001-06-09 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland Liminka
2000
508 2000-12-30 * Krognæb (Pinicola enucleator) Sverige Christiansstad
507 2000-09-26 * Storpiber (Anthus richardi) Danmark Virum
506 2000-06-01 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Hallandsåsen
505 2000-05-01 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Søborg sø
504 2000-04-19 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Sverige Hökensås
503 2000-03-13 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat
502 2000-03-13 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Eilat
501 2000-03-12 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
500 2000-03-10 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Eilat
499 2000-03-10 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
498 2000-03-08 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat
497 2000-03-08 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Eilat
496 2000-03-08 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Eilat
495 2000-03-08 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Eilat
494 2000-03-08 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Eilat,KM33
493 2000-03-08 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat
492 2000-03-07 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Eilat
491 2000-03-06 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Eilat
490 2000-03-06 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Eilat
489 2000-03-06 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
488 2000-03-06 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
487 2000-03-06 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat
486 2000-03-06 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
485 2000-03-05 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Eilat
484 2000-03-05 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
483 2000-03-04 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel South Israel
482 2000-03-04 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
481 2000-03-04 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
480 2000-03-04 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Eilat
479 2000-03-04 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
478 2000-03-04 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat
477 2000-03-04 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Eilat
476 2000-03-03 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat
475 2000-03-03 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
474 2000-03-03 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Eilat
1999
473 1999-09-16 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Præstø fed
472 1999-06-13 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Margrethekogen
471 1999-06-12 Slørugle (Tyto alba) Danmark Haderslev
1998
470 1998-03-17 * Pileværling (Emberiza rustica) Danmark Hellebæk
1997
469 1997-11-15 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Rødvig Havn
468 1997-09-11 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Ølsemagle
467 1997-07-15 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Danmark Borreby mose
466 1997-04-28 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Solbjerg engsø
465 1997-04-15 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Grækenland Pinda
464 1997-04-14 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Grækenland Dion
463 1997-04-04 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Grækenland Prespa
462 1997-04-02 * Dværghornugle (Otus scops) Grækenland Prespa
461 1997-04-01 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland Prespa
460 1997-04-01 Stenhøne (Alectoris graeca) Grækenland Prespa
459 1997-03-31 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Grækenland Eddessa
1996
458 1996-10-02 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Christiansø
457 1996-08-24 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark Damhussøen
456 1996-07-08 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Vardø
455 1996-04-20 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Skagen
1995
454 1995-10-18 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Spanien Las Palmas-Santa Cruz
453 1995-10-18 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Spanien Las Palmas-Santa Cruz
452 1995-10-14 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Spanien Furteventura
451 1995-10-14 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Furteventura
450 1995-10-14 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Furteventura
449 1995-10-13 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Spanien Tenerife
448 1995-10-10 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Gomea
447 1995-10-09 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Gomea
446 1995-10-07 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Tenerife
445 1995-10-07 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Tenerife
444 1995-10-06 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Tenerife
443 1995-05-10 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Danmark Skjern enge
1994
442 1994-10-23 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Karlslunde strand
441 1994-05-17 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Ronda
440 1994-05-14 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien Andalusien
439 1994-05-13 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Spanien Sierra Nevada
438 1994-05-10 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Nord for Madrid
437 1994-05-10 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Nord for Madrid
436 1994-05-10 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien Nord for Madrid
435 1994-05-10 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Nord for Madrid
434 1994-05-10 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Spanien Nord for Madrid
433 1994-05-09 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Montfrague
432 1994-05-09 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Montfrauge
431 1994-05-09 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Montfrague
430 1994-05-09 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Montfrague
429 1994-05-07 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Torre la Higuerra
428 1994-05-06 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien Corto Doanna
427 1994-05-06 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Spanien Medina
426 1994-05-06 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Corto Doanna
425 1994-05-06 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Marismaen
424 1994-05-06 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Medina
423 1994-05-06 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Corto doana
422 1994-03-23 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Reykjavik
421 1994-03-01 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Danmark Solbjerg engsø
1993
420 1993-09-28 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Møllekrogen, Esrum sø
419 1993-08-15 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Færøerne Nolsoy
418 1993-06-02 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Ungarn Tokay
417 1993-06-01 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Ungarn Tokay
416 1993-06-01 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Ungarn Tokaj
415 1993-05-31 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ungarn Torkay
414 1993-05-31 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Ungarn Torkay
413 1993-05-31 Stor Hornugle (Bubo bubo) Ungarn Tokay
412 1993-05-30 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Ungarn Hortobagyi
411 1993-05-30 * Ellekrage (Coracias garrulus) Ungarn Hortobagy
410 1993-05-29 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Hortobagyi
409 1993-05-28 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Ungarn Hortobagyi
408 1993-05-28 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Ungarn Hortobagyi
407 1993-02-01 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Fylledalen
406 1993-01-25 * Storskråpe (Ardenna gravis) Danmark Gilleleje havn
405 1993-01-01 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Sverige Ystad
1992
404 1992-07-29 * Terekklire (Xenus cinereus) Danmark Borreby mose
1991
403 1991-12-12 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Frederiksværk
402 1991-09-04 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Grækenland Lesbos
401 1991-09-03 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Grækenland Lesbos
400 1991-09-02 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Grækenland Lesbos
399 1991-09-01 Rustværling (Emberiza caesia) Grækenland Lesbos
398 1991-09-01 Sørgemejse (Poecile lugubris) Grækenland Lesbos
397 1991-09-01 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Grækenland Lesbos
396 1991-08-30 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Grækenland Lesbos
395 1991-08-28 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Grækenland Lesbos
394 1991-08-28 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Grækenland Lesbos
393 1991-08-08 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Danmark Flasken
392 1991-03-10 Dalrype (Lagopus lagopus) Norge Trysill
1990
391 1990-05-15 * Damklire (Tringa stagnatilis) Danmark Vejlerne
1989
390 1989-05-25 * Kejserørn (Aquila heliaca) Danmark Skagen
389 1989-03-28 Sortsvane (Cygnus atratus) Danmark Utterslev mose
388 1989-02-20 Rørdrum (Botaurus stellaris) Danmark Utterslev mose
387 1989-02-19 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Holland Stavoren
386 1989-02-18 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Holland Den Haag
385 1989-02-18 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Holland Omkring Haag
384 1989-02-17 Dværggås (Anser erythropus) Holland Grouw
383 1989-01-07 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Ishøj
1988
382 1988-11-20 * Skadegøg (Clamator glandarius) Marokko Agadir
381 1988-11-19 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Marokko Agadir
380 1988-11-19 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Marokko Agadir
379 1988-11-18 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Goulimine
378 1988-11-18 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Goulimine
377 1988-11-17 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Goulimine
376 1988-11-17 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko Goulimine
375 1988-11-17 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko Goulimine
374 1988-11-17 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Goulimine
373 1988-11-16 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Massa
372 1988-11-16 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Massa
371 1988-11-15 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Marokko Agadir
370 1988-11-15 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Agadir
369 1988-11-15 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Marokko Souse
368 1988-11-15 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Souse
367 1988-11-13 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Marokko Agadir
366 1988-11-13 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Marokko Agadir
365 1988-11-13 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Atlas
364 1988-11-12 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Marokko Tisniz
363 1988-11-12 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Marokko Tisniz
362 1988-11-12 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Tisniz
361 1988-11-12 Dværglærke (Alaudala rufescens) Marokko Tisniz
360 1988-11-12 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko Tisniz
359 1988-11-11 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Marokko Tarodant
358 1988-11-11 Provencesanger (Curruca undata) Marokko Tarodant
357 1988-11-11 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Marokko Tarodant
356 1988-11-11 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Tarodant
355 1988-11-11 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko Atlas
354 1988-11-10 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Agadir
353 1988-11-10 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Marokko Agadir
352 1988-11-10 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko Agadir
351 1988-11-10 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Massa
350 1988-11-10 * Kohejre (Bubulcus ibis) Marokko Agadir
349 1988-11-10 Rustand (Tadorna ferruginea) Marokko Massa
348 1988-11-09 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko Agadir
347 1988-11-09 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Agadir
346 1988-11-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko Cape Rihr
345 1988-11-09 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Atlas
344 1988-11-09 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Marokko Agadir
343 1988-11-09 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Cape Rihr
342 1988-11-08 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Marokko Agadir
341 1988-11-08 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Marokko Souse
340 1988-11-08 Cettisanger (Cettia cetti) Marokko Massa
339 1988-11-08 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Marokko Souse
338 1988-11-08 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Marokko Agadir
337 1988-11-08 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Marokko Souse
336 1988-11-08 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Souse
335 1988-11-07 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Agadir
334 1988-11-07 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Agadir
333 1988-11-07 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Agadir
332 1988-11-07 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Agadir
331 1988-11-07 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Marokko Agadir
330 1988-11-07 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Agadir
329 1988-11-07 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Marokko Agadir
328 1988-11-07 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko Agadir
327 1988-11-07 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir
326 1988-11-07 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Agadir
325 1988-11-07 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Agadir
324 1988-10-01 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Stevns
323 1988-08-21 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark Ølsemagle
322 1988-07-15 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grækenland Kretha
321 1988-06-01 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Bispebjerg kirkegård
320 1988-05-14 Biæder (Merops apiaster) Danmark Skagen
319 1988-05-10 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Esbjerg
318 1988-04-25 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Sverige Kullen
1987
317 1987-11-15 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Sverige Sheldervigen
316 1987-11-06 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark Kongelunden
315 1987-10-10 Skægmejse (Panurus biarmicus) Danmark Borreby mose
314 1987-07-23 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Ølsemagle
313 1987-07-15 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Danmark Køge sydstrand
312 1987-05-29 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Sverige Ottenby
311 1987-05-15 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Danmark Nysted
310 1987-05-14 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Danmark Skagen
309 1987-01-29 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Grib skov
1986
308 1986-05-15 Sule (Morus bassanus) Danmark Skagen
307 1986-05-12 * Triel (Burhinus oedicnemus) Danmark Skagen
306 1986-05-10 Tredækker (Gallinago media) Danmark Skagen
305 1986-05-10 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark Skagen
304 1986-05-07 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Danmark Skagen
303 1986-05-04 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Skagen
1985
302 1985-11-10 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Danmark Tårnby
301 1985-11-03 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Danmark Helsingør
300 1985-03-03 Kirkeugle (Athene noctua) Danmark Horsens
1984
299 1984-10-01 Storkjove (Stercorarius skua) Sverige Kullen
298 1984-10-01 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Sverige Kullen
297 1984-05-06 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Danmark Møn
296 1984-04-29 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Kongelunden
295 1984-02-20 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Tårbæk
294 1984-01-12 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Gilleleje
293 1984-01-12 * Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Gurre
1983
292 1983-11-19 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Marokko Agadir
291 1983-08-13 * Rosenstær (Pastor roseus) Danmark Køge
290 1983-07-24 Natravn (Caprimulgus europaeus) Grækenland Kretha,Malia
289 1983-07-20 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Grækenland Kretha, Lassithi
288 1983-07-20 Chukarhøne (Alectoris chukar) Grækenland Kretha.Lassithi
287 1983-07-19 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Grækenland Kretha
286 1983-07-17 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland Kretha.Malia
285 1983-07-16 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Grækenland Kretha
284 1983-07-15 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Grækenland Kretha Samaria kløften
283 1983-07-15 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Grækenland Kretha
282 1983-07-15 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Grækenland Kretha,Samaria kløften
281 1983-07-15 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Grækenland Kretha, Samaria kløften
280 1983-07-15 * Høgeørn (Aquila fasciata) Grækenland Kretha, Samaria kløften
279 1983-07-15 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Grækenland Kretha,Samaria kløften
278 1983-07-14 * Gråsejler (Apus pallidus) Grækenland Kretha
277 1983-07-13 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grækenland Kretha, Malia
276 1983-07-12 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Grækenland Kretha
275 1983-05-13 Islom (Gavia immer) Danmark Skagen
274 1983-05-02 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Amager fælled
273 1983-01-12 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Gilleleje havn
1982
272 1982-10-19 Blådrossel (Monticola solitarius) Malta Goso
271 1982-10-18 Silkehejre (Egretta garzetta) Malta Valletta
270 1982-10-17 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Malta Valetta
269 1982-08-21 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Ishøj
268 1982-08-21 Odinshane (Phalaropus lobatus) Danmark Ishøj
267 1982-06-04 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Østrig Neuseler see
266 1982-06-04 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Østrig Neuseler see
265 1982-06-03 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Østrig Laxsenburg
264 1982-06-03 Gråspætte (Picus canus) Østrig Laxsenburg
263 1982-06-03 * Sort Stork (Ciconia nigra) Østrig Laxsenburg
262 1982-06-02 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Østrig Neuseler see
261 1982-06-02 * Tophejre (Ardeola ralloides) Østrig Neuseler see,Apetlon
260 1982-06-01 Skestork (Platalea leucorodia) Østrig Neuseler see
259 1982-06-01 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Østrig Zicksee
258 1982-05-31 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Østrig Neuseler see
257 1982-05-31 * Høgesanger (Curruca nisoria) Østrig Hazan-waasen
256 1982-05-31 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Østrig Hanzan-waasen
255 1982-05-31 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Østrig Neuseler see
254 1982-05-31 * Stortrappe (Otis tarda) Østrig Hanzan waasen
253 1982-05-30 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Østrig Westhof
252 1982-05-30 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Østrig Neuseler see
251 1982-05-30 Sølvhejre (Ardea alba) Østrig Oberer stinkersee
250 1982-05-30 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Østrig Zicksee
249 1982-05-30 Vagtel (Coturnix coturnix) Østrig Neuseler see
248 1982-05-27 Engsnarre (Crex crex) Danmark Kongelunden
247 1982-05-16 Hortulan (Emberiza hortulana) Danmark Møn
246 1982-05-16 Hedehøg (Circus pygargus) Danmark Nyord
245 1982-02-27 * Perleugle (Aegolius funereus) Danmark Kongelunden
244 1982-01-24 Isfugl (Alcedo atthis) Danmark Lynetten
243 1982-01-23 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark Gilleleje
242 1982-01-23 Søkonge (Alle alle) Danmark Gilleleje
241 1982-01-17 Skærpiber (Anthus petrosus) Danmark Svanemøllen
240 1982-01-10 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Gilleleje
1981
239 1981-12-31 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Tenerife
238 1981-12-30 Turteldue (Streptopelia turtur) Spanien Tenerife
237 1981-12-28 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Tenerife
236 1981-12-28 Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien Tenerife
235 1981-12-27 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Tenerife
234 1981-12-26 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Spanien Tenerife
233 1981-12-26 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Tenerife
232 1981-12-26 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Tenerife
231 1981-12-26 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife
230 1981-12-20 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Hallands åsen
229 1981-11-22 * Stellersand (Polysticta stelleri) Sverige Barsebäck
228 1981-11-15 Lunde (Fratercula arctica) Sverige Kullen
227 1981-11-15 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Sverige Kullen
226 1981-11-01 Knortegås (Branta bernicla) Danmark Flasken-reersø
225 1981-10-11 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Sverige Falsterbo
224 1981-09-12 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Danmark Dragør
223 1981-08-30 Rovterne (Hydroprogne caspia) Sverige Falsterbo
222 1981-08-16 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Sverige Falsterbo
221 1981-08-02 Kærløber (Calidris falcinellus) Danmark Ølsemagle
220 1981-08-01 Sandløber (Calidris alba) Danmark Ølsemagle
219 1981-08-01 Dværgryle (Calidris minuta) Danmark Ølsemagle
218 1981-08-01 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark Ølsemagle
217 1981-08-01 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Danmark Ølsemagle
216 1981-07-22 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Tyskland Hartzens
215 1981-07-22 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Tyskland Hartzens
214 1981-07-20 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Tyskland Harzens,Bad Harsburg
213 1981-07-20 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Tyskland Harzens
212 1981-07-19 Vandrefalk (Falco peregrinus) Tyskland Celle
211 1981-07-16 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Danmark Tisvilde
210 1981-07-16 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Danmark Tisvilde
209 1981-07-16 Småspove (Numenius phaeopus) Danmark Tisvilde
208 1981-07-04 Hvidklire (Tringa nebularia) Danmark Kongelunden
207 1981-06-14 Pirol (Oriolus oriolus) Danmark Kongelunden
206 1981-06-13 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Danmark Vestamager
205 1981-06-06 Lomvie (Uria aalge) Danmark Christiansø
204 1981-06-06 Alk (Alca torda) Danmark Christiansø
203 1981-06-05 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Danmark Neksø
202 1981-06-05 Tejst (Cepphus grylle) Danmark Bornholm,Svaneke
201 1981-06-05 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Danmark Hunsemyre
200 1981-05-18 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Danmark Utterslev mose
199 1981-05-17 Markpiber (Anthus campestris) Danmark Gilbjerg
198 1981-05-17 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Gilleleje
197 1981-05-16 Tinksmed (Tringa glareola) Danmark Gilbjerg
196 1981-05-15 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Danmark Gilleleje
195 1981-05-15 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Gilbjerg
194 1981-05-12 Gransanger (Phylloscopus collybita) Danmark Utterslev mose
193 1981-05-10 Sortterne (Chlidonias niger) Danmark Utterslev mose
192 1981-05-09 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark Gilleleje
191 1981-05-09 Lærkefalk (Falco subbuteo) Danmark Gilbjerg
190 1981-05-03 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Danmark Nyord
189 1981-05-03 Sortklire (Tringa erythropus) Danmark Ulfshale
188 1981-04-19 * Steppehøg (Circus macrourus) Danmark Skagen
187 1981-04-18 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Danmark Skagen
186 1981-04-18 Trane (Grus grus) Danmark Skagen
185 1981-04-17 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Danmark Skagen
184 1981-04-17 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Skagen
183 1981-04-17 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Danmark Skagen
182 1981-04-17 Topmejse (Lophophanes cristatus) Danmark Skagen
181 1981-04-17 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Danmark Skagen
180 1981-04-16 * Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Skagen
179 1981-04-16 Duehøg (Accipiter gentilis) Danmark Skagen
178 1981-04-04 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Danmark Hellebæk
177 1981-04-04 Spidsand (Anas acuta) Danmark Gilbjerg
176 1981-04-04 Dværgfalk (Falco columbarius) Danmark Hellebæk
175 1981-03-21 Huldue (Columba oenas) Danmark Gilbjerg
174 1981-03-21 Hedelærke (Lullula arborea) Danmark Hellebæk
173 1981-03-21 Engpiber (Anthus pratensis) Danmark Gilbjerg
172 1981-03-21 Vindrossel (Turdus iliacus) Danmark Gilbjerg
171 1981-03-21 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Danmark Gilbjerg
170 1981-03-14 Blisgås (Anser albifrons) Sverige Sövde
169 1981-02-22 Fløjlsand (Melanitta fusca) Sverige Barsebäck
168 1981-02-22 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sverige Sövde
167 1981-01-28 Havørn (Haliaeetus albicilla) Danmark Tystrup-Bavelse
166 1981-01-25 Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark Tystrup-Bavelse
165 1981-01-10 Sortand (Melanitta nigra) Danmark Gilleleje
164 1981-01-03 Ride (Rissa tridactyla) Danmark Gilleleje
1980
163 1980-12-14 Bjergand (Aythya marila) Danmark Svanemøllen
162 1980-12-01 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Danmark Utterslev mose
161 1980-11-30 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark Kalkbrænderihavnen
160 1980-11-30 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Danmark Kalkbrænderihavnen
159 1980-11-30 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Kalkbrænderihavnen
158 1980-11-02 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark Grib skov
157 1980-11-02 Ravn (Corvus corax) Danmark Grib skov
156 1980-07-03 Bomlærke (Emberiza calandra) Danmark Blåvand
155 1980-07-03 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Blåvand
154 1980-07-03 Toplærke (Galerida cristata) Danmark Ishøj
153 1980-07-03 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Danmark Blåvand
152 1980-05-18 Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark Hellebæk
151 1980-05-18 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Hellebæk
150 1980-05-18 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Danmark Hellebæk
149 1980-05-18 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Danmark Hellebæk
148 1980-05-18 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Hellebæk
147 1980-05-18 Blåhals (Luscinia svecica) Danmark Gilbjerg
146 1980-05-17 Havlit (Clangula hyemalis) Danmark Utterslev mose
145 1980-05-16 Temmincksryle (Calidris temminckii) Danmark Ishøj
144 1980-05-16 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Danmark Kongelunden
143 1980-05-16 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Danmark Ishøj strand
142 1980-05-16 Stenvender (Arenaria interpres) Danmark Ishøj
141 1980-05-16 Havterne (Sterna paradisaea) Danmark Kongelunden
140 1980-05-16 Skovpiber (Anthus trivialis) Danmark Kongelunden
139 1980-05-16 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Danmark Nysted
138 1980-05-16 Tornsanger (Curruca communis) Danmark Kongelunden
137 1980-05-16 Munk (Sylvia atricapilla) Danmark Kongelunden
136 1980-05-16 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Danmark Kongelunden
135 1980-05-16 Bramgås (Branta leucopsis) Danmark Ishøj
134 1980-05-16 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark Ishøj
133 1980-05-16 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Danmark Ishøj
132 1980-05-16 Hjejle (Pluvialis apricaria) Danmark Kongelunden
131 1980-05-14 Storspove (Numenius arquata) Danmark Ølsemagle revle
130 1980-05-14 Fjordterne (Sterna hirundo) Danmark Ølsemagle revle
129 1980-05-04 Havesanger (Sylvia borin) Danmark Nysted
128 1980-05-04 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Danmark Nysted
127 1980-05-04 Atlingand (Spatula querquedula) Danmark Nysted
126 1980-05-02 Sildemåge (Larus fuscus) Danmark Nysted
125 1980-05-02 Gærdesanger (Curruca curruca) Danmark Nysted
124 1980-05-02 Sumpmejse (Poecile palustris) Danmark Hareskoven
123 1980-04-28 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Danmark Kagsmosen
122 1980-04-28 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Kagsmosen
121 1980-04-28 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Danmark Kagsmosen
120 1980-04-16 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Danmark Kongelunden
119 1980-04-16 Brushane (Calidris pugnax) Danmark Kongelunden
118 1980-04-16 Rødben (Tringa totanus) Danmark Kongelunden
117 1980-04-16 Dværgterne (Sternula albifrons) Danmark Kongelunden
116 1980-04-16 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Danmark Utterslev mose
115 1980-04-16 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Danmark Bispebjerg kirkegård
114 1980-04-16 Halemejse (Aegithalos caudatus) Danmark Kongelunden
113 1980-04-16 Klyde (Recurvirostra avosetta) Danmark Kongelunden
112 1980-04-03 Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark Utterslev mose
111 1980-04-01 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark Utterslev mose
110 1980-04-01 Jernspurv (Prunella modularis) Danmark Utterslev mose
109 1980-04-01 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Danmark Tisvilde
108 1980-04-01 Krikand (Anas crecca) Danmark Utterslev mose
107 1980-04-01 Rørhøg (Circus aeruginosus) Danmark Utterslev mose
106 1980-03-22 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark Gilbjerg
105 1980-03-22 Natugle (Strix aluco) Danmark Gilbjerg
104 1980-03-22 Sortmejse (Periparus ater) Danmark Gilleleje
103 1980-03-01 Sortkrage (Corvus corone) Danmark Utterslev mose
102 1980-01-01 Pibeand (Mareca penelope) Danmark Utterslev mose
1979
101 1979-07-10 Gulirisk (Serinus serinus) Kroatien Opatia
100 1979-07-10 Grønspætte (Picus viridis) Kroatien Opatija
99 1979-06-15 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Slovenien Grænsen til Italien
98 1979-06-05 Knarand (Mareca strepera) Danmark Utterslev mose
97 1979-05-17 Tornirisk (Linaria cannabina) Danmark Nysted
96 1979-04-12 Ringdrossel (Turdus torquatus) Danmark Degnemosen
95 1979-04-05 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Danmark Utterslev mose
94 1979-04-01 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Danmark Utterslev mose
93 1979-04-01 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark Utterslev mose
92 1979-04-01 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Danmark Utterslev mose
91 1979-04-01 * Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Utterslev mose
90 1979-02-02 Vandstær (Cinclus cinclus) Danmark Fiskebækbroen
89 1979-02-01 Tajgasædgås (Anser fabalis) Danmark Utterslev mose
1978
88 1978-06-20 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Kroatien Rijeka
87 1978-06-15 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Kroatien Opatia
86 1978-06-15 Gravand (Tadorna tadorna) Danmark Nysted
85 1978-05-20 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Danmark Utterslev mose
84 1978-05-03 Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark Utterslev mose
83 1978-04-30 Hærfugl (Upupa epops) Danmark Nysted
82 1978-04-15 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Danmark Utterslev mose
81 1978-04-15 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Danmark Utterslev mose
80 1978-04-01 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Danmark Utterslev mose
79 1978-03-05 Træløber (Certhia familiaris) Danmark Mørkøv
78 1978-03-03 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Danmark Utterslev mose
77 1978-03-01 Skeand (Spatula clypeata) Danmark Utterslev mose
76 1978-02-05 Sortspætte (Dryocopus martius) Danmark Tårbæk,Dyrehaven
75 1978-02-01 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Danmark Sjællandsbroen
74 1978-02-01 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Danmark Sjællandsbroen
73 1978-02-01 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Danmark Piplinge søen
72 1978-01-01 Skovhornugle (Asio otus) Danmark Utterslev mose
71 1978-01-01 Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark Kongelunden
1977
70 1977-08-18 Fyrremejse (Poecile montanus) Norge Lillehammer
69 1977-08-18 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Norge Lillehammer
68 1977-06-15 Gulbug (Hippolais icterina) Danmark Nysted
67 1977-05-05 Nattergal (Luscinia luscinia) Danmark Knapstrup
66 1977-05-01 Strandskade (Haematopus ostralegus) Danmark Rødby
65 1977-05-01 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Danmark Rødby
64 1977-04-30 Vendehals (Jynx torquilla) Danmark Vejleby
63 1977-04-30 Digesvale (Riparia riparia) Danmark Nysted
62 1977-04-30 Bysvale (Delichon urbicum) Danmark Nysted
61 1977-04-04 Grønsisken (Spinus spinus) Danmark Utterslev mose
60 1977-01-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Danmark Amager
1976
59 1976-07-01 Ederfugl (Somateria mollissima) Danmark Bornholm,Hammeren
58 1976-06-20 Sort Glente (Milvus migrans) Tyskland Hannover
57 1976-06-20 Rød Glente (Milvus milvus) Tyskland Hambourg
56 1976-06-15 Gulspurv (Emberiza citrinella) Danmark Nysted
55 1976-06-15 Gøg (Cuculus canorus) Danmark Utterslev mose
54 1976-06-15 Landsvale (Hirundo rustica) Danmark Bøndernes hegn
53 1976-06-01 Stillits (Carduelis carduelis) Danmark Vejleby
52 1976-06-01 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Danmark Ribe
51 1976-05-19 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Danmark Utterslev mose
50 1976-05-15 Mursejler (Apus apus) Danmark København
49 1976-05-05 Agerhøne (Perdix perdix) Danmark Nysted
48 1976-05-02 Sanglærke (Alauda arvensis) Danmark Nysted
47 1976-04-15 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Danmark Utterslev mose
46 1976-04-12 Sangdrossel (Turdus philomelos) Danmark Dyrehaven
45 1976-03-03 Vibe (Vanellus vanellus) Danmark Amager
44 1976-03-02 Stær (Sturnus vulgaris) Danmark København
43 1976-03-01 Grågås (Anser anser) Danmark Utterslev mose
42 1976-03-01 Canadagås (Branta canadensis) Danmark Utterslev mose
41 1976-03-01 Musvåge (Buteo buteo) Danmark Utterslev mose
40 1976-02-01 Taffeland (Aythya ferina) Danmark Utterslev mose
39 1976-02-01 Troldand (Aythya fuligula) Danmark Utterslev mose
38 1976-01-03 Spætmejse (Sitta europaea) Danmark Dyrehaven
37 1976-01-02 Sølvmåge (Larus argentatus) Danmark København
36 1976-01-01 Gråspurv (Passer domesticus) Danmark København
35 1976-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Danmark København
34 1976-01-01 Bogfinke (Fringilla coelebs) Danmark København
33 1976-01-01 Grønirisk (Chloris chloris) Danmark Utterslev mose
32 1976-01-01 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Danmark Utterslev mose
31 1976-01-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Danmark Rådhuspladsen
30 1976-01-01 Stormmåge (Larus canus) Danmark Utterslev mose
29 1976-01-01 Svartbag (Larus marinus) Danmark København
28 1976-01-01 Klippedue (Columba livia) Danmark København
27 1976-01-01 Ringdue (Columba palumbus) Danmark Utterslev mose
26 1976-01-01 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Danmark Utterslev mose
25 1976-01-01 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Danmark Utterslev mose
24 1976-01-01 Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark Utterslev mose
23 1976-01-01 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Danmark Utterslev mose
22 1976-01-01 Rødhals (Erithacus rubecula) Danmark København
21 1976-01-01 Solsort (Turdus merula) Danmark Utterslev mose
20 1976-01-01 Sjagger (Turdus pilaris) Danmark Utterslev mose
19 1976-01-01 Fuglekonge (Regulus regulus) Danmark Utterslev mose
18 1976-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Danmark København
17 1976-01-01 Musvit (Parus major) Danmark København
16 1976-01-01 Skovskade (Garrulus glandarius) Danmark Utterslev mose
15 1976-01-01 Husskade (Pica pica) Danmark København
14 1976-01-01 Allike (Coloeus monedula) Danmark København
13 1976-01-01 Råge (Corvus frugilegus) Danmark Utterslev mose
12 1976-01-01 Gråkrage (Corvus cornix) Danmark København
11 1976-01-01 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Danmark Utterslev mose
10 1976-01-01 Fiskehejre (Ardea cinerea) Danmark Utterslev mose
9 1976-01-01 Knopsvane (Cygnus olor) Danmark Sortedamssøen
8 1976-01-01 Gråand (Anas platyrhynchos) Danmark Utterslev mose
7 1976-01-01 Hvinand (Bucephala clangula) Danmark Utterslev mose
6 1976-01-01 Spurvehøg (Accipiter nisus) Danmark Utterslev mose
5 1976-01-01 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Danmark Utterslev mose
4 1976-01-01 Fasan (Phasianus colchicus) Danmark Utterslev mose
3 1976-01-01 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Danmark Utterslev mose
2 1976-01-01 Blishøne (Fulica atra) Danmark Utterslev mose
1973
1 1973-08-01 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Gardasøen
Annoncer