VP Artsliste

VP Artsliste

Stijn Borny

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stijn Bornys kryds

Dette er Stijn Bornys VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2017-04-05 Pärnu Estland
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2013-03-11 Plateau des Hautes-Fagnes Belgien
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2015-05-08 Kardzhali Bulgarien
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2018-07-05 Saint-Martin-de-Crau Frankrig
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-11-29 Klemskerke - Weiden Belgien
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2010-07-30 Sint-Laureins-Berchem Belgien
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2019-09-05 Morbecque Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-12-03 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-02-06 Oostende - Havengebied - Halvemaandijk Belgien
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-12-12 Wenduine, Uitkerke Weiden - Kuststrook Uitkerke Belgien
33 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-12-18 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-12-18 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2010-02-24 Vlissegem - Akkers Belgien
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2009-08-07 Oostende - Voorhaven Belgien
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2009-12-23 Weiden Noordede - De Haan Belgien
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2009-12-23 Weiden Noordede - De Haan Belgien
39 X Grågås (Anser anser) 2008-12-24 Vlissegem - Bunkerweiden Belgien
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-11-09 Klemskerke - Weiden Belgien
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-11-09 Klemskerke - Weiden Belgien
43 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-12-24 Vlissegem - Bunkerweiden Belgien
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-02-07 Oostkerke - Plevierweiden Belgien
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2014-08-24 Oostende - Spuikom Belgien
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-12-18 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-02-07 Lapscheure - Maldegemse Polder Belgien
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-02-02 Jabbeke - Noordhoek Belgien
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-11-20 Sint-Jans-Molenbeek Belgien
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-12-22 Oostende - Havengebied Belgien
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2012-02-05 Fuerteventura Spanien
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2010-10-22 Kortrijk - Park Blauwe Poort Belgien
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2014-03-31 IJzervallei - Spaarbekken Woumen-Merkem Belgien
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-05-07 Uitkerke Weiden - Eendeweiden Uitkerke Belgien
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2012-02-06 Fuerteventura Spanien
62 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-10-22 Gent - Bourgoyen - De afgraving Belgien
63 X Knarand (Mareca strepera) 2010-02-11 Oostende - Achterhaven Belgien
64 X * Segland (Mareca falcata) 2019-11-02 Stuivekenskerke - Viconia Kleiputten Belgien
65 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-10-08 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2013-03-16 Handzame - Handzamebroeken Belgien
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-12-03 Bredene - D'Heye Belgien
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 2008-12-10 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
72 X Krikand (Anas crecca) 2008-11-29 Bredene - D'Heye Belgien
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2013-04-05 Zandhoven - Kleine Netevallei - Viersels Gebroekt Belgien
74 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2010-04-20 Switzerland - Zürich Schweiz
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-12-10 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-10-28 Harelbeke - De Gavers - Reservaat Belgien
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2012-02-05 Fuerteventura Spanien
82 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-12-10 Gent - Bourgoyen - De afgraving Belgien
83 X Bjergand (Aythya marila) 2010-12-26 Oostende - Spuikom Belgien
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-04-02 Gent - Rodenhuizedok Belgien
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2017-04-04 Saaremaa Estland
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2022-05-29 Knokke - Albertstrand Belgien
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-04-19 Noordzee - Zee te Bredene Belgien
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-01-21 Noordzee - Zee te Koksijde Belgien
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-12-27 Noordzee - Zee te Bredene Belgien
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-05-01 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-10-22 Schiermonnikoog Holland
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-10-29 Oostende - Stranden Oosterstaketsel Belgien
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2015-01-04 Barendrecht - Gaatkens Plas Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-02-05 Oostende - Spuikom Belgien
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-02-14 Vlissegem - Put van Vlissegem Belgien
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2019-12-29 Rottemeren - Bleiswijkse Zoom Holland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-02-10 Ettelgem - Roksem Put/Hoge Dijken Belgien
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-12-22 Oostende - Spuikom Belgien
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2010-06-27 Antwerpen-L.O. - Blokkersdijk Belgien
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2010-06-27 Antwerpen-L.O. - Blokkersdijk Belgien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-06-21 Grenspark De Zoom/Kalmthoutse Heide - Zwarte Heuve Belgien
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2022-04-11 Bni M'Hamed Sijelmassa Marokko
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2015-05-03 Durankulak Bulgarien
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 2009-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2012-02-06 Fuerteventura Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2013-10-27 Oostende - Havengebied Belgien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2009-07-19 Marrakech Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2011-02-13 Lebbeke Belgien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2012-02-05 Fuerteventura Spanien
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2012-03-04 Stalhille - Weiden Belgien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-04-26 Vlissegem - Bunkerweiden Belgien
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2022-04-11 Région de Merzouga Marokko
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2012-02-05 Fuerteventura Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2022-04-11 Région de Merzouga Marokko
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia) 2012-02-07 Fuerteventura Spanien
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 2009-03-11 Klemskerke - Weiden Belgien
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-11-26 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2012-02-09 Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2012-02-09 Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2009-05-01 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2015-01-04 Vlaardingen Holland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-12-21 Bredene - Polders Blauwe Sluis Belgien
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2012-02-07 Tenerife Spanien
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-01-22 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2016-07-10 IJzervallei Belgien
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2011-05-22 Kallo - Groot Rietveld Belgien
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-08-11 Woensdrecht - Noordpolder van Ossendrecht Holland
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-07-19 IJzervallei - Rillebroeken Woumen Belgien
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2021-11-02 Zoutleeuw - Het Vinne Belgien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-12-03 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2022-04-15 Mehdya Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra) 2008-12-17 Gent - Centrum Belgien
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 2011-03-08 Gent - Centrum Belgien
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-12-07 Uitkerke Weiden - Velduilweiden Uitkerke Belgien
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-12-26 Lac de l'Eau d'Heure - Barrages de l'Eau d'Heure Belgien
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-11-23 Oostende - Spuikom Belgien
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-11-15 Oostende - Spuikom Belgien
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2009-11-08 Oostende - Spuikom Belgien
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2018-07-03 Port-Saint-Louis-du-Rhône Frankrig
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2015-05-03 Durankulak Bulgarien
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-09-04 De Haan - Strand De Haan tot Vosseslag Belgien
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2011-04-15 Oudenburg - Weiden Pompje Belgien
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-04-05 Stuivekenskerke - Viconia Kleiputten Belgien
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-09-10 Bredene Belgien
201 Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-06-28 Workumermeer Holland
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2012-11-20 Latour (Etang) Belgien
206 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-10-17 Uitkerke Weiden - Gruttoweiden Uitkerke Belgien
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2013-11-18 Doel - Doelpolder Noord Belgien
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-09-17 Tholen - Schakerloopolder Karrenvelden Holland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-06-04 De Haan - Strand De Haan tot Vosseslag Belgien
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-15 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-02-06 Fuerteventura Spanien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-01-12 Colijnsplaat - Nieuw-Noord-Bevelandpolder Holland
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-08-16 Honsem (Hoegaarden) Belgien
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-04-15 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-29 Schagerbrug - Polder E Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 2008-09-03 De Haan/Wenduine - Polders Belgien
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-04-19 Noordzee - Zee te Bredene Belgien
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-03-04 Vlissegem - Bunkerweiden Belgien
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-12-03 Oostende - Havengebied - Westerstaketsel Belgien
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2016-05-15 Texel - Volharding Holland
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-02-04 Oostende - Stranden Oosterstaketsel Belgien
239 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-12-18 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-05-06 Burgas Bulgarien
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2015-09-08 Camperduin - De Putten Holland
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2016-05-15 Borculo Holland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-09-24 Zandvoorde (Oostende) - Zoutekreek/Sluiskreek Belgien
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-05-08 Oudenburg - De Zwaanhoek Belgien
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 2008-10-15 Bredene - Strand Belgien
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-12-30 Bredene - Strand Belgien
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-12-23 De Haan - Strand De Haan tot Vosseslag Belgien
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-10-10 Oudenburg - Weiden Pompje Belgien
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-05-17 Meetkerke - Lage Moere Belgien
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-09-16 Doornzele - Zandeke Belgien
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-10-07 Oare Marshes, Kent Storbritannien
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-01-15 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-10-02 Oostende - Achterhaven Belgien
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2023-05-22 Lichtervelde Belgien
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-12-07 Uitkerke Weiden - Velduilweiden Uitkerke Belgien
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2014-08-05 Nieuwpoort - IJzermonding Belgien
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2017-10-07 Oare Marshes, Kent Storbritannien
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2011-10-10 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-10-08 Oostende - Havengebied - Vaargeul Belgien
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-05-01 Oudenburg - Weiden Pompje Belgien
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2015-01-24 Vooroever - Medemblik Holland
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-05-16 Oudenburg - De Zwaanhoek Belgien
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2015-04-18 Oostburg - Sophiapolder oost Holland
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 2008-12-03 Oostende - Havengebied Belgien
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2012-08-12 IJzervallei - Vallei Beveren-Stavele Belgien
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-07-05 Uitkerke Weiden - Eendeweiden Uitkerke Belgien
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-04-15 Oudenburg - Weiden Pompje Belgien
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-04-15 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2012-02-04 Fuerteventura Spanien
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2015-05-06 Burgas Bulgarien
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-11-30 Overijse - Terlanenveld Belgien
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-04-19 Noordzee - Zee te Bredene Belgien
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2009-09-26 Noordzee - Zee te Bredene Belgien
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2018-07-05 Saintes-Maries-de-la-Mer Frankrig
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2021-11-01 Loon-Plage - Plage du Clipon Frankrig
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-12-03 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-07-31 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2018-01-25 Vlissingen - Binnenhaven Holland
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2009-07-12 Desteldonk - Mendonk Belgien
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2022-04-02 Tamri estuary Marokko
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-03-18 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 2009-02-01 Klemskerke Belgien
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2012-03-29 Ettelgem - Roksem Put/Hoge Dijken Belgien
313 X Svartbag (Larus marinus) 2009-02-28 De Haan - Strand De Haan tot Vosseslag Belgien
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2009-05-01 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-03-27 Grand Large - Péronnes-lez-Antoing Belgien
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-12-03 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-12-03 Oostende - Havengebied - Vaargeul Belgien
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2012-02-05 Fuerteventura Spanien
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-03-15 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2010-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-04-10 Bredene - Strand Belgien
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-04-19 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2017-07-05 Marck - Les Hemmes-de-Marck Frankrig
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-05-07 Blankenberge/Zeebrugge - Strand Belgien
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2014-04-21 Gravelines Frankrig
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-09-05 De Haan - Strand De Haan tot Vosseslag Belgien
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-07-01 Oostende - Havengebied Belgien
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2009-04-10 Oostende - Achterhaven Belgien
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2012-09-29 Kallo - Groot Rietveld Belgien
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 2009-08-29 Noordzee - Zee te Oostende Belgien
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2009-08-29 Noordzee - Zee te Oostende Belgien
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2009-08-29 Noordzee - Zee te Oostende Belgien
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2009-08-29 Noordzee - Zee te Oostende Belgien
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2011-10-08 Oostende - Havengebied - Vaargeul Belgien
354 X Søkonge (Alle alle) 2023-01-22 Vlissingen - Buitenhaven Holland
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-01-04 Veerse Meer - langs Veerse Dam (Zeeland) Holland
356 X Lomvie (Uria aalge) 2009-02-11 Bredene - Strand Belgien
357 X Alk (Alca torda) 2012-01-05 Bredene - Strand Belgien
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 2016-02-16 Neeltje Jans (116 km cycling) Holland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2013-12-01 Mer de Bray-Dune à Dunkerque Frankrig
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-11-08 Oostende - Spuikom Belgien
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-10-31 Oostende - Noordzee Belgien
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2012-12-26 Plate-Taille - Barrages de l'Eau d'Heure Belgien
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2022-01-23 Stellendam - Buitenhaven Holland
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2009-09-17 Oostende - Noordzee Belgien
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2010-03-21 Noordzee Belgien
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-02-07 Fuerteventura Spanien
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2009-08-29 Oostende - Noordzee Belgien
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2009-08-29 Oostende - Noordzee Belgien
408 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2009-09-05 Oostende - Vaargeul Belgien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2013-07-07 Grignaux et Hérimont (Rochefort) Belgien
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2009-07-09 Knokke - Het Zwin Belgien
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 2009-08-23 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2015-05-02 Dobrich Bulgarien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-12-22 Oostende - Spuikom Belgien
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-11-08 Oostende - Oosterstaketsel Belgien
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2022-04-04 Tiznit Marokko
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2022-04-02 Tamri Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-11-01 IJzervallei - De Blankaart en omgeving Belgien
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-03-18 Zeebrugge - Fonteintjes Belgien
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-02-02 Ettelgem - Roksem Put/Hoge Dijken Belgien
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2013-04-22 Kallo - Groot Rietveld Belgien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2011-02-03 Knokke - Kleiputten Nieuwe Vrede Belgien
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-09 Heverlee - Abdij van Park Belgien
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2009-07-19 Marrakech Marokko
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-10-11 De Haan Belgien
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2009-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-04-15 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2009-09-07 Uitkerkse Polder Belgien
471 Revhejre (Egretta gularis)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2015-05-06 Burgas Bulgarien
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2015-05-06 Burgas Bulgarien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-09-08 Oostendse Vaart - Stalhille/Passendalebrug Belgien
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2015-11-11 Doel - Prosperpolder Noord Belgien
477 Lammegrib (Gypaetus barbatus)
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2012-02-05 Fuerteventura Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-08-14 Bredene - Polders Blauwe Sluis Belgien
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2008-07-16 Dytiki Ellada Grækenland
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2019-05-08 Schriek Belgien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-07-19 Brecht - Groot Schietveld Belgien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2015-05-04 Burgas Bulgarien
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2021-11-30 Moerbeke - Suikerfabriek - Maaibos Belgien
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2015-05-09 Haskovo Bulgarien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2015-05-07 Yambol Bulgarien
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-07-12 Tirol Østrig
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2018-07-10 Aureille Frankrig
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-04-11 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-07-28 Bredene Belgien
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-05 Stuivekenskerke - Viconia Kleiputten Belgien
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-04-19 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2015-05-02 Dobrich Bulgarien
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2009-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-07-15 Westende Belgien
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-04-25 Klemskerke Belgien
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-11-19 De Haan - Weiden Noordede Belgien
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-12-19 Klemskerke Belgien
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2015-05-03 Durankulak Bulgarien
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-10-12 Moere Belgien
523 X Slørugle (Tyto alba) 2012-05-27 Assebroek - Ver Assebroek Belgien
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2015-05-07 Kardzhali Bulgarien
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2008-11-26 Uitkerke Weiden - Tureluursweiden Uitkerke Belgien
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-09-07 Olloy-Sur-Viroin Belgien
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 2010-09-17 Eeklo - Provinciaal Domein - Provinciaal Domein He Belgien
532 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2022-04-05 Ouirgane Marokko
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2017-04-04 Soomaa rahvuspark NP Estland
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 Høgeugle (Surnia ulula)
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2014-03-16 Elsenborn Belgien
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2009-09-19 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2012-03-10 Hoge Venen Belgien
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-10-15 Uitkerke Weiden - Groenwaecke Belgien
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-05-01 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
542 X Kapugle (Asio capensis) 2022-04-15 Moulay Bousselham Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2011-08-15 Oudenburg Belgien
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2015-05-02 Dobrich Bulgarien
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-09-22 Zandvoorde (Oostende) - Zoutekreek/Sluiskreek - Zo Belgien
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2022-04-08 Ouarzazate Marokko
558 X Biæder (Merops apiaster) 2013-07-11 Ruisseau des Fagnes (Etalle) Belgien
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2009-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2012-03-10 Eupen Belgien
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2010-04-22 Basel Schweiz
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2015-05-04 Burgas Bulgarien
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-13 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2015-05-05 Burgas Bulgarien
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-09-17 De Kalmthoutse Heide Belgien
571 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-09-02 De Haan Belgien
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2019-06-01 Jijel Algeriet
574 X Gråspætte (Picus canus) 2011-07-15 BRD - Garmisch-Partenkirchen (Landkreis) Tyskland
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2019-06-01 Constantine Algeriet
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-11-29 Klemskerke - Weiden Belgien
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-09-07 Chaussée-Notre-Dame-Louvignies Belgien
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2022-04-10 Imidir Marokko
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-06-24 Oostende - Havengebied Belgien
588 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2010-04-24 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2009-07-21 Merzouga Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2017-02-26 Den Helder - Timorpark Holland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-07-12 Lorraine Frankrig
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2013-09-27 Leefdaal - Plateau Belgien
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2017-10-16 Knokke - Zwinbosjes (121 km cycling) Belgien
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2010-10-28 Koudekerke - Breeweg west Holland
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-03-26 Wanne Belgien
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2012-02-05 Fuerteventura Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2009-09-24 De Haan - Weiden Noordede Belgien
614 Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2019-10-12 Heist - Kuststrook Belgien
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-05-07 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-10-08 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
625 Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica) 2008-12-01 Gent - Centrum Belgien
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2022-04-02 Agadir Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2012-07-12 Tirol Østrig
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2009-07-23 Tensift Marokko
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2011-07-15 BRD - Garmisch-Partenkirchen (Landkreis) Tyskland
631 X Allike (Coloeus monedula) 2008-12-03 Oostende - Spuikom Belgien
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2011-09-16 Hoek van Holland - Berghaven Holland
634 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-03-15 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
635 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-12-11 Gent - Centrum Belgien
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-02-01 De Panne - Strand Westhoek Belgien
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2022-04-11 Région de Merzouga Marokko
639 X Ravn (Corvus corax) 2011-03-26 Wanne Belgien
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-11-01 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-09-11 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-06-21 Grenspark De Zoom/Kalmthoutse Heide - Drielingvenn Belgien
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2015-05-09 Haskovo Bulgarien
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-03-26 Wanne Belgien
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2010-09-18 Eeklo - Provinciaal Domein - Provinciaal Domein He Belgien
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2012-02-07 Fuerteventura Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-10-22 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) 2008-10-15 Klemskerke Belgien
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2011-11-18 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-11-19 Oostende - Achterhaven Belgien
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2009-07-20 Merzouga Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2022-04-05 Boumalne Dades Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2022-04-07 Telouet Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2022-04-11 Bni M'Hamed Sijelmassa Marokko
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-05-22 Klemskerke - Weiden Belgien
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-10-29 De Haan - Strand De Haan tot Vosseslag Belgien
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2022-04-14 Col du Zad Marokko
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-02-13 Bray-Dunes Frankrig
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2022-04-08 Ouarzazate Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2009-10-17 Knokke - Het Zwin - Zwinvlakte Belgien
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2022-04-08 Boumalne Dades Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2015-05-03 Durankulak Bulgarien
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2015-05-03 Durankulak Bulgarien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2022-04-14 Zaida Marokko
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2012-02-05 Fuerteventura Spanien
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2019-06-01 Mila Algeriet
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-15 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-04 IJzervallei - De Blankaart en omgeving Belgien
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2015-05-08 Kardzhali Bulgarien
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2022-04-08 Ait Zineb Marokko
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-10 Bredene - Polders Blauwe Sluis Belgien
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2015-05-01 Durankulak Bulgarien
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2009-03-15 Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
706 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-12-26 Klemskerke Belgien
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-04-29 Ethe Belgien
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2017-06-04 Chantemelle Belgien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2015-05-04 Burgas Bulgarien
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2014-03-21 Adinkerke Belgien
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2010-10-23 Klemskerke Belgien
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-11-05 Nieuwpoort - Ideeëntuin Belgien
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2023-10-10 Achterhaven - Stapelterrein Heist Belgien
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-30 Nieuwpoort - Ideeëntuin Belgien
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2012-02-07 Fuerteventura Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-04-01 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2014-04-03 Gullegem - Bergelen (Provinciedomein) Belgien
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2016-10-23 Castricum, Noordhollands Duinreservaat Holland
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2010-08-19 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2012-05-06 Ruddervoorde - Wachtbekken Belgien
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2023-01-21 Harelbeke - De Gavers - Reservaat Belgien
736 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-04-05 Stuivekenskerke - Viconia Kleiputten Belgien
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-07-10 Klemskerke - Weiden Belgien
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-17 Oudenburg - Weiden Pompje Belgien
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2016-09-11 Heist - De Sashul Belgien
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2015-05-03 Durankulak Bulgarien
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2019-06-01 Mila Algeriet
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2015-05-07 Haskovo Bulgarien
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2011-06-02 Knokke - Zwinbosjes - Duinen - Sectie 2 Belgien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-08-22 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2019-10-11 Heist - Strand Oostdam Belgien
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-04-15 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-05-31 Kleine Netevallei - Leeuwerik Belgien
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2009-06-24 Beveren (Alveringem) Belgien
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2009-07-11 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2022-04-10 Région de Merzouga Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-05-01 Klemskerke Belgien
767 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-08-25 Klemskerke Belgien
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2012-09-09 Zeebrugge - Voorhaven - Westdam Belgien
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-15 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2009-07-20 Souss Marokko
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2015-05-08 Kardzhali Bulgarien
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2022-04-11 Bni M'Hamed Sijelmassa Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-04-19 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
776 Provencesanger (Curruca undata)
777 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2022-04-05 Ouirgane Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2009-02-04 Fuerteventura Spanien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2015-05-08 Kardzhali Bulgarien
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2022-04-02 Agadir Marokko
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2012-02-07 Fuerteventura Belgien
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2009-10-21 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-11-08 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-10-08 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-04-15 Westouter Belgien
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 2019-06-01 Jijel Algeriet
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2008-07-15 Delphi, Parnassos Grækenland
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2015-01-02 Dinant Belgien
803 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-03-26 Wanne Belgien
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2009-09-17 Grenspark De Zoom/Kalmthoutse Heide Belgien
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2015-11-09 Sint-Denijs Belgien
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-11-12 Klemskerke Belgien
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2009-07-18 Marrakech Marokko
816 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2009-04-01 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
827 X Solsort (Turdus merula) 2008-10-27 Gent - Centrum Belgien
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2010-12-10 Loppem - Centrum Belgien
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2016-12-10 Beeley England
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-12-30 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-12-27 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-01-20 Klemskerke Belgien
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-02-21 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2022-04-04 Sidi Ouassay Marokko
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-07-30 Oudenaken Belgien
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-10-14 Gent - Centrum Belgien
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2009-04-05 Diksmuide Belgien
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-03 Durankulak Bulgarien
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2009-04-19 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-16 Hoogwoud Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2009-10-17 Heist - De Sashul Belgien
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-09-17 kalmthoutse Heide Belgien
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2019-06-01 Jijel Algeriet
855 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2015-05-04 Varna Bulgarien
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-10-08 Baai van Heist Belgien
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-04-06 Klemskerke Belgien
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2019-06-01 Jijel Algeriet
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2022-04-12 Région de Merzouga Marokko
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2009-07-21 Souss Marokko
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-05 Bredene Belgien
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2012-02-04 Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-04-15 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2012-10-23 Heist - Strand Belgien
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-25 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2022-04-09 Boumalne Dades Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2013-10-02 Baai van Heist Belgien
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2016-10-27 Doel - Gedempt Doeldok Belgien
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2015-05-08 Kardzhali Bulgarien
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-06 Doornzele - Zandeke Belgien
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2022-04-08 Boumalne Dades Marokko
885 Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2009-07-19 Souss Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2009-07-20 Meknès Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2022-04-07 Amerzgane Marokko
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-09-07 Nismes Belgien
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-12-01 Gent - Centrum Belgien
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2012-02-04 Fuerteventura Spanien
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-02-01 Klemskerke Belgien
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2022-04-06 Oukaïmedene Marokko
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2012-07-13 BRD - Garmisch-Partenkirchen (Landkreis) Tyskland
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-21 Maasvlakte Holland
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-12-30 Klemskerke - Weiden Belgien
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-09-11 De Haan Belgien
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-04-19 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-11 Klemskerke - Weiden Belgien
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2013-10-12 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2014-10-24 Kieldrecht - Puttenplas Belgien
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2012-08-18 Bredene Belgien
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-02-03 Vlissegem - Bunkerweiden Belgien
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-04-15 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2015-10-17 Heist - Bosje Belgien
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2009-09-26 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-11-18 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-10-17 Heist - Strand Oostdam Belgien
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2012-02-05 Fuerteventura Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-10-22 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2012-02-12 Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-03-25 Bredene - D'Heye (Blutsijde) Belgien
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-03-26 Wanne Belgien
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-07-19 Wuustwezel Belgien
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2022-04-06 Oukaïmedene Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2022-04-08 Boumalne Dades Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2010-06-25 Webbekoms broek Belgien
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-11 Klemskerke Belgien
975 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-02-03 Knokke - Het Zwin - Zwinvlakte Belgien
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-03-22 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-12-10 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-10-31 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
980 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-11-23 Kalmthoutse Heide Belgien
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-10-31 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-12-18 Gent - Bourgoyen - Ossemeersen Belgien
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2011-07-15 BRD - Garmisch-Partenkirchen (Landkreis) Tyskland
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2010-07-05 Lorraine Frankrig
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2012-02-11 Tenerife Belgien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-04-19 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2009-10-17 Knokke - Het Zwin Belgien
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-10-31 Bredene - Spanjaardduinen Belgien
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-01-05 Attenhoven Belgien
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-07-31 Leerbeek - Kesterheide - Lombergbos Belgien
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2015-12-17 Wilhelminadorp - Schor Wilhelminapolder Holland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2015-05-09 Haskovo Bulgarien
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2013-09-03 Zeebrugge - Voorhaven - Westdam Belgien
1002 Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2015-05-04 Burgas Bulgarien
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2009-07-19 Marrakech Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2015-12-27 Heuvelland - Monteberg Belgien
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2022-10-22 Bunne Holland
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2021-10-09 Blankenberge/Zeebrugge - De Fonteintjes Belgien
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2015-05-04 Burgas Bulgarien
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-04-01 De Haan - Paelsteenpanne Belgien
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-14 Doel - Prosperpolder Zuid Belgien
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2020-10-13 Knokke - Het Zwin - Natuurcentrum/Zwinpark Belgien
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2015-02-03 Groningen Holland
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-02-03 Oudorp Holland
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2023-09-24 Heist - De Sashul Belgien
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer