VP Artsliste

VP Artsliste

Joe Ray

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Joe Rays kryds

Dette er Joe Rays VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2008-08-19 Rosedale, Yorkshire England
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2010-04-02 14km west of Agdz Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-03-02 Holt, Norfolk England
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2010-04-01 l’Arganier d’Or Hotel Marokko
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2008-12-31 Keyhaven, Hampshire England
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-01-04 Slimbridge, Gloucestershire England
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2008-03-02 Holkham, Norfolk England
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser)
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-10-28 Malton, Yorkshire England
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-02-19 Slimbridge, Gloucestershire England
43 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-01-04 Slimbridge, Gloucestershire England
44 Dværggås (Anser erythropus)
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-01-04 Slimbridge, Gloucestershire England
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-12-26 Kilmington, Devon England
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-04-04 Merzouga Marokko
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-08-14 Bowling Green Marsh, Devon England
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 X * Segland (Mareca falcata) 2006-12-26 Exminster Marshes, Devon England
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2009-06-10 Colliford Lake, Cornwall England
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2010-03-31 Oued Massa Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2007-10-19 Beesands Ley, Devon England
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2005-11-13 Radipole Lake, Dorset England
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2009-08-22 Westport Lake, Staffordshire England
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila) 2007-02-03 Slapton Ley, Devon England
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2008-11-29 Helston Loe Pool, Cornwall England
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2008-10-11 Appledore, Devon England
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-11-12 Dawlish Warren, Devon England
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-12-26 Beer, Devon England
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-03-03 Broadsands, Devon England
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-08-23 Bowling Green Marsh, Devon England
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2010-03-07 Langton Herring, Dorset England
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-12-30 Slapton Ley, Devon England
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-05-12 Breeding site, Glamorgan Wales
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2006-08-02 Cirque de Gavarnie, Pyrenees Frankrig
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2008-04-14 Gialova Grækenland
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2010-03-30 Marrakech city-centre Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2010-04-07 Marrakech Marokko
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2010-04-03 Tagdilt Track Marokko
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2005-08-10 Normandy Frankrig
154 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2010-03-31 Oued Massa Marokko
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2005-08-18 South Huish Marsh, Devon England
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2009-09-26 South Ronaldsay, Orkney Skotland
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 2008-11-06 Modbury, Devon England
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2010-11-14 Hollingworth Lake, Manchester England
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-09-12 Titchwell, Norfolk England
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-12-28 Dawlish Warren, Devon England
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-02-06 Broadsands, Devon England
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2008-04-10 Gialova Grækenland
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2009-05-03 Breeding site, Hampshire England
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2008-04-07 Nafplio Grækenland
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2008-10-18 St Mary's, Scilly England
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2010-07-09 Slimbridge, Gloucestershire England
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-05-17 Exminster Marshes, Devon England
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-02-19 Dawlish Warren, Devon England
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-08-14 Bowling Green Marsh, Devon England
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-11-19 Exe Estuary, Devon England
240 Kærløber (Calidris falcinellus)
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2008-08-21 Coombe Hill, Gloucestershire England
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-05-29 Cley, Norfolk England
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-10-28 Flamborough Head, Yorkshire England
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2009-09-03 Davidstow Airfield, Cornwall England
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-09-10 Dawlish Warren, Devon England
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2005-08-30 Thurlestone, Devon England
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-10-27 St Mary's, Scilly England
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-08-17 St Mary's, Scilly England
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2006-09-12 Cley Marshes, Norfolk England
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2008-08-29 Dawlish Warren, Devon England
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2007-10-25 Bowling Green Marsh, Devon England
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-08-10 Normandy Frankrig
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2007-10-22 St Mary's, Scilly England
268 Terekklire (Xenus cinereus)
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2009-08-22 Martin Mere, Lancashire England
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2008-08-21 Frampton-on-Severn, Gloucestershire England
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2008-08-10 Scillonian Pelagic England
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-08-10 Normandy Frankrig
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-11-24 Lisvane Reservoir, Glamorgan Wales
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-09-09 Thurlestone, Devon England
275 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2010-10-12 Black Hole Marsh, Devon England
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2009-08-17 St Mary's, Scilly England
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2008-04-06 Schinias, Athens Grækenland
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-04-10 Gialova Grækenland
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-09-12 Titchwell, Norfolk England
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-08 Avon Estuary, Devon England
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2010-03-31 Massa Marokko
287 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-15 Frampton Marsh, Lincolnshire England
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2009-05-16 Grove Ferry, Kent England
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2008-09-09 Berry Head, Devon England
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2010-03-31 Oued Souss Marokko
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-04-14 Budleigh Salterton, Devon England
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-08-17 Hornsea Mere, Yorkshire England
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2007-01-15 Newton Abbot, Devon England
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2010-03-30 Oued Igrounzar, Essouira Marokko
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-09-10 Dawlish Warren, Devon England
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2009-02-07 Helston boating lake, Cornwall England
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2009-01-10 Saltholme Pools, Cleveland England
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2009-01-10 Cowpen Bewley, Cleveland England
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2009-02-07 Newlyn Harbour, Cornwall England
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2009-02-20 Budleigh Salterton, Devon England
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-08-07 near Santander Spanien
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2010-03-30 Oued Igrounzar, Essouira Marokko
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2010-03-31 Oued Massa Marokko
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-09-12 Titchwell, Norfolk England
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2008-05-03 Dawlish Warren, Devon England
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-09-12 Titchwell, Norfolk England
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2010-03-31 Oued Souss Marokko
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2009-08-29 Farmoor Reservoir, Oxfordshire England
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-08-08 English Channel England
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2008-09-09 Berry Head, Devon England
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-09-10 Dawlish Warren, Devon England
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2008-10-05 Berry Head, Devon England
354 Søkonge (Alle alle)
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda) 2005-02-05 Teignmouth, Devon England
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-08-11 Mull, Argyll Skotland
360 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-12 Dawlish, Devon England
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 2007-05-11 Skomer, Pembrokeshire Wales
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-10-29 Flamborough Head, Yorkshire England
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-12-26 Beer, Devon England
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2009-11-21 Hayle Estuary, Cornwall England
372 X Islom (Gavia immer) 2006-08-08 English Channel England
373 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2009-08-18 Scilly pelagic England
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2007-08-29 Scillonian crossing England
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-08-07 Bay of Biscay Spanien
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2008-08-10 Scillonian Pelagic England
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2008-08-10 Scillonian Pelagic England
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2006-08-07 Bay of Biscay Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-08-07 near Santander Spanien
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2010-03-31 Oued Massa Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2007-11-18 West Alvington, Devon England
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-04-10 Gialova Grækenland
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2010-11-06 Walmsley Sanctuary, Cornwall England
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2009-06-07 Walton Heath, Somerset England
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2008-04-10 Gialova Grækenland
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2010-10-09 Heligan, Cornwall England
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2008-04-10 Gialova Grækenland
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2006-10-14 Lodmoor, Dorset England
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2008-04-10 Gialova Grækenland
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 Revhejre (Egretta gularis)
472 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-08-14 Bowling Green Marsh, Devon England
476 Blå Glente (Elanus caeruleus)
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2006-07-28 Valley d'Estaing, Pyrenees Frankrig
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-07-28 Camping du Lac, Pyrenees Frankrig
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
486 Munkegrib (Aegypius monachus)
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2006-07-29 Cirque de Gavarnie, Pyrenees Frankrig
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2006-07-29 Cirque de Gavarnie, Pyrenees Frankrig
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2010-04-01 N10 road to Ourzazate Marokko
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-08-21 Wykeham Forest, Yorkshire England
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-11-13 Radipole Lake, Dorset England
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2009-06-13 Breeding, Norfolk England
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-08-06 Mull, Argyll Skotland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-02-17 Thorpe Marshes, Norfolk England
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2010-04-01 N10 road to Ourzazate Marokko
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2008-04-09 Vasilitsi, Peloponnese Grækenland
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2008-10-29 St Mary's, Scilly England
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2010-04-04 west of Rissani Marokko
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 Høgeugle (Surnia ulula)
537 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-03-15 Frampton-on-Severn, Gloucestershire England
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-02-01 Portland, Dorset England
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2008-04-07 Nafplio Grækenland
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2010-04-02 14km west of Agdz Marokko
558 X Biæder (Merops apiaster) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-04-09 Vasilitsi, Peloponnese Grækenland
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2010-07-29 Bellebranche Forest near Le Mans Frankrig
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2009-04-10 Yarner Wood, Devon England
566 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-07-29 Bellebranche Forest near Le Mans Frankrig
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2010-04-06 20km from Oukaimeden Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2010-07-29 Bellebranche Forest near Le Mans Frankrig
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2010-03-30 Marrakech Airport Marokko
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2010-05-28 Wilstone Reservoir, Hertfordshire England
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-05-27 Haldon, Devon England
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2008-04-06 Schinias, Athens Grækenland
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2009-05-02 M25, Kent England
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 X * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) 2010-09-26 Blakeney Point, Norfolk England
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2010-03-31 Oued Massa Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-10-17 Staines Moor, Surrey England
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-09-13 Kelling, Norfolk England
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2010-09-11 Gosport, Hampshire England
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-11-08 Bellever Tor, Devon England
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2010-03-30 N8, Marrakech - Essouira Marokko
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2006-11-22 East Soar, Devon England
614 Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2006-08-06 Asieso Spanien
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2010-08-04 Col d'Izouad pass, Alps Frankrig
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2006-07-28 Valley d'Estaing, Pyrenees Frankrig
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2006-07-26 Le Scun, Pyrenees Frankrig
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-04-14 Gialova Grækenland
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2010-04-04 Yasmina Marokko
639 X Ravn (Corvus corax)
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-19 Cromer, Norfolk England
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-08-02 Cirque de Gavarnie, Pyrenees Frankrig
646 Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-03-20 Ashburton, Devon England
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2006-10-27 Malton, Yorkshire England
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2010-03-31 Oued Souss Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2009-01-17 Clennon Valley, Devon England
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-10-14 Radipole Lake, Dorset England
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2010-04-03 Tagdilt Track Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2010-04-01 14km west of Takenakht Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2010-04-01 18km east of Talihoune Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2010-04-01 14km west of Takenakht Marokko
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2010-03-30 N1, Essouira - Agadir Marokko
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-03-02 Cley Marshes, Norfolk England
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2010-04-01 14km west of Takenakht Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2010-04-06 west of Zeida Marokko
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2010-04-06 Zeida Plain Marokko
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2010-03-31 Massa Marokko
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2010-03-30 Marrakech Airport Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2010-03-31 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2006-07-29 Cirque de Gavarnie, Pyrenees Frankrig
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2010-04-02 Tizi-n-tinifift Pass, 16km west of Agdz Marokko
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2008-04-16 Arcadia Grækenland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2005-11-13 Radipole Lake, Dorset England
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2010-04-05 43km from Errachidia Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-05-08 Yarner Wood, Devon England
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2010-03-31 Oued Massa Marokko
710 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 Himalayasanger (Phylloscopus humei)
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-22 St Mary's, Scilly England
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-23 St Mary's, Scilly England
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2008-10-16 Start Point, Devon England
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2010-02-16 Walthamstow, London England
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2010-06-05 Wentwood Forest, Gwent Wales
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2009-10-23 Trow Quarry, Co, Durham England
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2010-05-15 Ilkeston, Derbyshire England
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-06-17 Thurlestone, Devon England
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-10-25 St Agnes, Scilly England
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2010-04-04 Yasmina Marokko
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2010-03-31 Oued Massa Marokko
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2006-07-26 Le Scun, Pyrenees Frankrig
750 Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-05-05 Berry Pomeroy, Devon England
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2010-07-10 Thorpe-next-Haddiscoe, Norfolk England
756 Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2008-04-10 Gialova Grækenland
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2010-04-02 Ourzazate 58km from Agdz Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-10 Berry Pomeroy, Devon England
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-08-31 Blakeney Point, Norfolk England
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-05-13 Kenfig Pool, Glamorgan Wales
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2010-04-01 N10 road to Ourzazate Marokko
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2008-04-07 near Epidavros Grækenland
772 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2010-04-04 Yasmina Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2005-07-09 Aylesbeare Common, Devon England
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2010-06-05 Blorenge, Gwent Wales
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2010-04-05 20km north of Rich Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2010-04-02 12km west of Agdz Marokko
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2008-04-08 Plaka, Peloponnese Grækenland
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2008-04-08 Plaka, Peloponnese Grækenland
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2006-04-19 Berry Pomeroy, Devon England
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2008-04-11 near Koroni Grækenland
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-08-10 Normandy Frankrig
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2007-10-24 St Agnes, Scilly England
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2006-08-07 near Santander Spanien
816 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2008-10-18 St Agnes, Scilly England
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-10-28 Flamborough Head, Yorkshire England
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2010-02-07 Newholm, Yorkshire England
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2010-11-13 Exminster Marshes, Devon England
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2009-10-28 St Mary's, Isles of Scilly England
848 Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2008-04-09 Zaga Beach, Koroni Grækenland
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-10-28 St Mary's, Scilly England
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-05-08 Yarner Wood, Devon England
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2009-05-02 Portland, Dorset England
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2007-10-23 St Mary's, Scilly England
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-12-26 Beer, Devon England
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2010-03-31 Oued Massa Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2008-04-08 Kosmos Grækenland
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2010-04-01 18km east of Talihoune Marokko
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2007-12-30 Burniston, Yorkshire England
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2008-04-10 Gialova Grækenland
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2010-04-03 Tagdilt Track Marokko
885 Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2010-04-01 Talihoune Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-04-02 6km southeast of Oued Fint Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2010-04-01 14km west of Takenakht Marokko
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2010-03-31 Massa Marokko
904 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2010-04-04 Yasmina Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-10-25 Malton, Yorkshire England
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2006-07-25 Jaca, Pyrenees Spanien
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-08-10 South Huish Marsh, Devon England
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2009-10-26 Tresco, Isles of Scilly England
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2007-11-10 Land's End, Cornwall England
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2007-10-22 Tresco, Scilly England
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2010-04-01 Oued Souss Marokko
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2007-11-10 Land's End, Cornwall England
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2006-03-20 Budleigh Salterton, Devon England
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-11-12 Berry Pomeroy, Devon England
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-10-26 St Mary's, Scilly England
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2010-04-07 Oukaimeden Marokko
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2010-04-01 18km east of Talihoune Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2010-10-11 St Mary's, Scilly England
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-10-28 Flamborough Head, Yorkshire England
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-04-08 Blashford Lakes, Hampshire England
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-01-29 Clennon Valley, Devon England
980 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-08-21 Wykeham Forest, Yorkshire England
984 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2010-08-05 Brunissard, Alps Frankrig
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-08-10 Normandy Frankrig
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-03-02 Salthouse, Norfolk England
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-01-19 Salthouse, Norfolk England
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2008-04-17 Peloponnese Grækenland
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2007-09-02 St Mary's, Scilly England
1002 Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2005-04-15 Prawle Point, Devon England
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2010-03-30 Marrakech Airport Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2010-02-27 Polbathic, Cornwall England
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 Pileværling (Emberiza rustica)
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-19 Cley, Norfolk England
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2009-04-11 Winchester, Hampshire England
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2007-10-22 St Mary's, Scilly England
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2007-10-24 St Agnes, Scilly England
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer