VP Artsliste

VP Artsliste

Lukas Strobl

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lukas Strobls kryds

Dette er Lukas Strobls VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2022-05-16 Laza Aserbajdsjan
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2022-05-15 Xinaliq Aserbajdsjan
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2022-05-19 Nakhchivan Aserbajdsjan
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2022-06-02 Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2022-02-16 Ballymulderry Irland
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2018-02-02 Houten Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2018-02-02 Yerseke Holland
38 X Grågås (Anser anser)
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 X Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 X * Moskusand (Cairina moschata) 2018-11-30 Lake Orta Italien
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2022-10-21 Flores Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2022-10-21 Flores Azorerne
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2022-05-26 Valencia Spanien
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2022-02-27 Ismaninger Speichersee Tyskland
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2022-02-17 Baltray Irland
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-01-30 Asserbo Strand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2018-02-02 Barendrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2020-01-19 Rottemeren Holland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2022-05-29 Malaga Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2016-12-07 Ne'ot Hakikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2022-05-26 Monfrague Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2022-05-28 Trujillo Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii)
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2018-03-15 NE Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2022-05-14 Baku Aserbajdsjan
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2022-06-03 Ifrane Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2022-02-15 Lough Yganavan Irland
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2019-08-30 Sao Miguel Portugal
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2022-05-28 Fuente de Piedra Spanien
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2022-06-01 El Jadida Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2021-08-08 Koper Slovenien
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2022-05-12 Kizil Agach Aserbajdsjan
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2019-07-12 Østrig
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2019-08-24 Terceira Portugal
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2022-10-14 Corvo Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2020-01-17 Schagen Holland
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2021-10-09 Cabo da Praia Azorerne
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2021-10-23 Cabo da Praia Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2021-10-09 Cabo da Praia Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2022-04-17 Ormoške Lagune Slovenien
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus)
266 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2021-10-19 Corvo Azorerne
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2022-10-12 Cabo da Praia Azorerne
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2018-01-29 Smedsgard Sverige
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2018-03-11 Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2019-08-27 Graciosa Portugal
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2019-08-27 Graciosa Portugal
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2021-09-11 Banco de la Conception Spanien
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2019-08-27 Graciosa Portugal
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2017-11-20 Branco Kap Verde
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-05-24 Mallorca Spanien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis)
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2022-05-24 Mallorca Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2017-11-20 Branco Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2022-10-14 Corvo Azorerne
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2017-11-20 Razo Kap Verde
427 X Brun Sule (Sula leucogaster)
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2017-11-17 Santiago Kap Verde
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2022-02-15 Doon Lough Irland
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2018-03-11 Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2021-10-20 Flores Azorerne
450 X Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2021-10-09 Paul da Praia Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2017-11-17 Santiago Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis)
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 X Munkegrib (Aegypius monachus)
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 X Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2022-05-14 Lenkeran Aserbajdsjan
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2022-02-17 Tunduff Mor Irland
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2017-11-26 Sao Jorge dos Orgaos Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2022-06-03 Ifrane Marokko
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis)
532 X Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 2022-06-06 Merdja Zerga Marokko
540 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2018-03-14 Toujounine Mauritanien (indenfor VP)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) 2018-03-12 Nouadhibou Mauritanien (indenfor VP)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2021-10-23 Paul da Praia Azorerne
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2022-06-03 Ifrane Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 X Slagfalk (Falco cherrug)
582 Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2022-05-25 Valencia Spanien
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2019-01-23 Amsterdam Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2022-06-02 Sidi Bettache Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2020-01-04 Osoppo Italien
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2021-10-18 Corvo Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2022-06-03 Sidi Bettache Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2022-05-14 Gobustan Aserbajdsjan
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2020-01-18 Leeuwarden Holland
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2021-09-14 Barcelona Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2022-05-20 Nehram Aserbajdsjan
678 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2022-05-25 Valencia Spanien
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2022-06-01 El Jadida Marokko
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2021-10-13 Corvo Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2022-05-13 Talysh Aserbajdsjan
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2022-05-11 Shirvan Aserbajdsjan
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 2022-05-19 Nakhchivan Aserbajdsjan
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2022-05-19 Nakhchivan Aserbajdsjan
743 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2018-03-13 south of Choum Mauritanien (indenfor VP)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2018-12-01 Lucca Italien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata)
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2022-05-24 Mallorca Spanien
775 Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-24 Mallorca Spanien
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2022-05-11 Shirvan Aserbajdsjan
782 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2018-11-30 Palude Brabbia Italien
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-19 Aukrug Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2022-05-13 Zuvand Aserbajdsjan
797 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2019-08-23 Alcochete Portugal
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2021-10-15 Corvo Azorerne
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-01-18 Kolhorn Belgien
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2022-05-11 Shirvan Aserbajdsjan
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2022-05-24 Mallorca Spanien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2022-05-19 Nakhchivan Aserbajdsjan
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2022-06-03 Ifrane Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2022-06-03 Ifrane Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2022-05-15 Xinaliq Aserbajdsjan
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2022-06-04 Ifrane Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2022-06-04 Zaida Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2022-05-28 Caceres Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2022-05-19 Nakhchivan Aserbajdsjan
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2018-03-12 Bou Lanour Mauritanien (indenfor VP)
905 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 X * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) 2022-05-25 Almassora Spanien
916 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2021-09-14 Barcelona Spanien
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2022-05-27 Galisteo Spanien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2019-08-23 Paul da Barroca Portugal
922 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2019-08-23 Tagus Estuary Portugal
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-27 Hirtshals Danmark
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2022-05-19 Batabat Aserbajdsjan
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2022-05-15 Xinaliq Aserbajdsjan
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2022-05-19 Nakhchivan Aserbajdsjan
992 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica)
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2022-10-14 Corvo Azorerne
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 X * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) 2021-10-12 Corvo Azorerne
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 X * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) 2021-10-11 Corvo Azorerne
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2021-10-13 Corvo Azorerne
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2021-10-19 Corvo Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2022-10-14 Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2022-10-16 Corvo Azorerne
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer