VP Artsliste

VP Artsliste

Rony Livne

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Rony Livnes kryds

Dette er Rony Livnes VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2013-04-29 Boa Vista Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2010-05-29 Oulu Finland
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2010-06-05 Tankavara Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2008-06-19 Kazbegi Georgien
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2014-05-01 Sidi Bettache Marokko
16 Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2012-06-23 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2014-05-02 Sidi Yahya Marokko
22 Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2015-11-22 Holland
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2015-11-22 Holland
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2015-11-20 Horstermeerpolder Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2015-11-20 Muiden Holland
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2007-03-18 Eilat Israel
40 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-06-03 Skallelv, Varangerfjord Norge
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 2014-11-15 Kfar Baruch Israel
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2015-11-22 Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-12-07 Hula Israel
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2011-10-08 Lagoa Branca, Terceira Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2015-11-22 Holland
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 X * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha) 2015-01-31 Idan Israel
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2013-05-14 Ribeira da Janela, Madeira Portugal
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2017-03-13 Stafness Island
89 Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2017-03-15 Keflavik Island
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-05-28 Papinjarvi, Oulu Finland
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2015-11-19 Rotterdam Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2017-03-14 Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-05-28 Oulu Finland
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2014-05-11 Tafingoult, The Sous Valley Marokko
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2009-06-12 Neot Hakkikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2013-05-02 Santiago Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2013-05-10 south of Gomera, Canary Islands Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2009-09-11 El-abbasa fishponds Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2013-05-14 Ribeiro Frio, Madeira Portugal
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 X Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 X * Græsrikse (Crex egregia) 2020-01-11 Hai-Bar Yotvata Israel
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2014-05-14 Oualidia Marokko
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Yeruham lake Israel
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2014-05-02 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2011-10-05 Terceira Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-05-30 Kuusamo Finland
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2006-03-21 K20, Eila Israel
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2014-05-15 Atlantic Coas Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2009-09-11 El-abbasa fishponds Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2017-11-14 Hula valley Israel
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2012-10-12 Timorim Israel
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2011-10-05 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2011-10-06 Near Lagua do Junco, Terceira Azorerne
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2009-09-14 Tut Amon Village, Aswan Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2014-07-23 Maayan Zvi Israel
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2011-10-09 East of Ribeiro do Moinho, Flores Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2014-02-17 Nachsholim Israel
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2011-10-06 Cabo da Praia, Terceira Portugal
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-28 Cabo da Praia quarry, Terceira Island, Azores Portugal
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2011-10-05 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 X * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) 2002-10-11 Kfar Ruppin Israel
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus)
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2020-12-19 Sde Eliyahu Israel
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2011-10-11 Vila Nova de Corvo Azorerne
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 2017-09-01 Cabo da Praia quarry, Terceira Island, Azores Portugal
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2009-09-12 Hamata Mangroves Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2009-04-28 Maagan Michael Israel
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2014-05-08 Dakhla Marokko
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2009-09-12 Marsa Alam area Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-03-13 Island
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2013-05-08 West African pelagic, 122 km. west of Mauritania Mauritanien (indenfor VP)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2017-08-28 Graciosa Portugal
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-05-08 Mauritanien (indenfor VP)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2013-04-29 Boa Vista Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 2017-03-13 Hafnir Island
370 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2013-05-08 West African pelagic, 154 km. west of Mauritania Mauritanien (indenfor VP)
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2013-04-29 Ilhéu dos Pássaros, Boa Vista Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2013-05-08 Mauritanien (indenfor VP)
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2013-04-29 Ilhéu dos Pássaros, Boa Vista Kap Verde
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2017-08-29 Graciosa 40 km at sea, Bank of Fortune Portugal
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2013-04-29 Ilhéu dos Pássaros, Boa Vista Kap Verde
382 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2017-08-29 Graciosa 40 km at sea, Bank of Fortune Portugal
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2013-05-14 Pico De Arierio, Madeira Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2013-05-06 Sau Nicolau Kap Verde
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2013-05-05 Santiago Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2011-10-11 Corvo Azorerne
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2013-05-11 Selvagem Pequena Portugal
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 X * Persisk Skråpe (Puffinus persicus) 2020-10-22 Eilat Israel
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2013-05-10 Gomera, Canary Islands Spanien
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2013-05-05 South of Santiago Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2013-05-06 Sau Nicolau Kap Verde
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2009-09-15 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2013-04-29 Curral Velho, Boa Vista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1984-08-23 Beer Sheva Israel
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-10-11 Vila Nova de Corvo Azorerne
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 X * Vinhejre (Ardeola bacchus) 2021-04-14 The Jerusalem Botanical Gardens, Israel Israel
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2004-11-12 Yotvata Israel
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2017-09-01 Cabo da Praia quarry, Terceira Island, Azores Portugal
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis)
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2009-09-15 Abu Simbel Egypten
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2007-05-05 Eylat mountain Israel
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 X * Hvidrygget Grib (Gyps africanus) 2021-05-02 Beit She'an Valley, Israel Israel
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-10-18 Vila Velha de Rodao, viewing platform Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 X Munkegrib (Aegypius monachus)
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 2015-06-05 qiryat-gat Israel
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 X * Rovørn (Aquila rapax) 2013-08-10 10/08/2013 Mitvach 81 Israel
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 X Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 2022-11-26 wadi etek Israel
497 X Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2009-09-14 Tut Amon Village, Aswan Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2013-05-04 Picos Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2019-05-04 Mavrokolympos Dam Cypern
524 Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2014-02-27 Yotvata Israel
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-06-22 Oymapinar Baraji, Taurus Mountains Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2015-04-05 Marrakech Marokko
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2010-05-29 Oulu area Finland
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2010-05-29 Maula area Finland
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2010-05-29 Maula area Finland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2010-05-29 Oulu area Finland
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2010-05-29 Oulu area Finland
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 2014-05-02 Moulay Bousselham Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 X * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus) 2019-09-12 Kibutz Karmiya Israel
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2013-05-01 Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 X * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) 2019-08-17 K 20 Eilat salt ponds Israel
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2009-09-11 El-abbasa fishponds Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2014-05-03 Dayet Aoua Marokko
570 Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
577 X Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 X Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2017-03-15 Keflavik Island
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2014-05-01 Ben Slimane Marokko
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2018-03-21 Uvda Valley Israel
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 X * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus) 2014-12-15 Gan Shmoel Israel
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2010-05-30 Valtavara, Kuusamo Finland
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2014-05-01 Ben Slimane Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-05-30 Oulanka National Park Finland
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2015-04-08 Ashkelon Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2010-06-05 Neljän Tuulen Tupa, Kaamanen Finland
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2014-05-01 Ben Slimane Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-11-21 Holland
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2013-05-06 Raso Island Kap Verde
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2014-05-04 Midelt area Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2014-05-05 Rissani Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2014-05-04 Zeida Plains Marokko
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2009-09-11 El-abbasa fishponds Egypten
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2014-05-11 Qued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-13 Power station of Corvo Azorerne
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 X * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus) 2016-12-17 Maayan Tzvi Israel
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2014-05-05 Merzouga - Yasmina Café Marokko
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2016-10-28 Yeruha Lake Israel
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2012-10-12 Yeruham lake Israel
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2014-10-02 Yeruham lake Israel
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2018-06-26 Yeletskiy Rusland (indenfor VP)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2013-05-02 Santiago Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-21 Neve Ur Israel
734 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2014-05-05 Merzouga - Yasmina Café area Marokko
742 X Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2014-05-03 Moulay Bousselham Marokko
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-04-05 Yeruham lake Israel
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2003-07-13 Birecik Tyrkiet
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2014-05-09 Oued Jenna, Aousserd, Western Sahara Marokko
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2014-05-05 Auberge Derkaoua, Merzuga Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2012-06-23 Birecik Tyrkiet
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2014-05-09 Oued Jenna, Aousserd, Western Sahara Marokko
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-05-05 Merzouga - Yasmina Café area Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 Provencesanger (Curruca undata)
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2014-05-04 izi-n-Tairhemt pass Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2014-05-11 Oued Sayed Marokko
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 X Rosasanger (Curruca mystacea)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-12-19 Golan Heights, Mt. Baron Israel
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2013-05-14 Ribeiro Frio, Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2012-06-26 Halfeti Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-06-21 Akseki, western Taurus Mountains Tyrkiet
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2011-10-18 Forte de São Julião da Barra, Carcavelos Portugal
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis)
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2010-01-01 Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-01-16 Begin park, near Mevo Beitar Israel
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis)
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-05-30 Valtavaara, Kuusamo Finland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2014-05-03 Ifrane National Park Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2014-05-03 Dayet Aoua Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2012-10-19 Yeruham lake Israel
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2014-05-13 Oukaïmeden Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2014-05-11 Oued Massa Marokko
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2014-05-06 Imiter, Boumalne Dadès area Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2014-05-06 Monaco
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 X Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) 2012-03-23 Arava Israel
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2018-03-14 Mount Amasa, Northern Negev Israel
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 1990-03-01 Hanege Intersection Israel
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2009-09-17 Crocodile Island Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2013-04-28 Sal Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2014-05-05 Merzouga - Yasmina Café area Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2012-06-23 Birecik Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2012-06-26 Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2011-10-17 Barroca d'Alva, Lisbon area Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2011-10-17 Barroca d'Alva, Lisbon area Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2011-10-14 Paul da Praia, Terceira Azorerne
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2009-09-17 Crocodile Island Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2018-06-27 Yeletskiy Rusland (indenfor VP)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 1982-01-14 Jerusalem Israel
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2009-09-15 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2020-03-15 Arsuf Israel
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2013-05-11 Selvagem Pequena Portugal
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2010-06-05 Tuulen Tupa, Kaamanen Finland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2011-10-15 Serra da Tronqueira, 2.8 km from the junction Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2014-05-13 Hermon Mountain Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2008-07-01 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-05-30 Oulanka National Park Finland
971 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2018-07-01 12 km. North West from Polyarnyy Ural Rusland (indenfor VP)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2011-10-05 Paul da Praia, Terceira Azorerne
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2008-07-23 Georgien
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2017-09-27 Agios Mamas Grækenland
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2014-05-02 Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica)
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 X * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) 2018-06-26 Yeletskiy Rusland (indenfor VP)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2011-10-09 Faja Grande, Flores Azorerne
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-10 Ribiera da ponte, Corvo Azorerne
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2011-10-13 Riberira do Cantinho, Corvo Azorerne
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-11 Lower fields of Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer