VP Artsliste - Kronologisk

Vincent Stork

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2011
527 2011-08-24 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Holland Wagejot, Texel
526 2011-07-19 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Holland Utopia, Texel
525 2011-05-06 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Etna, Sicily (whitakeri)
2010
524 2010-09-19 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Holland Oude Kooi, Vlieland
523 2010-01-23 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Holland Warga, Friesland
522 2010-01-10 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Holland Oudorp, Alkmaar
2009
521 2009-10-24 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Holland Vreugderijkerwaard, Zwolle
520 2009-10-18 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Holland Prins Hendrikpolder, Texel
519 2009-06-19 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Holland Groene Jonker, Zevenhoven
518 2009-05-04 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Grækenland Kalloni Saltpans
517 2009-05-04 * Steppehøg (Circus macrourus) Grækenland Kalloni Saltpans
516 2009-05-02 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Grækenland Kalloni Inland Lake, Lesbos
2007
515 2007-10-22 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Parque Terra Nostre, Furnas, Sao Miguel
514 2007-10-21 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Azorerne Lagoa dad Furnas, Sao Miguel
513 2007-10-19 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Santa Cruz, Flores
512 2007-10-18 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Ponta de Faja, Flores
511 2007-10-18 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Fajazinha
510 2007-10-18 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Ponta Delgada, Flores
509 2007-10-17 Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Lagoa Seca, Flores
508 2007-10-17 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Porto Pim, Faial
507 2007-10-17 * Snehejre (Egretta thula) Azorerne Santa Cruz
506 2007-02-25 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Gaatkensplas, Barendrecht
2006
505 2006-05-01 * Krabbehejre (Butorides virescens) Holland Nieuwe Meer, Amsterdam
2005
504 2005-08-21 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Holland Wagejot, Texel
503 2005-05-03 * Segland (Mareca falcata) Holland Kornwerderzand
2004
502 2004-11-21 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Holland Pretpier, Scheveningen
501 2004-10-22 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Spanien Istmo de la Pared, Fuerteventura
500 2004-10-20 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Baranco del Infierno, Tenerife
499 2004-10-19 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Spanien La Gomera > Tenerife
498 2004-10-19 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Tenerife > La Gomera
497 2004-10-17 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Chanajiga, Tenerife
496 2004-10-17 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Erjos, Tenerife
495 2004-10-17 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Mantana de Taco, Tenerife
494 2004-10-16 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien La Orotava, Tenerife
493 2004-05-25 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Holland Hilversumse Meent
492 2004-05-10 * Klireryle (Calidris himantopus) Holland Ezumakeeg, Lauwersmeer
2003
491 2003-06-08 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Holland Jaap Deensgat, Lauwersmeer
490 2003-01-19 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Holland Hardenberg
2002
489 2002-07-15 * Høgeugle (Surnia ulula) Sverige Tarendo
488 2002-07-10 * Stellersand (Polysticta stelleri) Norge Vardo
487 2002-07-10 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Vardo
486 2002-07-08 Fjeldrype (Lagopus muta) Finland Kiilopa Fjell
485 2002-07-08 Dalrype (Lagopus lagopus) Finland Kiilopa Fjell
484 2002-07-07 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Valtavaraa, Kuusamo
483 2002-02-21 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Egypten Sinai
482 2002-02-21 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Sinai
481 2002-02-21 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Egypten Sinai
480 2002-02-20 Chukarhøne (Alectoris chukar) Egypten St Katherine
479 2002-02-20 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Egypten Sinai
478 2002-02-20 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Egypten Sinai
477 2002-02-18 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Holland Prunjepolder
476 2002-02-18 Revhejre (Egretta gularis) Egypten Dahab, Sinai
475 2002-02-17 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Cairo
474 2002-02-16 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Egypten Fayoum
473 2002-02-16 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Egypten Fayoum
472 2002-02-16 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Fayoum
471 2002-02-16 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten Fayoum
470 2002-02-16 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Fayoum
469 2002-02-16 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten Fayoum
2001
468 2001-05-19 * Terekklire (Xenus cinereus) Holland Houtgoorstraat, Chaam
2000
467 2000-11-18 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Holland Paal 18, Terschelling
466 2000-09-09 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Holland Houtribdijk, Enkhuizen
465 2000-08-09 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Belchite
464 2000-08-08 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Holland Trujillo > Cacares
463 2000-08-08 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Belchite
462 2000-08-06 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Catillo de Monfrague
461 2000-08-04 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Sierra de Gredos
460 2000-06-20 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Holland Bargerveen
459 2000-03-17 * Sneugle (Bubo scandiacus) Holland Oostvaardersplassen
458 2000-01-08 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Holland Goes
1999
457 1999-12-29 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Holland Reeuwwijk
456 1999-05-22 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Holland Kootwijkerzand
455 1999-05-07 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Holland Breskens
454 1999-04-29 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Holland Tienhoven
1998
453 1998-11-15 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Holland Scheveningen
452 1998-08-20 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Holland Ezumakeeg, Lauwersmeer
451 1998-02-22 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Holland Assendelft
1997
450 1997-10-04 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Holland Groningen-stad
449 1997-08-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Holland Workumer Waard
1996
448 1996-04-14 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Holland Lopik
447 1996-01-04 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Holland Reeuwwijk
1995
446 1995-11-04 Søkonge (Alle alle) Holland Camperduin
445 1995-10-18 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Holland Mokbaai, Texel
444 1995-06-10 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig Villars les Dombes
443 1995-04-22 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Holland Veerse Kreek
442 1995-02-26 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Holland Hekslootpolder, Haarlem
1994
441 1994-07-27 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Holland Bakkersdam
440 1994-07-04 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Coto Donana
439 1994-07-04 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Torre la Higuera
438 1994-07-04 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien Coto Donana
437 1994-07-03 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Coto Donana
436 1994-07-02 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Torre la Higuera
435 1994-06-01 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Jumilla
434 1994-06-01 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Jumilla
433 1994-03-31 * Skadegøg (Clamator glandarius) Holland Zuidlaardermeer
432 1994-03-20 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Holland Holterberg
431 1994-02-26 * Stortrappe (Otis tarda) Holland Meddo, Winterswijk
430 1994-01-23 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Holland Aijen
429 1994-01-02 Islom (Gavia immer) Holland Harderhaven
1993
428 1993-12-31 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Stellendam
427 1993-10-03 * Storpiber (Anthus richardi) Holland Nolledijk, Vlissingen
426 1993-09-05 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Holland Camperduin
425 1993-09-05 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Holland Kleine Sluis
424 1993-09-05 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Holland Camperduin
423 1993-08-29 Kærløber (Calidris falcinellus) Holland Julianadorp
422 1993-08-29 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Holland Julianadorp
421 1993-08-29 Odinshane (Phalaropus lobatus) Holland Julianadorp
420 1993-08-02 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Holland Hondsbosse Zeewering
419 1993-07-12 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Grækenland Porto Lagos
418 1993-07-08 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Grækenland Alexandroupolis
417 1993-07-05 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Grækenland Gulf of Korinthe
416 1993-07-01 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Grækenland
415 1993-07-01 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grækenland
414 1993-07-01 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Grækenland Alexandroupolis
413 1993-07-01 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Grækenland Dadia
412 1993-07-01 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Grækenland
411 1993-07-01 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland
410 1993-07-01 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Grækenland
409 1993-07-01 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Grækenland
408 1993-06-27 * Rosenterne (Sterna dougallii) Holland De Petten, Camperduin
407 1993-06-15 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Holland Bantpolder, Lauwersmeer
406 1993-05-26 Slørugle (Tyto alba) Holland Grijpskerke
405 1993-05-05 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Holland Wilp
404 1993-04-13 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Holland De Cocksdorp, Texel
1992
403 1992-12-31 * Blåvinget And (Spatula discors) Holland Middelplaten, Veerse meer
402 1992-12-31 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Stellendam
401 1992-12-31 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Holland Brouwersdam
400 1992-08-05 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Holland Oostvaardersplassen
399 1992-08-03 Rørdrum (Botaurus stellaris) Holland Oostvaardersplassen
398 1992-07-06 Rødhøne (Alectoris rufa) Frankrig La Brenne
397 1992-07-02 * Gråsejler (Apus pallidus) Spanien
396 1992-07-01 Stor Hornugle (Bubo bubo) Spanien Jaca
1991
395 1991-12-28 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Holland IJmuiden
394 1991-10-15 Hærfugl (Upupa epops) Holland Loodsmansduin, Texel
393 1991-10-14 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Holland Slufter, Texel
392 1991-10-12 Gråmåge (Larus hyperboreus) Holland Den Helder > Texel
391 1991-10-12 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Holland Houtribdijk
390 1991-09-22 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Holland Vlieland
389 1991-09-21 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Holland Haringen > Vlieland
388 1991-08-06 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Østrig Seewinkel
387 1991-07-31 * Sort Stork (Ciconia nigra) Slovakiet High Tatra
386 1991-07-24 Gråspætte (Picus canus) Tjekiet Slapy
385 1991-05-20 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Holland Ooijpolder
384 1991-04-01 Sølvhejre (Ardea alba) Holland Oostvaardersplassen
383 1991-02-21 Storkjove (Stercorarius skua) Holland Vlieland
382 1991-01-01 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Holland IJmuiden
1990
381 1990-09-21 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Holland Zuidpier, IJmuiden
380 1990-09-21 Sabinemåge (Xema sabini) Holland Zuidpier, IJmuiden
379 1990-09-21 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Holland IJmuiden
378 1990-09-21 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Holland IJmuiden
377 1990-08-20 Rovterne (Hydroprogne caspia) Frankrig Digue a la mere, Camargue
376 1990-08-15 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Frankrig Camargue
375 1990-08-01 * Ellekrage (Coracias garrulus) Frankrig Crau
374 1990-08-01 Biæder (Merops apiaster) Frankrig Camargue
373 1990-08-01 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Frankrig Camargue
372 1990-08-01 * Tophejre (Ardeola ralloides) Frankrig Camargue
371 1990-08-01 * Kohejre (Bubulcus ibis) Frankrig Camargue
370 1990-08-01 Silkehejre (Egretta garzetta) Frankrig Camargue
1989
369 1989-08-03 Tejst (Cepphus grylle) Norge Runde
368 1989-08-01 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Holland Weerribben
367 1989-07-28 Tjur (Tetrao urogallus) Sverige Arvika
366 1989-07-25 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Danmark Frederikshavn
365 1989-05-01 Vendehals (Jynx torquilla) Holland Doetinchem
1988
364 1988-07-23 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Schweiz Saas Fee
363 1988-07-17 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Frankrig Bourg-Argental
362 1988-07-17 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Frankrig Massif Central
361 1988-02-01 Mosehornugle (Asio flammeus) Holland Ameland
1987
360 1987-08-01 * Rødhovedet And (Netta rufina) Holland Harderwijk
359 1987-08-01 Natravn (Caprimulgus europaeus) Holland Petten
1986
358 1986-08-15 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Storbritannien Black Mountains
357 1986-08-10 Lomvie (Uria aalge) Wales Skomer Island
356 1986-08-10 Lunde (Fratercula arctica) Wales Skomer Island
355 1986-08-09 Alk (Alca torda) Wales Skomer Island
354 1986-08-09 Sule (Morus bassanus) Storbritannien Skomer Island
353 1986-08-03 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Storbritannien Cornwall
352 1986-08-03 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Storbritannien Cornwall
351 1986-03-01 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Holland Oostvaardersdijk
1984
350 1984-01-01 * Dværghornugle (Otus scops) Frankrig Cap d'Agde
Annoncer