VP Artsliste

VP Artsliste

Christoffer Rainey

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christoffer Raineys kryds

Dette er Christoffer Raineys VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2012-03-01 Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2012-04-26 Island
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) Taurus Bjergene Tyrkiet
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser)
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 Dværggås (Anser erythropus)
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-25 Præstesø - Værløse Danmark
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-11-08 Falsterbo Sverige
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 2009-09-26 Falsterbo Sverige
72 X Krikand (Anas crecca)
73 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) Røgbølle Sø - Lolland Danmark
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2009-10-13 Ejlemade Sø, Haslev Danmark
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-06 Furesøen Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) Roskilde Danmark
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-03-12 Stubben Danmark
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2012-04-26 Nordura Island
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-04-27 Island
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2012-04-26 Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2020-06-27 Røgbølle Sø Danmark
105 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2010-05-31 Loutro - Kreta Grækenland
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 Lille Sejler (Apus affinis)
121 Kaffersejler (Apus caffer)
122 Stortrappe (Otis tarda)
123 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
124 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
125 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
126 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
127 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
128 Sporegøg (Centropus senegalensis)
129 Skadegøg (Clamator glandarius)
130 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
131 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
132 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
133 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
134 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
135 * Skovgøg (Cuculus optatus)
136 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-09-24 kongelunden Danmark
137 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
138 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
139 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
140 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
141 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
142 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
143 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
144 Klippedue (Columba livia)
145 * Guineadue (Columba guinea)
146 X Huldue (Columba oenas)
147 * Turkestandue (Columba eversmanni)
148 X Ringdue (Columba palumbus)
149 Madeiradue (Columba trocaz)
150 Laurbærdue (Columba bollii)
151 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
152 X Turteldue (Streptopelia turtur)
153 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
154 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-08-19 Rijswijk Holland
155 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
156 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
157 Palmedue (Spilopelia senegalensis)
158 Namaquadue (Oena capensis)
159 * Sørgedue (Zenaida macroura)
160 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
161 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-01-30 Gentofte Danmark
162 * Græsrikse (Crex egregia)
163 X Engsnarre (Crex crex)
164 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
165 Lille Rørvagtel (Porzana parva)
166 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
167 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
168 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
169 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
170 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
171 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
172 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
173 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
174 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
175 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-30 Ishøj Danmark
176 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
177 Kamblishøne (Fulica cristata)
178 X Blishøne (Fulica atra)
179 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
180 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
181 * Prærietrane (Antigone canadensis)
182 Jomfrutrane (Grus virgo)
183 X Trane (Grus grus)
184 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
185 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
186 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
187 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
188 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-01-29 Stubben Danmark
189 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
190 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
191 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
192 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
193 Triel (Burhinus oedicnemus)
194 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
195 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
196 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
197 Stylteløber (Himantopus himantopus)
198 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
199 X Vibe (Vanellus vanellus)
200 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
201 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
202 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
203 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
204 Steppevibe (Vanellus gregarius)
205 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
206 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
207 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
208 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
209 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-08-06 Ølsemagle Danmark
210 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
211 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
212 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
213 * Kildire (Charadrius vociferus)
214 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
215 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
216 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
217 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
218 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
219 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
220 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
221 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
222 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
223 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
224 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
225 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
226 Småspove (Numenius phaeopus)
227 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
228 * Dværgspove (Numenius minutus)
229 * Eskimospove (Numenius borealis)
230 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
231 X Storspove (Numenius arquata)
232 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-08-06 Ølsemagle Danmark
233 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
234 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
235 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-04-27 Island
236 * Storryle (Calidris tenuirostris)
237 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-08-06 Ølsemagle Danmark
238 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-08-06 Ølsemagle Danmark
239 Kærløber (Calidris falcinellus)
240 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
241 * Klireryle (Calidris himantopus)
242 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
243 Temmincksryle (Calidris temminckii)
244 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
245 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
246 X Sandløber (Calidris alba) 2011-08-06 Ølsemagle Danmark
247 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
248 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Rødby Havn - Østmolen Danmark
249 Bairdsryle (Calidris bairdii)
250 X Dværgryle (Calidris minuta)
251 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
252 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
253 Prærieløber (Calidris subruficollis)
254 Stribet Ryle (Calidris melanotos)
255 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
256 * Alaskaryle (Calidris mauri)
257 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
258 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
259 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
260 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
261 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
262 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
263 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
264 Tredækker (Gallinago media)
265 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
266 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
267 Terekklire (Xenus cinereus)
268 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
269 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-08-26 Klydesøen Danmark
270 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
271 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
272 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
273 Svaleklire (Tringa ochropus)
274 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
275 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
276 Lille Gulben (Tringa flavipes)
277 * Willet (Tringa semipalmata)
278 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-01 Kongelunden Danmark
279 Damklire (Tringa stagnatilis)
280 X Tinksmed (Tringa glareola)
281 X Sortklire (Tringa erythropus) Kongelunden Danmark
282 X Hvidklire (Tringa nebularia)
283 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
284 Krabbeæder (Dromas ardeola)
285 Ørkenløber (Cursorius cursor)
286 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
287 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
288 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
289 * Brun Noddy (Anous stolidus)
290 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
291 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-10-04 Børstrup Hage, Gilleleje Danmark
292 X Ismåge (Pagophila eburnea)
293 Sabinemåge (Xema sabini)
294 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
295 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
296 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
297 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
298 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
299 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-10-06 Ishøj Danmark
300 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
301 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
302 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
303 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
304 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
305 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
306 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
307 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
308 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
309 X Stormmåge (Larus canus)
310 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
311 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
312 X Svartbag (Larus marinus)
313 * Tangmåge (Larus dominicanus)
314 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-21 Århus Danmark
315 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-04-25 Island
316 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-04-25 Island
317 X Sølvmåge (Larus argentatus)
318 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
319 * Vegamåge (Larus vegae)
320 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
321 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2010-05-28 Chania Grækenland
322 Armensk Måge (Larus armenicus)
323 * Skifermåge (Larus schistisagus)
324 X Sildemåge (Larus fuscus)
325 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
326 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
327 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
328 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
329 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
330 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
331 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
332 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
333 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
334 X Dværgterne (Sternula albifrons)
335 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
336 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
337 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
338 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
339 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
340 Rosenterne (Sterna dougallii)
341 X Fjordterne (Sterna hirundo)
342 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
343 X Havterne (Sterna paradisaea)
344 Prærieterne (Sterna forsteri)
345 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-16 Utterslev Mose Danmark
346 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
347 X Sortterne (Chlidonias niger)
348 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
349 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-04-27 Island
350 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
351 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
352 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
353 Søkonge (Alle alle)
354 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2012-04-29 Reykjavik Island
355 X Lomvie (Uria aalge)
356 X Alk (Alca torda) 2012-04-25 Hafnaberg Island
357 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
358 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-04-25 Hafnaberg Island
359 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
360 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
361 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
362 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
363 X Lunde (Fratercula arctica) 2012-04-26 Reykjavik Island
364 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
365 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
366 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
367 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
368 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-04-26 Island
369 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-04-04 Åsnen Sverige
370 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Skagen Danmark
371 X Islom (Gavia immer) 2012-04-26 Island
372 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
373 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
374 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
375 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
376 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
377 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
378 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
379 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
380 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
381 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
382 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
383 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
384 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
385 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
386 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
387 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-04-25 Hafnaberg Island
388 * Kappetrel (Daption capense)
389 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
390 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
391 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
392 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
393 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
394 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
395 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
396 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
397 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
398 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
399 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
400 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
401 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
402 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2009-10-04 Børstrup Hage, Gilleleje Danmark
403 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
404 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
405 Storskråpe (Ardenna gravis)
406 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
407 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
408 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
409 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
410 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
411 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
412 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
413 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
414 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
415 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
416 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
417 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
418 Sort Stork (Ciconia nigra)
419 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
420 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2009-08-17 Rijswijk Holland
421 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
422 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
423 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
424 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
425 X Sule (Morus bassanus) 2009-10-04 Børstrup Hage, Gilleleje Danmark
426 * Kapsule (Morus capensis)
427 * Maskesule (Sula dactylatra)
428 * Rødfodet Sule (Sula sula)
429 Brun Sule (Sula leucogaster)
430 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
431 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
432 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
433 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2012-04-25 Hafnaberg Island
434 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
435 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
436 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
437 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
438 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
439 Eremitibis (Geronticus eremita)
440 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
441 X Skestork (Platalea leucorodia)
442 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-02-21 Brabrand Sø Danmark
443 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
444 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
445 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
446 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
447 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
448 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
449 Nathejre (Nycticorax nycticorax)
450 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
451 * Krabbehejre (Butorides virescens)
452 Mangrovehejre (Butorides striata)
453 X Tophejre (Ardeola ralloides)
454 * Rishejre (Ardeola grayii)
455 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
456 Kohejre (Bubulcus ibis)
457 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
458 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1985-01-01 Bjerge Strand Danmark
459 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
460 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
461 * Goliathejre (Ardea goliath)
462 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
463 X Sølvhejre (Ardea alba) 2010-09-21 Krankesjon Sverige
464 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
465 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
466 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
467 * Blåhejre (Egretta caerulea)
468 * Snehejre (Egretta thula)
469 X Silkehejre (Egretta garzetta)
470 Revhejre (Egretta gularis)
471 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
472 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
473 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
474 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-04-04 Åsnen Sverige
475 Blå Glente (Elanus caeruleus)
476 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2010-06-02 Samaria Kløften Grækenland
477 Ådselgrib (Neophron percnopterus)
478 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
479 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
480 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
481 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
482 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
483 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
484 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2010-06-02 Samaria Kløften Grækenland
485 Munkegrib (Aegypius monachus)
486 Øregrib (Torgos tracheliotos)
487 X Slangeørn (Circaetus gallicus) Tyrkiet
488 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
489 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
490 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
491 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
492 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
493 * Rovørn (Aquila rapax)
494 Steppeørn (Aquila nipalensis)
495 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
496 Kejserørn (Aquila heliaca)
497 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-11-08 Skåne Sverige
498 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
499 Høgeørn (Aquila fasciata)
500 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
501 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
502 * Shikra (Accipiter badius)
503 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
504 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
505 X Duehøg (Accipiter gentilis)
506 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-08-01 Utterslev Mose Danmark
507 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-11-08 Falsterbo Sverige
508 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
509 X Steppehøg (Circus macrourus)
510 X Hedehøg (Circus pygargus)
511 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-11-08 Skåne Sverige
512 X Sort Glente (Milvus migrans)
513 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
514 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
515 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
516 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-11-08 Skåne Sverige
517 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
518 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
519 Ørnevåge (Buteo rufinus)
520 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
521 X Musvåge (Buteo buteo)
522 Slørugle (Tyto alba)
523 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
524 Dværghornugle (Otus scops)
525 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
526 X Sneugle (Bubo scandiacus)
527 Stor Hornugle (Bubo bubo)
528 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
529 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
530 X Natugle (Strix aluco)
531 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
532 Ørkennatugle (Strix hadorami)
533 Slagugle (Strix uralensis)
534 X Lapugle (Strix nebulosa) 2009-03-16 Falsterbo Sverige
535 X Høgeugle (Surnia ulula)
536 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-12 Hundested Danmark
537 X Kirkeugle (Athene noctua)
538 Perleugle (Aegolius funereus)
539 Skovhornugle (Asio otus)
540 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-11-08 Falsterbo Sverige
541 Kapugle (Asio capensis)
542 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
543 X Hærfugl (Upupa epops) 2009-04-17 Værløse Golfklub Danmark
544 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
545 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
546 X Ellekrage (Coracias garrulus)
547 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
548 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
549 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
550 X Isfugl (Alcedo atthis)
551 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
552 Gråfisker (Ceryle rudis)
553 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
554 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
555 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
556 Grøn Biæder (Merops persicus)
557 X Biæder (Merops apiaster) 2015-09-02 Valldemossa - Mallorca Spanien
558 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
559 X Vendehals (Jynx torquilla)
560 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
561 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2012-03-01 Fiby Urskog Sverige
562 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
563 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
564 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-06-23 Sverige
565 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
566 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
567 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
568 * Guldspætte (Colaptes auratus)
569 X Sortspætte (Dryocopus martius)
570 X Grønspætte (Picus viridis) 2009-04-03 Bjurkarr Sverige
571 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
572 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
573 Gråspætte (Picus canus)
574 Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
575 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
576 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
577 Aftenfalk (Falco vespertinus)
578 * Amurfalk (Falco amurensis)
579 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2015-08-30 Dragonea - Mallorca Spanien
580 Sodfalk (Falco concolor)
581 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-09-26 Kongelunden Danmark
582 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-09-05 Krankesjøn Sverige
583 Lannerfalk (Falco biarmicus)
584 X Slagfalk (Falco cherrug)
585 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2012-04-26 Island
586 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-29 Hotel Scandinavia Danmark
587 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
588 Nandayparakit (Aratinga nenday)
589 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
590 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
591 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
592 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2009-08-19 Rijswijk, Holland Holland
593 * Fibii (Sayornis phoebe)
594 * Østlig Pivi (Contopus virens)
595 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
596 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
597 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
598 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
599 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
600 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
601 Krattornskade (Tchagra senegalus)
602 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
603 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
604 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
605 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
606 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
607 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
608 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
609 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
610 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
611 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
612 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
613 X Masketornskade (Lanius nubicus)
614 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
615 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
616 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
617 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
618 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
619 Pirol (Oriolus oriolus)
620 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
621 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
622 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
623 X Skovskade (Garrulus glandarius)
624 Blåskade (Cyanopica cooki)
625 X Husskade (Pica pica)
626 Atlashusskade (Pica mauritanica)
627 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
628 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2010-06-02 Samaria Kløften Grækenland
629 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
630 X Allike (Coloeus monedula)
631 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
632 Huskrage (Corvus splendens)
633 X Råge (Corvus frugilegus)
634 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-08-17 Rijswijk Holland
635 X Gråkrage (Corvus cornix)
636 * Broget Krage (Corvus albus)
637 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
638 X Ravn (Corvus corax) 2008-11-08 Skåne Sverige
639 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
640 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
641 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
642 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
643 X Sortmejse (Periparus ater)
644 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
645 Sørgemejse (Poecile lugubris)
646 Lapmejse (Poecile cinctus)
647 X Sumpmejse (Poecile palustris)
648 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
649 Fyrremejse (Poecile montanus)
650 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
651 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
652 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2016-10-15 Øland Sverige
653 X Musvit (Parus major)
654 Pungmejse (Remiz pendulinus)
655 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
656 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
657 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
658 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
659 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
660 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
661 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
662 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-11-08 Falsterbo Sverige
663 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
664 Razolærke (Alauda razae)
665 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
666 X Sanglærke (Alauda arvensis)
667 Theklalærke (Galerida theklae)
668 X Toplærke (Galerida cristata)
669 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
670 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
671 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
672 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
673 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
674 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
675 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
676 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
677 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
678 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
679 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
680 Dværglærke (Alaudala rufescens)
681 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
682 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
683 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
684 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
685 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
686 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
687 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
688 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
689 X Digesvale (Riparia riparia)
690 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
691 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
692 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
693 * Purpursvale (Progne subis)
694 X Landsvale (Hirundo rustica)
695 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
696 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
697 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
698 X Bysvale (Delichon urbicum)
699 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
700 Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
701 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
702 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
703 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
704 X Cettisanger (Cettia cetti)
705 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
706 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
707 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
708 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
709 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
710 Himalayasanger (Phylloscopus humei)
711 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
712 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
713 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
714 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
715 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
716 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
717 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
718 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
719 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
720 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
721 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
722 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
723 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
724 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
725 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
726 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
727 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
728 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
729 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
730 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
731 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
732 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
733 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
734 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
735 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
736 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
737 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
738 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-18 Vestvolden Danmark
739 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
740 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
741 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
742 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
743 Steppegulbug (Iduna rama)
744 Bleg Gulbug (Iduna pallida)
745 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
746 Orientgulbug (Hippolais languida)
747 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
748 Spottesanger (Hippolais polyglotta)
749 X Gulbug (Hippolais icterina)
750 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
751 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
752 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
753 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
754 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
755 Savisanger (Locustella luscinioides)
756 Cistussanger (Cisticola juncidis)
757 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
758 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
759 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
760 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
761 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
762 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
763 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
764 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
765 X Munk (Sylvia atricapilla)
766 X Havesanger (Sylvia borin)
767 Høgesanger (Curruca nisoria)
768 X Gærdesanger (Curruca curruca)
769 Mestersanger (Curruca hortensis)
770 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
771 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
772 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
773 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
774 X Tornsanger (Curruca communis)
775 Provencesanger (Curruca undata)
776 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
777 Balearsanger (Curruca balearica)
778 Berbersanger (Curruca deserticola)
779 Brillesanger (Curruca conspicillata)
780 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
781 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
782 Makisanger (Curruca subalpina)
783 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
784 Rosasanger (Curruca mystacea)
785 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
786 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
787 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
788 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
789 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
790 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-11-08 Falsterbo Sverige
791 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
792 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
793 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
794 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-04-02 Østensjon Sverige
795 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
796 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
797 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
798 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
799 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
800 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
801 Murløber (Tichodroma muraria)
802 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-04-02 Østensjon Sverige
803 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
804 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
805 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
806 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
807 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
808 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
809 Maina (Acridotheres tristis)
810 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
811 * Amurstær (Agropsar sturninus)
812 Rosenstær (Pastor roseus)
813 X Stær (Sturnus vulgaris)
814 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
815 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
816 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
817 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
818 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
819 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
820 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
821 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
822 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
823 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
824 * Grådrossel (Turdus unicolor)
825 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
826 X Solsort (Turdus merula)
827 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
828 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-11-23 Nivå Danmark
829 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
830 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
831 * Brundrossel (Turdus eunomus)
832 X Sjagger (Turdus pilaris)
833 X Vindrossel (Turdus iliacus)
834 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-04-03 Kavsjon Sverige
835 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
836 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
837 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
838 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
839 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
840 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
841 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
842 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
843 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-11-08 Falsterbo Sverige
844 * Blånattergal (Larvivora cyane)
845 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
846 Blåhals (Luscinia svecica)
847 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-06-15 Sverige
848 Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
849 Hvidhals (Irania gutturalis)
850 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
851 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
852 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-06-23 Sverige
853 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
854 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
855 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
856 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
857 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
858 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
859 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
860 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
861 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
862 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
863 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
864 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
865 Stendrossel (Monticola saxatilis)
866 X Blådrossel (Monticola solitarius)
867 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
868 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
869 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2010-06-02 Samaria Kløften Grækenland
870 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
871 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
872 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
873 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
874 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
875 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
876 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
877 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
878 Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
879 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
880 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
881 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
882 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
883 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
884 Sortstjert (Oenanthe melanura)
885 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
886 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
887 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
888 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
889 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
890 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
891 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
892 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
893 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
894 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
895 X Vandstær (Cinclus cinclus)
896 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
897 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
898 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
899 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
900 X Gråspurv (Passer domesticus)
901 Italiensk Spurv (Passer italiae)
902 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
903 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
904 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
905 Ørkenspurv (Passer simplex)
906 X Skovspurv (Passer montanus)
907 * Sahelspurv (Passer luteus)
908 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
909 X Stenspurv (Petronia petronia)
910 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
911 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
912 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
913 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
914 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
915 Stribet Væver (Ploceus manyar)
916 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
917 * Amarant (Lagonosticta senegala)
918 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
919 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
920 Helenaastrild (Estrilda astrild)
921 Tigerfinke (Amandava amandava)
922 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
923 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
924 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
925 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
926 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
927 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Øland Sverige
928 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
929 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
930 X Jernspurv (Prunella modularis)
931 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
932 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
933 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
934 Citronvipstjert (Motacilla citreola)
935 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-09-26 Kongelunden Danmark
936 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-01-01 Nordhavnen Danmark
937 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
938 Storpiber (Anthus richardi)
939 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
940 X Markpiber (Anthus campestris) 2012-06-23 Sverige
941 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
942 X Engpiber (Anthus pratensis)
943 X Skovpiber (Anthus trivialis)
944 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
945 Tundrapiber (Anthus gustavi)
946 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
947 Hedepiber (Anthus rubescens)
948 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
949 Skærpiber (Anthus petrosus)
950 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
951 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
952 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
953 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
954 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
955 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
956 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
957 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
958 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-04-03 Kavsjon Sverige
959 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
960 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-29 Bispebjerg Kirkegård Danmark
961 Krognæb (Pinicola enucleator)
962 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-29 Vaserne Danmark
963 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
964 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
965 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
966 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
967 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
968 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-15 Sverige
969 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
970 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
971 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
972 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
973 X Grønirisk (Chloris chloris)
974 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
975 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Stubben Danmark
976 X Tornirisk (Linaria cannabina)
977 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
978 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
979 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
980 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Asserbo Danmark
981 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
982 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-09-26 Skåne Sverige
983 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
984 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-09-18 Stubben Danmark
985 Citronsisken (Carduelis citrinella)
986 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
987 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
988 X Gulirisk (Serinus serinus) 2012-06-23 Sverige
989 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
990 Kanariefugl (Serinus canaria)
991 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-04-27 Island
992 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
993 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
994 X Bomlærke (Emberiza calandra)
995 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
996 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
997 Klippeværling (Emberiza cia)
998 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
999 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1000 Hortulan (Emberiza hortulana)
1001 Rustværling (Emberiza caesia)
1002 Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1003 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1004 Husværling (Emberiza sahari)
1005 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1006 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-30 Sydhavns Tippen Danmark
1007 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1008 Pileværling (Emberiza rustica)
1009 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1010 * Rødværling (Emberiza rutila)
1011 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1012 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1013 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1014 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1015 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1016 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1017 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1018 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1019 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1020 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-10 Skørping - Mølleparken Danmark
1021 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1022 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1023 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1024 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1025 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1026 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1027 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1028 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1029 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1030 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1031 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1032 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1033 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1034 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1035 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1036 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1037 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1038 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1039 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1040 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1041 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1042 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1043 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1044 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1045 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1046 * Parulasanger (Setophaga americana)
1047 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1048 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1049 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1050 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1051 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1052 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1053 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1054 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1055 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1056 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1057 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1058 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1059 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1060 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1061 * Sommertangar (Piranga rubra)
1062 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1063 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1064 * Dickcissel (Spiza americana)
1065 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1066 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer