VP Artsliste - Kronologisk

Rami Mizrachi

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
803 2023-02-25 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Israel Ma'ayan Tzvi
2022
802 2022-11-25 * Verreauxørn (Aquila verreauxii) Israel Wadi Etek, Eilat mountains
2021
801 2021-11-05 * Rødværling (Emberiza rutila) Israel Eilat Birding Center - IBRCE
800 2021-10-15 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Benavente
799 2021-10-12 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) Azorerne Loural Valley, between Lighthouse valley and whale watching point
798 2021-10-09 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Azorerne Villa Nova, Corvo
797 2021-05-02 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus) Israel Sde Eliyahu, Beit She'an Valley
796 2021-04-14 * Vinhejre (Ardeola bacchus) Israel The Jerusalem Botanical Gardens
2020
795 2020-12-19 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Israel Sde Eliyahu, Beit She'an Valley
794 2020-03-05 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Aserbajdsjan Shirvan National Park
793 2020-03-03 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Aserbajdsjan Road to Khinaliq
792 2020-03-01 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus) Aserbajdsjan Shirvan National Park
791 2020-02-27 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) Aserbajdsjan Mastail, Lerik area
790 2020-02-16 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Azorerne Cabo da Praia fishing harbour, Terceira
789 2020-02-12 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Azorerne Ponta Delgada Marina
788 2020-01-18 * Græsrikse (Crex egregia) Israel International Birding and Research Center in Eilat
787 2020-01-04 Søkonge (Alle alle) Holland Veerse Meer (Lake Veere), Zeeland
786 2020-01-01 * Dværgspove (Numenius minutus) Holland Schagen
2019
785 2019-12-10 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Polen Stogi, Gdansk
784 2019-10-16 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) Azorerne Fojo, Corvo
783 2019-10-12 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Corvo Reservoir
782 2019-09-12 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus) Israel Kibbutz Karmia, Ashkelon area
781 2019-08-17 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) Israel K20, Eilat
780 2019-05-04 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Mavrokolympos Dam
2018
779 2018-10-21 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Azorerne Tennessee Valley, Corvo
778 2018-10-20 * Østlig Pivi (Contopus virens) Azorerne Pico, Corvo
777 2018-10-20 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Road to reservoir, south from upper Lapa, Corvo
776 2018-10-18 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Lower Middle Fields, east from Rubbish Dump, Corvo
775 2018-10-18 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Azorerne Power Station, Corvo
774 2018-10-17 * Koboltkernebider (Passerina caerulea) Azorerne Ribeira do Poço de Agua, Corvo
773 2018-10-16 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne Ribiera da ponte, Corvo
772 2018-10-16 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Ribiera da ponte, Corvo
771 2018-10-15 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Between Cantinho and Whales lookout
770 2018-10-14 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Azorerne Upper Cancelas/Cantinho, Corvo
769 2018-10-13 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Azorerne Lapa, Corvo
768 2018-10-13 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Azorerne Vila Nova, Corvo
767 2018-10-13 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Lapa, Corvo
766 2018-10-12 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Fojo, Corvo (9/10/15 Lighthouse Valley, heard)
765 2018-09-24 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Aghione, Corsica
764 2018-09-21 Stenhøne (Alectoris graeca) Frankrig Vanoise National Park, French Alps
763 2018-09-21 * Moskusand (Cairina moschata) Italien Lake Orta
762 2018-09-19 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Tjekiet Skaštice
761 2018-06-30 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Rusland (indenfor VP) 12 km. North West from Polyarnyy Ural
760 2018-06-27 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Rusland (indenfor VP) Yeletsky, Komi Republic
759 2018-06-26 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) Rusland (indenfor VP) Yeletsky, Komi Republic
758 2018-04-17 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Tyskland Rantumbecken, Sylt
757 2018-03-24 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Israel Yotvata
756 2018-03-17 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Israel Mount Amasa, Northern Negev
755 2018-01-27 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Holland Vlissingen
754 2018-01-26 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Culemborg
753 2018-01-15 * Klireryle (Calidris himantopus) England Coward's Marsh, Dorset
752 2018-01-14 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) England Bracknell Forest, Berkshire
751 2018-01-11 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura
2017
750 2017-10-23 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Azorerne Paul da Praia, Terceira
749 2017-10-22 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
748 2017-10-21 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Lower Lapa Fields, Corvo
747 2017-10-20 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Ribeira de Cancelas, Corvo
746 2017-10-20 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Ribeira de Cancelas, Corvo
745 2017-10-20 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
744 2017-10-20 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Pico, Corvo
743 2017-10-19 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
742 2017-10-18 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Tennessee Valley, Corvo
741 2017-10-16 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Azorerne Corvo new harbour
740 2017-10-14 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne Tamarisks above the Rubbish Dump, Corvo
739 2017-10-06 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Azorerne Vila do Corvo, Corvo
738 2017-10-06 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Azorerne Pig farm, Corvo
737 2017-09-01 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
736 2017-08-29 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne Bank of Fortune, Graciosa
735 2017-08-28 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Azorerne Ilhéu da Praia, Graciosa
734 2017-03-15 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Island Keflavik
733 2017-03-15 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Island Keflavik
732 2017-03-14 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Selfoss
731 2017-03-13 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Island Stafness
730 2017-03-13 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Hafnir
729 2017-03-04 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Beatrixpark, Amsterdam
728 2017-03-03 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Holland Den Oever
727 2017-03-03 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Holland Den Helder, Timorpark
726 2017-03-03 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Holland Noordwijk
725 2017-02-12 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Skotland Barr Loch, Lochwinnoch RSPB, Clyde
724 2017-02-11 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England East Chevington NWT Reserve, Northumberland
723 2017-02-10 * Brundrossel (Turdus eunomus) England Beeley, Derbyshire
2016
722 2016-12-17 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus) Israel Maayan Tzvi
721 2016-10-25 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Azorerne Paul da Praia, Terceira
720 2016-10-23 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Ribeira do Cantinho, Corvo
719 2016-10-20 * Guldspætte (Colaptes auratus) Azorerne Picnic site of Fojo, Corvo
718 2016-10-20 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Fojo, Corvo
717 2016-10-19 * Snehejre (Egretta thula) Azorerne Santa Cruz. Flores
716 2016-10-11 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Cape Verde Farm, Corvo
715 2016-10-10 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Corvo, Miradouro
714 2016-07-06 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Coll de pal, Pyrénées
713 2016-07-05 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Trujillo, Cáceres, Extremadura
712 2016-07-04 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Castillo de Monfragüe, Extremadura
711 2016-07-04 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfragüe N.P, Extremadura
710 2016-07-01 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Frankrig Polder de Sébastopol, Barbâtre, Île de Noirmoutier
709 2016-06-30 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley, Mallorca
708 2016-06-29 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien Cala Gat, Mallorca
707 2016-06-29 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien Cala Gat, Mallorca
706 2016-03-19 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Israel Arsuf
705 2016-01-28 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Spanien Costa Calma, Fuerteventura
704 2016-01-27 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien El Time, Fuerteventura,Canary islands
703 2016-01-26 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Tindaya, Fuerteventura, Canary Islands
702 2016-01-24 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Gran Canaria, Canary Islands
701 2016-01-22 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas picnic site, Tenerife
700 2016-01-21 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien La Palma
699 2016-01-20 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien La Palma
698 2016-01-20 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien La Palma
697 2016-01-20 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien La Palma
2015
696 2015-10-12 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Azorerne Paul da Praia, Terceira
695 2015-10-12 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Cabo de Praia quarry, Terceira
694 2015-10-11 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Azorerne Corvo, Between old & new reservoirs
693 2015-10-10 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo, next to Guest House Comodoro
692 2015-10-02 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Pico, Corvo
691 2015-06-19 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Rusland (indenfor VP) Near Gaynulino
690 2015-06-18 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Rusland (indenfor VP) Near Gaynulino
689 2015-06-16 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Rusland (indenfor VP) Bol'shoy Istok (S of Ekaterinburg)
688 2015-06-16 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Bol'shoy Istok (S of Ekaterinburg)
687 2015-06-13 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Rusland (indenfor VP) Mount Kvarkush, Ural Mountains
686 2015-06-12 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Rusland (indenfor VP) Mount Kvarkush, Ural Mountains
685 2015-06-11 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Rusland (indenfor VP) Mount Kvarkush, Ural Mountains
684 2015-06-10 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Rusland (indenfor VP) Monetnyy
683 2015-06-10 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Monetnyy
682 2015-06-10 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Rusland (indenfor VP) Monetnyy
681 2015-06-09 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Rusland (indenfor VP) Monetnyy
680 2015-06-09 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Rusland (indenfor VP) Reshi
2014
679 2014-12-13 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus) Israel Gan Shmuel
678 2014-10-21 Blåskade (Cyanopica cooki) Portugal Monte Novo do Sul
677 2014-10-15 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Azorerne Ponta Delgada old soccer field, Flores
676 2014-10-08 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Ponta do Albarnaz, Flores
675 2014-10-05 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Quarry at Cabo Da Praia, Terceira
674 2014-10-04 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne ETAR, Ponta Delgada, Sao Miguel
673 2014-05-14 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Atlantic Coast
672 2014-05-14 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko Oualidia
671 2014-05-13 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Oukaïmeden
670 2014-05-13 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaïmeden
669 2014-05-11 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Marokko Oued Massa
668 2014-05-11 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Tafingoult, The Sous Valley
667 2014-05-11 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Marokko Oued Massa
666 2014-05-11 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
665 2014-05-09 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Oued Jenna, Aousserd road, Western Sahara
664 2014-05-09 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Oued Jenna, Aousserd road, Western Sahara
663 2014-05-07 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko Boujdour, Western Sahara
662 2014-05-06 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko Imiter
661 2014-05-06 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Imiter, Boumalne Dadès area
660 2014-05-05 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Marokko Merzouga - Yasmina Café
659 2014-05-05 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Merzouga - Yasmina Café
658 2014-05-05 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Merzouga - Yasmina Café area
657 2014-05-05 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Auberge Derkaoua, Merzuga
656 2014-05-05 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Merzouga - Yasmina Café area
655 2014-05-05 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Rissani
654 2014-05-04 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida Plains
653 2014-05-04 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko Midelt area
652 2014-05-04 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Tizi-n-Tairhemt pass
651 2014-05-04 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Midelt
650 2014-05-03 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Marokko Moulay Bousselham
649 2014-05-03 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Dayet Aoua
648 2014-05-03 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Ifrane National Park
647 2014-05-03 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Dayet Aoua
646 2014-05-02 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yahya
645 2014-05-02 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
644 2014-05-02 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moulay Bousselham
643 2014-05-01 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko
642 2014-05-01 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Ben Slimane
641 2014-05-01 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Sidi Bettache
640 2014-05-01 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Ben Slimane
639 2014-05-01 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Ben Slimane
2013
638 2013-08-10 * Rovørn (Aquila rapax) Israel Beit Kama
637 2013-08-01 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Israel Ma'ayan Tzvi
636 2013-05-14 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Madeira
635 2013-05-14 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Portugal Ribeira da Janela, Madeira
634 2013-05-14 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Porto Moniz, Madeira
633 2013-05-14 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico De Arierio, Madeira
632 2013-05-14 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Ribeiro Frio, Madeira
631 2013-05-14 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Ribeiro Frio, Madeira
630 2013-05-11 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Selvagem Pequena Island, Savage Islands,Madeira
629 2013-05-10 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien 7 km. south east from Gomera, Canary Islands
628 2013-05-10 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien At sea, 150 km. south of Gomera, Canary Islands
627 2013-05-08 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Mauritanien (indenfor VP) West African pelagic, 154 km. west of Mauritania
626 2013-05-08 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Mauritanien (indenfor VP) West African pelagic, 122 km. west of Mauritania
625 2013-05-06 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde West African pelagic, 6 km. north of Sau Nicolau
624 2013-05-06 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Kap Verde West African pelagic, 4 km. north of Sau Nicolau
623 2013-05-06 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso Island
622 2013-05-05 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde South of Santiago
621 2013-05-04 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Picos
620 2013-05-03 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Praia Lighthouse, Santiago
619 2013-05-02 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Praia Cliffs, Santiago
618 2013-05-02 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Sao Jorge dos Orgaos, Santiago
617 2013-05-01 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Agua Gato, Santiago
616 2013-04-29 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Curral Velho, Boa Vista
615 2013-04-29 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Monte Trigo, Boa Vista
614 2013-04-29 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Ilhéu dos Pássaros, Boa Vista
613 2013-04-29 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Ilhéu dos Pássaros, Boa Vista
612 2013-04-28 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Pedra de Lume, Sal
2012
611 2012-12-04 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Beusichem
610 2012-12-02 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Holland Den llp
609 2012-12-02 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Holland Schellinkhout, Hoorn
608 2012-12-01 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Holland Sandfirden, Friesland
607 2012-12-01 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Deventer
606 2012-11-30 * Mandarinand (Aix galericulata) Holland Sonsbeek Park, Arnhem
605 2012-11-30 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Philipsdam
604 2012-11-29 Islom (Gavia immer) Holland Brouwersdam, Zeeland
603 2012-11-28 Knortegås (Branta bernicla) Holland Brouwersdam, Zeeland
602 2012-11-28 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Gaatkensplas, Barendrecht
601 2012-11-11 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Israel Nafha vineyard
600 2012-10-12 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Israel Yeruham Lake
599 2012-06-22 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik, gravel pits on west side of Euphrates
598 2012-06-22 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar Baraji, Taurus Mountains
597 2012-06-21 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Tyrkiet Akseki, western Taurus Mountains
596 2012-05-21 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Polen Siemianowka Meadows, Bialowieza
595 2012-05-21 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Polen Kosy Most Bridge, Bialowieza
594 2012-05-21 Gråspætte (Picus canus) Polen Budy Black Trail, Bialowieza
593 2012-05-19 Agerhøne (Perdix perdix) Polen Brzostowo, Biebrza
592 2012-05-17 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Dluga Luka Boardwalk, Biebrza
591 2012-05-17 Græshoppesanger (Locustella naevia) Polen Dluga Luka Boardwalk, Biebrza
2011
590 2011-10-18 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Forte de São Julião da Barra, Carcavelos
589 2011-10-18 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Vila Velha de Rodao, viewing platform
588 2011-10-17 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva, Lisbon area
587 2011-10-17 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barroca d'Alva, Lisbon area
586 2011-10-15 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Serra da Tronqueira,S. Miguel,2.8 km from junction
585 2011-10-14 Helenaastrild (Estrilda astrild) Azorerne Paul da Praia, Terceira
584 2011-10-13 * Purpursvale (Progne subis) Azorerne Power station of Corvo, with Cliff Swallow
583 2011-10-13 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Power station of Corvo, with Purple Martin
582 2011-10-13 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Riberira do Cantinho, Corvo
581 2011-10-11 * Storskråpe (Ardenna gravis) Azorerne Corvo
580 2011-10-11 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Azorerne Vila Nova de Corvo
579 2011-10-11 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Lower fields of Corvo
578 2011-10-11 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Vila Nova de Corvo
577 2011-10-10 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Azorerne Ribiera da ponte, Corvo
576 2011-10-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Azorerne East of Ribeiro do Moinho, Flores
575 2011-10-09 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Faja Grande, Flores
574 2011-10-08 Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Lagoa Branca, Flores
573 2011-10-08 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Lagoa da Lomba, Flores
572 2011-10-06 * Kildire (Charadrius vociferus) Azorerne Near Lagua do Junco, Terceira
571 2011-10-06 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
570 2011-10-05 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Terceira
569 2011-10-05 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
568 2011-10-05 * Blåvinget And (Spatula discors) Azorerne Paul da Praia, Terceira
567 2011-10-05 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
566 2011-10-05 Kanariefugl (Serinus canaria) Azorerne Paul da Praia, Terceira
565 2011-10-05 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne Angra do Heroismo marina, Terceira
564 2011-05-04 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) Italien Brabbia Marsh
563 2011-05-04 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Italien Boschi del Ticino, Piemonte
562 2011-05-04 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Brabbia Marsh - Whirpool Factory
561 2011-05-04 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Oldenico, Piemonte
560 2011-05-04 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Lame del Sesia
559 2011-05-01 Provencesanger (Curruca undata) Frankrig Corsica - Cap Corse, near Barcaggio
558 2011-04-29 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Corsica, Asco Valley
557 2011-04-29 Italiensk Spurv (Passer italiae) Frankrig Corsica
556 2011-04-29 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Frankrig Corsica - Asco Valley
555 2011-04-29 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Corsica - Asco Valley
554 2011-04-28 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Corsica - Col de la serra
553 2011-04-28 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Frankrig Corsica - Estang de Biguglia
552 2011-04-28 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Frankrig Corsica - Col de la serra
551 2011-04-28 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Corsica - Col de la serra
550 2011-04-27 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien Lucca
2010
549 2010-06-07 Sumpmejse (Poecile palustris) Letland Kemery National Park
548 2010-06-06 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Valtavara, Kuusamo
547 2010-06-05 * Krognæb (Pinicola enucleator) Finland Neljän Tuulen Tupa, Kaamanen
546 2010-06-05 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Neljän Tuulen Tupa, Kaamanen
545 2010-06-04 Gråmåge (Larus hyperboreus) Norge Berlevag, Varangerfjord
544 2010-06-03 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Norge Skallelv, Varangerfjord
543 2010-06-02 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Norge Sandfjord, Varangerfjord
542 2010-06-02 Lapværling (Calcarius lapponicus) Norge Vardo, Varangerfjord
541 2010-06-02 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Norge Vardo, Varangerfjord
540 2010-06-02 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Hornoya, Varangerfjord
539 2010-06-02 Alk (Alca torda) Norge Hornoya, Varangerfjord
538 2010-06-02 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Hornoya, Varangerfjord
537 2010-06-01 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Norge Salttjern, Varangerfjord
536 2010-06-01 * Stellersand (Polysticta stelleri) Norge Vadozya, Varangerfjord
535 2010-06-01 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Norge Tana Bru, Varangerfjord
534 2010-05-30 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Finland Oulanka National Park
533 2010-05-30 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Valtavara, Kuusamo
532 2010-05-30 Silkehale (Bombycilla garrulus) Finland Oulanka National Park
531 2010-05-30 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Valtavaara, Kuusamo
530 2010-05-30 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Finland Kuusamo
529 2010-05-29 Fyrremejse (Poecile montanus) Finland Hirvisuo Bog
528 2010-05-29 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland Maula area
527 2010-05-29 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Finland Pitkäaho
526 2010-05-29 * Perleugle (Aegolius funereus) Finland Oulu area
525 2010-05-29 Slagugle (Strix uralensis) Finland Kinnunen
524 2010-05-29 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Maula
523 2010-05-29 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Oulu area
522 2010-05-28 Sortand (Melanitta nigra) Finland Papinjarvi, Oulu
521 2010-05-27 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Letland Kemery National Park
520 2010-05-27 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Letland Kemery National Park
2009
519 2009-09-17 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Crocodile Island, Luxor
518 2009-09-17 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Crocodile Island, Luxor
517 2009-09-15 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
516 2009-09-15 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
515 2009-09-14 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Tut Amon Village, Aswan
514 2009-09-14 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Tut Amon Village, Aswan
513 2009-09-12 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Marsa Alam area
512 2009-09-12 Krabbeæder (Dromas ardeola) Egypten Hamata Mangroves
511 2009-09-11 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten El-abbasa fishponds
510 2009-09-11 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten El-abbasa fishponds
509 2009-09-11 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten El-abbasa fishponds
508 2009-09-11 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten El-abbasa fishponds
507 2009-04-23 Sabinemåge (Xema sabini) Israel Maagan Michael
2008
506 2008-11-27 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Israel Maagan Michael
505 2008-09-26 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Israel Neve Eitan, Beit She'an Valley
504 2008-06-20 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
503 2008-06-19 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
502 2008-06-16 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Georgien Borjomi-Kharagauli National Park
501 2008-05-02 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Israel Yotvata, Arava
500 2008-02-28 Nandayparakit (Aratinga nenday) Israel Ein Iron
499 2008-01-31 Fløjlsand (Melanitta fusca) Israel Jaffa Port
2007
498 2007-11-04 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Israel Jerusalem Bird Observatory
497 2007-08-25 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv
496 2007-08-22 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Israel Beit Zayit, close to Jerusalem
495 2007-03-17 Tajgasædgås (Anser fabalis) Israel Eilat, Taiga Bean Goose ssp. johanseni
2006
494 2006-07-07 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Israel Lahavot Habashan
493 2006-04-15 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Israel North Beach of Eilat
492 2006-03-21 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Israel K20, Eilat
491 2006-02-28 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Israel Mizpe Alon
2004
490 2004-11-12 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Israel Yotvata
489 2004-10-22 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Israel Maoz Hayyim, Beit She'an Valley
488 2004-04-26 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Israel Maagan Michael
2003
487 2003-12-13 Bjergand (Aythya marila) Israel Kfar Ruppin, Beit She'an Valley
486 2003-11-22 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Israel Maoz Hayyim, Beit She'an Valley
485 2003-07-16 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Tyrkiet Todurge Golu
484 2003-07-13 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Birecik
483 2003-07-13 Skovspurv (Passer montanus) Tyrkiet Birecik
482 2003-07-13 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
481 2003-07-12 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Halfeti
480 2003-07-12 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik, Ibis Wadi
479 2003-07-09 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Van Marshes
478 2003-07-08 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Ishak Pasa Palace, Dogubeyazit
477 2003-07-08 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Ishak Pasa Palace, Dogubeyazit
476 2003-07-07 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Gelinkaya, Erzurum area
475 2003-07-07 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Sivrikaya
474 2003-07-06 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Tyrkiet Sivrikaya
473 2003-07-06 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivrikaya
472 2003-07-05 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Sivrikaya
471 2003-07-05 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Tyrkiet Sivrikaya pass
470 2003-07-05 Sortspætte (Dryocopus martius) Tyrkiet Sumela Monastery
469 2003-07-04 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sumela Monastery
468 2003-06-04 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Israel K20, Eilat
467 2003-04-19 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) Israel Eilat
466 2003-04-17 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Israel Eilat
465 2003-03-01 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Israel Nahal Dishon, Upper Galilee
464 2003-02-01 Rosasanger (Curruca mystacea) Israel Nahal Zihor
2002
463 2002-08-28 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Israel Revadim reservoirs
462 2002-05-10 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat
461 2002-02-08 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) Israel Bet Guvrin, Hevel Lakhish
460 2002-01-26 Sangsvane (Cygnus cygnus) Israel Anot reservoir
2001
459 2001-12-22 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Israel Eilat
458 2001-12-22 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) Israel Eilat
2000
457 2000-07-19 Maina (Acridotheres tristis) Israel Mikveh Israel agricultural school
1999
456 1999-12-03 * Stortrappe (Otis tarda) Israel Sede Eliyyahu, Beit She'an Valley
455 1999-04-23 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Israel Road 10, k75, Southern Negev
454 1999-01-15 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
453 1999-01-09 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
1997
452 1997-10-23 * Jomfrutrane (Grus virgo) Israel Hula Valley
451 1997-03-23 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Israel Eilat, K20
1996
450 1996-09-28 Spætmejse (Sitta europaea) England Bedgebury forest
449 1996-09-28 Grønspætte (Picus viridis) England Bedgebury forest
448 1996-09-28 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) England Bedgebury forest
447 1996-09-26 Rødhøne (Alectoris rufa) Skotland Scottish Solway
446 1996-09-25 Bramgås (Branta leucopsis) Skotland Caerlaverock
445 1996-09-24 Husskade (Pica pica) Skotland Dumfries
444 1996-09-23 Vandstær (Cinclus cinclus) Skotland Pitlochry
443 1996-09-22 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Skotland Pitlochry
442 1996-09-21 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Skotland Faraid Head
441 1996-09-20 Lunde (Fratercula arctica) Skotland Ferry from Stromness to Scrabster
440 1996-09-19 Dalrype (Lagopus lagopus) Skotland Hobbister nature reserve, Orkney (Red Ptarmingan)
439 1996-09-18 Tejst (Cepphus grylle) Skotland Orkney
438 1996-09-16 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Skotland Scarbster
437 1996-09-16 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Skotland Scarbster
436 1996-09-15 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Skotland Glenmore Forest Park
435 1996-09-15 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Glenmore Forest Park
434 1996-09-15 Storkjove (Stercorarius skua) Skotland Scrabster
433 1996-09-15 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland Cairngorm, Highland
432 1996-09-14 Topmejse (Lophophanes cristatus) Skotland Abernethy Forest
431 1996-09-14 Sortmejse (Periparus ater) Skotland Abernethy Forest
430 1996-09-14 Træløber (Certhia familiaris) Skotland Abernethy Forest
429 1996-09-14 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Skotland Loch Garten
428 1996-09-13 Svartbag (Larus marinus) Skotland Eile
427 1996-09-13 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Skotland Eile
426 1996-09-12 Lomvie (Uria aalge) Skotland Largo Bay
425 1996-09-12 Skærpiber (Anthus petrosus) Skotland Largo Bay
424 1996-09-12 Ederfugl (Somateria mollissima) Skotland Largo Bay
423 1996-09-12 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Skotland Kilconquhar loch
422 1996-09-12 Fasan (Phasianus colchicus) England Largo Bay
421 1996-09-11 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) England Hide Park, London
420 1996-09-11 Sortkrage (Corvus corone) England Hide Park, London
419 1996-09-11 Halemejse (Aegithalos caudatus) England Hide Park, London
418 1996-09-11 Sølvmåge (Larus argentatus) England Hyde Park, London
417 1996-09-11 Canadagås (Branta canadensis) England Hyde Park, London
416 1996-04-09 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel North Beach of Eilat
1995
415 1995-12-23 Skægmejse (Panurus biarmicus) Israel Hula Reserve
1994
414 1994-12-03 Hedepiber (Anthus rubescens) Israel Beit She’an Valley (jap.); Corvo, 11/10/15 (rub.)
1993
413 1993-12-25 Pibesvane (Cygnus columbianus) Israel Kibbutz Dafna, Hula Valley
412 1993-12-25 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Israel Dafna fish ponds, Hula Valley
411 1993-12-15 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Israel Eilat
1992
410 1992-07-22 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas) Israel North Beach of Eilat
1991
409 1991-10-25 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Israel Hatzeva field school
408 1991-03-23 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica) Israel Beit She'an
1989
407 1989-11-03 * Pileværling (Emberiza rustica) Israel Malha, Jerusalem
406 1989-04-26 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Israel Nir David, Beit She'an Valley
405 1989-01-08 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Israel Hanegev Junction, south of Beer Sheva
1988
404 1988-12-02 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
403 1988-11-18 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Israel K76.5-K78, Arava
402 1988-11-18 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Israel K76.5-K78, Arava
401 1988-08-16 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Israel Maagan Michael
400 1988-06-28 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Israel North Beach of Eilat
399 1988-01-11 Dværggås (Anser erythropus) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
1987
398 1987-10-30 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) Israel Eilat salt ponds
397 1987-08-02 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Israel Nir David, Beit She'an Valley
396 1987-03-11 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Israel Malha, Jerusalem
1986
395 1986-12-25 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel K34.5, Eilat area
394 1986-11-12 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Israel Monument to the Negev Brigade, Beersheba
393 1986-11-08 Mosehornugle (Asio flammeus) Israel Jaffa Port
392 1986-11-01 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
391 1986-10-26 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Israel Shifdan, near Rishon LeZion
390 1986-07-31 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Israel North Beach of Eilat
389 1986-04-29 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Israel Ashdod Sewage Ponds
1985
388 1985-10-25 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Israel Eilat
387 1985-10-24 * Storryle (Calidris tenuirostris) Israel Eilat
386 1985-07-12 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Israel North beach of Eilat
385 1985-06-01 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel kibbutz Eilot, Eilat area
384 1985-05-06 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis) Israel Eilat
383 1985-05-06 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Israel Eilat
382 1985-05-06 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Israel Eilat
381 1985-04-19 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Israel Eilat
380 1985-04-19 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakkikar
379 1985-04-18 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Israel Eilat
378 1985-04-03 Øregrib (Torgos tracheliotos) Israel Yotvata, Arava
377 1985-02-16 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Israel Jaffa Port
376 1985-01-22 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus) Israel Jaffa Port
375 1985-01-12 Hvinand (Bucephala clangula) Israel Maagan Michael
1984
374 1984-12-14 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Israel Jaffa Port
373 1984-12-14 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Israel Jaffa Port
372 1984-12-14 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Israel Jaffa Port
371 1984-12-08 Knopsvane (Cygnus olor) Israel Yagur reservoir
370 1984-12-01 Munkegrib (Aegypius monachus) Israel Mevo Hama, southern Golan Heights
369 1984-11-09 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Israel Eilat
368 1984-11-09 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) Israel Eilat
367 1984-10-19 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Ein Netafim
366 1984-10-19 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Eilat
365 1984-09-08 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
364 1984-08-31 Eremitibis (Geronticus eremita) Israel Near Beer Sheva
363 1984-08-05 Sodfalk (Falco concolor) Israel Hod Akev, Sde Boker area
362 1984-07-22 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
361 1984-06-22 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Israel Hermon Mountain
360 1984-04-20 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Eilat
359 1984-02-04 Rød Glente (Milvus milvus) Israel Kibbutz Gvulot, North-western Negev
358 1984-01-21 Natugle (Strix aluco) Israel Rosh Pinna
357 1984-01-16 Råge (Corvus frugilegus) Israel Tel HaShomer
356 1984-01-07 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Israel Fields south of Kibbutz Urim, Western Negev
1983
355 1983-11-12 Ringdue (Columba palumbus) Israel Kibbutz Ramat Rachel
354 1983-08-17 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel Shivta
353 1983-08-16 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata, Arava
352 1983-08-14 Havterne (Sterna paradisaea) Israel North Beach of Eilat
351 1983-06-04 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Israel Hermon Mountain
350 1983-05-14 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Israel North Beach of Eilat
349 1983-05-14 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Israel North Beach of Eilat
348 1983-04-23 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Israel Eilat
347 1983-03-19 Tredækker (Gallinago media) Israel Eilat
346 1983-03-18 Stormmåge (Larus canus) Israel North Beach of Eilat
345 1983-03-04 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat
344 1983-01-29 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Israel Sede Boqer
343 1983-01-15 Blisgås (Anser albifrons) Israel Ayelet Hashahar, Hula Valley
342 1983-01-15 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Israel Ayelet Hashahar, Hula Valley
341 1983-01-08 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Israel Arbel Cliffs, near Tiberias
340 1983-01-07 Murløber (Tichodroma muraria) Israel Mount Arbel, near Tiberias
339 1983-01-03 Fuglekonge (Regulus regulus) Israel Mount Herzl, Jerusalem
338 1983-01-02 Ride (Rissa tridactyla) Israel Jaffa Port
1982
337 1982-12-12 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) Israel Eilat
336 1982-12-12 Grågås (Anser anser) Israel Eilat
335 1982-12-12 Havlit (Clangula hyemalis) Israel North Beach of Eilat
334 1982-12-12 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Israel Eilat
333 1982-11-26 Huldue (Columba oenas) Israel Yarkon fields, Petah Tikva area
332 1982-11-07 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
331 1982-11-05 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Israel Eilat
330 1982-11-04 * Rosenterne (Sterna dougallii) Israel North Beach of Eilat
329 1982-11-04 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Israel Eilat
328 1982-11-02 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Israel North Beach of Eilat
327 1982-11-01 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Israel Eilat
326 1982-11-01 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Israel Eilat
325 1982-10-02 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel Shivta
324 1982-10-01 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Shivta
323 1982-08-28 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Shivta
322 1982-06-01 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Shivta
321 1982-05-30 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Shivta
320 1982-04-02 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Israel Mevo Shilo, north from Kokhav HaShahar
319 1982-03-30 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel Eilat
318 1982-03-29 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Israel Eilat
317 1982-01-23 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Israel Sede Eliyyahu, Beit She'an Valley
316 1982-01-17 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Israel Kibbutz Nahshonim, south of the Sharon plain
315 1982-01-16 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Israel Armon HaNetziv, Jerusalem
314 1982-01-15 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Israel Lifta, Jerusalem
313 1982-01-02 Rustand (Tadorna ferruginea) Israel Ma'agan Michael
312 1982-01-02 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Israel Ma'ayan Zevi
311 1982-01-02 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Israel Ma'agan Michael
310 1982-01-01 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Israel Jaffa Port
1981
309 1981-10-31 Grønsisken (Spinus spinus) Israel Sacher Park, Jerusalem
308 1981-10-18 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Israel Eilat, maura
307 1981-10-17 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Eilat
306 1981-10-17 Duehøg (Accipiter gentilis) Israel Eilat
305 1981-10-14 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Ein Netafim, Eilat mountains
304 1981-10-10 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Ein Netafim, Eilat mountains
303 1981-09-24 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Hod HaSharon
302 1981-09-23 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Israel Ma'agan Michael
301 1981-09-23 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Israel Kibbutz Ma'agan Michael
300 1981-08-04 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Israel Ma'agan Michael
299 1981-08-03 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Israel Ma'agan Michael
298 1981-08-03 Småspove (Numenius phaeopus) Israel Ma'agan Michael
297 1981-08-03 * Terekklire (Xenus cinereus) Israel Ma'agan Michael
296 1981-07-31 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Eilat
295 1981-07-25 Sørgemejse (Poecile lugubris) Israel Hermon Mountain
294 1981-07-25 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Israel Hermon Mountain
293 1981-07-25 Hvidhals (Irania gutturalis) Israel Upper Nahal Arar, Hermon Mountain
292 1981-07-19 Slørugle (Tyto alba) Israel Kibbutz Degania
291 1981-07-04 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Israel Ashdod sewage ponds
290 1981-05-02 * Høgesanger (Curruca nisoria) Israel Nachlaot, Jerusalem
289 1981-04-24 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Israel Eilat
288 1981-04-23 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Israel North Beach of Eilat
287 1981-04-22 Kærløber (Calidris falcinellus) Israel Eilat salt pools
286 1981-04-22 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Israel Eilat
285 1981-04-22 Natravn (Caprimulgus europaeus) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
284 1981-04-22 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel North Beach of Eilat
283 1981-04-22 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Pumping station northwest Eilat
282 1981-04-21 Odinshane (Phalaropus lobatus) Israel Eilat salt pools
281 1981-04-21 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Israel Eilat
280 1981-04-21 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Eilat salt pools
279 1981-04-19 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Israel Sacher Park, Jerusalem
278 1981-04-18 Nattergal (Luscinia luscinia) Israel Jerusalem Bird Observatory area
277 1981-04-12 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Sacher Park, Jerusalem
276 1981-03-24 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Israel Nahal Zofim, Jerusalem
275 1981-03-21 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Israel Sewage canal, southern Salt Pans, Eilat
274 1981-03-21 Dværgterne (Sternula albifrons) Israel North Beach of Eilat
273 1981-03-20 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Tal Shahar
272 1981-03-13 Gøg (Cuculus canorus) Israel Malha, Jerusalem
271 1981-03-11 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Nahal Gilo, Jerusalem
270 1981-01-25 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Israel Mount Herzl, Jerusalem
269 1981-01-17 Sule (Morus bassanus) Israel Ma'agan Michael
268 1981-01-16 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Kibbutz Ma'agan Michael
267 1981-01-08 Stor Hornugle (Bubo bubo) Israel Emek ha-Arazim
1980
266 1980-12-20 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Israel Kibbutz Kalya
265 1980-12-20 Brillesanger (Curruca conspicillata) Israel Close to Kibbutz Kalya
264 1980-12-20 Rørdrum (Botaurus stellaris) Israel Kibbutz Kalya
263 1980-12-17 Skovhornugle (Asio otus) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
262 1980-12-07 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
261 1980-12-07 Dværglærke (Alaudala rufescens) Israel Fields of Kibbutz Tirat Zvi, Beit She'an Valley
260 1980-12-06 Troldand (Aythya fuligula) Israel Fish pools Kibbutz Tirat Zvi, Beit She'an Valley
259 1980-12-06 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Fields of Kibbutz Tirat Zvi, Beit She'an Valley
258 1980-12-05 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Israel Fish pools Kibbutz Tirat Zvi, Beit She'an Valley
257 1980-12-05 Havørn (Haliaeetus albicilla) Israel kibbutz Sde Eliyahu, Beit She'an valley
256 1980-12-05 Dværgfalk (Falco columbarius) Israel Tirat Zvi, Beit She'an Valley
255 1980-12-03 Knarand (Mareca strepera) Israel Ma'agan Michael
254 1980-11-30 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
253 1980-11-30 Trane (Grus grus) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
252 1980-11-24 * Klippeværling (Emberiza cia) Israel Malha, Jerusalem
251 1980-11-22 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
250 1980-11-22 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Israel Ramat Rahel, Jerusalem
249 1980-11-22 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Israel Close to kibbutz Ramat Rahel, Jerusalem
248 1980-11-15 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Israel Nahal David, Ein Gedi
247 1980-11-15 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Arugot, Ein Gedi
246 1980-11-14 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel En Gedi field school
245 1980-11-10 Ringdrossel (Turdus torquatus) Israel French Hill, Jerusalem
244 1980-11-08 Jernspurv (Prunella modularis) Israel Jerusalem Bird Observatory area
243 1980-11-07 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Israel Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora
242 1980-11-07 Pibeand (Mareca penelope) Israel Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora
241 1980-11-07 Hjejle (Pluvialis apricaria) Israel Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora
240 1980-11-01 Hedelærke (Lullula arborea) Israel Armon HaNetziv, Jerusalem
239 1980-10-23 Sanglærke (Alauda arvensis) Israel Armon HaNetziv, Jerusalem
238 1980-10-03 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Israel Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora
237 1980-10-03 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Israel Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora
236 1980-09-29 Allike (Coloeus monedula) Israel Kafr Qasim fields
235 1980-09-29 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Israel Ma'agan Michael
234 1980-09-28 Sandløber (Calidris alba) Israel Ma'agan Michael
233 1980-09-28 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Israel Ma'agan Michael
232 1980-09-27 Aftenfalk (Falco vespertinus) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
231 1980-09-24 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Israel Kibbutz Ramat Rachel
230 1980-09-23 Gulbug (Hippolais icterina) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
229 1980-09-13 Savisanger (Locustella luscinioides) Israel Eilat
228 1980-09-13 * Storpiber (Anthus richardi) Israel Eilat
227 1980-09-12 * Rosenstær (Pastor roseus) Israel Eilat
226 1980-09-12 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Eilat
225 1980-09-12 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Israel Eilat
224 1980-09-11 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Sewage canal, southern Salt Pans, Eilat
223 1980-09-11 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Israel Eilat salt pools
222 1980-09-11 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Israel Eilat salt pans
221 1980-09-11 Sortterne (Chlidonias niger) Israel Eilat salt pools
220 1980-09-10 Namaquadue (Oena capensis) Israel Kibbutz Eilot, Eilat area
219 1980-09-09 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Israel Eilat salt pools
218 1980-09-09 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Israel Eilat salt pools
217 1980-09-09 * Damklire (Tringa stagnatilis) Israel Eilat salt pools
216 1980-09-09 Stenvender (Arenaria interpres) Israel Eilat
215 1980-09-09 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Israel Eilat
214 1980-09-09 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Israel North Beach of Eilat
213 1980-09-07 Pirol (Oriolus oriolus) Israel Malha, Jerusalem
212 1980-09-01 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
211 1980-08-31 Temmincksryle (Calidris temminckii) Israel Nahal Sorek
210 1980-08-31 * Skadegøg (Clamator glandarius) Israel Tal Shahar
209 1980-08-30 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Israel Sataf
208 1980-08-16 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Israel Gan Saker, Jerusalem
207 1980-07-29 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Israel Hula Nature Reserve, Hula Valley
206 1980-07-28 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Israel Ayelet Hashahar, Hula Valley
205 1980-07-27 Orientgulbug (Hippolais languida) Israel Hermon Mountain
204 1980-07-27 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Israel Nimrod Fortress, Golan Heights
203 1980-07-27 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Man Pool, Hermon Mountain
202 1980-07-27 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Israel Fish pools Kibbutz Hamadia
201 1980-07-23 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Israel Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora
200 1980-06-26 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Israel Ma'agan Michael
199 1980-06-24 Stenspurv (Petronia petronia) Israel Nahal Refaim, close to Ein Yael, Jerusalem
198 1980-05-22 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Israel Kibbutz Kalya, northern shore of the Dead Sea
197 1980-05-14 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Israel Tal Shahar
196 1980-05-14 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Nahal Sorek, close to kibbutz Tal Shahar
195 1980-05-14 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Israel Tal Shahar reservoirs
194 1980-05-11 Havesanger (Sylvia borin) Israel Sacher Park, Jerusalem
193 1980-05-11 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Israel Jerusalem Bird Observatory
192 1980-05-10 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Israel Malha, Jerusalem
191 1980-05-10 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Malha, Jerusalem
190 1980-05-05 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Nahal Refaim, Jerusalem
189 1980-05-04 * Ellekrage (Coracias garrulus) Israel Malha, Jerusalem
188 1980-05-03 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Israel Nahal Refaim, Jerusalem
187 1980-04-25 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
186 1980-04-25 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
185 1980-04-22 Engsnarre (Crex crex) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
184 1980-04-15 * Dværghornugle (Otus scops) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
183 1980-04-15 Lærkefalk (Falco subbuteo) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
182 1980-04-12 Hortulan (Emberiza hortulana) Israel Malha, Jerusalem
181 1980-04-12 Biæder (Merops apiaster) Israel Malha, Jerusalem
180 1980-04-12 Engpiber (Anthus pratensis) Israel Malha, Jerusalem
179 1980-04-12 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Malha, Jerusalem
178 1980-04-10 Turteldue (Streptopelia turtur) Israel Jerusalem Bird Observatory area
177 1980-04-09 Bysvale (Delichon urbicum) Israel Hadassah Ein Kerem, Jerusalem
176 1980-04-03 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
175 1980-04-03 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Israel Sacher Park, Jerusalem
174 1980-04-03 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
173 1980-04-03 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
172 1980-04-03 Vagtel (Coturnix coturnix) Israel Ramot Rachel, Jerusalem
171 1980-03-28 Vendehals (Jynx torquilla) Israel Jerusalem Bird Observatory area
170 1980-03-27 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Eilat
169 1980-03-27 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
168 1980-03-27 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Israel North Beach of Eilat
167 1980-03-27 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Israel Eilat salt ponds
166 1980-03-27 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Israel Eilat
165 1980-03-27 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Hatzeva
164 1980-03-26 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Israel Eilat
163 1980-03-26 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Israel Eilat
162 1980-03-26 Tornsanger (Curruca communis) Israel Eilat
161 1980-03-26 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Nahal Shani, Eilat area
160 1980-03-26 * Grøn Biæder (Merops persicus) Israel Eilat
159 1980-03-26 Skovpiber (Anthus trivialis) Israel Eilat
158 1980-03-26 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Israel Eilat
157 1980-03-26 Hedehøg (Circus pygargus) Israel Eilat
156 1980-03-26 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Israel Eilat salt pools
155 1980-03-26 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Eilat salt pools
154 1980-03-26 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Israel Eilat salt pools
153 1980-03-25 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel Eilat
152 1980-03-25 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Eilat field school
151 1980-03-25 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Israel Eilat
150 1980-03-25 Munk (Sylvia atricapilla) Israel Eilat
149 1980-03-25 Pungmejse (Remiz pendulinus) Israel Eilat
148 1980-03-25 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Eilat
147 1980-03-25 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Eilat
146 1980-03-25 Brushane (Calidris pugnax) Israel Eilat salt pools
145 1980-03-25 Storspove (Numenius arquata) Israel Eilat
144 1980-03-25 Sortklire (Tringa erythropus) Israel Eilat salt pools
143 1980-03-25 Hvidklire (Tringa nebularia) Israel Eilat salt pools
142 1980-03-25 Tinksmed (Tringa glareola) Israel Eilat salt pools
141 1980-03-25 Rødben (Tringa totanus) Israel Eilat salt pools
140 1980-03-25 Digesvale (Riparia riparia) Israel Eilat
139 1980-03-25 Markpiber (Anthus campestris) Israel Eilat
138 1980-03-25 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Israel Eilat
137 1980-03-25 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
136 1980-03-25 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel North Beach of Eilat
135 1980-03-25 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Israel Eilat
134 1980-03-25 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Israel Eilat salt pools
133 1980-03-25 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Israel Eilat salt pools
132 1980-03-25 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
131 1980-03-24 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Monastery of St. George, Wadi Qelt
130 1980-03-24 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Israel Sapir, Arava
129 1980-03-24 Gærdesanger (Curruca curruca) Israel Sapir, Arava
128 1980-03-24 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Monastery of St. George, Wadi Qelt
127 1980-03-24 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Sapir, Arava
126 1980-03-24 Sildemåge (Larus fuscus) Israel Fields of kibbutz Kalya
125 1980-03-24 Rovterne (Hydroprogne caspia) Israel North Beach of Eilat
124 1980-03-24 * Gråsejler (Apus pallidus) Israel Monastery of St. George, Wadi Qelt
123 1980-03-24 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Israel Fields of kibbutz Kalya
122 1980-03-24 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Israel Fields of kibbutz Kalya
121 1980-03-24 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Monastery of St. George, Wadi Qelt
120 1980-03-24 Gravand (Tadorna tadorna) Israel North Beach of Eilat
119 1980-03-24 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Israel Fields of kibbutz Kalya
118 1980-03-24 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Israel Kalya, northern shore of the Dead Sea
117 1980-03-24 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Israel Monastery of St. George, Wadi Qelt
116 1980-03-24 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Monastery of St. George, Wadi Qelt
115 1980-03-24 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Monastery of St. George, Wadi Qelt
114 1980-03-24 Strandskade (Haematopus ostralegus) Israel North Beach of Eilat
113 1980-03-24 * Triel (Burhinus oedicnemus) Israel Fields of kibbutz Kalya
112 1980-03-24 Revhejre (Egretta gularis) Israel North Beach of Eilat
111 1980-03-22 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Israel Malha, Jerusalem
110 1980-03-17 Svaleklire (Tringa ochropus) Israel Beit Zayit Reservoir, Jerusalem area
109 1980-03-15 Atlingand (Spatula querquedula) Israel Beit Zayit Reservoir
108 1980-03-14 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Israel Naḥal Michmas (Wadi Suweinit)
107 1980-03-14 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Naḥal Michmas (Wadi Suweinit)
106 1980-03-14 Ravn (Corvus corax) Israel Naḥal Michmas (Wadi Suweinit)
105 1980-03-14 Blådrossel (Monticola solitarius) Israel Naḥal Michmas (Wadi Suweinit)
104 1980-03-14 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Naḥal Michmas (Wadi Suweinit)
103 1980-03-14 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Israel Naḥal Michmas (Wadi Suweinit)
102 1980-03-14 Vandrefalk (Falco peregrinus) Israel Naḥal Michmas (Wadi Suweinit)
101 1980-03-13 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Ein Gedi
100 1980-03-11 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Israel Yeruham
99 1980-03-11 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Yeruham
98 1980-03-11 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Ma`ale Yamin, Yeruham area
97 1980-03-11 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel Ein Yorkeam
96 1980-03-10 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Ein Avdat canyon
95 1980-03-10 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Israel Sde Boker
94 1980-02-25 Mursejler (Apus apus) Israel Jerusalem
93 1980-02-22 Tornirisk (Linaria cannabina) Israel Jerusalem Bird Observatory area
92 1980-02-02 Vibe (Vanellus vanellus) Israel Ein Yael, Jerusalem
91 1980-01-30 Sjagger (Turdus pilaris) Israel Sacher Park, Jerusalem
90 1980-01-30 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel Katlav stream, Judaean Mountains
89 1980-01-18 Gulspurv (Emberiza citrinella) Israel Jerusalem Bird Observatory
88 1980-01-16 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Israel Emek HaArazim
87 1980-01-16 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Israel Emek HaArazim
86 1980-01-12 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Lifta, Jerusalem
85 1980-01-09 Vindrossel (Turdus iliacus) Israel Jerusalem Bird Observatory
1979
84 1979-12-20 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Israel Hula Nature Reserve, Hula Valley
83 1979-12-20 Skarv (Phalacrocorax carbo) Israel Hula Nature Reserve, Hula Valley
82 1979-12-20 Spidsand (Anas acuta) Israel Hula Nature Reserve, Hula Valley
81 1979-12-20 Sort Glente (Milvus migrans) Israel Hula Nature Reserve, Hula Valley
80 1979-12-20 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Israel Hula Nature Reserve, Hula Valley
79 1979-12-20 Musvåge (Buteo buteo) Israel Hula Nature Reserve, Hula Valley
78 1979-12-20 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Hula Nature Reserve, Hula Valley
77 1979-12-19 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
76 1979-12-19 Gransanger (Phylloscopus collybita) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
75 1979-12-19 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
74 1979-12-19 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
73 1979-12-19 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
72 1979-12-19 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
71 1979-12-19 Landsvale (Hirundo rustica) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
70 1979-12-19 Blåhals (Luscinia svecica) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
69 1979-12-19 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
68 1979-12-19 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
67 1979-12-19 * Tophejre (Ardeola ralloides) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
66 1979-12-19 * Kohejre (Bubulcus ibis) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
65 1979-12-19 * Sort Stork (Ciconia nigra) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
64 1979-12-19 Skeand (Spatula clypeata) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
63 1979-12-19 * Rødhovedet And (Netta rufina) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
62 1979-12-19 Rørhøg (Circus aeruginosus) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
61 1979-12-19 Vandrikse (Rallus aquaticus) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
60 1979-12-19 Klyde (Recurvirostra avosetta) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
59 1979-12-19 Cettisanger (Cettia cetti) Israel Tirat Zevi, Beit She'an Valley
58 1979-12-09 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Hariton cave
57 1979-12-08 Sangdrossel (Turdus philomelos) Israel Nahal Refaim, Jerusalem
56 1979-12-08 Gulirisk (Serinus serinus) Israel Nahal Refaim, Jerusalem
55 1979-12-08 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Israel Wohl Rose Park, Jerusalem
54 1979-12-08 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Israel Nahal Refaim, Jerusalem
53 1979-12-08 Kirkeugle (Athene noctua) Israel Nahal Refaim, Jerusalem
52 1979-12-08 Rødhals (Erithacus rubecula) Israel Nahal Refaim, Jerusalem
51 1979-12-08 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Israel Nahal Refaim, Jerusalem
50 1979-12-08 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Israel Nahal Refaim, Jerusalem
49 1979-11-21 Bomlærke (Emberiza calandra) Israel Sacher Park, Jerusalem
48 1979-11-10 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
47 1979-11-09 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Israel Nahal Hovevei Zion, Jerusalem
46 1979-11-09 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Israel Sacher Park, Jerusalem
45 1979-11-07 Spurvehøg (Accipiter nisus) Israel Mount Herzl, Jerusalem
44 1979-10-24 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Israel Malha, Jerusalem
43 1979-10-15 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Israel Jerusalem Bird Observatory
42 1979-10-11 Dværgryle (Calidris minuta) Israel Ma'agan Michael
41 1979-10-11 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Ma'agan Michael
40 1979-10-11 Fjordterne (Sterna hirundo) Israel Ma'agan Michael
39 1979-10-11 Isfugl (Alcedo atthis) Israel Ma'agan Michael
38 1979-10-11 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
37 1979-10-11 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Ma'agan Michael
36 1979-10-11 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
35 1979-10-11 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Israel Ma'agan Michael
34 1979-10-11 Silkehejre (Egretta garzetta) Israel Ma'agan Michael
33 1979-10-11 Sølvhejre (Ardea alba) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
32 1979-10-11 Fiskehejre (Ardea cinerea) Israel Ma'agan Michael
31 1979-10-11 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Israel Ma'agan Michael
30 1979-10-11 Skestork (Platalea leucorodia) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
29 1979-10-11 Krikand (Anas crecca) Israel Ma'agan Michael
28 1979-10-11 Gråand (Anas platyrhynchos) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
27 1979-10-11 Taffeland (Aythya ferina) Israel Dan Region Sewage Reclamation Project
26 1979-10-11 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Israel Ma'agan Michael
25 1979-10-11 Blishøne (Fulica atra) Israel Ma'agan Michael
24 1979-10-11 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Israel Ma'agan Michael
23 1979-10-11 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Ma'agan Michael
22 1979-10-11 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Ma'agan Michael
1977
21 1977-02-15 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel Jerusalem Bird Observatory area
20 1977-02-10 Stillits (Carduelis carduelis) Israel Wohl Rose Park, Jerusalem
19 1977-02-07 Grønirisk (Chloris chloris) Israel Sacher Park, Jerusalem
18 1977-02-06 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Sacher Park, Jerusalem
17 1977-02-04 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Sacher Park, Jerusalem
16 1977-02-04 Klippedue (Columba livia) Israel Jerusalem
15 1977-02-04 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Israel Givat Ram, Jerusalem
14 1977-02-01 Musvit (Parus major) Israel Jerusalem
13 1977-02-01 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Jerusalem
12 1977-02-01 Hærfugl (Upupa epops) Israel Sacher Park, Jerusalem
11 1977-02-01 Toplærke (Galerida cristata) Israel Givat Ram, Jerusalem
10 1977-02-01 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Israel Sacher Park, Jerusalem
9 1977-01-31 Solsort (Turdus merula) Israel Sacher Park, Jerusalem
8 1977-01-31 Skovskade (Garrulus glandarius) Israel Sacher Park, Jerusalem
7 1977-01-31 Gråkrage (Corvus cornix) Israel Sacher Park, Jerusalem
6 1977-01-31 Stær (Sturnus vulgaris) Israel Jerusalem
5 1977-01-31 Bogfinke (Fringilla coelebs) Israel Sacher Park, Jerusalem
4 1977-01-31 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Israel Sacher Park, Jerusalem
3 1977-01-31 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Jerusalem
2 1977-01-31 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Sacher Park, Jerusalem
1 1977-01-30 Gråspurv (Passer domesticus) Israel Sacher Park, Jerusalem
Annoncer