VP Artsliste

VP Artsliste

Wolf Meinken

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Wolf Meinkens kryds

Dette er Wolf Meinkens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2022-04-15 Santiago Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) Tyskland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) Tyskland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Tyskland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) Island
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) Finland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2012-05-31 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2013-06-04 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) Makedonien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) Tunesien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Tyskland
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) Tyskland
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Tyskland
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) Tyskland
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Tyskland
32 X Canadagås (Branta canadensis) Tyskland
33 X Bramgås (Branta leucopsis) Tyskland
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) Tyskland
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2019-05-30 Neuss Tyskland
38 X Grågås (Anser anser) Tyskland
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Tyskland
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Tyskland
41 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons) Tyskland
43 X Dværggås (Anser erythropus) Tyskland
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) Tyskland
45 X Knopsvane (Cygnus olor) Tyskland
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Tyskland
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Tyskland
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Tyskland
51 X Gravand (Tadorna tadorna) Tyskland
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) Tyskland
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) Tyskland
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) Tyskland
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata) Tyskland
62 X Knarand (Mareca strepera) Tyskland
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) Tyskland
65 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) Tyskland
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) Tyskland
71 X Krikand (Anas crecca) Tyskland
72 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) Tyskland
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) Tyskland
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) Tyskland
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Tyskland
81 X Troldand (Aythya fuligula) Tyskland
82 X Bjergand (Aythya marila) Tyskland
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) Tyskland
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) Tyskland
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Tyskland
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) Tyskland
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis) Tyskland
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula) Tyskland
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Tyskland
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Tyskland
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Tyskland
103 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Tyskland
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) Spanien
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus) Tyskland
116 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus) Spanien
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 Lille Sejler (Apus affinis)
120 X Kaffersejler (Apus caffer) Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) Spanien
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) Tyskland
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia) Tyskland
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) Tyskland
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) Tyskland
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii) Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) Tyskland
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Tyskland
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Tyskland
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Tyskland
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) Tyskland
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) Tyskland
165 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Tyskland
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Tyskland
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra) Tyskland
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus) Tyskland
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Tyskland
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Tyskland
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Tyskland
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Tyskland
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Tyskland
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Spanien
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) Spanien
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Tyskland
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) Spanien
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Tyskland
198 X Vibe (Vanellus vanellus) Tyskland
199 Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Tyskland
206 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Tyskland
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Tyskland
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Tyskland
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Spanien
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Tyskland
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) Tyskland
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) Tyskland
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Tyskland
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Tyskland
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) Tyskland
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Tyskland
236 X Brushane (Calidris pugnax) Tyskland
237 Kærløber (Calidris falcinellus)
238 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Tyskland
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Tyskland
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba) Tyskland
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Tyskland
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Tyskland
247 Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta) Tyskland
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Tyskland
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) Tyskland
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) Tyskland
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Tyskland
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Tyskland
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Tyskland
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) Tyskland
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Tyskland
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 Terekklire (Xenus cinereus)
266 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) Tyskland
269 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Tyskland
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) Tyskland
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 Lille Gulben (Tringa flavipes)
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) Tyskland
277 Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola) Tyskland
279 X Sortklire (Tringa erythropus) Tyskland
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) Tyskland
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Tyskland
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 Ride (Rissa tridactyla)
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini) Tyskland
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Spanien
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Tyskland
298 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Spanien
304 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus) Tyskland
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Tyskland
310 X Svartbag (Larus marinus) Tyskland
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Tyskland
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) Tyskland
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Tyskland
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Tyskland
320 Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) Tyskland
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Tyskland
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Tyskland
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Tyskland
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) Tyskland
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) Tyskland
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea) Tyskland
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Tyskland
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Tyskland
345 X Sortterne (Chlidonias niger) Tyskland
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) Tyskland
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Tyskland
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Tyskland
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Tyskland
351 X Søkonge (Alle alle) Tyskland
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge) Tyskland
354 X Alk (Alca torda) Tyskland
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) Tyskland
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Tyskland
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Tyskland
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) Tyskland
370 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2022-04-19 off Raso Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Tyskland
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) Tyskland
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2022-03-16 Santiago Kap Verde
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Spanien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2022-04-16 Santiago Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Tyskland
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 Storskråpe (Ardenna gravis)
404 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2022-04-19 off Razo Kap Verde
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) Tyskland
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2022-04-16 Santiago Kap Verde
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) Israel
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Tyskland
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Tyskland
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Spanien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Spanien
439 X Skestork (Platalea leucorodia) Grækenland
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Tyskland
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) Spanien
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) Grækenland
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) Spanien
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Tyskland
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) Spanien
461 X Sølvhejre (Ardea alba) Tyskland
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) Spanien
468 X Revhejre (Egretta gularis) Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Grækenland
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland
472 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) Marokko
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien
476 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Grækenland
488 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) Grækenland
495 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) Grækenland
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Tyskland
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) Tyskland
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Tyskland
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Tyskland
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) Israel
508 X Hedehøg (Circus pygargus) Tyskland
509 X Rød Glente (Milvus milvus) Tyskland
510 X Sort Glente (Milvus migrans) Tyskland
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Tyskland
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Tyskland
517 Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) Tyskland
520 X Slørugle (Tyto alba) Tyskland
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops) Grækenland
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Tyskland
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2013-06-07 Oymapinar Baraji Tyskland
528 X Natugle (Strix aluco) Tyskland
529 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) Finland
532 X Lapugle (Strix nebulosa) Finland
533 X Høgeugle (Surnia ulula) Tyskland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) Tyskland
535 X Kirkeugle (Athene noctua) Tyskland
536 X Perleugle (Aegolius funereus) Tyskland
537 X Skovhornugle (Asio otus) Tyskland
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) Tyskland
539 X Kapugle (Asio capensis) Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) Tyskland
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) Grækenland
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2022-04-16 Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis) Tyskland
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) Israel
554 Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster) Grækenland
556 X Vendehals (Jynx torquilla) Tyskland
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Tyskland
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Tyskland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Tyskland
562 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Tyskland
564 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) Tyskland
567 X Grønspætte (Picus viridis) Tyskland
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien
569 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus) Tyskland
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Grækenland
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Tyskland
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Tyskland
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) Tyskland
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Tyskland
580 Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 Slagfalk (Falco cherrug)
582 Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Tyskland
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Tyskland
600 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Tyskland
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) Grækenland
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) Tyskland
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien
621 X Husskade (Pica pica) Tyskland
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Schweiz
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Schweiz
626 X Allike (Coloeus monedula) Tyskland
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus) Tyskland
630 X Sortkrage (Corvus corone) Tyskland
631 X Gråkrage (Corvus cornix) Tyskland
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax) Tyskland
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Tyskland
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater) Tyskland
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Tyskland
641 Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) Tyskland
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) Tyskland
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Tyskland
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major) Tyskland
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Tyskland
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Tyskland
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Tunesien
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Tunesien
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Tunesien
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Marokko
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) Tyskland
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) Tyskland
663 X Theklalærke (Galerida theklae) Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) Tyskland
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) Kutaisi Georgien
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) Tyskland
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) Tyskland
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Tyskland
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) Tyskland
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) Spanien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Tyskland
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Tyskland
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Tyskland
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Tyrkiet
706 Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Tyskland
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Tyskland
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Tyrkiet
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Tyskland
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Tyskland
714 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Tyskland
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Tyskland
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Tyskland
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Tyskland
733 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Tyskland
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Tyskland
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2022-09-13 Batumi Georgien
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) Tyrkiet
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet
743 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) Tyskland
745 X Gulbug (Hippolais icterina) Tyskland
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Tyskland
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) Tyskland
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) Tyskland
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla) Tyskland
762 X Havesanger (Sylvia borin) Tyskland
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) Tyskland
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) Tyskland
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) Tyskland
772 X Provencesanger (Curruca undata) Spanien
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica) Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) Tunesien
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien
777 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Spanien
779 X Makisanger (Curruca subalpina) Mallorca Spanien
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet
782 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Tyskland
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) Tyskland
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Tyskland
791 X Spætmejse (Sitta europaea) Tyskland
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria) Tyskland
799 X Træløber (Certhia familiaris) Tyskland
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Tyskland
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2013-03-16 Carcavelos Portugal
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis) Israel
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2017-03-26 Hyarkon, Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) Tyskland
810 X Stær (Sturnus vulgaris) Tyskland
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Tyskland
823 X Solsort (Turdus merula) Tyskland
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris) Tyskland
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) Tyskland
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Tyskland
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Tyskland
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Tunesien
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Tyskland
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) Tyskland
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) Tyskland
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) Tyskland
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Tyskland
846 Hvidhals (Irania gutturalis)
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Tyskland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Tyskland
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Tyskland
852 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Tyskland
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Tyskland
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Tyskland
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Tyskland
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Tyskland
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Israel
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Tyskland
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko
873 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Tunesien
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Tyrkiet
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Tyskland
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Tunesien
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Tunesien
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) Tyskland
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) Tyskland
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Spanien
900 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) Tyskland
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyskland
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) Tyskland
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) Tyskland
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Tyskland
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Tyskland
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Tyskland
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) Tyskland
936 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris) Tyskland
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis) Tyskland
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) Tyskland
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Tyskland
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Tyskland
944 Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Tyskland
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) Tyskland
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Tyskland
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Tyskland
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Tyskland
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Tyskland
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) Sao Miguel Portugal
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Tyskland
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) Tyskland
967 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Tyskland
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) Tyskland
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Tyskland
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Tyskland
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Tyskland
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Tyskland
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Tyskland
976 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis) Tyskland
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) Tyskland
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus) Tyskland
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2022-09-17 Mt. Hermon Georgien
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) La Palma Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus) Tyskland
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Tyskland
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Tyskland
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) Tyskland
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Tyskland
989 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia) Schweiz
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) Tyskland
994 Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) Schweiz
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) Tyskland
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 Pileværling (Emberiza rustica)
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Tyskland
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer