VP Artsliste

VP Artsliste

Markku Santamaa

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Markku Santamaas kryds

Dette er Markku Santamaas VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2002-02-19 Kap Verde
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2008-03-16 Aleria, Corsica Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2006-06-24 Boschi del Ticino Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2001-06-22 Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1989-07-08 Kiilopää, Ivalo Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2007-06-15 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2006-06-23 Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1989-03-01 Ovda Airport Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1992-08-08 Castro Verde Portugal
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 1991-08-09 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1989-02-05 Pumping Station, Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1991-03-15 Hula Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1993-11-13 Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 2000-03-11 Storbritannien
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2013-04-01 Storbritannien
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1994-04-30 Siikajoki Finland
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1990-04-08 Härkmeri, Lapväärtti Finland
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2006-02-26 Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-03-11 Storbritannien
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 X * Moskusand (Cairina moschata) 2017-06-20 Lagoa da Orta Italien
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2011-10-13 Flores Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2000-03-11 Storbritannien
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2011-04-24 Rantasalmi Finland
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1999-05-05 Yyteri, Pori Finland
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1990-06-24 Taivassalo Finland
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2000-08-18 Cornwall England
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1991-03-15 Hula Israel
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 2001-01-28 Abberton Reservoir, Essex England
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2017-10-09 Terceira Paul da praia Azorerne
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1989-02-20 Sewage reservoir, Eilat Israel
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1997-05-09 Piikkiönlahti, Piikkiö Finland
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2000-03-10 Storbritannien
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1986-01-11 Olkiluoto, Eurajoki Finland
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1984-04-22 Kuuskajaskari / Loutunsalmi, Rauma Finland
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1996-07-24 Nupsstaour Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1989-05-06 Rihtniemi, Pyhäranta Finland
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-06-23 Aberdeen Skotland
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2012-05-30 Hanko Finland
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-01-07 Asserbo Strand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2006-02-27 Barecbrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 1996-07-25 Myvatn Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1991-03-16 Tisloved Reservoir, Afula Israel
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2007-10-25 Corvo Azorerne
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1992-08-12 Cruzinha Portugal
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1989-04-14 Ringing Station, Eilat Israel
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 1989-03-11 KM 33 Eilat Israel
110 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2017-04-01 Western Sahara / Awserd Marokko
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2009-10-23 Corvo Azorerne
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1989-02-10 Pumping Station, Eilat Israel
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2002-02-18 Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1994-12-28 Tenerife, Canary Islands Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1989-02-10 Pumping Station, Eilat Israel
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 1989-03-26 K52, Eilat Israel
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2000-06-25 Monfrague Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1992-08-08 Castro Verde Portugal
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2005-04-02 Lanzarote, Canary Islands Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1999-03-29 Nizzana Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1992-08-08 Castro Verde Portugal
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2000-01-13 Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1989-02-10 North Fields, Eilat Israel
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2007-10-19 Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2014-06-09 Ekaterinburg, Monetny Rusland (indenfor VP)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 2010-07-29 Askola, Lappeenranta Finland
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2013-07-23 Sandafa Egypten
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1989-02-12 KM 80 - 82, Eilat Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1991-08-08 Birecik Tyrkiet
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2000-01-15 Egypten
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1989-02-10 Pumping Station, Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 1998-08-01 Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 1994-12-28 Tenerife, Canary Islands Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 1994-12-31 Tenerife, Canary Islands Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2003-11-10 Enontekiö Finland
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2012-01-17 Sheik Shazly Egypten
155 X * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) 2012-01-14 Abu Simbel Egypten
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1989-02-03 Eilat Israel
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1989-03-24 Ringing Station, Eilat Israel
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2013-10-13 Corvo Azorerne
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1991-04-06 Canal, Eilat Israel
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2000-03-10 Stover Country Park, Devon England
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1992-08-10 Goto Donata Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2012-01-13 Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 1991-08-03 Göksy Delta Tyrkiet
172 X * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) 2011-12-11 Rosa da Catalinia Garcia, Fuerteventura Spanien
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1993-11-10 Ifrane Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2006-11-14 Furnas, Sao Miguel Azorerne
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2011-09-01 Keila, Kiia Estland
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1994-05-15 Keskinen, Maaninka Finland
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1987-03-22 Olkiluoto, Eurajoki Finland
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2010-10-21 Lagoa Azul, Sao Miguel Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1989-02-03 Eilat Israel
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2010-05-02 N of Oualidia Marokko
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2013-06-18 Sidi Abeb Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1989-02-17 Ringing Station, Eilat Israel
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2000-01-13 Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1989-03-08 Salt Pans, Eilat Israel
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1989-02-12 Yotvata Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-05-14 Strandvik, Värmland Sverige
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2001-06-24 Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2010-06-21 Rabakula, Vändra Estland
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1989-02-27 Ringing Station, Eilat Israel
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1990-09-15 Korsnäs Finland
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2007-10-18 Terceira Azorerne
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2006-11-16 Ponta Delgada, Flores Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2009-10-18 Flores Azorerne
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2000-01-13 Egypten
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2012-01-16 Aswan (Tut Amon Village) Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2007-01-25 Doha Spit Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1989-02-06 North Beach, Eilat Israel
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1991-03-23 Sewage Works, Eilat Israel
219 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2003-05-25 Alajoki, Ilmajoki Finland
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1989-07-06 Ailigastunturi, Karigasniemi Finland
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2000-01-13 Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2009-10-18 Flores Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2011-10-01 Terceira Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 1996-10-01 Saltvik Haga, Ahvenanmaa Finland
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1993-11-11 Merja Zerda Marokko
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2006-06-29 Södra Udd Ottenby Öland Sverige
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2010-08-28 Espoo, Laajalahti Finland
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2008-09-25 Campfield Marsh,Cumbria Storbritannien
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2007-06-26 Salminlahti, Kotka Finland
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1997-07-12 Santakari, Pyhamaa Finland
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2007-10-18 Terceira Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1994-05-23 Yyteri, Pori Finland
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1991-09-28 Repokallion kaatopaikka, Joensuu Finland
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1989-09-14 Halikonlahti, Salo Finland
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2000-08-17 England
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2010-10-03 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1990-09-19 Yyteri, Pori Finland
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2001-05-11 Swords Estuary, Dublin Irland
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-06-18 Tohmajarvi Finland
262 X Tredækker (Gallinago media) 1990-09-08 Leveäkari, Pori Finland
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2010-05-04 Laukaa, Vihtasilta Finland
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1987-06-03 Pori Finland
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1989-09-16 Partek, Lappeenranta Finland
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1991-10-21 Finnby, Kirkkonummi Finland
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2002-02-24 Kap Verde
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2012-10-08 Corvo Azorerne
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2002-02-18 Kap Verde
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-07 ETAR, Ponta Delgada, Sao Miguel Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2001-04-07 Coruña, Ortigueira Spanien
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2004-06-25 Hamata Mangroves Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1989-02-12 KM 80 - 82, Eilat Israel
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1989-03-23 Salt Pans, Eilat Israel
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2017-07-14 Joroinen Finland
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1991-04-14 Salt Pans, Eilat Israel
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2012-01-16 Daraw (South of Kom Ombo) Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1984-11-04 Rihtniemi, Pyhäranta Finland
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-16 Lerkil, Halland Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 1991-09-16 Mallusjärvi, Orimattila Finland
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1989-02-15 Salt Pans, Eilat Israel
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 1989-03-16 North Beach, Eilat Israel
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1993-01-07 Strömma, Kemiö Finland
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1997-05-02 Västanfjärd Galtarbyviken Finland
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2001-01-26 England
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1991-08-03 Göksu Delta Tyrkiet
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1989-04-19 Salt Pans, Eilat Israel
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1989-02-08 Salt Pans, Eilat Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1989-03-12 North Beach, Eilat Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 1989-04-29 North Beach, Eilat Israel
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2001-01-26 England
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2018-02-18 Iwik, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-11-26 Östhavn, Århus Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1990-12-31 Kolera-allas, Helsinki Finland
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2011-02-11 Terceira Azorerne
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 X * Skifermåge (Larus schistisagus) 2009-04-17 Rumbula Rubbish dump, Riga Letland
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1989-03-12 Salt Pans, Eilat Israel
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2000-01-11 Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1992-02-11 Qued Sous Marokko
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2010-04-26 Dakhla Bay, Western Sahara Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2016-06-20 Noirmoutier Frankrig
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2013-07-25 Sinai Egypten
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2004-06-21 Hurgada Egypten
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2012-07-21 Santa Maria, Ilhéu da Vila Azorerne
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2001-05-12 Lady´s Island Lake, Wexford Irland
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2004-06-24 Marsa Alam Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2000-03-12 Storbritannien
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1989-03-28 North Beach, Eilat Israel
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1989-04-08 Salt Pans, Eilat Israel
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1990-07-16 Finland
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1996-07-25 Island
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2002-02-18 Kap Verde
365 X * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) 2011-10-15 Fãjazinha, Flores Azorerne
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2008-01-24 Llys-y-Fran Reservoir, Pembrokeshire Wales
369 X Islom (Gavia immer) 1990-10-28 Sidepy Udd, Siipyy Finland
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1987-04-17 Langörsund Norge
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2000-08-20 Scillonian Trip England
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2002-02-26 Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-05 Helgoland Tyskland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2000-08-20 Scillonian Trip England
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2018-08-28 Graciosa Pelagic Azorerne
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2002-02-20 Mindelo Kap Verde
382 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2018-08-28 Graciosa Pelagic Azorerne
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2007-10-25 Corvo Azorerne
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1996-07-23 Keflavik Island
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 X * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta) 1989-04-20 Eilat North Beach Israel
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 1998-08-06 Madeira Portugal
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 1998-08-06 Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1991-08-03 Göksu Delta Tyrkiet
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2002-02-23 Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1989-04-29 North Beach, Eilat Israel
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2000-08-20 Scillonian Trip England
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1993-11-16 Cap Rhir Marokko
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1991-08-03 Göksu Delta Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1998-01-01 Tenerife, Canary Islands Spanien
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 1998-08-05 Madeira Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2004-06-23 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2002-02-17 Boavista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2011-07-01 Lac de Sainte-Croix Frankrig
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1989-02-03 North Beach, Eilat Israel
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2018-02-17 Iwik, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1991-08-03 Göksu Delta Tyrkiet
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2006-11-13 Mosteiros Sao Miguel Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1987-04-17 Norge
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2018-02-15 Nouadhibou Mauritanien (indenfor VP)
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2012-04-09 Souq Sharq (Kuwait City) Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2006-02-25 Frankrig
437 X Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1989-03-25 North Beach, Eilat Israel
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 X * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis) 2022-10-10 Corvo Azorerne
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1991-08-04 Göksu Delta Tyrkiet
444 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2015-07-13 Wadi Lahami Egypten
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2017-12-07 Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1989-03-23 Salt Pans, Eilat Israel
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-02-10 Angra do Heroismo, Terceira Azorerne
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2021-10-16 Flores Azorerne
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1989-04-19 Marina, Eilat Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1989-03-26 Ringing Station, Eilat Israel
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1989-02-24 K42, Eilat Israel
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2006-11-15 Faja Grande, Flores Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2012-01-17 Wadi Lahami Egypten
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1989-03-28 North Beach, Eilat Israel
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1991-03-14 Maagan Mikhael Israel
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2002-03-01 Mindelo, Sao Vicente Kap Verde
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2001-11-16 Argyll Balvicar Skotland
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1989-02-02 Tel Aviv Israel
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1989-02-06 North Beach, Eilat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1991-03-15 Hula Israel
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2004-06-23 Abu Simbel Egypten
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2003-06-01 Lake Screberna Bulgarien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1992-02-08 Igoudar Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1989-03-07 North Beach, Eilat Israel
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2013-11-23 Al -Abraq Kuwait
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-02-13 Vila Velha da Rodao Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1989-02-23 North Beach, Eilat Israel
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2000-06-25 Extremadura Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1989-02-09 Yotvata Israel
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1989-02-22 Ringing Station, Eilat Israel
486 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 1989-04-26 Eilat Israel
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1989-03-12 K40, Eilat Israel
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1989-02-21 Ringing Station, Eilat Israel
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1989-02-05 Pumping Station, Eilat Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2000-06-26 Sierra de San Pedro Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1989-02-10 North Fields, Eilat Israel
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1991-08-09 Halfeti Tyrkiet
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2007-01-27 Abdali Farms Kuwait
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1989-04-18 Ringing Station, Eilat Israel
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2019-10-12 Corvo, Reservoir Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1992-08-10 Coto Donata Spanien
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2012-01-13 Crocodile Island Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1989-02-16 North Fields, Eilat Israel
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2002-02-19 X Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba) 1989-03-17 K42, Eilat Israel
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1991-08-07 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1989-02-10 Pumping Station, Eilat Israel
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2018-06-18 Mavrokolympos Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1985-01-19 Kylmäpihlaja, Rauma Finland
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2013-07-26 Marsa Alam Egypten
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-07-10 Grand Canyon, Oymapinar Baraj Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1989-03-22 Eilat (location witheld) Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 1985-03-18 Pinkjärvi, Eurajoki Finland
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 1984-02-05 Hirvensalo, Turku Finland
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1987-09-21 Tankar, Kokkola Finland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1991-03-15 Afula Israel
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 1993-11-11 Merja Zerda Marokko
540 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2019-03-18 Toujounine Mauritanien (indenfor VP)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) 2018-02-16 Nouadhibou Mauritanien (indenfor VP)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1989-04-21 North Fields, Eilat Israel
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1989-02-03 Eilat Israel
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2002-02-18 Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2010-10-22 Terceira, Paul da praia Azorerne
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1991-03-14 Maagan Mikhael Israel
551 X * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) 2017-04-01 Western Sahara Marokko
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) Danmark
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1989-02-06 Ringing Station, Eilat Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1989-03-13 Ringing Station, Eilat Israel
555 X Biæder (Merops apiaster) 1989-03-24 Ringing Station, Eilat Israel
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1986-10-25 Rihtniemi, Pyhäranta Finland
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2001-04-09 Spanien
560 X * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) 2019-03-21 15 km NE of Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1991-03-15 Newe Atim Israel
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1990-10-28 Rihtniemi, Pyhäranta Finland
565 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2010-10-16 Corvo Azorerne
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2019-05-05 Setubal Portugal
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus) 1989-01-08 Finland
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1991-03-20 Ringing Station, Eilat Israel
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1990-05-26 Kymi motelli Finland
575 X * Amurfalk (Falco amurensis) 2005-07-01 Kalmar Sverige
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1991-08-04 Tasucu Tyrkiet
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2004-06-22 Safaga - Luxor Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1989-02-11 North Fields, Eilat Israel
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-07-06 Ailigastunturi, Karigasniemi Finland
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2001-04-06 Barcelona Spanien
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2008-09-21 Pardes Hanna Israel
586 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2022-04-09 Valencia Spanien
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-06-19 Amsterdam Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1989-02-23 Ringing Station, Eilat Israel
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2015-10-18 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1992-02-10 Qued Massa Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2008-09-25 Flamborough Head, East Yorkshire Storbritannien
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1999-03-24 Ringing Station, Eilat Israel
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2013-02-26 Jahra Pool Reserve Kuwait
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-01-25 Sulaibikhat Nature Reserve Kuwait
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1989-04-24 Ringing Station, Eilat Israel
605 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2014-10-18 Corvo Lighthouse Valley Azorerne
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1989-03-09 North Fields, Eilat Israel
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1989-03-04 Ringing Station, Eilat Israel
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 Corvo Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2017-10-15 Tennessee Valley, Corvo Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2011-10-08 Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2007-10-20 Corvo Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 X * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus) 2013-02-26 Fintas Park Kuwait City Kuwait
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1989-07-05 Naatikkavaara, Kuusamo Finland
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1992-08-08 Castro Verde Portugal
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 1989-02-13 North Beach, Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2010-04-25 Chtoukan, Western Sahara Marokko
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1989-02-05 Eilat Israel
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1989-02-27 Ringing Station, Eilat Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2010-10-14 Corvo Azorerne
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1999-03-25 K20 Eilat Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1991-03-15 Newe Atim Israel
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1987-10-27 Tankar, Kokkola Finland
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 X * Caspian Tit (Poecile hyrcanus) 2022-02-27 Lerik Danmark
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 1992-04-20 Revonlahti, Raahe Finland
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1990-10-23 Hanko Finland
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1989-02-04 K32, eilat Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1992-02-08 Taroudant Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1989-02-05 Pumping Station, Eilat Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1989-02-14 K33, eilat Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2002-02-17 Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 1999-06-21 Letto, Kalajoki Finland
660 X Razolærke (Alauda razae) 2002-02-26 Razo Kap Verde
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 1989-04-07 North Fields, Eilat Israel
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2010-05-01 Ouarzazate Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1986-01-01 Kinnon kaatopaikka, Rauma Finland
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1989-04-04 K33, eilat Israel
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1989-03-04 Ringing Station, Eilat Israel
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1989-02-28 Ringing Station, Eilat Israel
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1991-03-16 Tisloved Reservoir, Afula Israel
672 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2015-06-10 Step Kasakhstan
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1993-11-10 Zeida Marokko
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) Danmark
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 1989-02-04 KM 32, Eilat Israel
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1989-03-17 Ringing Station, Eilat Israel
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2012-05-05 Loviisa Haravankylä Finland
678 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2022-04-09 Valencia Spanien
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2007-01-25 Sulaibikhat Nature Reserve Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2007-01-26 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1989-02-03 Ringing Station, Eilat Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1992-02-10 Qued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 X * Østlig Digesvale (Riparia diluta) 2019-12-20 Jahra Pool reserve Kuwait
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 2007-10-19 Corvo Azorerne
689 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-14 Corvo Azorerne
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1989-02-21 K42, Eilat Israel
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1989-02-03 Eilat Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1989-02-21 K42, Eilat Israel
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2011-10-14 Corvo Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1989-02-03 Ringing Station, Eilat Israel
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1989-02-05 Pumping Station, Eilat Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1989-03-12 K42, Eilat Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-31 Säppi, Luvia Finland
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1987-09-16 Tankar, Kokkola Finland
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1989-10-10 Kuuminainen, Pori Finland
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1991-10-06 Stångrundet, Skaftung Finland
710 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansø Danmark
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1986-11-08 Rihtniemi, Pyhäranta Finland
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2001-06-22 Tyrkiet
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2001-04-08 Spanien
718 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2004-10-23 Harbåda, Kokkola Finland
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1989-06-10 Finland
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 X * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus) 2021-07-19 Enontekiö, Kilpisjärvi Finland
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1989-07-05 Naatikkavaara, Kuusamo Finland
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2012-04-12 Qasr Farm Kuwait
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2002-02-19 Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1991-03-15 Hula Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1989-02-08 Ringing Station, Eilat Israel
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1999-06-19 Litauen
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2001-06-23 Van Lake Tyrkiet
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1990-06-25 Parikkala Finland
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 2012-10-03 Porvoo Söderskär Finland
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1989-03-13 Ringing Station, Eilat Israel
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2008-06-14 Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1991-08-07 Sarimazi Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2001-06-20 Akseki Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1992-08-09 Cruzinha Portugal
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 1991-07-11 Tarvasjoki Finland
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1989-02-21 Ringing Station, Eilat Israel
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1989-02-03 Eilat Israel
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) Danmark
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2010-04-27 Oued Jenna, Western Sahara Marokko
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2006-02-24 Fremainville Frankrig
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1989-02-07 Pumping Station, Eilat Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2012-07-10 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2007-01-27 Abdali Farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 X * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea) 2012-04-10 Al Abraq Kuwait
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1989-03-15 Ringing Station, Eilat Israel
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1989-02-20 Yotvata Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1987-10-31 Uusräimä, Turku Finland
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 1992-08-08 Castro Verde Portugal
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1999-07-02 Corsica Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2008-09-24 Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1989-02-12 KM 80 - 82, Eilat Israel
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1991-03-21 Ringing Station, Eilat Israel
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 1992-08-08 Castro Verde Portugal
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2016-07-25 Mallorca Spanien
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1989-02-04 Ringing Station, Eilat Israel
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1989-04-04 Ringing Station, Eilat Israel
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1989-03-17 Ringing Station, Eilat Israel
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1989-02-10 Pumping Station, Eilat Israel
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2006-06-24 Brabbia, Varese Italien
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 1986-10-21 Sinisaari, Rauma Finland
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 1999-07-02 Corsica Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1991-08-13 Sertavul Gedise Tyrkiet
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-09 Aukrug Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1991-08-04 Tasucu Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 1991-08-09 Halfeti Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2001-04-08 Spanien
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1991-08-13 Sertavul Gedise Tyrkiet
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2008-06-14 Lisbon Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2007-01-28 Jahra Farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2007-01-25 Kuwait City Kuwait
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2008-09-20 Hayrkon Park, Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1987-08-01 Trutklobbarna, Skaftung Finland
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1989-02-03 Eilat Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2009-06-15 Holmanperä, Kalajoki Finland
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 Corvo, Fojo Azorerne
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2007-10-21 Corvo Azorerne
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2011-10-18 Corvo Azorerne
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2019-10-16 Corvo, Fojo Azorerne
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2012-10-09 Corvo Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1993-01-20 Vanhakaupunki, Helsinki Finland
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1994-11-20 Lauttasaari, Helsinki Finland
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2005-12-28 Pitkäkari, Raahe Finland
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2004-01-11 Grimsby England
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 1989-03-18 Eilat Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1989-04-05 Yotvata Israel
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1989-03-28 Ringing Station, Eilat Israel
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1989-04-08 Salt Pans, Eilat Israel
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2014-06-12 Mnt Kvarkush, Ural Rusland (indenfor VP)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1990-06-23 Valtavaara, Kuusamo Finland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1989-04-01 Palm Plantations, Eilat Israel
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1989-03-24 Eilat Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2016-11-02 Helsinki, Seurasaari Finland
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1991-11-01 Tunesien
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2007-06-15 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1989-03-10 Palm Plantations, Eilat Israel
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 1998-01-01 Fuerteventura, Canary Islands Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1992-08-08 Portugal
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1986-10-19 Tahkoluoto, Pori Finland
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2013-11-01 Orivesi Finland
869 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2017-05-19 Utö Finland
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2010-04-29 Khniffis Lagoon Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1989-02-03 Eilat Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1989-02-04 K32, eilat Israel
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1987-10-30 Suomenoja, Espoo Finland
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1989-03-09 North Fields, Eilat Israel
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1993-10-25 Moikipää, Närpiö Finland
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1989-02-05 Pumping Station, Eilat Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1989-02-03 Eilat Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1991-08-04 Tasucu Tyrkiet
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 1991-11-05 Tunesien
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1989-02-04 K32, eilat Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2000-01-14 Cairo Egypten
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2007-01-25 SAANR Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2004-06-22 Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1989-02-05 Pumping Station, Eilat Israel
896 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2019-12-19 Fnaitees, Kuwait city Kuwait
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1989-02-03 Ringing Station, Eilat Israel
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1989-02-03 Eilat Israel
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2002-02-17 Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1993-11-08 Cafe Yasmina, Erfoud Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2017-04-01 Western Sahara / Awserd Marokko
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1989-03-11 Ringing Station, Eilat Israel
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2001-06-25 Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2012-04-09 Green Island Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2008-06-14 Portugal
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2000-01-13 Egypten
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2008-06-14 Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 X * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) 2022-04-09 Valencia Spanien
916 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2022-04-08 Barcelona Spanien
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 1992-08-07 Vilamoura Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2000-01-13 Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 1989-03-20 Palm Plantations, Eilat Israel
921 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2019-05-05 Pancas Portugal
922 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2019-05-06 Escusa Portugal
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2000-06-24 Sierra Nevada Spanien
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 1998-12-07 Sompio, Kerava Finland
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 1993-10-23 Vekara, Uusikaupunki Finland
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2004-06-23 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1987-09-07 Leveäkari, Pori Finland
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1988-10-17 Säppi, Luvia Finland
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1989-02-04 Ringing Station, Eilat Israel
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2008-09-20 Mount Gilboa Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1993-06-13 Kolimonoja, Oulu Finland
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2009-01-07 Årnäsuddens naturreservat, Halland Sverige
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1994-12-28 Tenerife, Canary Islands Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1994-12-30 Tenerife, Canary Islands Spanien
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2017-12-08 Gran Canaria Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1987-10-21 Tankar, Kokkola Finland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2006-11-14 Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 1996-02-01 Israel
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1989-02-07 Pumping Station, Eilat Israel
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2001-06-23 Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2007-06-15 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1989-02-16 Ein Netafin Israel
964 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2014-06-09 Ekaterinburg, Monetny Rusland (indenfor VP)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1989-02-04 Eilat Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1989-12-17 Finland
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2001-01-27 England
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-09-12 Tankar, Kokkola Finland
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2001-04-10 Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 1999-07-02 Corsica Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1991-03-17 Pumping Station, Eilat Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1994-12-28 Tenerife, Canary Islands Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1999-01-06 Himanka Finland
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 1991-08-05 Demirkazik Tyrkiet
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2001-06-23 Ishakpasa Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1989-03-16 Ringing Station, Eilat Israel
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1989-03-10 Ringing Station, Eilat Israel
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1989-02-03 Eilat Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1987-09-27 Tankar, Kokkola Finland
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-06 Järvafältet, Uppland Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1987-09-12 Tankar, Kokkola Finland
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1989-07-03 Liminka, Virkkula Finland
1003 X * Rødværling (Emberiza rutila) 2002-09-30 Hanko, Uusikaupunki Finland
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1991-08-07 Sarimazi Tyrkiet
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2015-06-10 Atyray Airport Kasakhstan
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-03 Haapsalu Sewage Estland
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2010-10-12 Corvo Azorerne
1012 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-25 Cley Next to Sea, Norfolk England
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1999-05-29 Lågskär, Lemland Finland
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2010-01-20 Grimstad Norge
1015 X * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) 2009-10-21 Corvo Azorerne
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-14 Skåne, Staffanstorp Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2010-10-10 Corvo Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2004-01-11 Oxford England
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2009-10-15 Corvo Azorerne
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2008-08-30 Cape Clear Irland
1027 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 2012-10-12 Corvo Azorerne
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-05 Corvo Azorerne
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2009-10-14 Corvo Azorerne
1030 X * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) 2021-10-12 Corvo Azorerne
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-07 Corvo Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2009-10-16 Corvo Azorerne
1034 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Corvo, Ribeira de Cancelas Azorerne
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2009-10-14 Corvo Azorerne
1036 X * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) 2021-10-11 Corvo, Vila do Corvo Azorerne
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2009-10-20 Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2012-10-10 Corvo Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Corvo, Lighthouse Valley Azorerne
1041 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-15 Tennessee Valley, Corvo Azorerne
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2008-08-30 Cape Clear Irland
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2012-10-18 Corvo Azorerne
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2013-10-14 Corvo Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Vila da Corvo Azorerne
1048 X * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) 2013-10-16 Corvo Azorerne
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2014-10-19 Ribeira do Poço de Agua, Corvo Azorerne
1051 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2016-10-07 Corvo Azorerne
1052 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-12 Corvo Azorerne
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2007-10-20 Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2009-10-14 Corvo Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2012-10-14 Corvo Azorerne
1057 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Corvo Azorerne
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2007-10-20 Corvo Azorerne
Annoncer