VP Artsliste

VP Artsliste

Bo Kihlgast Nielsen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Bo Kihlgast Nielsens kryds

Dette er Bo Kihlgast Nielsens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1991-05-11 Pjätteryd Sverige
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Gundsømagle Danmark
23 Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Gundsømagle Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) Furesø Danmark
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Gundsømagle Sø Danmark
43 Blisgås (Anser albifrons)
44 Dværggås (Anser erythropus)
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1964-08-01 Nordvang Sø Danmark
47 Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) Frb. Have :-) Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata) Gundsømagle Sø Danmark
63 X Knarand (Mareca strepera) Gundsømagle Sø Danmark
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) Gundsømagle Sø Danmark
66 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1964-08-01 Nordvang Sø Danmark
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1987-10-03 Falsterbo Sverige
72 X Krikand (Anas crecca) Gundsømagle Sø Danmark
73 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1988-01-01 Nivå (grusgrav) Danmark
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) Gundsømagle Sø Danmark
80 Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula) Gundsømagle Sø Danmark
83 Bjergand (Aythya marila)
84 Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) Øresund Danmark
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1988-11-15 Øresund Danmark
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1988-11-15 Øresund Danmark
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) Øresund Danmark
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) Furesø Danmark
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Furesø Danmark
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Furesø Danmark
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1987-10-03 Falsterbo Sverige
104 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) Vaserne, Furesø Danmark
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1987-10-03 Falsterbo Sverige
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1980-01-01 Israel
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1986-09-01 Gundsømagle Sø Danmark
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1965-01-01 Nordvang Sø Danmark
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra) 1964-08-01 Nordvang Sø Danmark
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) Furesø, Vaserne Danmark
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Furesø Danmark
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1994-04-27 Julmose, Birkerød Danmark
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Furesø Danmark
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Gundsømagle Sø Danmark
190 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 Triel (Burhinus oedicnemus)
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) Gundsømagle Sø Danmark
233 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 Brushane (Calidris pugnax)
240 Kærløber (Calidris falcinellus)
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Gundsømagle Sø Danmark
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Gundsømagle Sø Danmark
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 Terekklire (Xenus cinereus)
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1994-04-27 Julmose, Birkerød Danmark
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 Lille Gulben (Tringa flavipes)
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) Gundsømagle Sø Danmark
280 Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1989-07-01 Hirsholmene Danmark
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 Sabinemåge (Xema sabini)
295 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus) 2003-07-01 Island
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger) Furesø, Vaserne Danmark
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 Storkjove (Stercorarius skua)
351 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2003-07-01 Island
353 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle) 2003-07-01 Island
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge) 1988-11-01 Øresund Danmark
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) Øresund Danmark
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1992-08-03 Kalvsjön, Sverige Sverige
370 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2003-07-01 Island
373 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1980-04-01 Netanya Israel
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1983-01-01 Spanien
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Irland
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1972-01-01 Furesø Danmark
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1980-01-01 Gundsømagle Sø Danmark
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 Dværghejre (Ixobrychus minutus)
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 Tophejre (Ardeola ralloides)
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1980-05-01 Sharm el'Sheik Israel
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1973-01-01 Vaserne, Furesø Danmark
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 Silkehejre (Egretta garzetta)
471 Revhejre (Egretta gularis)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Furesø Danmark
476 Blå Glente (Elanus caeruleus)
477 Lammegrib (Gypaetus barbatus)
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1980-05-01 Israel
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Vaserne, Furesø Danmark
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 Munkegrib (Aegypius monachus)
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 Kejserørn (Aquila heliaca)
498 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 Høgeørn (Aquila fasciata)
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Gundsømagle Sø Danmark
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Gundsømagle Sø Danmark
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1974-01-01 Furesø, Vaserne Danmark
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-01-01 Gundsømagle Sø Danmark
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba) 1979-01-01 Antvorskov, Slagelse Danmark
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 Dværghornugle (Otus scops)
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 Høgeugle (Surnia ulula)
537 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 Kirkeugle (Athene noctua)
539 Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-02-18 Bistrup, 3460 Birkerød Danmark
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) Vaserne, Furesø Danmark
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1980-01-01 Israel
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) Vaserne, Furesø Danmark
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 Grøn Biæder (Merops persicus)
558 Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Furesø, Vaserne Danmark
566 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1987-01-15 Furesø, Vaserne Danmark
571 X Grønspætte (Picus viridis) Bistrup, 3460 Birkerød Danmark
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 Gråspætte (Picus canus)
575 Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1987-10-03 Falsterbo Sverige
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1987-10-03 Falsterbo Sverige
584 Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Furesø, Vaserne Danmark
605 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark
612 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1980-01-01 Afula Israel
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Bistrup, 3460 Birkerød Danmark
629 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax)
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 Fyrremejse (Poecile montanus)
651 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Gundsømagle Sø Danmark
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Gundsømagle Sø Danmark
657 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1987-10-03 Falsterbo Sverige
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 Theklalærke (Galerida theklae)
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 Dværglærke (Alaudala rufescens)
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1980-01-01 Afula Israel
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 Cettisanger (Cettia cetti)
706 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
710 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 Himalayasanger (Phylloscopus humei)
712 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Furesø, Vaserne Danmark
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Vaserne, Furesø Danmark
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-01 Udsholt Danmark
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 Bleg Gulbug (Iduna pallida)
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
756 Savisanger (Locustella luscinioides)
757 Cistussanger (Cisticola juncidis)
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-05-08 Udsholt Danmark
770 Mestersanger (Curruca hortensis)
771 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 Provencesanger (Curruca undata)
777 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 Brillesanger (Curruca conspicillata)
781 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-01-01 Udsholt Danmark
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1975-01-01 Orø Danmark
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1980-01-01 Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-05-01 Troense Danmark
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1970-05-01 Vaserne, Furesø Danmark
849 Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 Stendrossel (Monticola saxatilis)
867 Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Irland
871 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
880 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
888 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) Mølleåen Danmark
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 Stenspurv (Petronia petronia)
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 Storpiber (Anthus richardi)
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 Markpiber (Anthus campestris)
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 Engpiber (Anthus pratensis)
944 Skovpiber (Anthus trivialis)
945 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 Skærpiber (Anthus petrosus)
951 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-02-01 Udsholt Danmark
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis) Furesø, Vaserne Danmark
986 Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 Gulirisk (Serinus serinus)
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2003-07-01 Island
995 Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 Klippeværling (Emberiza cia)
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) Vaserne, Furesø Danmark
1002 Rustværling (Emberiza caesia)
1003 Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 Pileværling (Emberiza rustica)
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Furesø, Vaserne Danmark
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer