VP Artsliste

VP Artsliste

David Dvir

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David Dvirs kryds

Dette er David Dvirs VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 X Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 X * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 X * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 Havlit (Clangula hyemalis)
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 Gråsejler (Apus pallidus)
118 X * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 X Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 X Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
218 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
219 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
220 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
221 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
222 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
223 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
224 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
225 X Småspove (Numenius phaeopus)
226 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
227 * Dværgspove (Numenius minutus)
228 * Eskimospove (Numenius borealis)
229 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
230 X Storspove (Numenius arquata)
231 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
232 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
233 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
234 X Stenvender (Arenaria interpres)
235 * Storryle (Calidris tenuirostris)
236 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
237 X Brushane (Calidris pugnax)
238 X Kærløber (Calidris falcinellus)
239 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
240 * Klireryle (Calidris himantopus)
241 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
242 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
243 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
244 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
245 X Sandløber (Calidris alba)
246 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
247 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
248 Bairdsryle (Calidris bairdii)
249 X Dværgryle (Calidris minuta)
250 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
251 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
252 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
253 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
254 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
255 * Alaskaryle (Calidris mauri)
256 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
257 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
258 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
259 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
260 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
261 X * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
262 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
263 X Tredækker (Gallinago media)
264 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
265 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
266 X Terekklire (Xenus cinereus)
267 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
268 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
269 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
270 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
271 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
272 X Svaleklire (Tringa ochropus)
273 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
274 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
275 Lille Gulben (Tringa flavipes)
276 * Willet (Tringa semipalmata)
277 X Rødben (Tringa totanus)
278 X Damklire (Tringa stagnatilis)
279 X Tinksmed (Tringa glareola)
280 X Sortklire (Tringa erythropus)
281 X Hvidklire (Tringa nebularia)
282 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
283 Krabbeæder (Dromas ardeola)
284 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
285 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
286 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
287 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
288 * Brun Noddy (Anous stolidus)
289 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
290 X Ride (Rissa tridactyla)
291 Ismåge (Pagophila eburnea)
292 Sabinemåge (Xema sabini)
293 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
294 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
295 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
296 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
297 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
298 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
299 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
300 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
301 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
302 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
303 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
304 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
305 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
306 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
307 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
308 X Stormmåge (Larus canus)
309 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
310 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
311 X Svartbag (Larus marinus)
312 * Tangmåge (Larus dominicanus)
313 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
314 Gråmåge (Larus hyperboreus)
315 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
316 X Sølvmåge (Larus argentatus)
317 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
318 * Vegamåge (Larus vegae)
319 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
320 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
321 X Armensk Måge (Larus armenicus)
322 * Skifermåge (Larus schistisagus)
323 X Sildemåge (Larus fuscus)
324 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
325 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
326 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
327 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
328 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
329 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
330 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
331 X * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
332 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
333 Dværgterne (Sternula albifrons)
334 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
335 X * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
336 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
337 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
338 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
339 Rosenterne (Sterna dougallii)
340 X Fjordterne (Sterna hirundo)
341 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
342 X Havterne (Sterna paradisaea)
343 Prærieterne (Sterna forsteri)
344 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
345 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
346 X Sortterne (Chlidonias niger)
347 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
348 X Storkjove (Stercorarius skua)
349 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
350 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
351 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
352 Søkonge (Alle alle)
353 Polarlomvie (Uria lomvia)
354 X Lomvie (Uria aalge)
355 X Alk (Alca torda)
356 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
357 X Tejst (Cepphus grylle)
358 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
359 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
360 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
361 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
362 Lunde (Fratercula arctica)
363 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
364 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
365 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
366 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
367 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
368 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
369 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
370 Islom (Gavia immer)
371 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
372 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
373 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
374 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
375 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
376 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
377 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
378 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
379 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
380 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
381 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
382 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
383 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
384 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
385 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
386 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
387 * Kappetrel (Daption capense)
388 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
389 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
390 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
391 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
392 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
393 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
394 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
395 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
396 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
397 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
398 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
399 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
400 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
401 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
402 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
403 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
404 Storskråpe (Ardenna gravis)
405 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
406 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
407 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
408 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
409 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
410 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
411 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
412 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
413 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
414 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
415 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
416 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
417 X Sort Stork (Ciconia nigra)
418 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
419 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
420 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
421 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
422 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
423 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
424 X Sule (Morus bassanus)
425 * Kapsule (Morus capensis)
426 * Maskesule (Sula dactylatra)
427 * Rødfodet Sule (Sula sula)
428 X Brun Sule (Sula leucogaster)
429 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
430 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
431 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
432 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
433 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
434 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
435 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
436 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
437 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
438 Eremitibis (Geronticus eremita)
439 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
440 X Skestork (Platalea leucorodia)
441 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
442 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
443 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
444 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
445 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
446 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
447 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
448 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
449 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
450 X * Krabbehejre (Butorides virescens)
451 X Mangrovehejre (Butorides striata)
452 Tophejre (Ardeola ralloides)
453 * Rishejre (Ardeola grayii)
454 X * Vinhejre (Ardeola bacchus)
455 Kohejre (Bubulcus ibis)
456 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
457 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
458 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
459 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
460 * Goliathejre (Ardea goliath)
461 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
462 X Sølvhejre (Ardea alba)
463 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
464 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
465 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
466 * Blåhejre (Egretta caerulea)
467 * Snehejre (Egretta thula)
468 X Silkehejre (Egretta garzetta)
469 X Revhejre (Egretta gularis)
470 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
471 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
472 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
473 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
474 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
475 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
476 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
477 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
478 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
479 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
480 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
481 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
482 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
483 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
484 X Munkegrib (Aegypius monachus)
485 X Øregrib (Torgos tracheliotos)
486 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
487 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
488 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
489 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
490 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
491 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
492 X * Rovørn (Aquila rapax)
493 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
494 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
495 X Kejserørn (Aquila heliaca)
496 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
497 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
498 X Høgeørn (Aquila fasciata)
499 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
500 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
501 * Shikra (Accipiter badius)
502 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
503 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
504 X Duehøg (Accipiter gentilis)
505 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
506 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
507 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
508 X Steppehøg (Circus macrourus)
509 X Hedehøg (Circus pygargus)
510 X Rød Glente (Milvus milvus)
511 X Sort Glente (Milvus migrans)
512 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
513 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
514 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
515 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
516 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
517 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
518 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
519 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
520 X Musvåge (Buteo buteo)
521 X Slørugle (Tyto alba)
522 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
523 X Dværghornugle (Otus scops)
524 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
525 Sneugle (Bubo scandiacus)
526 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
527 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
528 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
529 X Natugle (Strix aluco)
530 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
531 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
532 X Slagugle (Strix uralensis)
533 X Lapugle (Strix nebulosa)
534 Høgeugle (Surnia ulula)
535 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
536 X Kirkeugle (Athene noctua)
537 X Perleugle (Aegolius funereus)
538 X Skovhornugle (Asio otus)
539 X Mosehornugle (Asio flammeus)
540 Kapugle (Asio capensis)
541 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
542 X Hærfugl (Upupa epops)
543 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
544 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
545 Ellekrage (Coracias garrulus)
546 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
547 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
548 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
549 X Isfugl (Alcedo atthis)
550 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
551 Gråfisker (Ceryle rudis)
552 X * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
553 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
554 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
555 X Grøn Biæder (Merops persicus)
556 Biæder (Merops apiaster)
557 Vendehals (Jynx torquilla)
558 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
559 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
560 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
561 X * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
562 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
563 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
564 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
565 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
566 * Guldspætte (Colaptes auratus)
567 Sortspætte (Dryocopus martius)
568 Grønspætte (Picus viridis)
569 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
570 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
571 X Gråspætte (Picus canus)
572 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
573 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
574 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
575 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
576 * Amurfalk (Falco amurensis)
577 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
578 X Sodfalk (Falco concolor)
579 X Dværgfalk (Falco columbarius)
580 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
581 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
582 X Slagfalk (Falco cherrug)
583 Jagtfalk (Falco rusticolus)
584 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
585 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
586 Nandayparakit (Aratinga nenday)
587 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
588 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
589 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
590 * Fibii (Sayornis phoebe)
591 * Østlig Pivi (Contopus virens)
592 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
593 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
594 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
595 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
596 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
597 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
598 Krattornskade (Tchagra senegalus)
599 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
600 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
601 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
602 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
603 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
604 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
605 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
606 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
607 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
608 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
609 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
610 X Masketornskade (Lanius nubicus)
611 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
612 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
613 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
614 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
615 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
616 X Pirol (Oriolus oriolus)
617 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
618 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
619 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
620 X Skovskade (Garrulus glandarius)
621 Blåskade (Cyanopica cooki)
622 X Husskade (Pica pica)
623 Atlashusskade (Pica mauritanica)
624 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
625 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
626 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
627 X Allike (Coloeus monedula)
628 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
629 X Huskrage (Corvus splendens)
630 X Råge (Corvus frugilegus)
631 X Sortkrage (Corvus corone)
632 X Gråkrage (Corvus cornix)
633 * Broget Krage (Corvus albus)
634 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
635 X Ravn (Corvus corax)
636 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
637 Silkehale (Bombycilla garrulus)
638 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
639 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
640 X Sortmejse (Periparus ater)
641 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
642 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
643 Lapmejse (Poecile cinctus)
644 X Sumpmejse (Poecile palustris)
645 * Sørgemejse (Poecile hyrcanus)
646 X Fyrremejse (Poecile montanus)
647 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
648 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
649 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
650 X Musvit (Parus major)
651 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
652 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
653 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
654 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
655 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
656 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
657 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
658 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
659 X Hedelærke (Lullula arborea)
660 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
661 Razolærke (Alauda razae)
662 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
663 X Sanglærke (Alauda arvensis)
664 Theklalærke (Galerida theklae)
665 X Toplærke (Galerida cristata)
666 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
667 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
668 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
669 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
670 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
671 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
672 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
673 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
674 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
675 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
676 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
677 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
678 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
679 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
680 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
681 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
682 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
683 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
684 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
685 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
686 X Digesvale (Riparia riparia)
687 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
688 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
689 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
690 * Purpursvale (Progne subis)
691 Landsvale (Hirundo rustica)
692 X * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
693 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
694 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
695 X Bysvale (Delichon urbicum)
696 X * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
697 Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
698 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
699 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
700 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
701 X Cettisanger (Cettia cetti)
702 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
703 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
704 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
705 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
706 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
707 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
708 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
709 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
710 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
711 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
712 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
713 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
714 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
715 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
716 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
717 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
718 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
719 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
720 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
721 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
722 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
723 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
724 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
725 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
726 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
727 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
728 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
729 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
730 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
731 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
732 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
733 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
734 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
735 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
736 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
737 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
738 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
739 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
740 Steppegulbug (Iduna rama)
741 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
742 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
743 X Orientgulbug (Hippolais languida)
744 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
745 Spottesanger (Hippolais polyglotta)
746 X Gulbug (Hippolais icterina)
747 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
748 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
749 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
750 Græshoppesanger (Locustella naevia)
751 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
752 X Savisanger (Locustella luscinioides)
753 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
754 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
755 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
756 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
757 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
758 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
759 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
760 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
761 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
762 X Munk (Sylvia atricapilla)
763 X Havesanger (Sylvia borin)
764 X Høgesanger (Curruca nisoria)
765 X Gærdesanger (Curruca curruca)
766 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
767 Mestersanger (Curruca hortensis)
768 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
769 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
770 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
771 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
772 X Tornsanger (Curruca communis)
773 Provencesanger (Curruca undata)
774 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
775 Balearsanger (Curruca balearica)
776 Berbersanger (Curruca deserticola)
777 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
778 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
779 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
780 Makisanger (Curruca subalpina)
781 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
782 X Rosasanger (Curruca mystacea)
783 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
784 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
785 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
786 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
787 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
788 X Fuglekonge (Regulus regulus)
789 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
790 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
791 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
792 X Spætmejse (Sitta europaea)
793 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
794 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
795 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
796 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
797 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
798 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
799 X Murløber (Tichodroma muraria)
800 X Træløber (Certhia familiaris)
801 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
802 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
803 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
804 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
805 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
806 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
807 X Maina (Acridotheres tristis)
808 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
809 * Amurstær (Agropsar sturninus)
810 X Rosenstær (Pastor roseus)
811 X Stær (Sturnus vulgaris)
812 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
813 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
814 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
815 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
816 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
817 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
818 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
819 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
820 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
821 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
822 * Grådrossel (Turdus unicolor)
823 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
824 X Solsort (Turdus merula)
825 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
826 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
827 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
828 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
829 * Brundrossel (Turdus eunomus)
830 X Sjagger (Turdus pilaris)
831 X Vindrossel (Turdus iliacus)
832 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
833 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
834 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
835 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
836 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
837 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
838 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
839 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
840 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
841 X Rødhals (Erithacus rubecula)
842 * Blånattergal (Larvivora cyane)
843 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
844 X Blåhals (Luscinia svecica)
845 X Nattergal (Luscinia luscinia)
846 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
847 X Hvidhals (Irania gutturalis)
848 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
849 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
850 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
851 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
852 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
853 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
854 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
855 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
856 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
857 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
858 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
859 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
860 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
861 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
862 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
863 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
864 X Blådrossel (Monticola solitarius)
865 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
866 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
867 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
868 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
869 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
870 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
871 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
872 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
873 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
874 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
875 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
876 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
877 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
878 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
879 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
880 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
881 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
882 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
883 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
884 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
885 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
886 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
887 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
888 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
889 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
890 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
891 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
892 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
893 X Vandstær (Cinclus cinclus)
894 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
895 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
896 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
897 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
898 X Gråspurv (Passer domesticus)
899 Italiensk Spurv (Passer italiae)
900 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
901 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
902 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
903 Ørkenspurv (Passer simplex)
904 X Skovspurv (Passer montanus)
905 * Sahelspurv (Passer luteus)
906 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
907 X Stenspurv (Petronia petronia)
908 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
909 Snefinke (Montifringilla nivalis)
910 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
911 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
912 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
913 Stribet Væver (Ploceus manyar)
914 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
915 * Amarant (Lagonosticta senegala)
916 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
917 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
918 Helenaastrild (Estrilda astrild)
919 Tigerfinke (Amandava amandava)
920 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
921 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
922 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
923 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
924 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
925 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
926 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
927 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
928 X Jernspurv (Prunella modularis)
929 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
930 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
931 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
932 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
933 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
934 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
935 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
936 X Storpiber (Anthus richardi)
937 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
938 Markpiber (Anthus campestris)
939 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
940 X Engpiber (Anthus pratensis)
941 Skovpiber (Anthus trivialis)
942 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
943 X Tundrapiber (Anthus gustavi)
944 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
945 X Hedepiber (Anthus rubescens)
946 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
947 X Skærpiber (Anthus petrosus)
948 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
949 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
950 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
951 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
952 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
953 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
954 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
955 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
956 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
957 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
958 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
959 Krognæb (Pinicola enucleator)
960 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
961 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
962 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
963 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
964 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
965 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
966 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
967 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
968 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
969 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
970 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
971 X Grønirisk (Chloris chloris)
972 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
973 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
974 X Tornirisk (Linaria cannabina)
975 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
976 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
977 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
978 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
979 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
980 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
981 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
982 X Stillits (Carduelis carduelis)
983 Citronsisken (Carduelis citrinella)
984 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
985 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
986 X Gulirisk (Serinus serinus)
987 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
988 Kanariefugl (Serinus canaria)
989 X Grønsisken (Spinus spinus)
990 Lapværling (Calcarius lapponicus)
991 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
992 X Bomlærke (Emberiza calandra)
993 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
994 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
995 X Klippeværling (Emberiza cia)
996 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
997 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
998 X Hortulan (Emberiza hortulana)
999 X Rustværling (Emberiza caesia)
1000 Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1001 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1002 Husværling (Emberiza sahari)
1003 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1004 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1005 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1006 X Pileværling (Emberiza rustica)
1007 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1008 * Rødværling (Emberiza rutila)
1009 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1010 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1011 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1012 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1013 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1014 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1015 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1016 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1017 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1018 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1019 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1020 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1021 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1022 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1023 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1024 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1025 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1026 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1027 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1028 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1029 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1030 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1031 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1032 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1033 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1034 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1035 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1036 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1037 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1038 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1039 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1040 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1041 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1042 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1043 * Parulasanger (Setophaga americana)
1044 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1045 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1046 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1047 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1048 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1049 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1050 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1051 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1052 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1053 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1054 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1055 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1056 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1057 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1058 * Sommertangar (Piranga rubra)
1059 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1060 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1061 * Dickcissel (Spiza americana)
1062 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1063 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer