VP Artsliste

VP Artsliste

Daniel Boer

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Daniel Boers kryds

Dette er Daniel Boers VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) Finland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Finland
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) Finland
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Holland
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) Holland
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Holland
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) Holland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Holland
33 X Canadagås (Branta canadensis) Holland
34 X Bramgås (Branta leucopsis) Holland
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Holland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2018-11-18 De Onlanden Holland
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2017-10-14 De Onlanden Holland
39 X Grågås (Anser anser) Holland
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Holland
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Holland
43 X Blisgås (Anser albifrons) Holland
44 X Dværggås (Anser erythropus) Holland
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) Holland
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Holland
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Holland
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Holland
52 X Gravand (Tadorna tadorna) Holland
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) Holland
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2021-04-11 Groene Jonker Holland
59 X Atlingand (Spatula querquedula) Holland
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) Holland
62 X Skeand (Spatula clypeata) Holland
63 X Knarand (Mareca strepera) Holland
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) Holland
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Holland
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) Holland
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) Holland
72 X Krikand (Anas crecca) Holland
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Holland
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) Holland
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) Holland
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) Holland
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Holland
82 X Troldand (Aythya fuligula) Holland
83 X Bjergand (Aythya marila) Holland
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) Holland
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Holland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) Holland
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Holland
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) Holland
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-10-09 Schiermonnikoog Holland
96 X Havlit (Clangula hyemalis) Holland
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2017-02-21 Den Oever Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) Holland
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Holland
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2017-11-26 Zwarte Water, OV Holland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Holland
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Holland
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Holland
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2022-08-06 Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Holland
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) Spanien
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) Holland
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2022-04-25 Spanien
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) Holland
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia) Spanien
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) Holland
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) Holland
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) Holland
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Holland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Holland
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Holland
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) Holland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) Holland
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Holland
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Holland
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Holland
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra) Holland
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) Holland
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Holland
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Holland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Holland
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Holland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Holland
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Spanien
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) Holland
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Holland
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) Holland
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Holland
200 X Vibe (Vanellus vanellus) Holland
201 Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-06-27 Workumermeer Holland
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) Holland
206 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Holland
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Holland
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Holland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Holland
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Holland
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Holland
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Holland
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2022-07-23 Texel Holland
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Holland
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Holland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) Holland
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-30 Oudesluis, NH Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) Holland
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Holland
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Holland
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) Holland
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Holland
239 X Brushane (Calidris pugnax) Holland
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) Holland
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2021-06-27 Twisk Holland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Holland
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Holland
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) Holland
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Holland
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Holland
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) Holland
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Holland
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) Holland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) Holland
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Holland
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Holland
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Holland
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2022-06-18 Hardenberg Holland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Holland
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) Holland
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2022-07-13 Den Oever Holland
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Holland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) Holland
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Holland
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Holland
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) Holland
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) Holland
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) Holland
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) Holland
281 X Tinksmed (Tringa glareola) Holland
282 X Sortklire (Tringa erythropus) Holland
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) Holland
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) Holland
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Holland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 Ride (Rissa tridactyla)
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) Holland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Spanien
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2022-03-24 Westkapelle, ZL, The Netherlands Holland
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Holland
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Holland
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Holland
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Holland
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) Holland
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus) Holland
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Holland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Holland
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) Holland
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Holland
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Spanien
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) Holland
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Holland
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Holland
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Holland
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) Holland
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) Holland
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) Holland
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) Holland
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Holland
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Holland
348 X Sortterne (Chlidonias niger) Holland
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) Holland
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Holland
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Holland
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Holland
354 X Søkonge (Alle alle) Holland
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) Holland
356 X Lomvie (Uria aalge) Holland
357 X Alk (Alca torda) Holland
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) Holland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Holland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Holland
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) Holland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Holland
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Holland
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) Holland
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Spanien
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Holland
408 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) Spanien
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Holland
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) Holland
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Holland
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Spanien
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Holland
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Holland
442 X Skestork (Platalea leucorodia) Holland
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Holland
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) Spanien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) Spanien
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) Spanien
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Holland
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) Holland
464 X Sølvhejre (Ardea alba) Holland
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) Holland
471 Revhejre (Egretta gularis)
472 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Holland
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Holland
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2022-03-14 Fochterloërveen, Drenthe Holland
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien
497 Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Spanien
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Holland
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) Holland
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Holland
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Holland
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) Holland
511 X Hedehøg (Circus pygargus) Holland
512 X Rød Glente (Milvus milvus) Spanien
513 X Sort Glente (Milvus migrans) Spanien
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Holland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Holland
520 Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) Holland
523 X Slørugle (Tyto alba) Holland
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) Spanien
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Holland
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) Holland
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula) Finland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) Holland
538 X Kirkeugle (Athene noctua) Holland
539 X Perleugle (Aegolius funereus) Finland
540 X Skovhornugle (Asio otus) Holland
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) Holland
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) Spanien
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) Spanien
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) Holland
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster) Spanien
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) Holland
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Holland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Holland
566 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Holland
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2022-04-28 Spanien
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) Holland
571 X Grønspætte (Picus viridis) Holland
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Holland
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Holland
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) Holland
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Holland
584 Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 X Slagfalk (Falco cherrug) Holland
586 Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Holland
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) Holland
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2017-02-21 Den Helder Holland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Holland
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Holland
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2019-08-24 Anjumer en Lioessenserpolder Holland
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Holland
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Holland
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien
614 Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Holland
620 X Pirol (Oriolus oriolus) Holland
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) Holland
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien
626 X Husskade (Pica pica) Holland
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Holland
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Spanien
631 X Allike (Coloeus monedula) Holland
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus) Holland
635 X Sortkrage (Corvus corone) Holland
636 X Gråkrage (Corvus cornix) Holland
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax) Holland
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Holland
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) Holland
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Holland
646 Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) Holland
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) Holland
651 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Holland
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) Holland
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Holland
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Holland
657 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) Holland
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) Holland
668 X Theklalærke (Galerida theklae) Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) Spanien
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Holland
672 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2022-04-27 Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2022-04-27 Spanien
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) Holland
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) Holland
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien
698 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum) Holland
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) Spanien
706 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Holland
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Holland
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien
710 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) Holland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Holland
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Holland
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Holland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Holland
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Holland
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2021-10-10 Maasvlakte Holland
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Holland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) Holland
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Holland
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Holland
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Holland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Holland
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Holland
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) Holland
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) Holland
750 X Gulbug (Hippolais icterina) Holland
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Holland
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) Holland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) Holland
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) Holland
767 X Havesanger (Sylvia borin) Holland
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) Holland
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) Holland
770 Mestersanger (Curruca hortensis)
771 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis) Holland
776 X Provencesanger (Curruca undata) Holland
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Holland
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien
781 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Spanien
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Holland
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) Holland
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Holland
795 X Spætmejse (Sitta europaea) Holland
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria) Spanien
803 X Træløber (Certhia familiaris) Holland
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Holland
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) Holland
814 X Stær (Sturnus vulgaris) Holland
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien
816 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2020-10-02 Ouddorp Holland
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Holland
827 X Solsort (Turdus merula) Holland
828 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2020-11-15 Paesens Holland
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Holland
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2019-10-25 Vlieland Holland
833 X Sjagger (Turdus pilaris) Holland
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) Holland
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Holland
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Holland
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Spanien
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Holland
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) Holland
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) Holland
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) Holland
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Holland
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Holland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Holland
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Holland
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Holland
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Holland
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Holland
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) Spanien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Holland
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Holland
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Holland
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Holland
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Holland
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Holland
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Holland
884 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien
888 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) Spanien
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) Holland
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Spanien
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) Holland
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) Spanien
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) Holland
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Holland
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Holland
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Holland
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 Storpiber (Anthus richardi)
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) Spanien
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) Holland
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) Holland
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Holland
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Holland
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Holland
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) Holland
951 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Holland
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Holland
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Holland
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Holland
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Holland
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) Holland
975 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Holland
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) Holland
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Holland
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Holland
980 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Holland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Holland
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis) Holland
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) Spanien
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus) Holland
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Holland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Holland
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) Holland
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Holland
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) Spanien
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) Spanien
1002 Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) Holland
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) Holland
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2022-10-21 Bunne, Drenthe Holland
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) Finland
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2022-05-16 Castricum Holland
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Holland
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-17 Prosperpolder Holland
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2021-04-27 Koudum Holland
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2020-10-26 Texel Holland
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2019-10-13 Schiermonnikoog Holland
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer