VP Artsliste - Kronologisk

Jouni Riihimäki

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
822 2023-11-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Sverige Öland
821 2023-10-18 * Træsvale (Tachycineta bicolor) Azorerne Corvo
820 2023-10-16 * Nathøg (Chordeiles minor) Azorerne Corvo
819 2023-02-18 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Spanien Valencia
818 2023-02-17 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Frankrig Montpellier
2022
817 2022-11-09 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) Danmark Aukrug
816 2022-11-09 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Tyskland St. Peter Ording
815 2022-10-10 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis) Danmark Corvo
814 2022-02-18 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Terwolde
813 2022-02-17 * Sangspurv (Melospiza melodia) Belgien Prosperpolder
2021
812 2021-10-19 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Corvo
811 2021-10-12 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) Azorerne Corvo
810 2021-10-09 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Azorerne Corvo
809 2021-09-09 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Finland Hailuoto
808 2021-07-19 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus) Finland Kilpisjärvi
2019
807 2019-10-22 * Dominikanerenke (Vidua macroura) Portugal Benavente
806 2019-10-22 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Benavente
805 2019-10-16 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) Azorerne Corvo
804 2019-10-12 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Corvo
803 2019-09-12 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) Spanien Valencia
802 2019-09-11 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) Spanien Valencia
801 2019-09-09 * Gråastrild (Estrilda troglodytes) Spanien Barcelona
800 2019-06-21 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Finland Salo
799 2019-03-24 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Mauritanien (indenfor VP) Iwik
798 2019-03-24 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Mauritanien (indenfor VP) Iwik
797 2019-03-24 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Iwik
796 2019-03-24 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Mauritanien (indenfor VP) Iwik
795 2019-03-21 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) Mauritanien (indenfor VP) Ouadane
794 2019-03-20 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) Mauritanien (indenfor VP) Ouadane
793 2019-03-18 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) Mauritanien (indenfor VP) Choum, Toujounine
792 2019-03-18 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Mauritanien (indenfor VP) Choum
791 2019-03-18 * Sahelspurv (Passer luteus) Mauritanien (indenfor VP) Choum
790 2019-01-24 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Israel Mt. Amasa
2018
789 2018-10-24 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Corvo
788 2018-10-20 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Corvo
787 2018-10-18 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Corvo
786 2018-10-18 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Azorerne Corvo
785 2018-10-18 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Corvo
784 2018-10-17 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne Corvo
783 2018-10-17 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Corvo
782 2018-10-17 * Koboltkernebider (Passerina caerulea) Azorerne Corvo
781 2018-10-16 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Sao Miguel
780 2018-06-01 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten Ras Sudr
779 2018-05-29 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Sandafa
778 2018-05-28 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Luxor
777 2018-05-25 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
776 2018-05-24 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Assuan
775 2018-05-24 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Assuan
774 2018-05-22 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) Egypten Wadi Lahami
773 2018-05-22 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Vadi Lahami
772 2018-05-22 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten
771 2018-05-21 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Sheikh Shatzli
770 2018-05-20 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Hurghada
769 2018-02-06 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Fuerteventura
2017
768 2017-10-30 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Azorerne Terceira
767 2017-10-26 * Vandredrossel (Turdus migratorius) Azorerne Corvo
766 2017-10-22 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Corvo
765 2017-10-22 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Corvo
764 2017-10-21 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Corvo
763 2017-10-20 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Corvo
762 2017-10-19 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Corvo
761 2017-10-18 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Corvo
760 2017-10-18 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Corvo
759 2017-09-26 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Tjekiet Kromeriz
758 2017-07-14 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Finland Joroinen
2016
757 2016-12-12 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Spanien Katalonia
756 2016-11-02 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Finland Helsinki
755 2016-10-19 * Guldspætte (Colaptes auratus) Azorerne Corvo
754 2016-10-16 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Corvo
753 2016-10-16 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Azorerne Corvo
752 2016-10-10 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Azorerne Corvo
751 2016-07-08 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Frankrig Noirmoutier
750 2016-05-09 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Finland Keuruu
749 2016-04-27 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbeki
748 2016-04-26 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbeki
747 2016-04-26 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbeki
746 2016-03-29 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland
745 2016-03-28 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Amsterdam
744 2016-03-28 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Holland
743 2016-02-01 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Gran Canary
742 2016-02-01 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Gran Canary
2015
741 2015-10-18 * Østlig Pivi (Contopus virens) Azorerne Corvo
740 2015-10-18 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Corvo
739 2015-10-18 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Corvo
738 2015-10-18 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Corvo
737 2015-10-17 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Azorerne Corvo
736 2015-10-17 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Azorerne Corvo
735 2015-10-17 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Corvo
734 2015-10-17 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Corvo
733 2015-10-15 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) Azorerne Corvo
732 2015-10-13 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo
731 2015-06-15 * Skovgøg (Cuculus optatus) Finland Sotkamo
730 2015-05-04 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko
729 2015-05-03 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Betache
728 2015-05-02 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko El-Jadidan
2014
727 2014-10-24 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne Sao Miguel
726 2014-10-20 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Corvo
725 2014-10-20 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne Corvo
724 2014-10-19 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Corvo
723 2014-10-17 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Corvo
722 2014-10-17 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Corvo
721 2014-10-17 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Corvo
720 2014-10-15 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Terceira
719 2014-07-09 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Aielli
2013
718 2013-11-01 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Finland Orivesi
717 2013-06-15 Gråspætte (Picus canus) Tyrkiet Yeniakpinar
716 2013-06-14 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Birecik
715 2013-06-14 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
714 2013-06-13 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
713 2013-06-11 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Dogubayazit
712 2013-06-10 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Aktas Gölu
711 2013-06-08 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivrikaya
710 2013-06-08 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Sivrikaya
709 2013-06-07 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar
708 2013-05-01 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Finland Parikkala
2012
707 2012-12-04 * Rævespurv (Passerella iliaca) Estland Haapsalu
706 2012-11-03 * Skifermåge (Larus schistisagus) Finland Kirkkonummi
705 2012-09-19 * Indisk Gås (Anser indicus) Finland
704 2012-05-30 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Finland Hanko
703 2012-04-13 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Al Abraq
702 2012-04-12 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Al Abraq
701 2012-04-09 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Kuwait
700 2012-04-09 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Kuwait
699 2012-04-09 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait
698 2012-04-08 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Kuwait
697 2012-04-07 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Kuwait
696 2012-04-07 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait
695 2012-04-07 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Jahra Pool Reserve
2011
694 2011-09-08 * Prærietrane (Antigone canadensis) Estland Near Tallin
693 2011-05-16 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Huelva
692 2011-05-13 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien
691 2011-04-24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Finland Jyväskylä
690 2011-03-16 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Vila Velha de Rodao
689 2011-03-15 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Lissabon
688 2011-03-14 * Bøffeland (Bucephala albeola) Azorerne Terceira
687 2011-03-13 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Terceira
2010
686 2010-12-06 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Egypten
685 2010-12-06 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Cairo
684 2010-12-06 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten
683 2010-10-09 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) Finland Kristiinankaupunki
682 2010-07-29 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) Finland Lappeenranta
681 2010-02-20 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Israel
2009
680 2009-12-07 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) Finland Helsinki
679 2009-08-08 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne Sao Miguel
678 2009-08-05 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Azorerne Faial
677 2009-08-03 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne Graciosa
676 2009-06-15 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Finland Kalajoki
675 2009-03-29 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Israel
674 2009-03-21 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Tel Aviv
673 2009-03-20 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Israel
672 2009-03-18 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Israel Eilat
671 2009-01-10 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Stockholm
2008
670 2008-10-30 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Flores
669 2008-10-27 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Terceira
668 2008-10-27 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Terceira
667 2008-08-27 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Finland Irland
666 2008-08-27 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Irland Cape Clear
665 2008-08-26 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Irland Cape Clear
664 2008-06-16 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Finland Tohmajärvi
663 2008-06-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Finland Lempäälä
662 2008-03-24 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat
661 2008-03-08 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien
2007
660 2007-08-26 * Storskråpe (Ardenna gravis) Azorerne Sao Miguel
659 2007-08-24 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Azorerne
658 2007-03-17 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Frankrig Corsica
657 2007-03-16 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Corsica
656 2007-01-25 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Fuerteventura
2006
655 2006-11-05 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Azorerne Sao Miguel
654 2006-11-04 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Sao Miguel
653 2006-11-04 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Azorerne Sao Miguel
652 2006-11-03 * Snehejre (Egretta thula) Azorerne Flores
651 2006-11-02 * Krabbehejre (Butorides virescens) Azorerne Flores
650 2006-11-01 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Azorerne Flores
649 2006-10-31 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Azorerne Sao Miguel
648 2006-10-31 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Flores
647 2006-10-30 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Flores
646 2006-08-11 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island
645 2006-03-20 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Israel Eilat
644 2006-02-05 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Santiago
643 2006-02-04 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde
642 2006-02-02 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde
641 2006-02-02 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde
640 2006-02-02 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Razo
639 2006-02-01 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Kap Verde
638 2006-02-01 * Brun Sule (Sula leucogaster) Kap Verde
637 2006-02-01 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Near Razo
636 2006-02-01 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde
635 2006-02-01 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Kap Verde
634 2006-02-01 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde
2004
633 2004-11-07 * Brundrossel (Turdus eunomus) Finland Enontekiö
632 2004-10-23 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) Finland Kokkola
631 2004-06-06 Sortbrun And (Anas rubripes) Finland Sodankylä
630 2004-03-23 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Finland Kökar
2003
629 2003-05-25 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) Finland Ilmajoki
2002
628 2002-09-30 * Rødværling (Emberiza rutila) Finland Uusikaupunki
627 2002-05-29 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Finland Kitee
626 2002-04-12 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Palude di Brabbia
625 2002-04-10 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien
624 2002-04-10 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Palude Brabbia
2001
623 2001-04-01 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Lotan
622 2001-01-31 Berberhøne (Alectoris barbara) Portugal Madeira
621 2001-01-29 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Madeira
2000
620 2000-11-26 Strømand (Histrionicus histrionicus) Finland Helsinki
619 2000-04-03 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Israel Eilat
618 2000-04-01 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot HaKikar
617 2000-03-29 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel
616 2000-01-22 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel
615 2000-01-21 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
614 2000-01-21 Revhejre (Egretta gularis) Israel
1999
613 1999-06-21 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Finland Kalajoki
612 1999-05-30 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Finland Åland
1998
611 1998-12-07 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Finland Kerava
610 1998-09-21 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Finland Hailuoto
609 1998-01-16 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Tenerifa
1997
608 1997-07-12 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Finland Uusikaupunki
607 1997-04-21 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet
606 1997-04-21 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet
605 1997-04-20 Munkegrib (Aegypius monachus) Tyrkiet
604 1997-04-19 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Tyrkiet
603 1997-04-18 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet
1996
602 1996-10-01 * Dværgspove (Numenius minutus) Finland Åland
601 1996-02-04 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Marokko
600 1996-02-04 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Marokko
599 1996-02-03 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko
598 1996-02-01 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Agadir
597 1996-01-31 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko
1994
596 1994-11-20 * Rustdrossel (Turdus naumanni) Finland Helsinki
595 1994-10-11 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon) Finland Norrskär
1993
594 1993-10-23 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Finland Uusikaupunki
1992
593 1992-04-18 * Mandarinand (Aix galericulata) Finland Ikaalinen
1991
592 1991-10-15 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Finland Norrskär
591 1991-09-16 Sabinemåge (Xema sabini) Finland Orimattila
590 1991-08-14 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Finland Lappeenranta
589 1991-06-29 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Finland Espoo
1990
588 1990-09-18 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Finland Pori
1989
587 1989-12-09 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Gran Canary
586 1989-09-14 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Finland Lappeenranta
585 1989-05-21 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Finland Virolahti
584 1989-05-14 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Finland Oulu
583 1989-04-28 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Finland Pori
1988
582 1988-09-11 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Finland Lappeenranta
581 1988-08-04 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Finland Lappeenranta
1987
580 1987-04-30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Finland Espoo
579 1987-04-01 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Israel Eilat
578 1987-04-01 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Israel
577 1987-04-01 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Israel Eilat
576 1987-04-01 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Israel
575 1987-04-01 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel
574 1987-04-01 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel
573 1987-04-01 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel
572 1987-04-01 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel
571 1987-04-01 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel
570 1987-04-01 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel
569 1987-04-01 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel
568 1987-04-01 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel
567 1987-04-01 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel
566 1987-04-01 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel
565 1987-04-01 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel
1986
564 1986-05-13 * Blåvinget And (Spatula discors) Finland Kajaani
563 1986-05-07 * Jomfrutrane (Grus virgo) Finland Vaasa
1985
562 1985-05-28 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Finland Paltamo
561 1985-05-12 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Finland Maalahti
560 1985-05-03 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Finland Hämeenkyrö
1984
559 1984-12-02 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Finland Parainen
558 1984-11-15 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Finland Oulu
557 1984-08-24 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Finland Kotka
556 1984-06-19 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Norge Varanger
555 1984-05-03 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Finland Turku
1983
554 1983-06-20 * Klireryle (Calidris himantopus) Finland Kotka
553 1983-06-10 Rustand (Tadorna ferruginea) Finland Pori
552 1983-06-08 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Finland Parikkala
1982
551 1982-06-18 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Finland Parikkala
550 1982-05-17 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Finland Vaasa
1981
549 1981-10-03 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Finland Vaasa
548 1981-09-03 Rød Glente (Milvus milvus) Spanien
547 1981-09-03 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Spanien
546 1981-09-03 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien
545 1981-09-03 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien
544 1981-09-01 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien
543 1981-08-31 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Spanien
542 1981-08-31 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Spanien
541 1981-08-31 * Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien
540 1981-08-30 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien
539 1981-07-24 * Rødhovedet And (Netta rufina) Finland Kotka
538 1981-06-06 Storkjove (Stercorarius skua) Norge
537 1981-06-06 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Norge Finnmark
536 1981-06-05 Sule (Morus bassanus) Norge Varanger
535 1981-06-04 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Finland Inari
534 1981-06-04 Fjeldrype (Lagopus muta) Finland Inari
1980
533 1980-10-12 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Finland Kemiönsaari
532 1980-09-06 Tredækker (Gallinago media) Finland Tampere
531 1980-06-20 * Triel (Burhinus oedicnemus) Finland
530 1980-05-28 Vandrefalk (Falco peregrinus) Finland
529 1980-05-01 Knarand (Mareca strepera) Finland Tampere
1979
528 1979-11-04 Sølvhejre (Ardea alba) Finland Hanko
527 1979-09-07 * Damklire (Tringa stagnatilis) Bulgarien
526 1979-09-07 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Bulgarien
525 1979-09-07 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Bulgarien
524 1979-09-07 * Tophejre (Ardeola ralloides) Bulgarien
523 1979-09-07 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Bulgarien
522 1979-09-07 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Bulgarien
521 1979-09-07 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Bulgarien
520 1979-09-07 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Bulgarien
519 1979-09-07 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Bulgarien
518 1979-09-07 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Bulgarien
517 1979-09-06 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Bulgarien
516 1979-09-06 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Bulgarien Nessebar
515 1979-09-06 Silkehejre (Egretta garzetta) Bulgarien
514 1979-09-06 Skestork (Platalea leucorodia) Bulgarien
513 1979-09-05 * Slagfalk (Falco cherrug) Bulgarien
512 1979-09-02 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Bulgarien
511 1979-09-02 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Bulgarien
510 1979-09-02 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Bulgarien
509 1979-09-02 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Bulgarien
508 1979-09-01 * Sort Stork (Ciconia nigra) Bulgarien
507 1979-09-01 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Bulgarien
506 1979-09-01 Klyde (Recurvirostra avosetta) Bulgarien
505 1979-07-24 * Terekklire (Xenus cinereus) Finland Siikajoki
504 1979-05-20 Islom (Gavia immer) Finland Virolahti
1977
503 1977-06-03 Kærløber (Calidris falcinellus) Finland Tampere
502 1977-05-24 Ride (Rissa tridactyla) Finland Tampere
501 1977-05-24 Vagtel (Coturnix coturnix) Finland Tampere
500 1977-05-23 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Finland Virolahti
499 1977-05-22 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Finland
498 1977-04-18 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Finland Pirkanmaa
1976
497 1976-10-05 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Finland Virolahti
496 1976-06-13 Odinshane (Phalaropus lobatus) Finland
495 1976-06-13 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Finland Pirkanmaa
494 1976-05-22 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Finland Virolahti
493 1976-05-21 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Finland Virolahti
492 1976-04-12 Gravand (Tadorna tadorna) Finland
1975
491 1975-11-09 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Finland Valkeakoski
490 1975-10-05 Pibesvane (Cygnus columbianus) Finland Virolahti
489 1975-10-05 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Finland
488 1975-07-29 Fiskehejre (Ardea cinerea) Finland Tampere
487 1975-05-30 * Stellersand (Polysticta stelleri) Finland Tampere
486 1975-05-16 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Finland Kirkkonummi
485 1975-02-09 Canadagås (Branta canadensis) Finland Tampere
1974
484 1974-08-13 Dværggås (Anser erythropus) Finland Utsjoki
483 1974-05-20 Aftenfalk (Falco vespertinus) Finland Pirkanmaa
482 1974-04-27 Atlingand (Spatula querquedula) Finland Tampere
1973
481 1973-10-21 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Finland Tampere
1972
480 1972-09-17 Hedehøg (Circus pygargus) Finland Pirkanmaa
479 1972-03-01 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Pirkanmaa
478 1972-02-27 Dalrype (Lagopus lagopus) Finland Ruovesi
1971
477 1971-10-23 Skarv (Phalacrocorax carbo) Finland Pirkanmaa
476 1971-07-06 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Finland
475 1971-05-26 Havlit (Clangula hyemalis) Finland Pori
474 1971-05-26 Sortand (Melanitta nigra) Finland Pori
473 1971-05-26 Fløjlsand (Melanitta fusca) Finland Pori
472 1971-05-26 Dværgfalk (Falco columbarius) Finland Pirkanmaa
471 1971-05-25 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Finland
470 1971-05-25 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Finland Kirkkonummi
469 1971-05-24 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Finland Tampere
468 1971-05-24 Grågås (Anser anser) Finland
467 1971-05-24 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Finland Pirkanmaa
466 1971-05-24 Sort Glente (Milvus migrans) Finland Pirkanmaa
465 1971-05-23 Lærkefalk (Falco subbuteo) Finland Pirkanmaa
464 1971-05-18 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Finland Pirkanmaa
463 1971-05-15 Rørhøg (Circus aeruginosus) Finland Pirkanmaa
462 1971-05-09 Knopsvane (Cygnus olor) Finland Pori
461 1971-05-09 Ederfugl (Somateria mollissima) Finland Pori
460 1971-05-01 Duehøg (Accipiter gentilis) Finland Pirkanmaa
459 1971-04-22 Tajgasædgås (Anser fabalis) Finland Pirkanmaa
458 1971-04-22 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Finland Pirkanmaa
457 1971-04-21 Skeand (Spatula clypeata) Finland Pirkanmaa
1970
456 1970-08-01 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Finland Tampere
455 1970-08-01 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Finland
454 1970-08-01 Sandløber (Calidris alba) Finland
453 1970-08-01 Dværgryle (Calidris minuta) Finland Tampere
452 1970-08-01 Temmincksryle (Calidris temminckii) Finland Tampere
451 1970-07-30 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Finland Tampere
450 1970-06-30 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Finland Tampere
449 1970-06-30 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Finland Tampere
448 1970-06-30 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Finland Tampere
447 1970-06-30 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Finland Tampere
446 1970-06-10 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Finland Pirkanmaa
445 1970-06-01 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Finland Tampere
444 1970-06-01 Rørdrum (Botaurus stellaris) Finland Pirkanmaa
443 1970-06-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Finland Tampere
442 1970-06-01 Engsnarre (Crex crex) Finland Pirkanmaa
441 1970-06-01 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Finland Tampere
440 1970-06-01 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Finland Tampere
439 1970-05-20 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Finland
438 1970-05-15 Stenvender (Arenaria interpres) Finland
437 1970-05-15 Bramgås (Branta leucopsis) Finland
436 1970-05-15 Knortegås (Branta bernicla) Finland
435 1970-05-15 Bjergand (Aythya marila) Finland Pirkanmaa
434 1970-05-01 Brushane (Calidris pugnax) Finland Tampere
433 1970-05-01 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Finland Tampere
432 1970-05-01 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Finland
431 1970-05-01 Småspove (Numenius phaeopus) Finland Tampere
430 1970-05-01 Sortklire (Tringa erythropus) Finland Tampere
429 1970-05-01 Hvidklire (Tringa nebularia) Finland Tampere
428 1970-05-01 Tinksmed (Tringa glareola) Finland Tampere
427 1970-05-01 Rødben (Tringa totanus) Finland Tampere
426 1970-05-01 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Finland Tampere
425 1970-05-01 Spidsand (Anas acuta) Finland Tampere
424 1970-05-01 Taffeland (Aythya ferina) Finland Tampere
423 1970-05-01 Troldand (Aythya fuligula) Finland Tampere
422 1970-05-01 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Finland Pirkanmaa
421 1970-05-01 Vandrikse (Rallus aquaticus) Finland Pirkanmaa
420 1970-05-01 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Finland Pirkanmaa
419 1970-05-01 Strandskade (Haematopus ostralegus) Finland
418 1970-05-01 Hjejle (Pluvialis apricaria) Finland
417 1970-04-15 Svaleklire (Tringa ochropus) Finland Tampere
416 1970-04-15 Blisgås (Anser albifrons) Finland
415 1970-04-15 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Finland Pirkanmaa
414 1970-04-15 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Finland Pirkanmaa
413 1970-04-15 Spurvehøg (Accipiter nisus) Finland Pirkanmaa
412 1970-04-15 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Finland Pirkanmaa
411 1970-04-01 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Finland Tampere
410 1970-04-01 Storspove (Numenius arquata) Finland Tampere
409 1970-04-01 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Finland Tampere
408 1970-04-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Finland Tampere
407 1970-04-01 Pibeand (Mareca penelope) Finland Tampere
406 1970-04-01 Krikand (Anas crecca) Finland Tampere
405 1970-04-01 Hvinand (Bucephala clangula) Finland Tampere
404 1970-04-01 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Finland Tampere
403 1970-04-01 Musvåge (Buteo buteo) Finland Pirkanmaa
402 1970-04-01 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Finland Pirkanmaa
401 1970-04-01 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Finland Pirkanmaa
400 1970-04-01 Blishøne (Fulica atra) Finland Pirkanmaa
399 1970-04-01 Trane (Grus grus) Finland Tampere
398 1970-04-01 Vibe (Vanellus vanellus) Finland Tampere
397 1970-04-01 Tjur (Tetrao urogallus) Finland Pirkanmaa
396 1970-03-15 Havørn (Haliaeetus albicilla) Finland Pirkanmaa
395 1970-03-01 Agerhøne (Perdix perdix) Finland Pirkanmaa
394 1970-03-01 Fasan (Phasianus colchicus) Finland Tampere
393 1970-01-01 Gråand (Anas platyrhynchos) Finland Tampere
Annoncer