VP Artsliste

VP Artsliste

Hannu Palojärvi

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Hannu Palojärvis kryds

Dette er Hannu Palojärvis VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2007-07-13 Noseate Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2012-04-27 Stepantsminda Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2011-07-21 Paklenica Kroatien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2017-09-05 Chropyne Tjekiet
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2013-04-01 Undisclosed, Bedfordshire England
28 X * Nonnetræand (Dendrocygna viduata) 2024-01-26 Sal, Sewage area Kap Verde
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2013-12-14 Lissadell, Co Sligo Irland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2008-03-02 Heusden Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2010-01-30 Bolsward Holland
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2022-02-18 Terwolde De Scherpenhof Holland
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 X * Moskusand (Cairina moschata) 2020-01-08 Tenerife Spanien
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2010-10-20 Lagoa do Lomba, Flores Azorerne
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2017-02-13 Noordwijk Holland
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1995-04-23 Jyväskylä mlk Finland
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2004-05-29 Sodankylä Finland
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2017-09-10 Paul da Praia, Terceira Azorerne
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2004-03-23 Kökar Finland
85 X Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2000-11-26 Helsinki Finland
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1996-05-19 Kotka Finland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2024-02-18 Keflavik Island
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Hanko Finland
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2011-03-27 Asserby Strand, near Melby Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2008-02-29 Badendrecht Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2014-07-21 Myvatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2010-02-01 Genemuiden. Accepted by Dutch RC Holland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2011-10-13 Ponta Delgada, Flores Azorerne
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2010-03-20 Neot Hakikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2009-10-24 Corvo Azorerne
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2004-07-24 Monfrague Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2010-03-22 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2004-04-30 Al Abbassa Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2009-10-19 Vila Nova, Corvo Azorerne
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2014-06-09 Ekaterinburg, Monetny Rusland (indenfor VP)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2015-06-24 Sandafa Egypten
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2003-01-09 On the way between Safaga-Luxor Egypten
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2003-01-09 On the way between Safaga-Luxor Egypten
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii)
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2003-11-15 Enontekiö Finland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2004-05-07 Bir Shalatein Egypten
157 X * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) 2013-01-15 Abu Simbel Egypten
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis)
160 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2013-10-13 Vila Nova, Corvo Azorerne
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1995-06-14 Vammala Finland
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2017-02-13 Silves Portugal
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2004-01-15 Aswan Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2000-05-21 Göksu Delta Tyrkiet
174 X * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) 2012-01-07 Tias Golf Course, Lanzarote Spanien
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 X * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata) 2024-01-27 Sal, Sewage Area Kap Verde
178 X Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2006-11-11 Lagoa de Furnas, Sao Miguel Azorerne
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2011-09-05 Kirkkonummi, Porkkala Finland
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1994-05-15 Maaninka Finland
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2010-07-27 Lagoa Azul, Sao Miguel Azorerne
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2015-04-10 Fuente de Piedra Spanien
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2015-05-02 Atlantic coast Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2004-01-14 Crocodile Island, Luxor Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-05-14 Strandvik, Värmland Sverige
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-01-28 Abdali Farms Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2010-06-22 Rabakula,Vändra Estland
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-05-11 Parikkala Finland
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2006-11-10 Cabo de Praia, Terceira Azorerne
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2004-05-03 Abu Simbel Egypten
216 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2013-01-15 Abu Simbel Egypten
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2009-04-14 Jahra East Outfall Kuwait
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2004-04-30 Al Abbassa Egypten
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2010-10-20 Ponta Albarnaz, Flores Azorerne
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2008-10-25 Corvo, Airstrip Azorerne
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 1996-10-02 Saltvik, Åland Finland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2010-08-28 Espoo, Laajalahti Finland
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2007-06-22 Kotka Finland
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-06-22 Kristiinankaupunki Finland
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1998-09-21 Hailuoto Finland
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2009-10-18 Cabo de Praia, Terceira Azorerne
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-09-17 Shannon Irland
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2010-10-10 Cabo De Praia, Terceira Azorerne
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2013-10-03 Terceira, Cabo de Praia Azorerne
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-06-16 Tohmajärvi Finland
265 X Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2008-11-01 Lagoa do Negro Terceira Azorerne
268 X Terekklire (Xenus cinereus)
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2016-10-06 Faja de Cima, Sao Miguel Azorerne
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) Finland
275 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2012-10-07 Water Reservoir, Corvo Azorerne
276 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 2023-02-20 Belarve-les-bains Frankrig
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
278 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-05 Ponta Delgada Azorerne
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2011-02-24 Lagoa do Junco, Terceira Azorerne
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2004-05-06 Hamata Egypten
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2017-07-14 Joroinen, Pasala Finland
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2008-12-12 Simrishamn Sverige
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1991-09-16 Orimattila Finland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2009-10-31 Praia de Vitoria, Terceira Azorerne
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2007-12-11 Iwik, Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1998-05-24 Lappeenranta Finland
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1997-05-02 Kemiö Finland
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2006-11-11 Ponta Delgada, Sao Miguel Azorerne
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2005-03-19 South End of the Sea England
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2012-10-04 Logoa do Junco, Terceira Azorerne
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2006-06-15 Van Tyrkiet
324 X * Skifermåge (Larus schistisagus) 2012-11-04 Vitträsk, Kirkkonummi Finland
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2007-12-10 Iwik, Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2016-06-18 Noirmoutier Frankrig
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2015-06-25 Ras Sudr Egypten
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2004-05-05 Hurghada Egypten
340 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2010-08-01 Ilheu de Vila, Santa Maria Azorerne
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2005-07-16 Lady Islands Lake Irland
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2004-05-05 Hurghada Egypten
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle) 1998-04-11 Nauvo Finland
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2004-06-15 Hornoya, Varanger Norge
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 X * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) 2021-11-09 Kirkkonummi, Porkkala Finland
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2002-02-18 Boavista Kap Verde
368 X * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) 2011-10-15 Fajazinha, Flores Azorerne
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2015-12-05 Penzance, Cornwall England
372 X Islom (Gavia immer) 1992-11-11 Iitti Finland
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2009-09-02 Off Lagos, Algarve Portugal
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2002-02-26 Branco Kap Verde
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2018-05-03 Rantumbecken, Sylt Tyskland
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2004-09-08 Off Funchal Portugal
383 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2010-07-29 3-4 miles off Graciosa Azorerne
384 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2002-02-26 Branco Kap Verde
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2004-09-08 Pico do Ariero, Madeira Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2002-02-24 Sao Vicente Kap Verde
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1990-06-10 Corsica Frankrig
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2002-02-23 Santa Maria Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2001-02-26 Branco Kap Verde
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2004-09-07 Madeira Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2004-05-02 Abu Simbel Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2002-02-17 Boavista Kap Verde
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2002-02-17 Boavista Kap Verde
431 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2007-12-10 Iwik, Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2006-11-06 Mosteiros Sao Miguel Azorerne
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2007-12-11 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2009-04-15 Khiran Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
447 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2015-06-27 Wadi Lahami Egypten
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2017-12-16 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-02-24 Angra do Heroismo, Terceira Azorerne
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2017-10-29 Faial, Horta Azorerne
453 X Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides)
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2006-11-07 Lagoa Branca,Flores Azorerne
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2004-05-07 Hamata Egypten
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2002-03-01 Mindelo, Sao Vicente Kap Verde
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 X * Louisianahejre (Egretta tricolor) 2018-10-28 Ribeira Quente, Sao Miguel Azorerne
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 X * Snehejre (Egretta thula) 2006-11-08 Lajedo Flores Azorerne
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2004-05-03 Abu Simbel Egypten
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2010-03-21 Northern palm plantation,Eilat Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-02-27 Vila Velha Da Rodao Portugal
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 X Munkegrib (Aegypius monachus)
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2004-05-07 Bir Shalatein Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 2016-03-02 Gal'on Israel
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 X Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata)
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2007-01-27 Sabriya Farm Kuwait
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1991-04-14 Finland
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2011-10-15 Flores Azorerne
510 X Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2015-06-28 Abu Simbel Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2002-02-18 x Kap Verde
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops)
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2013-01-15 Abu Simbel Egypten
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-07-10 Grand Canyon, Oymapinar Baraji Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco)
532 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2003-03-26 Sidi Bettache Marokko
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2010-03-22 Eilat Mountains Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis)
535 X Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula)
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis)
543 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2007-12-13 Choum area Mauritanien (indenfor VP)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1991-11-02 Alahärmä Finland
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2009-04-13 Jahra farms Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2010-10-10 Paul De Praia, Terceira Azorerne
553 X Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2003-01-07 El Gouna Egypten
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 X * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius) 2008-10-28 Corvo Azorerne
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2010-10-17 Fojo, Corvo Azorerne
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2015-04-10 Tarifa Spanien
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2004-05-05 Hurghada Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 X Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2004-07-22 Barcelona Spanien
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2010-03-26 Pardes Hanna Israel
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2022-12-12 Valencia Spanien
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-03-28 Voldelpark, Amsterdam Holland
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2015-10-18 Lighthouse Valley, Corvo Azorerne
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-11-27 Staines Moor England
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2005-05-15 Oulunsalo Finland
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2015-11-17 Jahra Kuwait
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-01-25 Sulaibikhat Kuwait
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2014-10-18 Corvo Portugal
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 X Masketornskade (Lanius nubicus)
615 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2008-10-24 Corvo Azorerne
616 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2017-10-15 Tennessee Valley, Corvo Azorerne
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2012-10-17 Pico, Corvo Azorerne
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2008-10-20 Cantinco, Corvo Azorerne
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 X * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus) 2015-11-21 Salmi Kuwait
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 1996-01-16 Agadir Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2010-10-14 Near Water Reservoir, Corvo Azorerne
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2007-01-30 Mutla Farms Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 X Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2006-12-10 Taskila, Oulu Finland
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2004-04-11 Luumäki Finland
665 X Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2007-01-28 SAANR Kuwait
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae)
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2015-05-03 Ouarzazate Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1996-05-27 Äänekoski Finland
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
677 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2016-06-09 Steppe 250 km NW from Atyrau Kasakhstan
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 2007-01-25 KABD Kuwait
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2022-12-12 Valencia Spanien
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 2012-10-08 Power station. Corvo Azorerne
694 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-14 Power Station, Corvo Azorerne
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2011-10-14 Power Station, Corvo Azorerne
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2000-06-18 Hanko Finland
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1997-06-05 Pyhtää Finland
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-31 Luvia Säppi Finland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1992-09-26 Helsinki Finland
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1993-10-07 Helsinki Finland
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1998-10-11 Helsinki Finland
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1999-10-04 Pori Finland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2006-06-13 Sivrikaya Tyrkiet
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2006-06-13 Sivrikaya Tyrkiet
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1995-06-16 Kuusamo Finland
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2009-04-15 Al Abraq Kuwait
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 X Steppegulbug (Iduna rama) 2009-04-13 Fahaheel Kuwait
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 X Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Danmark
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2007-12-12 Choum Area Mauritanien (indenfor VP)
761 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2008-03-30 Fremainville Frankrig
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2012-07-10 Birecik Tyrkiet
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2007-01-27 Abdali Farms Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis)
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2007-12-13 Cher Oasis Mauritanien (indenfor VP)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2013-07-07 Mallorca, Boquer valley Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2003-03-24 Erfoud Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Danmark
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 1990-06-06 Chisonaccia, Corsica Frankrig
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 X Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2007-07-13 Varese Italien
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-09 Aukrug Tyskland
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2009-08-30 Carcavelos Portugal
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2007-01-28 Jahra Farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis)
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2010-03-26 Hayarkon Park, tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1995-06-07 Rauma Finland
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2009-06-16 Kalajoki Finland
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 Fojo, Azores Azorerne
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2010-10-16 Corvo Azorerne
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2011-10-20 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
823 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2019-10-16 Corvo, Fojo Azorerne
824 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2012-10-09 Fojo, Corvo Azorerne
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1994-11-19 Helsinki Finland
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2007-01-06 Pori Finland
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2012-10-17 Near Powerstation, Corvo Azorerne
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2010-03-27 Holland Park, Eilat Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2013-07-07 Mallorca Spanien
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis)
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2014-06-12 Mnt Kvarkush, Ural Rusland (indenfor VP)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2015-05-05 Ifrane Marokko
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2006-06-12 Istanbul Tyrkiet
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2015-11-20 Al Abraq Kuwait
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2012-04-28 Stepantsminda Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
867 X Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1986-07-08 Joensuu Finland
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2013-11-09 Orivesi Finland
873 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2017-05-19 Utö Finland
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2015-05-03 Ouarzate Marokko
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2003-03-23 Tagdilt Track Marokko
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2007-01-25 SAANR Kuwait
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 1990-06-05 Chisonaccia, Corsica Frankrig
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Spanien
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2003-03-25 Erg Chebbi, Cafe Yasmine Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2007-12-15 Choum area Mauritanien (indenfor VP)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia)
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2015-11-19 Green Island Kuwait
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 X Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 X * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) 2022-12-12 Castellon de la Plata Spanien
920 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2022-12-10 Parc del Turo del Putxet,Barcelona Spanien
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 X Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2007-12-17 Nice Frankrig
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 1998-12-07 Kerava Finland
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 1997-02-01 Pieksämäki Finland
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2004-05-02 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1994-11-03 Uusikaupunki Finland
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2010-03-19 Lahav Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1990-09-30 Rönnskär, Kirkkonummi Finland
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 X Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Danmark
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Danmark
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Danmark
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Danmark
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2017-12-18 Fuerteventura Spanien
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2010-07-27 Serra da Tronqueira, Sao Miguel Azorerne
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2015-05-03 Oukaimeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2006-06-15 Gulizar Tyrkiet
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2012-04-27 Stepantsminda Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2014-06-09 Ekaterinburg, Monetny Rusland (indenfor VP)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-09-17 Shannon Irland
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2010-03-25 Mnt Hermon Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1999-01-04 Himanka Finland
998 X Klippeværling (Emberiza cia)
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2006-10-31 Pori Finland
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-16 Järfalla Sverige
1009 X Pileværling (Emberiza rustica)
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2016-06-08 Atyrau Airport Kasakhstan
1014 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2023-02-21 Silla Spanien
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-03 Haapsalu Estland
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-17 Doel - Prosperpolder Belgien
1019 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2010-10-12 Vila Nova, Corvo Azorerne
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1999-06-03 Lågskär Finland
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2015-03-08 Groningen Holland
1023 X * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) 2009-10-21 Corvo Azorerne
1024 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-14 Staffanstorp, Scania Sverige
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2010-10-17 Water Reservoir, Corvo Azorerne
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-30 Oudorp, Alkmaar Holland
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2008-11-02 Serrata, Terceira Azorerne
1034 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2010-10-12 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1035 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 2012-10-12 Lighthouse Valley,Corvo Azorerne
1036 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-07 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2009-10-21 Corvo Azorerne
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-07 Above Vila Nova, Corvo Azorerne
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2008-10-20 Corvo Azorerne
1043 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Cancelas, Corvo Azorerne
1044 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2010-10-14 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2009-10-20 Corvo Azorerne
1048 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2012-10-10 Ponte, Corvo Azorerne
1049 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Corvo, Lighthouse Valley Azorerne
1050 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-15 Tennessee Valley, Corvo Azorerne
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-08 Vila Nova, Corvo Azorerne
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2012-10-18 Pico, Corvo Azorerne
1054 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2013-10-04 Corvo, Cantinho Azorerne
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2008-10-25 Corvo Azorerne
1057 X * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) 2013-10-16 Poco de Aqua, Corvo Azorerne
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2008-10-22 Corvo Azorerne
1060 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2016-10-07 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1061 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-12 Corvo, Vila Nova Azorerne
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2010-10-12 Vila Nova, Corvo Azorerne
1064 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2012-10-06 Vila Vova, Corvo Azorerne
1065 X * Dickcissel (Spiza americana) 2012-10-14 Vila Nova Azorerne
1066 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Corvo Azorerne
1067 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2009-10-28 Corvo Azorerne
Annoncer