VP Artsliste

VP Artsliste

Tom Nordblad

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Tom Nordblads kryds

Dette er Tom Nordblads VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) Helsinki Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) Espoo Finland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Hartola Finland
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2002-02-11 Kuusamo Finland
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2008-11-14 Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2017-07-23 Sardegna, Alghero Italien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2009-08-13 Algarve Portugal
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2008-11-16 Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2008-11-12 North Israel Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Orimattila Finland
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-06-08 Kirkkonummi Finland
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Helsinki Finland
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) Helsinki Finland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2010-05-09 Helsinki Finland
33 X Canadagås (Branta canadensis) Helsinki Finland
34 X Bramgås (Branta leucopsis) Helsinki Danmark
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2020-12-06 Pori Finland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2019-06-06 Helsinki Finland
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) Helsinki Finland
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Helsinki Finland
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2002-05-12 Tarto, Ilmatsalu Estland
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Helsinki Finland
43 X Blisgås (Anser albifrons) Helsinki Finland
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2013-05-06 Hyvinkää, Kytäjä Finland
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) Helsinki Finland
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Vantaa Finland
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Helsinki Finland
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-05-14 Eilat Israel
52 X Gravand (Tadorna tadorna) Saaremaa Estland
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2011-03-17 Eilat Israel
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2011-06-27 Helsinki Finland
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) Helsinki Finland
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata) Espoo Finland
63 X Knarand (Mareca strepera) Espoo Finland
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) Helsinki Finland
66 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) Helsinki Danmark
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca) Helsinki Finland
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2013-04-25 Vihti Finland
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2012-04-15 Hula Valley Israel
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2009-10-25 Käina, Hiiumaa Estland
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) Espoo Finland
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-03-25 Nitzana Israel
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2012-05-29 Hanko Finland
82 X Troldand (Aythya fuligula) Helsinki Finland
83 X Bjergand (Aythya marila) Hanko Finland
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2019-12-12 Fuerteventura Spanien
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2012-05-18 Hanko Finland
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2014-04-26 Helsinki Finland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) Helsinki Finland
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Helsinki Finland
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) Pösaspea Estland
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) Helsinki Finland
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) Helsinki Finland
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Helsinki Finland
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Helsinki Finland
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Helsinki Finland
104 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2016-05-19 Velez-Malaga Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Hartola Finland
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2011-03-18 Yotvata Israel
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) Eilat Israel
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) Helsinki Finland
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2016-01-15 Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) Eilat Israel
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) Eilat Israel
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2016-05-19 Velez-Malaga Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2009-09-02 Algarve Portugal
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2019-01-25 Fuerteventura Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Nitzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2009-09-02 Algarve Portugal
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) Eilat Israel
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2015-06-18 Sotkamo, Teerijärvi Finland
137 X Gøg (Cuculus canorus) Helsinki Finland
138 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 2010-07-31 Lappeenranta Finland
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Nitzana Israel
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Nitzana Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Nitzana Israel
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Nitzana Israel
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia) Helsinki Finland
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) Helsinki Finland
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) Helsinki Finland
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2016-01-17 Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2016-01-17 Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) Helsinki Finland
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2014-01-12 Uusikaupunki Finland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Helsinki Finland
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tel-Aviv Israel
159 X Namaquadue (Oena capensis) Eilat Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Helsinki Finland
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) Helsinki Finland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2011-03-23 Eilat Israel
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-03-25 Kibbutz Neot Smadar Israel
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Helsinki Finland
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2022-06-05 Mallorca Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2011-12-13 SAANR Kuwait
174 X * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) 2019-01-27 Fuerteventura Spanien
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Espoo Finland
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2022-06-03 Mallorca Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra) Helsinki Finland
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2011-09-08 Kiia Estland
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) Eilat Israel
184 X Trane (Grus grus) Helsinki Finland
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-08-31 Algarve Portugal
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Hartola Finland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Helsinki Finland
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Espoo Finland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-03-26 Eilat Israel
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2008-11-01 Eilat Israel
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) Yotvata Israel
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Helsinki Finland
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) Hula Valley Israel
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-04-10 Espoo Finland
200 X Vibe (Vanellus vanellus) Helsinki Finland
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) Tel Aviv area Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2011-12-08 Piwot Fields Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2010-06-21 Rabaküla Estland
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) Eilat Israel
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Helsinki Finland
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2019-07-04 Masku Finland
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-10-06 Kemiönsaari Finland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Sörve Estland
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Helsinki Finland
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Helsinki Finland
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Eilat Israel
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2009-07-23 Kristiinankaupunki Finland
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2009-07-20 Haverssi Estland
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2011-03-19 Yotvata Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-09-14 Helsinki Finland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2016-11-02 Nakkila Finland
227 X Småspove (Numenius phaeopus) Helsinki Finland
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) Helsinki Finland
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2003-02-06 Sörve Estland
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Helsinki Finland
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) Sörve Estland
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2003-05-26 Sörve Estland
239 X Brushane (Calidris pugnax) Helsinki Finland
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) Sörve Estland
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2010-08-28 Espoo Finland
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Espoo Finland
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Espoo Finland
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) Pori Finland
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Helsinki Finland
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-10-23 Säppi birdstation Finland
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) Helsinki Finland
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2010-10-13 Helsinki Finland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2015-10-04 Helsinki Finland
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2011-07-26 Pori Finland
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Helsinki Finland
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Helsinki Finland
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-06-29 Tohmajärvi, Värtsilä Finland
265 X Tredækker (Gallinago media) 2004-05-24 East-Estonia Estland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Helsinki Finland
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2010-04-24 Laukaa Finland
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2011-03-19 Eilat Israel
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Helsinki Finland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2005-08-10 Sörve Estland
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Helsinki Finland
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) Helsinki Finland
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2008-06-06 Lempäälä Finland
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) Helsinki Finland
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) Helsinki Finland
281 X Tinksmed (Tringa glareola) Helsinki Finland
282 X Sortklire (Tringa erythropus) Espoo Finland
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) Helsinki Finland
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2011-12-07 Kuwait City Kuwait
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) Nitzana Israel
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Eilat Israel
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2017-07-14 Joroinen Finland
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2016-08-25 Helsinki Finland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-10-24 Säppi bird station Finland
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2009-10-18 Harilaid Estland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Sde Boker Israel
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Helsinki Finland
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Helsinki Finland
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2016-05-07 Janakkala Finland
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2009-08-31 South Portugal Portugal
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-09-01 Lagos Portugal
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Central Israel Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Eilat Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) Helsinki Finland
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus) Helsinki Finland
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Helsinki Finland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-01-11 Espoo Finland
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) Helsinki Finland
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-07-23 Espoo Finland
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2009-08-30 Algarve Portugal
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) Magan Michael Israel
324 X * Skifermåge (Larus schistisagus) 2021-01-24 Kusankoski Finland
325 X Sildemåge (Larus fuscus) Helsinki Finland
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Eilat Israel
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Helsinki Finland
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Sörve Estland
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) Helsinki Finland
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) Helsinki Finland
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2012-04-20 Eilat Israel
344 X Havterne (Sterna paradisaea) Helsinki Finland
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Eilat Israel
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2012-04-18 Eilat Israel
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-05-25 Pori Finland
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-08-22 Bridges of Ross Irland
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2012-04-21 Eilat Israel
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Hanko Finland
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2012-10-02 Hanko Finland
354 Søkonge (Alle alle)
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge) Helsinki Finland
357 X Alk (Alca torda) Helsinki Finland
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) Helsinki Finland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2012-08-22 Bridges of Ross Irland
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Helsinki Finland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Helsinki Finland
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2019-11-17 Kirkkonummi Finland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-10-16 Säppi bird station Finland
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2012-08-22 Bridges of Ross Irland
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-08-22 Bridges of Ross Irland
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2013-05-18 Maghan Michael Israel
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2016-01-16 Tenerife Spanien
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2012-08-22 Brides of Ross Irland
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2023-09-10 Mänttä-Vilppula Finland
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2012-08-22 Brides of Ross Irland
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2014-06-05 Rhodes Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2012-08-25 Brides of Ross Irland
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2016-01-16 Tenerife Spanien
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-05-01 Sörve Estland
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2000-07-01 Kirkkonummi Finland
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 2012-08-22 Bridges of Ross Irland
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2012-04-20 Eilat Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Hula Valley Israel
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2009-08-30 South Portugal Portugal
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Helsinki Finland
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2008-11-01 Hula Israel
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-11-01 Maghan Michael. Israel
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Helsinki Finland
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2011-03-20 Neot Smadar Israel
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2019-01-24 Fuerteventura Spanien
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) Maghan Michael Israel
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2013-05-14 Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) Maghan Michael Israel
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) South Portugal Portugal
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Helsinki Finland
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2009-09-01 Algarve Portugal
464 X Sølvhejre (Ardea alba) Sörve Estland
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2009-09-01 Algarve Portugal
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2011-03-19 Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Hula Valley Israel
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2015-05-23 Bodrum Wetlands Tyrkiet
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Helsinki Finland
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2012-04-25 Agamon Hula Israel
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2019-06-15 Samaria Gorge, Crete Grækenland
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) Eilat Israel
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Helsinki Finland
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2012-04-20 Yotvata Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) Golan Israel
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2014-04-01 Sde Boker Israel
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2002-05-10 Mikitamae Estland
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Läänemaa Estland
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Eastern Estonia Estland
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Eilat Israel
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) Eilat Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2016-05-16 Rosalejo Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) Eilat Israel
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Hanko Finland
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) Golan Israel
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2011-12-08 Jahra Farms Kuwait
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2012-04-22 Eilat Israel
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Helsinki Finland
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) Helsinki Finland
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Helsinki Finland
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Helsinki Finland
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2008-05-10 Paslepa Estland
511 X Hedehøg (Circus pygargus) Läänemaa Estland
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-05-08 Salo Finland
513 X Sort Glente (Milvus migrans) Hula Valley Israel
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Helsinki Finland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Helsinki Finland
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) Hermon Israel
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) Helsinki Finland
523 X Slørugle (Tyto alba) Taizé Frankrig
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2012-04-16 Hula Israel
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2020-02-16 Kouvola Finland
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Helsinki Finland
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2011-03-28 Yotvata Israel
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) Helsinki Finland
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2008-11-28 Dead Sea Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) Helsinki Finland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2012-04-04 Helsinki Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2011-11-09 Helsinki Finland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) Helsinki Finland
538 X Kirkeugle (Athene noctua) Central Israel Israel
539 X Perleugle (Aegolius funereus) Helsinki Finland
540 X Skovhornugle (Asio otus) Helsinki Finland
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) Helsinki Finland
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-06-01 Sörve Estland
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2011-12-11 Pivot Fields Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2009-05-31 Läänemaa Estland
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Hula Valley Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) Helsinki Finland
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) Hula Valley Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Eilat Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2010-04-26 Eilat Israel
558 X Biæder (Merops apiaster) 2009-09-01 Algarve Portugal
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) Helsinki Finland
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Helsinki Finland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2009-05-01 Kabli Estland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Helsinki Finland
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Hula Valley Israel
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Helsinki Finland
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Helsinki Finland
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) Helsinki Finland
571 X Grønspætte (Picus viridis) 2002-01-11 Kärla, Saaremaa Estland
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2016-05-16 Ronda Spanien
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus) Helsinki Finland
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) North Israel Israel
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Helsinki Finland
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2005-08-28 Inkoo Finland
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2016-06-03 Rhodes Grækenland
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2013-05-18 Dead Sea Israel
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) Helsinki Finland
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Helsinki Finland
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2023-06-19 Sicilia Italien
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2008-11-29 Urim Israel
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-02-23 Kuusamo Finland
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Helsinki Finland
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2013-05-20 Tel Aviv Israel
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) Tel Aviv Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2021-10-14 Helsinki Finland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Helsinki Finland
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2011-12-07 Green Island Kuwait
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2016-10-29 Sastamala Finland
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-31 Helsinki Finland
610 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2009-12-12 Helsinki Finland
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Helsinki Finland
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2009-09-01 Algarve Portugal
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-05-31 Espoo Finland
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) Eilat Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1997-06-25 Hartola Finland
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2003-02-10 Kuusamo Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) Helsinki Finland
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2009-08-27 Faro Portugal
626 X Husskade (Pica pica) Helsinki Finland
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Helsinki Finland
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2012-08-22 Cloghaunsavaun Irland
630 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula) Helsinki Finland
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2011-03-18 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) Helsinki Finland
635 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-05-21 Ristna Estland
636 X Gråkrage (Corvus cornix) Helsinki Finland
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) Nitzana Israel
639 X Ravn (Corvus corax) Helsinki Finland
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2012-04-17 Dead Sea Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Helsinki Finland
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) Helsinki Finland
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Helsinki Finland
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2012-04-14 Hermon Israel
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2003-02-11 Kuusamo Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) Saaremaa Estland
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) Helsinki Finland
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2016-01-14 Tenerife Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Helsinki Finland
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2015-12-02 Helsinki Finland
654 X Musvit (Parus major) Helsinki Finland
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Helsinki Finland
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Helsinki Finland
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2011-12-12 Sabah Al-Ahmed Natural Reserve Kuwait
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2011-03-18 Ovda Israel
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Nitzana Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Ovda Israel
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2011-12-08 KADR Kuwait
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) Hanko Finland
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2011-03-21 Yotvata Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) Helsinki Finland
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2016-05-14 Velez Malaga Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-06-04 Sörve Estland
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Helsinki Finland
672 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Ovda Israel
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2011-03-22 KM76 Israel
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Northern Israel Israel
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 2011-12-08 KADR Kuwait
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2014-03-25 Nitzana Israel
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2011-12-07 Kuwait city Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2011-12-07 Green Island Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Maghan Michael Israel
687 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) Helsinki Finland
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) Helsinki Finland
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Northern Israel Israel
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Eilat Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) Helsinki Finland
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2011-05-31 Espoo Finland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) Hula valley Israel
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) Nitzana Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Helsinki Finland
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Helsinki Finland
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2011-09-10 Hanko Finland
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Eilat Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2001-10-20 Sörve Estland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2009-10-17 Sörve Estland
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-10-11 Ristna Estland
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2016-10-18 Helsinki Finland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Helsinki Finland
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2016-01-14 Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Helsinki Finland
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2016-05-13 Velez Malaga Spanien
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Helsinki Finland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2021-06-26 Hamina Finland
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2012-04-15 Hula Israel
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Helsinki Finland
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Hula Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Hula Israel
736 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Helsinki Finland
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2014-07-26 Kristiinankaupunki Finland
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Helsinki Finland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Helsinki Finland
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Helsinki Finland
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2013-05-27 Espoo Finland
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) Eilat Israel
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2016-05-10 Velez Malaga Spanien
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2013-05-13 Ben Gurion Uni. Israel
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2015-05-21 Datca Tyrkiet
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2016-05-16 Casapalma Spanien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) Helsinki Finland
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2009-06-30 Isojoki Finland
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Helsinki Finland
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) Helsinki Finland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-05-13 Helsinki Finland
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) Hula Israel
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Eilat Israel
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2011-12-09 SAANR Kuwait
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Mitzperamon Israel
763 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) Helsinki Finland
767 X Havesanger (Sylvia borin) Helsinki Finland
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-07-23 Hanko Finland
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) Helsinki Finland
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2016-05-16 Malaga Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Eilat Israel
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2010-03-25 Eilat Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Eilat Israel
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis) Helsinki Finland
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2009-08-30 Faro Portugal
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2017-07-23 Fertilija, Sardinia Italien
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2022-06-05 Vall de Boguer Spanien
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) Nitzana Israel
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2010-04-13 Helsinki Finland
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2016-05-18 Velez Malaga Spanien
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2017-07-28 Lago paraz, Sardinia Italien
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Hula Israel
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2011-03-23 Eilat Israel
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Eilat Israel
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2012-04-22 Eilat Israel
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2016-04-25 Helsinki Finland
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) Helsinki Finland
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Helsinki Finland
795 X Spætmejse (Sitta europaea) Helsinki Finland
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2015-05-19 Marmaris Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) Hermon Israel
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris) Helsinki Finland
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-08-19 Rome Italien
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2011-12-12 Jahra Farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) Tel Aviv Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2013-05-20 Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2022-09-03 Raasepori Finland
814 X Stær (Sturnus vulgaris) Helsinki Estland
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2016-05-09 Malaga Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Eilat Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2009-06-17 Kalajoki, Holmanperä Finland
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Helsinki Finland
827 X Solsort (Turdus merula) Helsinki Finland
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2009-02-26 Helsinki, Etelä-Haaga Finland
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 2012-11-19 Kihnu Estland
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris) Helsinki Finland
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) Helsinki Finland
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Helsinki Finland
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Helsinki Finland
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2010-03-27 Eilat, Holland Park Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Eilat Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Helsinki Finland
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2017-07-19 Alghero, Sardinia Italien
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) Helsinki Finland
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) Helsinki Finland
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2014-06-23 Helsinki Finland
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2012-04-14 Hermon Israel
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2015-06-21 Jyväskylä Finland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Helsinki Finland
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2012-05-17 Hanko Finland
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2010-03-23 Eilat Israel
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Helsinki Finland
859 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2016-11-02 Helsinki, Seurasaari Finland
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Helsinki Finland
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Helsinki Finland
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2010-03-29 Eilat Israel
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2011-03-25 Eilat Israel
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Helsinki Finland
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2019-01-24 Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-20 Vantaa Finland
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-07-01 Ylöjärvi Finland
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2014-03-26 Neot Smadar Israel
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Helsinki Finland
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2020-05-01 Helsinki Finland
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Eilat Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-11-30 Helsinki Finland
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2016-05-09 Malaga Spanien
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2010-03-29 Eilat Israel
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2010-03-21 Ketura Israel
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2015-10-27 Hollola Finland
884 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) Eilat Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2016-05-12 El Puntal Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Eilat Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Central Israel Israel
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Eilat Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2011-12-11 Wafra Kuwait
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) Helsinki Finland
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Maghan Michael Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) Helsinki Finland
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2013-08-11 Rome Italien
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Eilat Israel
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Eilat Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) Helsinki Finland
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2010-03-29 Ovda Israel
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2016-05-12 Durcal Spanien
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2009-09-02 Alcochete Portugal
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2009-09-02 Alcochete Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2009-08-30 Faro Portugal
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Eilat Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-10 Naantali Finland
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2016-10-23 Helsinki Finland
931 X Jernspurv (Prunella modularis) Helsinki Finland
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Helsinki Finland
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) Helsinki Finland
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-01-29 Espoo Finland
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Helsinki Finland
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2011-09-16 Vantaa Finland
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) Eilat Israel
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2012-04-16 Mnt. Amasa Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis) Helsinki Finland
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) Helsinki Finland
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-10-16 Säppi Bird station Finland
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Helsinki Finland
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2011-03-21 Yotvata Israel
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Eilat Israel
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) Helsinki Finland
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2016-01-17 Los campheces Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Helsinki Finland
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 2016-01-17 Tenerife Spanien
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2016-01-16 Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Helsinki Finland
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Helsinki Finland
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2001-12-16 Helsinki Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Helsinki Finland
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2012-04-14 Hermon Israel
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Eilat Israel
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Helsinki Finland
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Eilat Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) Helsinki Finland
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Lotan Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Helsinki Finland
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) Helsinki Finland
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Helsinki Finland
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-10-15 Saaremaa Estland
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Helsinki Finland
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Helsinki Finland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Helsinki Finland
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-01-03 Vantaa Finland
985 X Stillits (Carduelis carduelis) Helsinki Finland
986 Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2003-05-20 Saaremaa Estland
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Hermon Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2016-01-14 Tenerife Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) Helsinki Finland
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Helsinki Finland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Helsinki Finland
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-09-06 Kotka Finland
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Helsinki Finland
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2018-01-21 Kirkkonummi Finland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) Hermon Israel
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2012-04-19 Eilat Israel
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) Helsinki Finland
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) Eilat Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2017-07-23 Sardinia Italien
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2012-04-17 Eilat Israel
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2013-10-25 Säppi Bird Station Finland
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) Helsinki Finland
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2003-05-31 Sörve Estland
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-06-25 Salo Finland
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Helsinki Finland
1017 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-03 Haapsalu Estland
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer