VP Artsliste

VP Artsliste

Rupert Hafner

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Rupert Hafners kryds

Dette er Rupert Hafners VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2017-11-17 Santiago Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2007-05-12 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2007-05-12 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2013-04-26 near Rabatt Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2017-12-30 Skastice Tjekiet
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2022-02-16 Ballintemple Irland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2015-03-06 Holland
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser)
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-01-24 Swolgen Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 X * Moskusand (Cairina moschata) 2018-11-30 Lago Orta Italien
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2023-10-21 Sao Miguel / Sete Cidades Lagoa Azul Azorerne
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2013-10-15 Azoes, Sao Miguel, Ponta Delgada port Portugal
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 X * Segland (Mareca falcata) 2022-02-11 Testelt - De Kuilen Belgien
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2016-10-12 Terceira - Cabo da praia Azorerne
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2016-10-16 Flores - Lagoa Branco Azorerne
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2016-10-13 Azoren, Terceira Azorerne
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-19 Vienna Østrig
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-10-13 Azores/Sao Miguel/Lagoa Furnas Portugal
85 X Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-07-09 Svalbard Norge
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2022-02-12 Baltray Irland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2019-01-23 Den Oever Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2020-01-19 Rottemeren Holland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2023-10-16 Corvo - fields north of Pico Azorerne
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2013-04-21 near Rissani Marokko
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2016-12-07 Neot Hakikar Israel
111 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2019-04-14 El Beyyed Mauritanien (indenfor VP)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2018-10-21 Corvo / Vila do Corvo Azorerne
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2017-11-17 Santiago Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2016-05-13 Jautor (south of Alcalá) Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2014-09-09 Lanzarote Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2015-09-05 Abassa Fish Ponds Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2018-10-17 Corvo Azorerne
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2010-06-09 WP-Uraltour/Birdfinders Rusland (indenfor VP)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2015-09-16 Sandafa Egypten
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii)
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2015-09-08 Wadi Lahami Mangroves Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2018-10-26 Corvo / Da Ponte bridge Azorerne
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2015-09-14 Assuan Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2009-05-19 Tyrkiet
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2022-02-15 Lough Yganavan Irland
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 X Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2016-10-24 São Miguel / Sete Cidades Azorerne
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2022-05-28 Laguna Fuente de Piedra Spanien
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2022-06-01 El Jaddida Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2008-04-10 Abdaly Farms Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2016-09-05 Apetlon - Graurinderkoppel Østrig
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-09-11 Rabaga Village near Aswan Egypten
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-10-16 Corvo Azorerne
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2013-10-04 Azores/Terceira Portugal
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2010-04-30 El Natrun Egypten
216 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2015-09-12 Asswan Egypten
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2016-10-16 Corvo Azorerne
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2013-10-04 Terceira - wader pool Azorerne
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2020-01-17 Schagen Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2021-10-23 Terceira / Cabo da Praia Azorerne
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2016-10-16 Flores - Faja Grande Port Azorerne
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2013-10-05 Azores/Terceira Portugal
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-08-20 Fertöujlak Ungarn
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2013-10-04 Azores/Terceira Portugal
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2018-10-27 Beat Ponta Delgada Azorerne
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2013-10-04 Azores/Terceira Portugal
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2010-06-10 Olney Ruchi NP., Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
265 X Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2016-10-13 Terceira, Cabo da Praia Azorerne
268 X Terekklire (Xenus cinereus)
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2013-10-04 Azores/Terceira Portugal
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2013-10-04 Azores/Terceira Portugal
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-07-10 Svalbard Norge
294 X Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2018-03-11 Off IWIK over sea Mauritanien (indenfor VP)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2023-05-06 Alrmühlsee Tyskland
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2015-12-06 Tralee Irland
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-12-28 Hanstholm Havn Danmark
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2011-03-20 Dakhla Bucht Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 X * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus) 2016-10-13 Azorerne
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2015-09-06 Ras Sudr (Sinai) Egypten
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2008-04-11 Kuwait City Kuwait
340 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2019-08-27 Graciosa — Praia island Azorerne
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2010-06-05 Coquet island England
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle) 2013-07-09 Svalbard Norge
355 X Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2015-09-10 off Wadi Lahami Egypten
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2009-01-25 Pulpitsch Østrig
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2012-09-08 Portimão - Pelagic Trip Portugal
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2014-09-14 Banco de la Conception/Lanzarote Spanien
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2019-08-27 Graciosa Pelagic Azorerne
384 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2017-11-19 Branco Kap Verde
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2010-08-10 Madeira - Pico Areiro Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2010-08-09 Madeira Desertas Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2017-11-19 off São Nicolau Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2011-06-26 Ferry GOMERA to TENERIFFA Spanien
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2017-11-19 Branco Island Kap Verde
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2010-04-25 Abu Simbel Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2017-11-19 Raso Kap Verde
430 X Brun Sule (Sula leucogaster)
431 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2017-11-17 Santiago Kap Verde
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2022-02-15 Doon Lough Irland
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2018-03-11 Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2008-04-12 Khiran Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2018-11-30 Nibbia (near Novara) Italien
440 X Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2015-12-06 Owenanhincha (Country Cork) Irland
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2023-10-20 Corvo Azorerne
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2021-10-20 Flores Azorerne
453 X Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides)
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2021-10-03 Terceira / Paul da Praia Azorerne
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2017-11-17 Santiago Kap Verde
467 X * Louisianahejre (Egretta tricolor) 2018-10-27 Ribeira Quente Azorerne
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 X * Snehejre (Egretta thula) 2016-10-17 Flores - Faja Grande Azorerne
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2010-04-25 Au Simbel Egypten
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2023-04-19 Eilat Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2012-09-04 Vila Velha de Rodão Portugal
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 X Munkegrib (Aegypius monachus)
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2015-09-09 Bir shalatein Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 X Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata)
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2008-04-06 Sabryah together with George Gregory Kuwait
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2023-04-18 Ein Gedi Israel
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2021-10-08 Corco caldeira Azorerne
510 X Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2015-09-07 Egypt south Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2017-11-26 Santiago Kap Verde
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops)
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-28 Hanstholm Danmark
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2013-04-20 Rissani Marokko
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2011-07-23 Oymapinar-Lake near Antalya Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco)
532 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2022-06-03 Fôret de Ben Smim/Ifrane Marokko
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis)
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2012-05-28 near Oulu Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2017-01-06 Kongelunden (near Copenhagen) Danmark
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2013-04-25 Rissani Marokko
543 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2018-03-14 Oasis Toujounine Mauritanien (indenfor VP)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) 2018-03-12 Nouadibou Mauritanien (indenfor VP)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2021-10-23 Terceira / Paul da Praia Azorerne
553 X Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2010-04-22 Egypten
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
564 X * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) 2019-04-16 Agoueidir Mauritanien (indenfor VP)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 X Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 X Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2022-05-25 Valencia Spanien
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2015-09-05 Cairo Egypten
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2018-10-20 Corvo / Pico Azorerne
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2020-01-04 Osoppo Italien
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2008-04-14 Jahra East Outfall Kuwait
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 X Masketornskade (Lanius nubicus)
615 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 Corvo Azorerne
616 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2018-10-16 Corvo / Rib da Ponte Azorerne
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2018-10-16 Corvo / Rib da Ponte Azorerne
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2018-10-13 Corvo Fojo Azorerne
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 X * Broget Krage (Corvus albus) 2011-03-20 Café Tchoukan Marokko
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2008-04-07 City-Green Island Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 X Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2016-01-23 Helsinki/Fastholma Finland
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2017-05-25 Bagyrlay Kasakhstan
665 X Razolærke (Alauda razae) 2017-11-19 Raso Kap Verde
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae)
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2013-04-22 Rissani Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
677 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2017-05-26 Mukhor Kasakhstan
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 2008-04-05 Kuwait
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) West of Ural river Kasakhstan
683 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2022-05-25 Valencia Spanien
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 2023-10-18 Corvo - lighthouse valley Azorerne
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2019-08-28 Graciosa — Sta Cruz Azorerne
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2017-10-25 Helgoland Tyskland
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-25 Helgoland Tyskland
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2017-10-22 Helgoland Tyskland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Danmark
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2008-04-05 S.A.A.N.R. Kuwait
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2017-11-17 Santiago Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-05-19 David Gareji Georgien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2014-06-21 inside WP/ west of Ekatarinburg Rusland (indenfor VP)
744 X Steppegulbug (Iduna rama) 2017-05-24 Ural Delta Kasakhstan
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 X Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2010-06-14 Uraltour with Birdfinders / west of Ural Rusland (indenfor VP)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Egypten
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2011-03-21 Qued Jenna/aoussard Marokko
761 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2018-12-01 Lucca Italien
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2009-05-18 Birecik Tyrkiet
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2008-04-06 Abdaly Farms together with George Gregory Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis)
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2016-12-07 Shizaaf Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2015-05-23 Mallorca - Finca Son Real Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2015-05-25 Mallorca: Tramuntana/Embl.Cuber Spanien
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 X Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2016-04-10 Mavrokolympos Cypern
788 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2018-11-30 Palude Brabbia Italien
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-19 Aukrug Tyskland
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2012-09-04 Barocca d' Alva Portugal
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2008-04-05 Jahra Farm Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis)
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2023-04-23 Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2010-06-10 Uraltour with Birdfinders / west of Ural Rusland (indenfor VP)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2021-10-15 Corvo Fojo Azorerne
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2021-10-11 Corvo — Fojo Azorerne
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-17 Corvo / Pico Azorerne
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-01-18 Kolhorn Belgien
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2016-12-06 Yotvata Hai-Bar Res. Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis)
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2014-06-24 Mt. Kwarkush / east of Sverouralsk Rusland (indenfor VP)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2013-04-23 Ifrane Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2017-05-09 Xinaliq Aserbajdsjan
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
867 X Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2014-09-10 Fuerteventura/Embl. Molinos Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2013-04-19 Oukmaiden Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2016-04-10 Mavrokolympos Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Tagdilt track Marokko
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2017-05-11 Wadi / Nakhchivan Aserbajdsjan
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2018-03-12 Boulanour Mauritanien (indenfor VP)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia)
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2012-09-04 Barocca d' Alva Portugal
916 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2015-09-06 Abassa Fish Ponds Egypten
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2012-09-04 Barocca d' Alva Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 X * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) 2022-05-25 Almassora Spanien
920 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2022-05-29 Rio Guadalhorce near Cartama Spanien
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 X Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2021-10-02 Reserva Natural Estuario do Sado Portugal
926 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2023-10-11 Entrocamento - Parque Verde do Bonito Portugal
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-07 Hirtshals Danmark
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2015-09-12 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2016-12-04 Mount Gilboa Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Danmark
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Danmark
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Danmark
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Danmark
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2022-03-25 Lanos de la Paz / Gran Canaria Spanien
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2017-05-12 Negrem/ Nakhchivan Aserbajdsjan
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2007-05-12 Kazbegi Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2007-10-13 Petra and Wadi Rum (50+!!) Jordan
972 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2014-06-21 inside WP/ west of Ekatarinburg Rusland (indenfor VP)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2016-12-06 Yotvata - Southern fields Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2012-05-27 Kuusamo Finland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2023-04-17 Mt. Hermon Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-12-11 Kleinwarasdorf Østrig
998 X Klippeværling (Emberiza cia)
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2017-05-11 Way to Batabat/ Nakhchivan Aserbajdsjan
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1998-10-27 Eilat Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2012-05-27 Kuusamo Finland
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2017-05-24 Ural Delta Kasakhstan
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2018-10-18 Corvo / Power statio Azorerne
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2018-10-13 Corvo Rib Lapa Azorerne
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2018-10-14 Corvo (upper Part / next to Lighthouse Road) Azorerne
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2018-10-16 Corvo / Pico Azorerne
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 X * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) 2021-10-12 Corvo Azorerne
1039 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2023-10-18 Corvo - lighthouse valley Azorerne
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2016-10-16 Corvo - lower fields Azorerne
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2018-10-13 Corvo Rib da Ponte Azorerne
1045 X * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) 2021-10-09 Corvo town Azorerne
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2018-10-20 Corvo Azorerne
1048 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2018-10-24 Corvo / Lighthouse valley Azorerne
1049 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2018-10-19 Corvo / da Ponte Azorerne
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2021-10-19 Corvo Fojo Azorerne
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Corvo / Lower middle fields Azorerne
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2018-10-16 Corvo / Pico Azorerne
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-12 Azores — Corvo Azorerne
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2018-10-16 Corvo / Rib Canthino Whalwatching point Azorerne
1064 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2018-10-15 Corvo / Rib do Cantinho Azorerne
1065 X * Dickcissel (Spiza americana) 2018-10-22 Corvo / Vila do Corvo Azorerne
1066 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Corvo / Poço de Agua Azorerne
1067 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2018-10-15 Corvo / Middle fields Azorerne
Annoncer