VP Artsliste

VP Artsliste

Martin Gottschling

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Martin Gottschlings kryds

Dette er Martin Gottschlings VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2013-03-13 Sao Nicolau Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2009-05-30 Lame del Sesia NP Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2010-06-26 Allgäu Tyskland
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2014-12-10 Forêt d'Hesdin (cf. CROZIER (2003)) Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 2015-02-27 Thetford & Wolferton, Norfolk England
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2015-03-11 Bedfordshire England
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2011-03-15 Flögeln (Kreis Cuxhaven), NDS (hutchinsii) Tyskland
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 1994-07-25 Oostvaardersplassen, Flevoland Holland
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2002-03-24 Anjum Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2005-03-22 Wexford Waterfowl Reserve Irland
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2008-11-20 De Bol, Texel Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2008-11-09 Terra Nostra, Sao Miguel Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2011-04-24 Drijdyck, Verrebroek; also one in NL 02-2010 Belgien
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2004-05-20 Grote Vlak, Den Hoorn, Texel Holland
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 X * Segland (Mareca falcata) 2001-12-23 Krickenbecker Seen, NRW Tyskland
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-04-06 Rheinberg, Wallach Tyskland
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2005-03-17 Keel Lough, Achill Island Irland
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1996-04-03 Rieselfelder Münster Tyskland
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-01-05 Utphe, Bellersheimer Baggersee Tyskland
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1998-11-26 Roquito del Fraile, Tenerife Spanien
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2015-08-03 Myvatn Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-22 Blåvand Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-27 Blåvand (ssp. deglandi) Danmark
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-04-05 Blåvand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2005-01-30 Gaatkensplas, Barendrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2010-05-02 Preetz (Kreis Plön), SH Tyskland
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2010-02-11 Genemuiden; also Iceland 08-2015 Holland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2013-03-14 Sao Nicolau Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2012-01-06 Fuerteventura Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2009-10-15 Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2010-08-02 Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii)
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Baekke, Vejen Danmark
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2017-03-31 Sao Vicente Kap Verde
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 X Namaquadue (Oena capensis)
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-20 Skagen Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 X * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) 2012-01-05 Tías Golf Course, Tías, Lanzarote Spanien
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-09-27 Lüdershagen-Hermannshof/MV Tyskland
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) Tyrkiet
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2002-07-06 Rethen near Hannover Tyskland
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2007-08-28 Castro Marim Portugal
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2009-04-24 Morocco Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2004-06-30 Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Tyskland
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-05-19 Serooskerke, Prunje-noordwest Holland
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2008-10-28 Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2005-04-04 Wolvega, Rottige Meenthe Holland
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-12 Rømø Danmark
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2009-10-18 Flores Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2014-08-24 Terceira Azorerne
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1998-08-07 Ezumazjiel, Lauwersmeer Holland
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2017-10-08 Santiago, Praia Kap Verde
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-24 Vreugderijkerwaard, Ijssel Holland
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) Tyskland
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Tyskland
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) Tyskland
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) Tyskland
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2014-08-24 Terceira Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Tyskland
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2014-08-24 Terceira Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2008-11-06 Terceira Azorerne
265 X Terekklire (Xenus cinereus)
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Tyskland
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2009-10-17 Corvo Azorerne
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) Tyskland
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2010-10-23 Colijnsplaat, Noord-Bevelandpolder, Zeeland Holland
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-08-22 Hauke-Haien-Koog Tyskland
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-18 Lerkil, Halland Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Tyskland
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2014-12-12 Bisceglie Italien
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Tyskland
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Tyskland
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Tyskland
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Tyskland
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-15 Brabrand Sø, Århus Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2005-03-21 Nimmo's Pier, Galway Irland
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2004-09-27 Brokdorf Tyskland
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2011-06-03 Graciosa, Ilhéu da Praia Azorerne
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2010-08-02 Madeira Portugal
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2005-03-21 Nimmo's Pier, Galway Irland
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 X * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki) 2014-08-27 Bank of Fortune, Graciosa Azorerne
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2014-06-23 Svalbard Norge
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2013-03-14 Raso Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2001-11-18 Altwarmbüchen Tyskland
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2007-08-26 Portimao Portugal
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2010-08-05 Madeira Wind Birds Pelagic Portugal
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-05-28 Helgoland Tyskland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2010-08-05 Madeira Wind Birds Pelagic Portugal
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2011-05-30 Graciosa Azorerne
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2017-04-03 offshore São Nicolau Kap Verde
382 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2014-08-27 off Graciosa Azorerne
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2010-08-04 Pico do Areeiro & Madeira Wind Birds Pelagic Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2013-03-01 off Sao Nicolau Kap Verde
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2010-08-04 Madeira Wind Birds Pelagic Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2013-03-14 off Sao Nicolau Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2009-10-16 Corvo Azorerne
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2017-04-01 off Sao Nicolau Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2010-08-04 Madeira Wind Birds Pelagic Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2013-03-23 Boa Vista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2011-07-05 Lac de Sainte-Croix, Alpes de hautes Frankrig
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1997-03-01 Eilat Israel
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2008-11-07 Terceira Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2008-08-02 Alcochete, Barroca d'Alva; Italy (Kat. C) Portugal
437 Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2017-12-07 Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2007-01-14 Berre l'Étang Frankrig
450 X Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 X * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) 2017-10-12 Santiago, Barragem de Poilão Kap Verde
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2013-03-19 Santiago, Barragem de Poilão Kap Verde
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2013-03-19 Santiago, Barragem de Poilão Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis)
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 X Munkegrib (Aegypius monachus)
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 X Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 1997-03-23 Eilat Mountains Israel
497 X Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2013-03-01 Santiago Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1997-03-01 Negev Israel
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2010-05-25 Västmanland Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2010-05-25 Västmanland Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2013-03-19 Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2010-02-23 Albujón, Murcia Spanien
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 X * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius) 2008-10-29 Corvo Azorerne
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 X Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-03-08 Amsterdam, Vondelpark Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2001-10-15 Helgoland Tyskland
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2012-10-01 Helgoland Tyskland
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2005-05-01 Aartalsperre, Hessen Tyskland
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-24 Mandø Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2008-07-31 O Grove Spanien
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1997-03-19 Eilat Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2007-02-15 Uurainen, Hiirola Finland
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2013-03-13 Sal Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2013-03-14 Raso Kap Verde
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) Tyskland
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Tyskland
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Tyskland
712 X * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus) 2004-06-25 near Yukarinarlica south of Van Gölü Tyrkiet
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2020-10-13 Helgoland Tyskland
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2013-03-19 Santiago Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2005-05-01 Helgoland Tyskland
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 2003-09-30 Helgoland Tyskland
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida)
743 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2009-05-31 Fremainville Frankrig
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-11-27 Alphen aan den Rijn Holland
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata)
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2010-05-21 Mallorca, Vall de Boquer Spanien
775 Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 X Rosasanger (Curruca mystacea)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2014-12-11 Palude Brabbia Italien
785 X * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) 2014-12-11 Palude Brabbia Italien
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2010-08-02 Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2008-08-01 Carcavelos Beach near Oeiras Portugal
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2004-10-20 Helgoland Tyskland
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1994-10-05 Helgoland Tyskland
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2000-11-12 Silwarderhof, Groningen Holland
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-05 Erezée Belgien
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 1997-03-19 Eilat Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis)
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-03-08 Hoogwoud Holland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2012-01-05 Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2013-03-12 Sal Kap Verde
902 Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2008-08-02 Alcochete, Barroca d'Alva Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2007-08-28 Adriano "Cerro de las Ciguenas"; Portugal (Kat. C) Spanien
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) Italien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2005-11-03 Schifflange Luxembourg
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2014-12-19 Marjaniemi, Hailuoto Finland
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1996-09-25 Helgoland Tyskland
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Tyskland
942 X Tundrapiber (Anthus gustavi) 2007-10-03 Helgoland Tyskland
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1997-03-19 Eilat Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2008-11-09 Sierra da Tronqueira, Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-12 Helgoland Tyskland
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Italien
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2004-06-01 Ishak Pascha, Dogubeyazit Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-08 Säbysjön, Uppland Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica)
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1997-09-02 Helgoland Tyskland
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 1997-06-14 Helgoland Tyskland
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2006-07-29 Helgoland Tyskland
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-15 Haapsalu Estland
1010 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2016-04-08 Amrum, Quermarkenfeuer Tyskland
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping Danmark
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2010-02-18 Grimstad, Aust-Agder Norge
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2009-10-16 Corvo Azorerne
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2008-11-06 Serreta, Terceira Azorerne
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2010-09-19 Vlieland, Oude Eendenkooi Holland
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2009-10-14 Corvo Azorerne
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2008-10-29 Corvo Azorerne
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2009-10-14 Corvo Azorerne
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2009-10-20 Corvo Azorerne
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2009-10-14 Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2009-10-15 Corvo Azorerne
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer